free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්නිවසේ සිටම ඔබට සිදුකළ හැකි මෙම වෛද්‍යපරික්ෂා 09 ඇසුවොත්...

නිවසේ සිටම ඔබට සිදුකළ හැකි මෙම වෛද්‍යපරික්ෂා 09 ඇසුවොත් ඔබ පුදුමවේවි

-

- Advertisment -spot_img

ඔබේ සෞඛ්යය ගැන හොඳ සැලකිල්ලක් දැක්වීම සඳහා ඔබ අවම වශයෙන් වසරකට වරක් සම්පූර්ණ වෛද්ය පරීක්ෂණයකට ලක් විය යුතුයි. කෙසේ වෙතත් ඔබ වෛද්‍යවරයෙකු හමුවීමට පෙර සිටම සෞඛ්‍යය ගැනද විමසිලිමත් විය යුතුය. රෝග ලක්ෂණ පෙනෙන්නට පෙර පවා බරපතල රෝග විනිශ්චය කිරීම සඳහා ඔබට කළ හැකි විශේෂ පරීක්ෂණ තිබෙන බව ඔබ දන්නවාද?.
සමහර රෝග වර්ධනය වීමේ අවදානම තක්සේරු කිරීමට සහ ඔබ විශේෂඥයෙකු හමුවීමට අවශ්යදැයි සොයා බැලීමට I Love You හි අප විසින් ඔබට කළ හැකි සරල පරීක්ෂණ මාලාවක් සකස් කරනු ලැබුවා.

1. හෘද හා පෙනහළු රෝග


ඔබේ ඇඟිලි උඩු යටිකුරු අකුරක J හැඩයට සාදා ඔබේ නියපොතු එකකට එකක් එරෙහිව තබන්න. ඒවා අතර කුඩා දියමන්තියක් ඔබ දකිනවාද? මෙයින් අදහස් කරන්නේ ඔබේ හදවත සහ යාත්රා සම්පූර්ණයෙන්ම සෞඛ්ය සම්පන්න බවයි.
ඔබේ නියපොතු අතර ඉඩක් නොමැති නම් එය නියපොතු ගැටගැසීමේ ලකුණක් විය හැකිය. ඇඟිලි ඝන වීම යනු රුධිරයේ ඔක්සිජන් නොමැතිකමයි. ඔක්සිජන් ඌනතාවය විවිධ හේතු නිසා ඇති විය හැක. නිදසුනක් වශයෙන් හෘද වාහිනී රෝග, පෙනහළු ආබාධ සහ ආමාශ ආන්ත්රයික ගැටළු විය හැකිය.

2. ආඝාතය සහ ඩිමෙන්ශියාව


මෙම පරීක්ෂණය සඳහා ඔබට ටයිමරයක් අවශ්‍ය වේ. උකුල බිමට සමාන්තර වන පරිදි ඔබේ කකුල ඉහළට ඔසවා ටයිමරය ආරම්භ කරන්න. ඔබට විනාඩි 20ක් හෝ ඊට වැඩි කාලයක් මෙලෙස සිටගෙන සිටිය හැකි නම් එයින් අදහස් වන්නේ ඔබට ආඝාතයක් හෝ ඩිමෙන්ශියාව ඇතිවීමේ අවදානම අවම බවයි. සහ අනෙක් අතට ඔබට එක් කකුලක සමතුලිතතාවය පවත්වා ගැනීමට අපහසු නම් එය මොළයේ යාත්රා වල ගැටළු පෙන්නුම් කරයි.

3. රක්තහීනතාවය


කැඩපතක් ඉදිරිපිට සිටගෙන සිටින විට ඔබේ පහළ ඇසිපිය පහළට අදින්න. වර්ණය රෝස නම් සියල්ල යහපත්. කෙසේ වෙතත් ඔබට රක්තහීනතාවය ඇත්නම් වර්ණය සුදුමැලි රෝස හෝ කහ පැහැති වේ. රක්තහීනතාවය හීමොග්ලොබින් නොමැතිකම නිසා ඇති වන අතර ශරීරයේ මාංශ පේශි සහ පටක වලට ප්‍රමාණවත් ඔක්සිජන් නොලැබෙන අතර 100% ක්ම නිසිලෙස වැඩ කළ නොහැකි බව පෙන්නුම් කරයි. ඔබ ඉක්මනින් වෙහෙසට පත් වේ නම් හෝ දැඩි ලෙස හුස්ම ගන්නා බවක් ඔබට දැනේනම් ඔබ වෛද්‍යවරයෙකු වෙත යායුතුය.

4. හෝමෝන අසමතුලිතතාවය


හිසකෙස් ගැලවී යාම ස්වභාවික ක්‍රියාවලියකි. වෛද්‍යවරුන්ට අනුව, දිනකට හිසකෙස් 50 සිට 100 දක්වා අහිමි වේ. එය කලබල වීමට හේතුවක් නොවේ. නමුත් කනස්සල්ලට පත්වන කාලය තේරුම් ගැනීම සඳහා ඔබට සරල පරීක්ෂණයක් කළ හැකිය.

ඔබේ හිසකෙස් වියළි හා පිරිසිදු විය යුතුය. කුඩා කොණ්ඩයක් ගෙන අදින්න. දැඩි ලෙස අදින්න එපා. ඔබේ අතේ හිසකෙස් 2-3 ක් පමණ තිබේ නම්, එය සම්පූර්ණයෙන්ම සාමාන්යයි‍. ඊට අමතරව තවත් තිබේ නම් ඔබ විශේෂඥයෙකු වෙත යායුතුයි.
මිනිසුන්ට හිසකෙස් නැති වීමට හේතු රාශියක් තිබිය හැකිය. ආතතිය, දුර්වල සනීපාරක්ෂාව හෝ බරපතල සෞඛ්ය ගැටළු. හෝමෝන අසමතුලිතතාවය හෝ පෝෂක ඌනතාවය හේතුවෙන් හිසකෙස් බොහෝ විට සිහින් වේ. මෙම රෝග ලක්ෂණ නොසලකා හැරිය යුතු නොවේ.

5. කාපල් ටනල් සින්ඩ්‍රෝමය


මෙම පරීක්ෂණයෙන් කාර්යාල සේවකයින්, කලාකරුවන් සහ බයිසිකල් පදින්නන්ගේ වෘත්තීය ගැටලුවක් වන කාපල් ටනල් සින්ඩ්‍රෝමය හඳුනා ගත හැකිය.
ඔබේ නළලට සමාන්තර වන පරිදි ඔබේ දෑත් ඉහළට ඔසවන්න. ඔබේ ඇඟිලි තුඩු සමඟ අත්ලෙහි පාදයට ළඟා කරවීමට උත්සාහ කරන්න. ඔබට මෙය විනාඩි 1-2 ක් කළ හැකි නම් ඔබගේ සෞඛ්‍ය තත්වය හොඳයි. නමුත් ඔබේ මැණික් කටුවෙහි හෝ ඇඟිලිවල හිරි වැටීමක් හෝ වේදනාවක් ඇත්නම් මෙය කාපල් ටනල් සින්ඩ්‍රෝමයක ලකුණක් විය හැකිය.

6. දියවැඩියාව


මෙම පරීක්ෂණය සිදු කිරීම සඳහා ඔබට උපකාර අවශ්ය වේ. මකනයක් සහිත පැන්සලක් ගැනීමට හවුල්කරුවාට පවසන්න. පැන්සලේ තියුණු කෙළවරින් සහ මකනයෙන් මාරුවෙන් මාරුවට ඔබේ පාදය සහ ඇඟිලි ස්පර්ශ කිරීමට ඔවුන්ට පවසන්න. එය නොබලා පැන්සලේ කොයි පැත්තෙන් ස්පර්ශ කලොද යන්න ඔබට පැවසීමට පුළුවන්ද?
ඔබට ස්පර්ශය සම්පූර්ණයෙන්ම දැනෙන්නේ නැත්නම් එයින් අදහස් වන්නේ ඔබේ පාදවල ස්නායු අවසානය නිසි ලෙස ක්රියා නොකරන බවයි. අඩු සංවේදීතාව දියවැඩියාවේ දර්ශකයක් විය හැකිය.

7. ධමනි ගැටළු


බිම වැතිර සිටින විට ඔබේ පාද 45 ° කෝණයකින් ඉහළට තබා විනාඩි කිහිපයක් තබා ගන්න. දැන් ඔබේ පාදවල වර්ණය තක්සේරු කරන්න. ඇත්තටම සුදුමැලිවී නම් පාද සහ ඇඟිලි ඉතා නරක රුධිර සංසරණය පෙන්නුම් කරයි. වර්ණය වෙනස් වීම පාද දෙකෙහි හෝ එකකින් පමණක් දැකීමට ද හැකිවේ.
පර්යන්ත ධමනි අත් පා වලට රුධිරය ලබා දෙයි. ධමනි අවහිර වූ විට මාංශ පේශිවලට ප්‍රමාණවත් ඔක්සිජන් නොලැබෙන අතර හිරිවැටීම, වේදනාව සහ වෙනත් අය වැනි අප්රසන්න රෝග ලක්ෂණ මතු විය හැකිය. මෙම තත්ත්වය පර්යන්ත ධමනි රෝගය (PAD) ලෙස හඳුන්වන අතර එය ආරම්භයේ දී රෝග ලක්ෂණ දැකීමට අපහසු වේ. PAD ප්‍රතිකාර නොකළහොත් හෘදයාබාධ හා ආඝාතය ඇති විය හැක.

8. ඇසීම


මෙම පරීක්ෂණය සිදු කිරීම සඳහා ඔබ නිහඬ කාමරයක සිටිය යුතුය. ඔබේ අත ඔබේ කනට ළං කර ඔබේ ඇඟිලි එකට අතුල්ලන්න. ඔබට ශබ්දය ඇසෙනවාද? ඉන්පසුව ඔබේ අත ඔබට හැකිතාක් දුරට ඔබේ කනට තබා ඔබේ ඇඟිලි නැවත අතුල්ලන්න. ඔබට තවමත් ශබ්දය ඇසෙනවාද? ඔබේ ශ්‍රවණ මට්ටම හොඳයි.

9. හෘද වාහිනී රෝග වර්ධනය වීමට නැඹුරුතාවයක්


මෙම පරීක්ෂණය සිදු කිරීම සඳහා ඔබ ඔබේ නිවසින් පිටව යා යුතුය. ගීතයක් ගායනා කරමින් පඩිපෙලක් (පියවර 8-12) නගින්න. එසේත් නැතිනම් ඔබට දුරකථනයෙන් කතා කිරීමට හෝ යමක් කියවිය හැකිය. වැදගත්ම දේ කතා කිරීමයි. ඔබට ඔබේ හදවත ගැහෙන බවක් දැනෙනවා නම් සහ ඔබට හොඳින් හුස්ම ගැනීමට නොහැකි නම් එයින් අදහස් වන්නේ ඔබේ හෘද වාහිනී පද්ධතියට සහ පෙණහලුවලට ශාරීරික ක්‍රියාකාරකම් හැසිරවිය නොහැකි බවයි.

ස්වයං-සාදන ලද පරීක්ෂණ වෛද්යවරයෙකුගේ වෘත්තීය මතය ප්රතිස්ථාපනය කළ නොහැකි බව අපි ඔබට මතක් කිරීමට අවශ්යයි. තවද ඔබට කනස්සල්ලට පත්වන රෝග ලක්ෂණ ඇත්නම් ඔබ වහාම වෛද්යවරයෙකු හමුවිය යුතු බව සිහිතබාගන්න.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you