free page hit counter
අම්මලා බබාලා ගැනනිරෝගී සහ දීප්තිමත් දරුවෙකු ලැබීමට උපකාරී වන ගැබ්ගැනීමේදී කළ...

නිරෝගී සහ දීප්තිමත් දරුවෙකු ලැබීමට උපකාරී වන ගැබ්ගැනීමේදී කළ යුතු සහ නොකළ යුතු දේවල් 09 ක්

-

- Advertisment -spot_img

තම දරුවාගේ යහපැවැත්ම සම්බන්ධයෙන් මව්වරුන් සියල්ලම සිදුකරනු ඇත. නමුත් ගර්භණී සමයේදී ඔබේ ප්‍රීතියේ මිටියට කොපමණ දේවල් බලපෑම් කළ හැකිදැයි සොයා බැලුවහොත් ඔබ පුදුම වනු ඇත. එම නිසා අප අනුගමනය කරන්නේ කුමන ආකාරයේ පුරුදුද යන්න පිළිබඳව අප සැලකිලිමත් විය යුත්තේ ඒවා අපගේ දරුවාට දිගුකාලීන බලපෑමක් ඇති කළ හැකි බැවිනි.

I Love you අපි දරුවන්ගේ යහපැවැත්ම වැඩිදියුණු කරන ප්‍රයෝජනවත් උපදෙස් ගැන සොයා බැලුවා. මව්වරුන් සඳහා සිදුකළ පර්යේෂණ වලින්, ඔවුන් “ළමයෙකු සමඟ” සිටින අතරතුර ඔවුන්ට අනුගමනය කළ යුතු සහ නොකළ යුතු දේ බෙදා ගැනීමට අපට හැකිවුනා. කෙසේ වෙතත්, මෙම ඉඟි කිසිවක් කිරීමට පෙර, ඔබ සැමවිටම ඔබේ වෛද්යවරයා සමඟ සාකච්ඡා කළ යුතුය.

1. මෙය ඔබේ දරුවාගේ වර්ධනයට බලපෑ හැකි බැවින් අධික ලෙස අවධාරණය නොකරන්න.

ගර්භාශයේ ඇති වීමට පටන් ගන්නා පළමු ඉන්ද්‍රිය මොළයයි. කෙටි කාලීන ආතතියක් අත්විඳීම පසුකාලීනව දරුවාට බලපාන්නේ නැත, දිගුකාලීන ආතතිය අහිතකර බලපෑම් මාලාවක් ඇති කළ හැකිය. ළමයින්ට අවධානය අඩුවීමේ අධි ක්‍රියාකාරී ආබාධ (ADHD) සහ නව යොවුන් වියේදී මානසික අවපීඩනය පවා වර්ධනය වීමට ඉඩ ඇත.

අනාගත මව දැඩි ආතතියකට මුහුණ දෙන්නේ නම්, දරුවාගේ මොළය එහි සම්පූර්ණ විභවය දක්වා වර්ධනය නොවනු ඇත, එය මතකය සහ ඉගෙනීම කෙරෙහි අහිතකර දිගුකාලීන බලපෑමක් ඇති කළ හැකිය.

2. ඔබේ දරුවාට Listeriosis වැළඳිය හැකි නිසා අමු මස් සහ මුහුදු ආහාර අනුභව නොකරන්න.

විශේෂයෙන්ම ගැබ්ගැනීමේ සිව්වන මාසයට පසුව විවිධ වර්ගයේ ආහාර නොගැනීම, අච්චාරු කන දරුවෙකු ලැබීමට හේතු විය හැක. කෙසේ වෙතත්, මෙය කිසිවක් අනුභව කිරීමට බලපත්රයක් නොවේ. ඔබට (සහ ඔබේ දරුවාට) යහපතට වඩා හානියක් කළ හැකි සමහර ආහාර සම්බන්ධයෙන් ඔබ සැලකිලිමත් විය යුතුය.

නොපිසූ හෝ අමු මස් සහ මුහුදු ආහාර ළදරුවන් තුළ සෞඛ්‍ය සංකූලතා ඇති කළ හැකි ආහාර විෂ වීමේ අවදානම ඉහළ නංවයි, එනම් ඔවුන්ගේ හෘදය සහ වකුගඩු වල ගැටළු, මොළයේ හා රුධිරයේ ආසාදන, නොමේරූ දරු ප්‍රසූතිය සහ ගබ්සාවීම් පවා.

එසේම, අමු හෝ ඕනෑවට වඩා මාළු ආහාරයට ගැනීමෙන්, ඔබ ඔබේ දරුවාට රසදිය ඉහළ මට්ටමකට නිරාවරණය කළ හැකිය, එමඟින් පෙනීමේ ගැටළු, ශ්‍රවණාබාධ සහ මොළයට හානි සිදුවිය හැකිය.

3. ඔබේ දරුවාට නිරෝගී අස්ථි ලබා ගැනීමට හැකි වන පරිදි ඔබේ බඩ හිරු එළියට නිරාවරණය කරන්න.

ගැබ්ගැනීමේ හයවන මාසයේ දී, දරුවා ගර්භාෂය තුළ ඇස් විවෘත කරයි. ඔවුන්ට නොපැහැදිලි පමණක් දැකිය හැකි වුවද, දරුවාට දැන් ආලෝකයට ප්‍රතිචාර දැක්විය හැකි බැවින් බඩ හිරු එළියට නිරාවරණය කිරීම නිර්මිත කරනු ලැබේ. කෙසේ වෙතත්, අධික තාපය හානිකර විය හැකි බැවින් ඉතා ප්රවේශම් වන්න. ඔබේ බඩ හිරු එළියට නිරාවරණය කිරීම සඳහා වඩාත් සුදුසු කාලය උදේ 10 ට පෙර හෝ සවස 3 ට පසුව වන්නේ එබැවිනි.

සෘජු හිරු එළියෙන් සම්පූර්ණයෙන්ම ආරක්ෂා වීම ඔබට සහ ඔබේ දරුවාට ආරක්ෂිත වේ, නමුත් එය විටමින් D ඌනතාවයට ද හේතු විය හැක. මෙය ඔබේ දරුවාගේ අස්ථි ඝනත්වය අඩු කිරීමට හේතු විය හැක, අවසානයේ ජීවිතයේ පසුකාලීනව ඔස්ටියෝපොරෝසිස් වර්ධනය වීමේ වැඩි අවදානමක් ඇති කරයි. ඔබේ වෛද්‍යවරයා විසින් නිර්දේශ කරන විටමින් ඔබ නිතිපතා ගත යුත්තේ එබැවිනි.

4. ශාරීරික යෝග්‍යතා පුරුද්දක් ඇතුළත් කරන්න, මෙය ඔබේ දරුවාගේ මතකය ඉහළ නැංවිය හැක.

ගර්භණී සමයේදී ව්‍යායාම කිරීමෙන් ඔබට සහ ඔබේ දරුවාටද සෞඛ්‍ය ප්‍රතිලාභ රැසක් ලබා ගත හැක. ගර්භණී සමයේදී ක්‍රියාශීලී වීම ඔබේ දරුවාගේ මොළයේ මතකය සහ ඉගෙනීම සඳහා වගකිව යුතු නියුරෝන 40% කින් වැඩි කරයි. එසේම, මව්වරුන් ව්‍යායාම නොකළ දරුවන්ට වඩා ගැබිනි සමයේදී යෝග්‍යතා පුරුද්දක් ඇති දරුවන්ට වඩා හොඳ මෝටර් කුසලතා තිබිය හැකිය.

5. ඔබේ ගැටිත්ත සම්බාහනය කරන්න, එය ඔබේ දරුවාගේ සතුටට බලපෑමක් ඇති කළ හැකිය.

පළමු ත්‍රෛමාසිකයේදී ඔබේ බඩ සම්බාහනය කිරීමෙන් ඔබේ උදෑසන අසනීප තත්ත්වය තවත් දරුණු විය හැක. නමුත්, ඉන් පසුව, ඔබ දෙදෙනාටම ඔබේ දරුවා සමඟ බැඳීමට හැකි වන පරිදි මෘදු ස්පර්ශයකින් ඔබේ ගැටිත්ත සම්බාහනය කිරීම ඔබ සහ ඔබේ සහකරු දිරිමත් කරනු ලැබේ.

මෙය වැදගත් වන්නේ දරුවා සහ ඔවුන්ගේ දෙමාපියන් අතර චිත්තවේගීය බැඳීමක් නොමැතිකම මානසික සෞඛ්‍ය ගැටළු වලට තුඩු දිය හැකි අතර ජීවිතයේ පසුකාලීනව සමස්ත සතුට අඩු විය හැකි බැවිනි.

6. අධික ඝෝෂාවන්ට ඔබව නිරාවරණය නොකරන්න, මෙය අඩු බරැති ළදරුවන්ට හේතු විය හැක.

ඔබේ නූපන් දරුවා සංගීතයට සවන් දීමට ප්‍රිය කරයි. මෙමඟින් එහි සෙරොටොනින් මට්ටම ඉහළ නංවා සාන්ද්‍රණය වැඩි දියුණු කළ හැකිය. නමුත් ශබ්දය අඩු කිරීමට ඔබ මතක තබා ගත යුතුය. ඔබේ බඩ නිතරම අධික ශබ්දවලට නිරාවරණය කිරීම ඔබේ දරුවාගේ වර්ධනයට බලපාන අතර ඔහුගේ ශ්‍රවණයට පවා හානි කළ හැකිය.

7. ඔබේ ගර්භයට කතා කරන්න, ඔබේ දරුවා ඉපදුණු විට ඔබේ කටහඬ හඳුනා ගනීවි.

තුන්වන කාර්තුවේ ආරම්භයේ දී, දරුවා මවගේ හඬට ප්රතිචාර දැක්වීමට පටන් ගනී. ළදරුවන් ගර්භාෂය තුළ සිටියදීම ඉගෙනීමට පටන් ගන්නා අතර ඔවුන් සමඟ කතා කිරීම භාෂා වර්ධනය උත්තේජනය කරයි. මෙය ඔබට සහ ඔබේ සහකරුට ඔබේ නූපන් දරුවා සමඟ ශක්තිමත් බැඳීමක් ඇති කර ගැනීමට උපකාර වන තවත් ක්‍රමයකි.

8. ඔබේ බළලුන්ගේ කුණු පෙට්ටිය පිරිසිදු නොකරන්න.

ගර්භණී සමයේදී ඔබේ බළලා සමඟ හුරතල් වීම ආරක්ෂිතයි, නමුත් ඔවුන්ගේ කුණු පෙට්ටිය පිරිසිදු කිරීම, සමහර අවස්ථාවලදී ගැබ්ගැනීම් සංකූලතා සහ ගබ්සා වීමට පවා හේතු විය හැක. බළලුන්ගේ අපද්‍රව්‍ය පරපෝෂිතයන් සහ බැක්ටීරියා වලින් පිරී ඇති අතර ඉන් ටොක්සොප්ලාස්මා ගොන්ඩි ගර්භනී මව්වරුන්ට සහ ළදරුවන්ට විශේෂයෙන් හානිකර වේ. ළදරුවා එය සංකෝචනය වුවහොත්, එය මානසික ආබාධ සහ ආක්‍රමණ වැනි සෞඛ්‍ය ගැටලු ඇති කළ හැකිය.

9. මෙය ඔබේ මූලික උෂ්ණත්වය ඉහළ නංවන බැවින් සෝනා හෝ උණුසුම් තටාකයක විවේක ගන්න එපා.

සෝනා එකක වාඩි වී උණුසුම් තටාකයක පොඟවා ගැනීම ලිහිල් කිරීමට හොඳ ක්‍රමයක් ලෙස පෙනේ, මෙය අනාගත මව්වරුන්ට සහ ඔවුන්ගේ ළදරුවන්ට ඉතා හානිකර විය හැකිය. මේවායින් එකක් භාවිතා කිරීමෙන් ගබ්සා වීමේ සම්භාවිතාව වැඩි වන අතර උපත් ආබාධ ඇතිවීමේ සම්භාවිතාව වැඩි වේ.

අනාගත මව්වරුන්ට සුමට ගැබ් ගැනීමක් සඳහා උපකාර වන වෙනත් ප්රයෝජනවත් උපදෙස් ඔබ දන්නවාද?

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you