free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ඔබේ පෙනහළු ගැන ඔබ ආරක්ෂාකාරීද? ස්වභාවිකව පෙනහළු ආරක්ෂා කරගැනීමට...

ඔබේ පෙනහළු ගැන ඔබ ආරක්ෂාකාරීද? ස්වභාවිකව පෙනහළු ආරක්ෂා කරගැනීමට ඔබට කළ හැකි දේවල් 08 ක්

-

- Advertisment -spot_img

පරිසර දූෂණය, නරක පුරුදු පෙනහළු ආබාධ සඳහා ප්‍රධාන හේතු වේ. ආසන්න වශයෙන් මිලියන 65 ක ජනතාවක් නිදන්ගත පෙනහළු රෝගවලින් පීඩා විඳිති. තවමත් මෙම ඉන්ද්රිය සෞඛ්ය සම්පන්නව තබා ගැනීමට ක්රමයක් නොමැති බව ඉන් අදහස් නොවේ. පෙනහළු වලට තමන්ව අලුත්වැඩියා කිරීමට පුදුමාකාර හැකියාවක් ඇති නමුත් ඔබට ද යම් උත්සාහයක් දැරීමට සිදුවේ. I Love You හි අපි සියලු දෙනා නිරෝගීව සිටිනු ඇතැයි බලාපොරොත්තු වන අතර අපගේ පෙනහළු සුව කිරීමට අපට උපකාර කළ හැකි ප්‍රවීණයන්ගෙන් උපදෙස් 8ක් අපි සොයා බැලුවා.

1. පිරිසිදු පාන වර්ග බොන්න

පෙනහළු වැඩිදියුණු කිරීම සති 2 සිට මාස 3 දක්වා කොතැනක හෝ ආරම්භ වන බව දැන ගැනීම වැදගත්ය. එබැවින් ආසන්න වශයෙන් මාසයකට පසු ඔබට වඩා හොඳ සෞඛ්යයක් දැනිය යුතුය. මෙම අවස්ථාවේ දී, ශ්ලේෂ්මල අඩු කිරීමට සහ මෙම ඉන්ද්‍රිය ඩෙටොක්ස් කිරීමට උපකාරී වන බීම කිහිපයක් තිබේ: මී පැණි සහ උණු වතුර – ලෙමන් යුෂ – හරිත තේ – කැරට් යුෂ – කහ සහ ඉඟුරු – කෙසෙල්, නිවිති සහ බෙරී බීම

2. ලුණු චිකිත්සාව භාවිතා කරන්න

ලුණු චිකිත්සාව යනු කුඩා ලුණු අංශු සහිත වාතය ආශ්වාස කිරීමයි. එය halotherapy ලෙස හඳුන්වන අතර ඇදුම, බ්රොන්කයිටිස් සහ කැස්ස වැනි පෙනහළු ගැටළු සඳහා විකල්ප ප්රතිකාරයකි. ඔබට විශේෂ හිමාලයානු ලුණු ලාම්පුවක් මිලදී ගෙන එය නිවසේදී භාවිතා කළ හැකිය.

3. ඔරෙගායෝ තෙල් ගන්න

Oregano essential oil on bottle and fresh oregano on wooden table. Origanum vulgare oil

ඔරෙගානෝ තෙල් යනු ස්වභාවික නාශකයකි. එය භාවිතා කිරීම සඳහා ඔරෙගානෝ තෙල් සහ ආමන්ඩ් තෙල් 50-50 මිශ්රණයක් සාදන්න. ඔබට අවශ්‍ය වන්නේ ඔබේ දිව යට බිංදු 1-2 ක් තබාගැනීම පමණි. ඉන්පසු එය විනාඩි 3-5 ක් තබාගෙන ඔබේ මුඛය වතුරෙන් සෝදා හරින්න. බලපෑම දැනීම සඳහා ඔබ සති 1-4 ක් සඳහා දිනකට 3 වතාවක් එය කළ යුතුය.

4. සතියකට 3 වතාවකට වඩා උණුසුම් ජලයෙන් ස්නානය කරන්න

හුස්ම ගැනීම පහසු කිරීම සඳහා ඔබට සිසිල් මීදුම ආර්ද්‍රතාකාරකයක් භාවිතා කළ හැකිය. නැතහොත් උණුසුම් ජලයෙන් ස්නානය කරන්න. සමේ ගැටළු වළක්වා ගැනීම සඳහා සතියකට 2 සිට 3 වතාවක් ප්රමාණවත් වේ. එසේම අධික උණුසුම් ජලය නොවිය යුතු නමුත් 90 ° F සහ 105 ° F (32 ° C – 40 ° C) අතර සුවපහසු උෂ්ණත්වයක් විය යුතුය.

5. ඇතැම් නිෂ්පාදනවලින් වළකින්න

කුළුබඩු සහිත ආහාර, රාබු සහ ඖෂධ පැළෑටි වැනි විෂ ඉවත් කරන, ප්‍රති-ගිනි අවුලුවන ආහාර පරිභෝජනය කිරීමෙන් ආරම්භ කරන්න. සමහර ආහාර ඔබේ පෙණහලුවල ශ්ලේෂ්මල වැඩි කරන බව මතක තබා ගැනීම වැදගත්ය: චීස්, බටර්, යෝගට්, කෙෆීර් සහ කිරි ඇතුළු කිරි නිෂ්පාදන. – ටින් කළ මස් සහ වෙනත් දේවල් වැනි සැකසූ ආහාර.

6. ඔබේ දිව පිරිසිදු කරන්න

Closeup on young woman cleaning tongue using toothbrush

ඔබේ පෙනහළු ආරක්ෂා කර ගැනීමට ඔබට හොඳ මුඛ සෞඛ්‍යයක් අවශ්‍ය වේ. අපි අපේ දත් නිසි ලෙස මදින්න පුළුවන් නමුත් අපේ දිව ගැන අමතක කරයි. එය බැක්ටීරියා ගොඩනැගීම වළක්වා ගැනීමට ද වැදගත් වේ.

7. තොල් මත හුස්ම ගැනීමේ අභ්‍යාස කරන්න

මෙම අභ්‍යාස මගින් පෙණහලුවල සිරවී ඇති වාතය මුදා හැරීම, වාතාශ්‍රය වැඩි දියුණු කිරීම සහ සාමාන්‍ය විවේකයක් ඇති කරයි. ඔබේ බෙල්ල සහ උරහිස් මාංශ පේශි ලිහිල් කරන්න. දැන් 2ට ගණන් කරමින් ඔබේ නාසය හරහා සෙමින් හුස්ම ගන්න, නමුත් ඔබේ මුඛය වසා තබා ගන්න. සාමාන්‍ය, ඉතා ගැඹුරු නොවන හුස්මක් සිදු කරන්න. 4 දක්වා ගණන් කරන අතරතුර ඔබේ තොල් ඔබාගෙන සෙමින් හුස්ම පිටකිරීමට පටන් ගන්න. මෙම ක්‍රමය දිනකට 4-5 වතාවක් පුරුදු කරන්න.

8. ඔබේ පෙණහලුවල ඇති ශ්ලේෂ්මල ඉවත් කිරීමට ව්‍යායාම කරන්න

  • ඔබේ පිටේ වැතිර ඔබේ දකුණු පාදය නැමන්න. ඉන්පසු ඔබ ඔබේ දකුණු පැත්තට හැරෙන්න. -ඔබේ ඉහළ සිරුර කරකවා, නැඹුරු ස්ථානයේ බිම මත විවේක ගන්න. – ඔබේ වම් අත උරහිස් මට්ටමට නමන්න.- දැන් ඔබේ හිස දකුණට හරවන්න, නමුත් එම ස්ථානය ඔබට පහසු සහ වේදනාකාරී නොවිය යුතුය. – තත්පර 30 සිට විනාඩියක් දක්වා එම ස්ථානය තබා ගන්න. – අනෙක් පැත්තෙන් මෙම ව්යායාම නැවත කරන්න.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you