free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්දිගු කාලයක් සහ සෞඛ්‍ය සම්පන්න ජීවිතයක් ගත කිරීමට අපට...

දිගු කාලයක් සහ සෞඛ්‍ය සම්පන්න ජීවිතයක් ගත කිරීමට අපට භාවිතා කළ හැකි ජපන් රහස් 06 ක්

-

- Advertisment -spot_img

ජපානය ලෝකයේ සියලුම රටවල් අතර ආයු අපේක්ෂාවෙන් පළමු ස්ථානයේ සිටී. ස්විට්සර්ලන්තයේ සාමාන්‍ය ආයු කාලය ආසන්න වශයෙන් 83.4ක් නම් ජපානයේ එය 84.3කි. කෙසේ වෙතත්, ප්රධාන දෙය වන්නේ දිගු කාලයක් ජීවත් වීමට පමණක් නොව, සතුටින් හා සෞඛ්ය සම්පන්න ලෙස ජීවත් වීමයි.

I Love you හි අපි සොයාබලන විට ජපන් ජාතිකයින් විශ්‍රාම ගිය පසු ඔවුන්ගේ ජීවිතය සතුටින් ගත කරන ආකාරය ගැන  ප්‍රශංසා කරන අතර ශරීරය තරුණව තබා ගැනීමට ඔවුන් භාවිතා කරන රහස් කිහිපයක් අපට හමු විය.

1.  ආහාර වේල කුඩා වන තරමට වඩා හොඳය.

ජපන් ජාතිකයින් විශ්වාස කරන්නේ කුඩා කොටස් ආහාර ගැනීම මන්දගාමී වන බවයි. ඔබ දැනටමත් පිරී තිබේද නැද්ද යන්න ඔබට වඩා හොඳින් අවබෝධ කර ගත යුතු වන්නේ එයයි. එක් විශාල වේලක් වෙනුවට කුඩා තහඩු රාශියකට ප්‍රමුඛත්වය දෙන්න. එය ඔබට අධික ලෙස ආහාර නොගැනීමට සහ එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස නිරෝගී බරක් පවත්වා ගැනීමට උපකාරී වේ.

2. ඔබ 80% පිරෙන තුරු කන්න.

ඔබේ මොළයට පූර්ණ බව පිළිබඳ සංඥා යැවීමට ඔබ ආහාර ගැනීම ආරම්භ කළ මොහොතේ සිට ආසන්න වශයෙන් මිනිත්තු 20ක් ගත වන බැවින් ඉතා වේගයෙන් ආහාර ගැනීම නිර්දේශ නොකරයි. ජපන් ජාතිකයින් මෙම කරුණ දන්නා අතර එක් සරල රීතියක් භාවිතා කරයි – ඔබ සියයට 80 ක් පිරෙන තුරු හෝ ඔබේ ආහාර වේලෙන් කොටස් 10 න් 8 ක් පමණක් අනුභව කරන්න. ඉතිරි ආහාර ඉවත දැමීමට අවශ්‍ය නැත, එය ඔබ සමඟ ගෙන යන්න හෝ ශීතකරණයේ තබන්න.

3. තෙල් තේ හැන්දක සහ ලුණු ග්රෑම් 0.9 ක් ඇත.

Nagano යනු ජපානයේ සෞඛ්‍ය සම්පන්නම කලාපයකි. එහි ආයු කාලය ආසන්න වශයෙන් අවුරුදු 80-87 කි. සාමාන්‍යයෙන් නගානෝ වැසියන් දිනකට ලුණු ග්‍රෑම් 15.1ක් පරිභෝජනය කරන අතර මෙම ප්‍රමාණය සෞඛ්‍යයට අහිතකර ලෙස බලපාන බව සමීක්ෂණයකින් හෙළි විය. ඒ වෙනුවට, ලුණු පරිභෝජනය ග්‍රෑම් 0.9 දක්වා අඩු කිරීම සහ පිසින තෙල් තේ හැන්දක පමණක් නිර්දේශ කෙරේ.

4. ඔවුන් ව්‍යායාම වලට වඩා ඇවිදීමට කැමැත්තක් දක්වයි.

ඔව්, ජපන් ජාතිකයන් ඔවුන්ගේ ජීවිත කාලය පුරාම ක්‍රියාශීලීව සිටීමට කැමති බව හොඳින් දන්නා කරුණකි. ඔවුන්ගේ ප්රියතම ක්රීඩාවක් වන්නේ ඇවිදීමයි. ඔවුන්ට තවමත් එය අතරතුර කතාබස් කළ හැකිය, එබැවින් එය ලාභයේ සහ සතුටේ එකතුවකි: “ඔබ ඇවිදින්න, ඔබ කතා කරන්න, ඔබට ව්‍යායාම ලැබෙනවා, එය ප්‍රජාව පිළිබඳ හැඟීමක් ගොඩනඟා ගැනීමට උපකාරී වේ.”

5. ටෝෆු කන්න.

ටෝෆු ද ජපන් ආහාර වේලෙහි කැපී පෙනෙන ලක්ෂණයකි. එය නිර්මාංශ පමණක් නොව ඔබේ සම ප්‍රත්‍යාස්ථව තබා ගනී, එබැවින් ඔබ තරුණ පෙනුමක් ලබා දේ. එපමණක් නොව, ටෝෆු හෘද රෝග සහ පිළිකා ඇතිවීමේ අවදානම අඩු කරන අතර නිරෝගී බරක් පවත්වා ගැනීමට උපකාරී වේ (අපි වෙනත් ආහාර වර්ගයක් සමඟ එය ඉක්මවා නොයන්නේ නම්).

6. වාෂ්ප නාන හෝ ස්නානය කරන්න.

වාෂ්ප ස්නානය කිරීමේ චාරිත්රය විවේකයක් පමණක් නොව අපගේ සෞඛ්යයටද හොඳය. තවත් එක් දෙයක් – ඔබ සමට උපකාර වන අත්යවශ්ය තෙල් භාවිතා කළ යුතුය. වැඩි වේලාවක් රැඳී නොසිටීම ගැන සැලකිලිමත් වන්න, එසේත් නැතිනම් ඔබට අධික ලෙස රත් විය හැක. පරිපූර්ණ සෝනා උෂ්ණත්වයේ හොඳම දර්ශකය ඔබේම ශරීරයයි. පළමුවෙන්ම සහ ප්රධාන වශයෙන් එය විනෝදජනක විය යුතුය.

ඔබ ජීවත් වීමට කැමති වයස කීයද? ඔබේ මතය අනුව අමරණීය වීම ආශීර්වාදයක් ද ශාපයක් ද?

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you