free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්මේ පුරුදු 10 නිසා ඔබේ සෞඛ්‍යට වෙන විශාල හානිය...

මේ පුරුදු 10 නිසා ඔබේ සෞඛ්‍යට වෙන විශාල හානිය ගැන ඔබ දැනසිටියාද ?

-

- Advertisment -spot_img

අපි පුරුදු වෙලා ඉන්න දේවල් හැමවිටම පෙනෙන තරම් සරල නැහැ. ඒවායින් සමහරක් හානිකාරක වන අතර අනෙක් ඒවා සම්පූර්ණයෙන්ම භයානක විය හැකිය.

I love you හි අප විසින් අපගේ සෞඛ්‍යයට හානි කළ හැකි අප කරන සාමාන්‍ය දේවල් 10ක ලැයිස්තුවක් සාදන ලද්දේ අපට ප්‍රවේශම් වීමටයි!

1. ඔබේ කකුල් හරස් කොට වාඩිවීම


ඔබේ කකුල් හරස් කිරීම නිසා ඇති වන හානිය ගැන මුලින්ම කතා කළේ 1999 දී ආහාර අනුපූරක නිෂ්පාදන සමාගමකි. ඔවුන් එක්සත් ජනපදයේ මහා පරිමාණ ව්‍යාපාරයක් පවා දියත් කළේය The Great Cross-Out ලෙසයි. එය හුදෙක් දැන්වීම් උපක්‍රමයක් ද නොවේ. ඔබේ කකුල් හරස් කර (පුටුවක් මත හෝ බිම) හිඳීමෙන් අධි රුධිර පීඩනය, වැනිකෝස් නහර සහ ස්නායු ආබාධ ඇති වන බව අධ්‍යයනවලින් තහවුරු වී තිබේ.

2. කුරුල්ලන් පෝෂණය කිරීම


පරවියන් පෝෂණය කිරීම දෙමාපියන් තම දරුවන් සමඟ කිරීමට කැමති එළිමහන් ක්‍රියාකාරකම් වලින් එකකි. අවාසනාවකට මෙන්ෙ එය විනෝදජනක මෙන්ම ඉතා භයානක දෙයකි. නගරයේ කුරුල්ලෙකු බෝවන රෝගයක් රැගෙන යාමේ සම්භාවිතාව 50% කට වඩා වැඩිය. පරවියන් ornithosis, colibacillosis, histoplasmosis, salmonellosis, tuberculosis, listeriosis, Newcastle රෝග, toxoplasmosis රැගෙන එයි.

3. දුර්වල තත්ත්වයේ අව් කණ්ණාඩි පැළඳීම


මුදල් ඉතිරි කර ගැනීමට උත්සාහ කිරීමේදී නිෂ්පාදකයින් ඒ සදහා ලාභ ප්ලාස්ටික් භාවිතා කරයි. එය පාරජම්බුල කිරණ වලින් ඔබේ ඇස් ආරක්ෂා නොකරන අතර දීප්තිමත් හිරු එළියේදී දෘෂ්ටි විතානය පිළිස්සීමට හේතු විය හැක. සෙවනැල්ල නිසා ඔබේ ඇස් කාචය ප්‍රසාරණය වන අතර පාරජම්බුල කිරණ ද්විත්ව මාත්‍රාවක් ලබා ගනී. එය කිසිසේත් අව් කණ්ණාඩි පැළඳ නොසිටීමට වඩා හානිකර වේ. අධික පාරජම්බුල කිරණ ඇසේ සුද ඇතිවීමට, ඔබේ ඇස්වලට හානි කිරීමට හෝ පිළිකා ඇතිකරවීමට පවා හේතු විය හැක.

4. ජලය ගොඩක් පානය කිරීම


බොහෝ ජලය පානය කිරීම සැමවිටම සෞඛ්‍ය සම්පන්න නොවෙන නමුත් ඉතා අඩුවෙන් පානය කිරීම ද නොකළ යුතුයි. පර්යේෂකයන් අවධාරනය කරන්නේ ශරීරයේ ජල අවශ්‍යතාවය තනි තනි බවයි. ඔබ ගොඩක් චලනය කර ක්රීඩා කරන්නේ නම් වැඩිපුර වතුර පානය කරන්න. ඔබට වකුගඩු හෝ හෘද වාහිනී ගැටළු තිබේ නම් අඩුවෙන් පානය කිරීම වඩා සුදුසුයි. ඕනෑම අවස්ථාවක ඔබේ දෛනික අවශ්‍යතාවය සොයා ගැනීමට හොඳම ක්‍රමය පිපාසයයි.

5. උණු වතුර බෝතලයකින් ප්‍රතිකාර කිරීම


වේදනාකාරී ස්ථානයකට සීතල හෝ තාපය යෙදීම වේදනාව සමනය කිරීමට අපගේ ප්‍රියතම ක්‍රමයයි. නමුත් විශේෂයෙන් උණු වතුර බෝතල් භාවිතා කිරීම අවශ්‍ය නොවන රෝග පිළිබඳ සම්පූර්ණ ලැයිස්තුවක් තිබේ. ලේ ගැලීම්, උදරයේ උග්‍ර දැවිල්ල (ඇපෙන්ඩිසයිටිස්, කොලෙස්ටිස්ටිස්, අග්න්‍යාශය) සහ උළුක්කුවක් හෝ තුවාලයකින් පසු පළමු පැය කිහිපය සහ දින කිහිපය මේ අතර වේ. පිළිකා ප්‍රතිකාරයක් ලෙස තාප ක්‍රියා පටිපාටි ද හානිකර වේ.

6. මයික්‍රෝවේව් උදුනක පොප්කෝන් සකස් කිරීම


එය ඔබ පිසින ආකාරය ගැන ගැටලුවක් නොවේ. එය නිවසේ භාවිතය සඳහා ගන්නා බඩ ඉරිඟු වල අන්තර්ගතය ගැන යි. මෙහි අනතුරු සහිත ස්වභාවය වන්නේ ඩයසිටයිල් නම් රසායනයයි. එය කෘතිම තෙල් සහ රසකාරක 2න් 1 වේ. රත් වූ විට ඇතිවන වාෂ්ප ඔබේ පෙණහලුවලට ඇතුළු වී ඒවාට හානි කරයි. පොප්කෝන් ආහාරයට ගැනීමට පෙර එය සිසිල් කිරීමට ඉඩ දීමෙන් ඔබේ පෙණහලුවලට ඇති අවදානම අවම කර ගත හැකිය.

7. ඔබේ කාර්යාල මේසයේ ආහාර ගැනීම


විවිධ ආකාරයේ සේවා ස්ථාන ඇති නමුත් ඒවායින් බොහොමයක් ආහාර ගැනීමට සුදුසු නොවන අතර වඩාත් භයානක තවමත් ඔබේ ආහාර දිරවීමට හොඳ නැති බැක්ටීරියා ටොන් ගණනක් එකතු වීමයි. එය ඔබට ප්‍රමාණවත් නොවේ නම් ඔබේ ආහාරයේ සුවඳ ඔබේ සගයන්ට කරදර විය හැකි බව මතක තබා ගන්න. ඔබේ මොළයට විවේකයක් අවශ්‍ය වේ. ඔබේ පාදවලට ව්‍යායාමයක් අවශ්‍ය වේ. ඔබේ මොළය ආහාරයට ගැනීම කෙරෙහි අවධානය යොමු නොකිරීම නිසා ඔබේ බඩට වැටෙනා ආහාර දිරවන්නේ ද නැත.

8. නගරවල විවෘත පාවහන් පැළඳීම


බොහෝ අය සිතන පරිදි පාවහන් ඇතුළුව ගිම්හානයේදී විවෘත සියල්ල පැළඳීම අත්‍යවශ්‍ය වේ. කෙසේ වෙතත්, අවදානම් මොනවාද කියා ඔබ දන්නවාද? ඔබේ පාද විවෘත සපත්තු වලින් ඔබේ පාදය කපා ගැනීමට හොඳ අවස්ථාවක් තිබේ. ඕනෑම කුඩා තුවාලයක්, කෘමීන් දෂ්ට කිරීමක් හෝ බිබිලියක්, පහසුවෙන් මේ නිසා ආසාදනය විය හැකිය. එම ආසාදනය අවසානයේදී ඔබේ මුළු ශරීරයටම පැතිර යාමේ ප්‍රවණතාවයක් තිබේ.

9. මේදය රහිත කිරි පානය


එය මේදය නොමැතිව කිරි හා සමාන බව පෙනෙන නමුත් ඇත්ත වශයෙන්ම එය එසේ නොවේ. ශුන්‍ය මේද සහිත කිරි ප්‍රයෝජනය අනුව සාමාන්‍ය කිරි වලට සමීප නොවේ. කිරි වලින් මේද නිස්සාරණය කරන විට විටමින් ඒවා සමඟ පැමිනෙයි. මේවා ඔබට එතරම් හොඳ නැති කෘතිම ද්‍රව්‍ය මගින් ප්‍රතිස්ථාපනය වේ. බොහෝ නිෂ්පාදකයින් කිරිපිටි එකතු කිරීමෙන් මේද රහිත කිරි ශක්තිමත් කරයි. එය කිරිවල කොලෙස්ටරෝල් ඔක්සිකරණය කළ හැකිය. තවමත් සායනික සාක්ෂි නොමැති නමුත් ඔක්සිකරණය වූ කොලෙස්ටරෝල් පරිභෝජනය කරන සතුන් හෘදයාබාධ ඇතිවීමේ අවදානම වැඩි කළ හැකි ධමනි ඵලකයක් ගොඩ නැගීම අත්විඳ ඇති බව දන්නා කරුණකි.

10.ඔබේ පැත්තට හෝ බඩ යටකර නිදාගැනීම


අපගෙන් බොහෝ දෙනෙක් වඩාත් හොඳින් නිදා ගන්නා ඉරියව්වෙන් නිදා ගැනීමට කැමැත්තක් දක්වයි. කෙසේ වෙතත් මෙම පුරුද්ද විවිධ සෞඛ්‍ය ගැටලු ඇති කළ හැකිය. සමහර ඒවා කාලෝචිත ආකාරයකින් ආමන්ත්‍රණය නොකළහොත් තරමක් බරපතල වේ. ඔබ ඔබේ පැත්තේ නිදාගන්නා විට ඊනියා කලලරූපී ස්ථානයේ ඔබ ඔබේ ප්රාචීරය නිදහසේ චලනය වීම වළක්වයි. එය පිටුපස වේදනාව සහ පෙනහළු ගැටළු ඇතුළු විවිධ ගැටළු ඇති කරයි. ඔබේ බඩ මත නිදාගැනීම ඔබේ සියලු අවයවවලට පීඩනයක් ඇති කරන බැවින් දිගුකාලීනව ස්නායු ආබාධ හා හෘදයාබාධවලට තුඩු දෙන බැවින් එය වඩාත් භයානක වේ.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you