free page hit counter
ලස්සන වෙන්න රහස්ඔබේ දෑත් ඉක්මනින් වැයලී යනවාද? මේ දේවල් ‍08 ඔබට...

ඔබේ දෑත් ඉක්මනින් වැයලී යනවාද? මේ දේවල් ‍08 ඔබට වැදගත්වේවි.

-

- Advertisment -spot_img

දිනකට වැඩ කිරීමෙන් සහ නිතිපතා අත් සේදීමෙන් පසු අපගේ දෑත් අධික වියළි බවක් දැනීම අපගෙන් බොහෝ දෙනෙකුට ඇති සාමාන්‍ය ප්‍රශ්නයකි. අපි නින්දට යාමට පෙර ඒ සදහා අපගේ හොඳම මොයිස්චරයිසර් ආලේප කරයි.  එය නිසි ලෙස අවශෝෂණය කර ගැනීමට ප්‍රමාණවත් කාලයක් එහිදී නොමැතිවෙයි. ඔබට සම විටම මොයිස්චරයිසර් තමන් ලග තබාගැනීමට සමහර විට සිදුවේවි. මේ එසේ නොකිරීමට කලහැකි ප්‍රතිකාර කිහිපයකුයි. I Love You අපි ඔබේ අත්වල නැති වූ තෙතමනය සහ සුමට බව නැවත ලබා ගැනීමට භාවිතා කළ හැකි ක්‍රම 8ක් යෝජනා කිරීමට කැමතියි.

1. සූරියකාන්ත බීජ තෙල් සමඟ ඕට්ස් සමග ඔබේ අත් පොඟවා ගන්න.

සූරියකාන්ත බීජ තෙල් වියළි  සමට හයිඩ්‍රේට් සහ පුනර්ජීවනය ලබා දෙන බව ඔප්පු වී ඇත. එය මොයිස්චරයිසර්වල අමුද්‍රව්‍යයක් ලෙස හෝ තනිවම භාවිතා කරන අතර සම වියළීමෙන් ආරක්ෂා කිරීමේ හැකියාව එයට ඇත. අනෙක් අතට, ඕට්ස් වල බොහෝ සමාන හැකියාවන් ඇති අතර මේ දෙකෙහි සංයෝජනයෙන් ඔබේ සමට අරුමපුදුම දේ කළ හැකිය.

ඔබ කළ යුත්තේ පිසූ හෝ අමු ඕට්ස් ස්වල්පයක් සූරියකාන්ත බීජ තෙල් බින්දු කිහිපයක් සමඟ මිශ්‍ර කර එම මිශ්‍රණය ඔබේ සමට ආලේප කිරීම පමණි. ඔබට මෙම විශේෂිත තෙල් සොයාගත නොහැකි නම් අනෙකුත් තෙල් පමණක් භාවිතා නොකිරීමට වග බලා ගන්න.

2. ඉරිතලා ඇති සමට super glue කුඩා ප්රමාණයක් යොදන්න.

මෙය භයානක ලෙස පෙනෙන නමුත් චර්ම රෝග විශේෂඥයින් පවසන පරිදි එය මතුපිටින් පෙනෙන කැපුම් සහ ඉරිතැලීම් මත ක්‍රියා කරයි. ඔබ තවමත් එය භාවිතා කිරීමේදී ප්‍රවේශම් විය යුතු අතර එය හොදින්ම  ඉරිතලා ඇති සම මත ආලේප නොකරන්න. බලපෑමට ලක් වූ ප්‍රදේශයට Super Glue ඉතා කුඩා ප්‍රමාණයක් යෙදිය හැකි අතර එමඟින් එය තවදුරටත් වියළීම වළක්වයි. ඔබ ප්‍රථමයෙන් එම ප්‍රදේශය පිරිසිදු කර Super Glue වියළන තෙක් ඉරිතැලීම වසා තබන බවට වග බලා ගන්න.

3. පිරිසිදු මී පැණි යොදන්න.

මනුකා මී පැණිවල ප්‍රතිබැක්ටීරීය සහ ප්‍රතිඔක්සිකාරක ගුණ බහුල බව සොයාගෙන ඇත. එය සාම්ප්‍රදායික ක්‍රමයට පරිභෝජනය කරනවාට අමතරව එය නැවත ප්‍රජනනය කළ හැකි බැවින් අපට එය වියළි හා ඉරිතලා ඇති සම මත ද යෙදිය හැකිය. පළමුව එය වියළි ප්‍රදේශය පිරිසිදු කර විෂබීජහරණය කරයි. ඉන්පසු හානියට පත් පටක නැවත ගොඩනැගීමට ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය උත්තේජනය කරයි. පිළිස්සුම් තුවාල වලට ප්‍රතිකාර කිරීම සඳහා එය බහුලව භාවිතා වන්නේ එබැවිනි.

4. අත්වැසුම් භාවිතා කරන්න.

සෑම දිනකදීම අප සිදුකරන නොයෙක් කාර්යන් උදාහරණයක් වශයෙන් ගෙවතු වැඩ, පිගන් සේදීම, සිමෙන්ති ආශ්‍රිත වැඩ කටයුතු වැනි බොහෝමයක් දේ නිසා ඒ තුල ඇතිවන විශබීජ සහ නොයෙක් විශ සහිත ද්‍රව්‍ය නිසා අපේ සමග හානි විය හැකි බැවින් ඔබ නිරන්තරයෙන්ම ඒ සියලු අවස්ථාවන්වලදී අත් වැසුම් භාවිතා කිරීම ඔබේ දෑත් ආරක්ෂාකර ගැනීමට උපකාරී වේ.

5. පෙට්‍රෝලියම් ජෙලි යොදන්න.

වැස්ලින් වැනි පෙට්‍රෝලියම් ජෙලි පදනම් කරගත් නිෂ්පාදන අපගේ සමට ප්‍රතිකාර කිරීම සහ සජලනය කිරීම සම්බන්ධයෙන් නිරපේක්ෂ ජීවිතාරක්ෂක වේ. ඔබට කළ හැක්කේ රාත්‍රියේදී ඔබේ හානියට පත් අත්වල නොමසුරුව වැස්ලින් ප්‍රමාණයක් ආලේප කර කපු අත්වැසුම් යුගලයක් පැළඳීමයි. මේ ආකාරයෙන් වැස්ලින් ඔබේ අත්වල පවතින බවටත් ඔබේ බ්ලැන්කට්ටුවෙන් අවශෝෂණය නොවන බවටත් ඔබ වග බලා ගන්න. අත්වැසුම් වල කිසිදු සුව ගුණයක් නැත නමුත් ඒවා භාවිතා කරනුයේ වැස්ලින් නොගැලීම සඳහා ය.

6. humidifier යක් භාවිතා කරන්න.

ඔබ ජීවත් වන්නේ වියළි පරිසරයක නම් හෝ ශීත කාලය හදිසියේ පැමිණියහොත්, ආර්ද්‍රතාකාරකයක්  (humidifier) ඔබේ නිවසට විශිෂ්ට එකතු කිරීමක් විය හැකිය. එය වියළි සමට නැවත තෙතමනය එකතු කිරීමට පහසු ක්රමයක් සපයයි. වියළි සමට එරෙහිව ආරක්ෂාව සඳහා වෛද්යවරු ආර්ද්රතාකාරක නිර්දේශ කරති.

7. අලිගැට පේර අත් ආවරණයක් සාදන්න.

අලිගැට පේර වල විශිෂ්ට මොයිස්චරයිසින් හැකියාවන් ඇති අතර බොහෝ විටමින් අඩංගු වේ. ඉදුණු අලිගැට පේර භාගයක් පොල්තෙල් තේ හැඳි 1ක්, ජොජෝබා තෙල් තේ හැඳි 1ක් සහ ලෙමන් යුෂ තේ හැඳි භාගයක් සමඟ මිශ්‍ර කර වියලි දෑත් මත ගල්විමෙන් ඔබේ වියළි දෑත් ආරක්ෂා කර ගත හැකියි. ඕට්ස් ටිකක් එයට එකතු කිරීමෙන් ඔබට මිශ්‍රණය තවත් ශක්තිමත් කරගත හැකී.

ඔබට මිනිත්තු 10-15 අතර කාලයක් ඔබේ අත්වල Mask එකක් යෙදිය හැකි අතර වැඩි අවශෝෂණය සඳහා තීරු වලින් ආවරණය කරන්න. මිනිත්තු 15 ක් ගත වූ පසු, ඔබට මද උණුසුම් ජලය ස්වල්පයක් සමඟ Mask එක පිරිසිදු කරගැනීමට ශක්තිමත් දියරයක් යොදන්න.

8. විටමින් B3 අඩංගු නිෂ්පාදන තෝරන්න.

එක්කෝ ඔබ විටමින් B3 බහුල ආහාර අනුභව කිරීම හෝ නියාසිනමයිඩ් අඩංගු සම ආරක්ෂණ නිෂ්පාදන යොදන්න. මෙම විටමින් ඔබේ සමේ සජලනය වැඩි දියුණු කරයි.එවිට ඔබේ සම වඩාත් සිනිඳු හා වඩා වර්ණවත් බව ඔබට පෙනෙනු ඇත. එසේම, චර්ම රෝග විශේෂඥයින් පවසන්නේ B3 සමේ බාධකය ශක්තිමත් කිරීමට සහ එහි තෙතමනය වැඩි කාලයක් පවත්වා ගැනීමට උපකාරී වන බවයි. ඔබේ දෑත් වැඩිපුර වියළි නම්, ඔබට ආලේපන ආලේපන අත්හදා බැලීමට අවශ්‍ය විය හැකිය, නමුත් සති කිහිපයකින් ප්‍රතිඵල දැකීමට ඔබ අපේක්ෂා කළ යුතුය.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you