free page hit counter
ලස්සන වෙන්න රහස්ඔබේ හිසකෙස් වල ලස්සන වගේම ගුණාත්මකව පවත්වාගන්නට මේ ක්‍රම...

ඔබේ හිසකෙස් වල ලස්සන වගේම ගුණාත්මකව පවත්වාගන්නට මේ ක්‍රම 12 වැදගත්වේවි.  

-

- Advertisment -spot_img

අන්තර්ජාලය සමහර විට අපට නොතේරෙන, බොහෝ විට එකිනෙකට පරස්පර වන හිසකෙස් රැකවරණ ඉඟි සහ උපක්‍රම පිරී ඇත. අපට රූපලාවණ්‍යාගාරයට ගොස් අඟල් කිහිපයක් කපා ඉවත් කිරීමටත්, මෝස්තර ශිල්පියා නිර්දේශ කරන භාණ්ඩය මිල දී ගෙන නැවත ඒවා භාවිතා කිරීමටත් උපදෙස් ලැබෙයි. එකිනෙකට පරස්පර උපදෙස් ලබාගන්නවාට වඩා ඒ සම්බන්ධ විශේෂඥයින්ගෙන් උපදෙස් ගැනීම වඩා සුදුසුයි.

I Love You හි අපි ඔබේ හිසකෙස් වලට අවශ්‍ය විස්තර කිහිපයක් ඔබ සමඟ බෙදා ගැනීමට සොයා බැලුවා.

1. හිසකෙස් මසකට අඟල් එකහමාරක් පමණ වර්ධනය වේ.

මසකට හිසකෙස් අඟල් භාගයක් පමණ වර්ධනය වේ. අපට සාමාන්‍යයෙන් ෆොසිලල් 120,000 ක් ඇති අතර ඒවා සියල්ලම ඔවුන්ගේ ජීවන චක්‍රයේ විවිධ අවධීන් හරහා ගමන් කරයි. වර්ධනය, සංක්‍රමණය, විවේකය සහ වැගිරීම ඒ විවිධ අවධින් වේ. ඔබ කොණ්ඩය කැපීමට තීරණය කළත් නැතත්, හිසකෙස් ස්වභාවික චක්රය අනුගමනය කරන බව දැන ගැනගෙන සිටිය යුතුයි.

2. Dandruff සෙබෝර්හයික් ඩර්මැටිටිස් ලෙසද හැඳින්වේ.

Dandruff යනු වියළි හිස්කබලේ ගැටලුවක් නොවේ. ඇත්ත වශයෙන්ම එය සෑම විටම පාහේ සිදු වන්නේ හිස තෙල් සහිත වූ විටය. හිස්කබලේ ඇති Malassezia නම් ස්වභාවික දිලීරයේ අධික ලෙස වැඩීමකින් මෙය සිදුවේ. තෙල් වැඩි වන තරමට හිසේ Dandruff වැඩි වෙනවා. ඔබ විශේෂිත ෂැම්පු සහ dandruff සදහා ප්‍රතිකාර භාවිතා කිරීම සහ අලිගැට පේර සහ ඉඟුරු වැනි ආහාර අනුභව කිරීම, විටමින් බී සහ සින්ක් බහුල ආහාර වේලක් අනුගමනය කිරීම මෙම ගැටළුව සදහා පිළියමක් විය හැකිය.

3. ඔබේ හිස්කබල ඔබේ සමේ සෙසු කොටස් මෙන් සැලකිය යුතුය.

ඔබ ඔබේ ශරීරයේ සෙසු කොටස් ස්නානය කරන විට මෙන් එය පිරිසිදුව සහ හොඳින් සජලනය වී ඇති බවට වග බලා ගන්න. ඔබ බොහෝ ව්‍යායාම කරන්නේ නම්, ඔබට එය තව ටිකක් සෝදා ගැනීමට සිදු විය හැකිය.

4. හිසකෙස් වැඩි වීම = සෙබස් ග්‍රන්ථි වැඩි වීම

බොහෝ විට, ඔබට සිහින් හිසකෙස් තිබේ නම්, ඔබ එය දිනපතා සෝදා නොගන්නේ නම්, මුල් ඉතා තරබාරු හා පිම්බෙන බව ඔබ දැක ඇති. මෙය සිදු වන්නේ සිහින් හිසකෙස් ඇති විට, ඔබේ හිස්කබලේ වැඩිපුර හිසකෙස් ඇති බැවිනි. සෑම හිසකෙස් එකක්ම සෙබස් ග්‍රන්ථියකට සම්බන්ධ වී ඇති බැවින්, මෙයින් අදහස් කරන්නේ ඔබට වැඩි ග්‍රන්ථි ඇති බවත් එම නිසා ඔබේ හිසකෙස් තෙල් සහිත වන බවයි.

5. හිසකෙස් සේදීම යනු එය තෙතමනය කිරීමයි.

රැලි සහිත හෝ වයනය සහිත හිසකෙස් වැඩිපුර සේදීමට අකමැති වීම සාමාන්‍ය දෙයක් වුවද, සේදීම මොයිස්චරයිසින් ක්‍රියාවලියේ කොටසක් බව මතක තබා ගන්න. එබැවින් ඔබ එය වැඩිපුර සෝදන විට එහි තෙතමනය වැඩි කරයි.

6. එය කේතුකාකාර හැඩයකින් වර්ධනය වේ.

හිසකෙස් ස්වභාවිකව වර්ධනය වන නිසා ඔබ Shave කරන විට ඔබ කපා දමන්නේ මොට කෙළවර පමණි. එනම්, ඔබ කපා දමන්නේ කෙස් ආරම්භවන  ඝන කොටස පමණකි. ඔබ Wax කරන විට අනෙක් අතට, ඔබ ෆොසිලයෙන් වැස්ම ඇද ගන්නා අතර එය ආරම්භයේ සිටම ගැලවී යයි.

කෙසේ වෙතත් කිසිදු ක්රමයක් කේතුකාකාර හැඩයකින් එය දිගටම වර්ධනය වීම වළක්වන්නේ නැත. Shave කළද එය නැවත ඝන ලෙස වැඩෙන්නේ නැත.

7. ඔබ එය වියළන ආකාරය එය හානි කළ හැකිය.

ඔබේ හිස කෙස් වියළන යන්ත්‍රයකින් වියළීම හෝ එය තනිවම වියළීමට තැබීමෙන් වෙනසක් සිදු නොවනු ඇත. නමුත් ඔබ මෙම විකල්ප 2 ගැන සිතන ආකාරය වෙනස් කිරීමට සිදුවේ. කොඩන්ඩය තෙතනම් ගැට ගසන්නට එපා. තුවායෙන් තෙත මාත්තු කරනා විට එය පැහැදිලිව සෙමෙන් සිදු කරන්න. ඔබ තෙත කොණ්ඩය සැරෙන් පිසදමනා විට කොණ්ඩය කැඩීයාමේ ප්‍රවණතාවය වැඩිවේ. එසේම කොණ්ඩය වියලීමේ යන්ත්‍ර භාවිතයේදී ඉතා අධික තාපයද කොණ්ඩා ගස් වලට ඔරොත්තු නොදෙන අතර හැකි තරම් දුරකින් තබා එය සිදු කරන්නේනම් ඔබට ඔබේ කෙස්කළඹ රැක ගත හැකිය.

8. ෂැම්පු මගින් දැනටමත් ගැලවී ගිය හිසකෙස් ඉවත් කරයි.

ඔබ ෂැම්පු කරන විට ෂැම්පු මගින් සිදු කරන්නේ ඒ වන විටත් හිසේ රෝම කූපයෙන් ගැලවී පිටතට පැමිණීමට සූදානම්ව තිබූ රෝම ඉවත් කිරීමයි. දිනකට හිසකෙස් 100ක් පමණ ගැලවී යාම සාමාන්‍ය දෙයකි. බොහෝ අය සිතන්නේ මීට පටහැනිවයි. ෂැම්පු කිරීම හිසකෙස් නැතිවීමට හේතුවක් නොවේ. ඊට පටහැනිව එය ඔබේ හිස්කබල නිරෝගීව තබා ගැනීමට සහ ඔබේ හිසකෙස් ශක්තිමත් කිරීමට උපකාරී වේ.

9. අළු හිසකෙස් පෙනෙන්නට පටන් ගන්නා වයස ඔබේ ජාන මත රඳා පවතී.

මෙලනින් ඔබේ හිසකෙස් වලට වර්ණය ලබා දෙයි. එබැවින් ඔබ එය නිෂ්පාදනය කිරීම නැවැත්වූ විට එය අළු පැහැයක් ගනී. ඔබ අළු හිසකෙස් ලබා ගැනීමට පටන් ගන්නා විට ඔබේ ජාන මත බොහෝ දුරට රඳා පවතී. නිදසුනක් වශයෙන්, ඔබේ මව හෝ පියා අඩු වයසින් අළු පැහැයක් ගනී නම්, එය ඔබටත් උරුම වීමට ඇති ඉඩකඩ වැඩි කරයි. කෙසේ වෙතත්, ආතතිය ද ක්රියාවලිය වේගවත් කළ හැකිය.

10. දෛනික සිදුකරන දේවල් හේතුවෙන් කෙළවර බෙදීම සිදු වේ.

යන්ත්‍රයකින් වියළීම, තුවායක් වියළීම,  පීරීම, මෙන්ම සුළඟ, හිරු හෝ ශීත ඍතුවේ දී තොප්පියක් පවා හිසකෙස් වලට ක්රමයෙන් හානි කරයි. හිසකෙස් නැවත ඉපදෙන්නේ නැත, එබැවින් අපි එය හොඳින් රැකබලා ගත යුතුය. බෙදුණු කෙළවර ඉවත් කිරීමට ඇති එකම මාර්ගය ඒවා කපා දැමීමයි.

11. හොඳ රාත්‍රී නින්දක් ලබා ගැනීම ඔබේ හිසකෙස් සෞඛ්‍යයට උපකාරී වේ.

Attractive girl sleeping in a bed.

අපි නිදා ගන්නා විට ශරීරය මෙලටොනින් නම් හෝමෝනය නිපදවයි. මෙම හෝමෝනය නින්ද නියාමනය කරන අතර හිසකෙස් වර්ධනයට උපකාරී වේ. එමනිසා, නින්ද නොමැතිකම මෙලටොනින් අඩුවීමට හේතු විය හැකි අතර එමඟින් හිසකෙස් නැති වී යයි.

අනෙක් අතට, නින්ද නොමැතිකම ආතතියට හේතු විය හැකි අතර, මෙය ටෙලොජන් එෆ්ලුවියම්, හිසකෙස් විවේක අවධියකට තල්ලු කර අකලට හිසකෙස් නැතිවීමට හේතු විය හැක.

12. හිස්කබල සම්බාහනය හිසකෙස් වර්ධනයට උපකාරී වේ

බොහෝ අධ්‍යයනයන් මගින් හිස්කබල සම්බාහනය කිරීමේ බහුවිධ ප්‍රතිලාභ සොයාගෙන ඇත. ඝන හිසකෙස් සහ අඩු හිසකෙස් නැතිවීම හෝ ඇලෝපසිය නමින් හදුන්වයි. මක්නිසාද යත් සම්බාහනය මගින් හිසකෙස්වල සෛල දිගු වන අතර එමඟින් ඒවා උත්තේජනය කරයි. එය සමට යටින් ඇති රුධිර වාහිනී විස්තාරණය කරන බවත් එය වර්ධනයට දායක වන බවත් විශ්වාස කෙරේ.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you