free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්"බව්වන්ට බයද" "බේරෙන්නේ මෙහෙමයි"

“බව්වන්ට බයද” “බේරෙන්නේ මෙහෙමයි”

-

- Advertisment -spot_img

පිළිස්සුම් තුවාල වලට බටර් වලින් ප්‍රතිකාර කළ හැකි බව කවුරුන් හෝ පවසනු අපි අසා ඇති. මෙම ජනප්‍රිය විශ්වාසයන් සිත් ඇදගන්නා තරමටම ඒවාට විද්‍යාවෙන් පිටුබලය නොලැබෙන අතර, තත්වය වඩාත් නරක අතට හැරීම සඳහා, ඒවා හානිකර විය හැකිය.

I Love You හි අපි වඩාත් පොදු මිථ්‍යාවන් සහ ඒවා හදිසි අවස්ථාවකදී ගත යුතු හොඳම ක්‍රමය ලැයිස්තුවක් සාදා ඇත්තේ එබැවිනි.

1. තර්ජනාත්මක සුනඛයන්ගෙන් ආරක්ෂිතව බේරෙන්නේ කෙසේද

බල්ලෙකුට පහර දිය හැකි හේතු එතරම් පැහැදිලි නැත. නමුත් ඔබ දැනගත යුතු දෙය නම් බල්ලාට කෑගසමින් හෝ පයින් ගසමින් තර්ජනය කිරීමට උත්සාහ කිරීම කිසි විටෙකත් හොඳ අදහසක් නොවන බවයි. ඒමයින් බල්ලා තවත් කෝපයට පත් කරයි. එසේම ඔබ පලා යාමට උත්සාහ නොකළ යුතුය, මන්ද එය ඔබ පසුපස හඹා යාමට ඉඩ ඇත.

කළ යුතු දේ: ඔබ ජැකට් හෝ කබායක් පැළඳ සිටී නම්, එය මෘදු ලෙස ඉවත් කර සත්වයා මත තබන්න. එය අවධානය වෙනතකට යොමු කිරීමෙන් ඔබට ගැලවීමට හැකි වනු ඇත. බල්ලන් එකකට වඩා සිටී නම්, ඔබේ වැදගත් ප්‍රදේශ ආරක්ෂා කරන බිත්තියකට එරෙහිව සිටීමට උත්සාහ කරන්න: මුහුණ, පපුව සහ උගුර. මේ ආකාරයෙන් ඔවුන්ට ඔබව වට කර ගැනීමට නොහැකි වනු ඇත.

2. තුවාලයක් සුව කිරීමට උදව් කරන්නේ කෙසේද?

ඔබට තුවාලයක් ඇත්නම් ආලේපනවලින් කළ හැකි අරුමපුදුම දේ ගැන අපට වැරදි උපදෙස් ලැබී ඇත. ඇත්ත වශයෙන්ම උල්‌ෙල්ඛයක් සුව කිරීමට වඩා ඒවා භාවිතා කිරීමෙන් ඔබට කැසීම ඇති වීමට වැඩි ඉඩක් ඇත. තුවාලය ඉතා ගැඹුරු නොවේ ඔබට එය නිවසේදීම ප්‍රතිකාර කළ හැකි නමුත් ඔබේ වෛද්‍යවරයා හමුවීමට පෙර වැඩි වේලාවක් බලා නොසිටින බවට වග බලා ගන්න.

කළ යුතු දේ: සමහර විට සරලම විසඳුම නිවැරදි එකකි. සීතල වතුර සහ සුවඳින් තොර ග්ලිසරින් සබන් යොදා තුවාලය පිරිසිදු කරන්න. එය වියළන විට එය මත වෙළුම් පටියක් දමන්න.

3. විදුලිය ඇනහිටීමකදී මුහුණ දෙන ආකාරය

මෙවැනි සිදුවීම් සාමාන්‍යයෙන් අපව නොසන්සුන් කරන අතර අප හොඳින් සූදානම් වී හෝ දැනුවත් නොකළහොත්, අපි මෙම තත්වය සම්පූර්ණ ව්‍යසනයක් බවට පත් කළ හැකිය. ගැටලුව ඔබම විසඳා ගැනීමට උත්සාහ කරන්න. කඩා වැටී ඇති විදුලි රැහැන් ස්පර්ශ කිරීමෙන් විදුලි සැර වැදීම් ඇති විය හැක. ඉටිපන්දම් දැල්වීමෙන් ඔබට අනපේක්ෂිත ගින්නක් ඇති විය හැකි අතර, එපමනක් නොව, ඔවුන් ප්රමාණවත් තරම් ශක්තිමත් ආලෝකයක් ලබා නොදේ.

කළ යුතු දේ: හදිසි සැලැස්මක් නිර්මාණය කිරීමෙන් මෙවැනි හදිසි අවස්ථා සඳහා සෑම විටම කල්තියා සූදානම්ව සිටින්න. ෆ්ලෑෂ් ලයිට් සහ බෝතල් කළ ජලය වැනි ප්‍රයෝජනවත් සැපයුම් සමඟ ඔබම ගබඩා කර ගන්න, ඔබ ඒවා තබා ගන්නා ස්ථානය ඔබේ පවුලේ අයට දැනගැනීමට ඉඩ සලස්වන්න. ඔබට උත්පාදක යන්ත්‍රයක ආයෝජනය කළ හැකිය, එවිට බලය නැවත ක්‍රියාත්මක වන තෙක් වඩාත්ම වැදගත් උපකරණ දිගටම ක්‍රියා කරයි.

4. පිළිස්සුම් සමඟ කටයුතු කරන්නේ කෙසේද

හදිසි පියවරක් නොගතහොත් මෙවැනි සමේ තුවාල බරපතල ප්රතිවිපාකවලට තුඩු දිය හැකිය. වඩාත් ජනප්රිය කෙටිපිළියම් වන නිවසේදීම සිදු කරන කෙම් ආදිය ඵලදායී නොවේ. බටර්, විනාකිරි, ළූණු යුෂ හෝ ස්ටීක් කැබැල්ලක් තුවාලය මත තැබීම ඇත්ත වශයෙන්ම ආසාදනය වීමේ අවදානම වැඩි කරයි. ඔබේ ඊළඟ ආහාර වේල සඳහා එම අමුද්රව්ය තබා ගැනීම වඩා හොඳය.

කළ යුතු දේ: ඔබ මුලින්ම තුවාලය සිසිල් ජලයේ ගිල්විය යුතුයි. එයට වෛද්ය ප්රතිකාර අවශ්ය නොවේ නම්, ඔබට පෙට්රෝලියම් ජෙලි 2 හෝ 3 දිනකට වරක් භාවිතා කිරීමට උත්සාහ කළ හැකිය. ඊළඟට, එම ප්රදේශය වෙළුම් පටියකින් ආවරණය කරන්න. පිළිස්සුණු සම හිරු එළියෙන් ආරක්ෂා කළ හැකි බිබිලි මතු නොකළ යුතු බව මතක තබා ගන්න.

5. ඔබව අනුගමනය කරන කෙනෙකුව සොලවන්නේ කෙසේද

යමෙකු ඔබව ලුහුබදින බව ඔබ දුටුවහොත් ඔබ ඔබේ වේගය වැඩිකරගෙන කෙලින්ම ගෙදර යාමට උත්සාහ කරනු ඇත. මෙය කිරීමෙන් ඔබ වඩාත් භයානක තත්වයකට ඔබව පත් කළ හැකිය. ප්‍රහාරකයා ඔබ සමඟ ඇතුළු වීමට උත්සාහ කළ හැකිය. එසේ නොවේ නම්, ඔවුන් අනිවාර්යයෙන්ම ඔබේ ලිපිනය දැන ගන්නා අතර ආපසු පැමිණ ඔබව අල්ලා ගැනීමට හැකි වනු ඇත.

කළ යුතු දේ: පළමුව, පුද්ගලයා සැබවින්ම ඔබව අනුගමනය කරන බවට වග බලා ගන්න. ඔවුන් තවමත් ඔබ පිටුපස සිටින්නේ දැයි බැලීමට වීදිය තරණය කිරීමට හෝ විවිධ හැරීම් ගැනීමට උත්සාහ කරන්න. ඔවුන් එසේ නම්, සන්සුන්ව සිටීමට උත්සාහ කරන්න, ආපන ශාලාවක් වැනි ජනාකීර්ණ ප්රදේශයකට යන්න. ඔබ අවට සිටින පුද්ගලයින්ගේ අවධානය ලබා ගැනීම සඳහා “ගින්නක්” කෑගැසීමට උත්සාහ කිරීමටද ඔබට අවශ්‍ය විය හැකිය. මෙය බොහෝ විට වරදකරු බිය ගන්වනු ඇත.

6. උෂ්ණත්වයෙන් බේරෙන්නේ කෙසේද?

උෂ්ණත්වය භයානක ලෙස ඉහළ මට්ටමකට ඉහළ යන විට මවගේ ස්වභාවය ඉක්මවා යාම තීරණාත්මක විය හැකිය. වයස හෝ සෞඛ්‍යය කුමක් වුවත් ඕනෑම කෙනෙකුට තාප ආඝාතයෙන් පීඩා විඳින්න පුළුවන්. පිපාසය ඔබ කෙතරම් සජලනය වී ඇත්ද යන්න පිළිබඳ දර්ශකයක් නොවේ. ඔබට පිපාසය ඇති වන විට, ඔබේ ශරීරයට දැනටමත් තරල අහිමි වී ඇති බව අවබෝධ කරගන්න. ජලය වෙනුවට ක්‍රීඩා බීම පානය නොකල යුත්තේ කැෆේන් අඩංගු බැවිනුයි. එය ඔබට වඩාත් පිපාසය ඇති කරයි.

කළ යුතු දේ: ඔබට බඩගිනි නොමැති වුවද දවස පුරා පෝෂ්‍ය පදාර්ථ වලින් පොහොසත් කුඩා ආහාර අනුභව කිරීමට උත්සාහ කරන්න. කුළුබඩු සහිත ආහාර නිසා ඔබට දහඩිය දමන අතර එම නිසා, ඔබේ මූලික උෂ්ණත්වය පහත වැටීමට උපකාරී වේ. එසේම, ඔබ ඕනෑ තරම් ජලය පානය කිරීමට වග බලා ගන්න සහ වේගවත් හද ගැස්ම, ඔක්කාරය, සිහිසුන් බව, සහ කරකැවිල්ල හෝ වෙහෙස දැනීම වැනි විජලනයේ රෝග ලක්ෂණ පිළිබඳව දැනුවත් වන්න.

8. ගෝනුස්සකු දෂ්ට කළහොත් ක්‍රියා කරන ආකාරය

ගෝනුස්සන් සාමාන්‍යයෙන් ඔබේ සපත්තු තුළ පවා වඩාත් අනපේක්ෂිත ස්ථානවල සැඟවී සිටින බැවින් ඔවුන් නිහඬ තර්ජනයක් ලෙස සැලකේ. බොහෝ දෂ්ට කිරීම් බරපතල නොවන නමුත්, ඔබ වෛද්‍යවරයෙකුගෙන් උපදෙස් ලබා ගැනීමට වග බලා ගත යුතුය.

කළ යුතු දේ: දෂ්ට කළ ස්ථානය සබන් හා වතුරෙන් පිරිසිදු කිරීමෙන් ඇතිවිය හැකි ආසාදන වළක්වා ගත හැකිය. වේදනාව සහ ඉදිමීම සමනය කිරීම සඳහා, ඔබට සෑම පැය 2 කට වරක් සීතල, තෙත් සම්පීඩක යෙදීමට උත්සාහ කළ හැකි අතර ඔබේ හෘද මට්ටමට වඩා දෂ්ට කළ ප්රදේශය ඉහළට ඔසවන්න.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you