free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්නිදා ගැනීමට සහ අවදි වීමට හොඳම කාලය කුමක්ද කියා...

නිදා ගැනීමට සහ අවදි වීමට හොඳම කාලය කුමක්ද කියා ඔබ දන්නවාද?

-

- Advertisment -spot_img

අපි අපේ ජීවිතයෙන් තුනෙන් එකක් ගත කරන්නේ නිදා ගැනීමට හෝ නිදා ගැනීමට උත්සාහ කිරීමට ය. එහෙත්, සංඛ්‍යාලේඛන පවසන්නේ එක්සත් ජනපදයේ සෑම තුන්වන වැඩිහිටියෙකුටම ප්‍රමාණවත් නින්දක් නොලැබෙන බවයි. ඒක ගොඩක් මහන්සි මිනිස්සු! අප සිහින දේශයේ සිටින කාලය අපගේ මොළයට තීරණාත්මක වන අතර එය අපගේ සෞඛ්‍යය සහ අපගේ සුන්දරත්වය පවා ප්‍රබෝධමත් කරයි. අපි නියමිත වේලාවට නින්දට ගියහොත් මෙම ගැටළුව පහසුවෙන් විසඳා ගත හැකිය. I Love You හි අපට සියලු ප්‍රමාණවත් විවේකයක් ලබා ගැනීමට අවශ්‍ය වේ, එබැවින් අපි ඒ සදහා සුදුසුම කාලය සොයා ගත්තෙමු.

1. අවදි විය යුතු වේලාව තෝරා ගැනීමෙන් ආරම්භ කරන්න.

ඔබ සඳහා හොඳම නින්ද කාලසටහන කුමක්දැයි දැන ගැනීමට, ඔබ අවදි වීමට අවශ්ය වේලාව තීරණය කළ යුතුය. අලුත්ම පර්යේෂණවලින් පෙනී යන්නේ උදේ පාන්දර අවදි වීම හෝ සවස් වන තුරු නිදා ගැනීම අතර වෙනසක් නොමැති බවයි. නමුත් ඔබට නැවුම්ව සහ සැහැල්ලුවෙන් අවදි වීමට අවශ්‍ය නම්, සතියකට දින 7ක් එකම වේලාවක අනතුරු ඇඟවීමක් කළ යුතු බව මතක තබා ගැනීම ඉතා වැදගත් වේ.

2. ඔබට නිදා ගැනීමට කොපමණ කාලයක් අවශ්‍යදැයි දැන ගන්න.

අපගේ ජීවිත කාලය පුරාම නින්දේ ප්‍රමාණය වෙනස් විය යුතුය. අපි පොඩි කාලේ පැය 14ක් නිදාගන්න ඕන උනාට අවුරුදු 20-40 වෙනකොට අපිට නිදාගන්න ඕන පැය 7ක් 9ක් විතරයි. ඔබ ශක්තියෙන් අවදි වීමට පෙර ඔබ සාමාන්‍යයෙන් කොපමණ නිදා ගන්නවාද යන්න ගැන සිතා බලන්න

 3. නින්දට යා යුතු වේලාව ගණනය කරන්න.

ඔබ අවදි වන්නේ කුමන වේලාවටද සහ ඔබට පැය කීයක් නිදා ගැනීමට අවශ්‍යදැයි ඔබ දැනගත් පසු, ඔබට නින්දට යා යුත්තේ කවදාද යන්න සඳහා පරිපූර්ණ සූත්‍රය තිබේ. ඔබ මෙම කාලසටහනට ඇලී සිටියහොත්, අවශ්‍ය වේලාවට ඔබේ ශරීරයට නිදිමත දැනෙන අතර ඔබට පහසුවෙන් අවදි වීමට හැකි වේ. ඔබේ වයස සහ අත්දැකීම් මත පදනම්ව, ඔබට පැය 7ක නින්දක් අවශ්‍ය බව ඔබ දන්නා අතර, ඔබ දිනපතා උදෑසන 8ට අවදි විය යුතු බව ඔබ තීරණය කරයි. මෙම තත්වය තුළ, ඔබ උදෑසන 1 ට නින්දට යා යුතුය. නමුත් ඔබ ඔබේ කාලසටහන වෙනස් කර උදෑසන 6 ට අවදි වීමට තීරණය කරන්නේ නම්, එම මොහොතේ සිට සෑම දිනකම රාත්‍රී 11 ට නිදාගත යුතුයි.

4. කලින් අනිවාර්යයෙන්ම වඩා හොඳ නොවේ.

වඩා හොඳ ගුණාත්මක නින්දක් ලබා ගැනීම සඳහා මිනිසුන් රාත්‍රී 10 ට පමණ නින්දට යා යුතු බව බොහෝ විට විශ්වාස කෙරේ. නමුත් හාවර්ඩ් හි මෑත කාලීන පර්යේෂණ මෙය වැරදි බව ඔප්පු කර ඇත. විද්‍යාඥයන් පවසන්නේ රාත්‍රී බකමූණන්ට පවා දිවා කාලයේ හොඳින් නිදා ගැනීමට හැකි වූ බවයි. එබැවින් ඔබ අලුයම 3 ට නින්දට ගොස් පෙරවරු 10 ට අවදි වන්නේ නම්, ඔබ නිරන්තරයෙන් එකම දේ කරන තාක් කල් එය හොඳයි.

5. ස්ථාවර නින්ද කාලසටහනක් තබා ගැනීම ප්රධාන වේ.

ඔබේ නින්දේ ගුණාත්මක භාවය වැඩි දියුණු කිරීම සඳහා ඔබට කළ හැකි හොඳම දෙය නම් සෑම දිනකම එකම වේලාවක නින්දට යාමයි. එය නින්දට යාම පහසු කරනවා පමණක් නොව, එය ඔබව වඩාත් බුද්ධිමත් හා ප්‍රීතිමත් කරයි. අනෙක් අතට, සතියේ දිනවල ප්‍රමාණවත් නින්දක් නොලැබීම සහ සති අන්තයේ වැඩිපුර නිදා ගැනීම දියවැඩියාව, තරබාරුකම සහ දුර්වල හෘද වාහිනී සෞඛ්‍යයට හේතු වේ.

6. ප්‍රමාද වී නින්දට යාමට අමතර නින්දේ සනීපාරක්ෂාව අවශ්‍ය වේ.

හොඳ නින්දක් ලබා ගැනීම සඳහා ඔබ හොඳ සපත්තු 2 ක් පැලදිය යුතු නැති බව සොයා ගැනීමෙන් පසුව, නින්දට පෙර උද්යෝගිමත් චිත්‍රපටයක් නැරඹීම, බඩගින්නේ නිදා නොගැනීම වැනි ඔබේ නින්දේ සනීපාරක්ෂාව ගැන සැලකිලිමත් වීම තවමත් වැදගත් වේ. දීප්තිමත්, ඝෝෂාකාරී පරිසරයක් එයට සුදුසු නොවේ. ඔබගේ ස්මාර්ට් ජංගම දුරකථනය නිශ්ශබ්ද කිරීම සහ කළු පැහැති තිර භාවිතා කිරීම වැනි සරල දේවල් ගැන සැලකිලිමත් වීම, ඔබ අවදි වූ පසු ඔබ බලන ආකාරය ද දැඩි ලෙස වැඩිදියුණු කළ හැකිය.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you