free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ඔබ දිගු වේලාවක් වාඩි වී සිටින විට හොඳ ඉරියව්වක්...

ඔබ දිගු වේලාවක් වාඩි වී සිටින විට හොඳ ඉරියව්වක් පවත්වා ගැනීමට ක්‍රම 5 ක්

-

- Advertisment -spot_img

අපි වැඩ කරමින් සිටියත්, පාඩම් කරමින් සිටියත්, විවේකීව සිටියත් – අප ජීවත් වන්නේ අපගේ දිනවලින් වැඩි ප්‍රමාණයක් පුටු මත ගිලී සිටින කාලයක ය. සමහර විට ඔබගෙන් සමහරෙකුට මාංශ පේශි තද බව හෝ කොන්දේ වේදනාව වැනි මෙම වාඩි වී සිටීමේ දිගු කාලීන බලපෑම් දැනටමත් දැනෙනවා විය හැකිය. වාඩි වී සිටීම අපගේ සෞඛ්‍යයට අහිතකර වන අතර නිවැරදි ඉරියව්ව කෙරෙහි අවධානය යොමු කිරීමෙන් අප එය සමතුලිත කළ යුතුය.

අපි සියල්ලෝම සැපපහසු සහ සෞඛ්‍ය සම්පන්න ජීවිතයක් සඳහා වන අතර, එබැවින් අපි ඔබට ඔබේ ඉරියව් වැඩිදියුණු කිරීමට උපකාරී වන ඉඟි කිහිපයක් ලැයිස්තුගත කර ඇත්තෙමු. මෙම ලිපිය තොරතුරු දැනගැනීමේ අරමුණු සඳහා පමණක් බව කරුණාවෙන් සලකන්න. වෛද්ය උපදෙස් සඳහා, කරුණාකර ඔබේ වෛද්යවරයා අමතන්න.

  1. 1. ඔබේ පුටුව ඔබට ගැලපෙන බව සහතික කර ගන්න.

පුටු “සියල්ලටම එක ප්‍රමාණයකට ගැලපේ” යන ගණයට වැටෙන්නේ නැත. සපත්තු මෙන්, ඒවා අපගේම මිනුම් සඳහා පරිපූර්ණව ගැලපෙන බවට වග බලා ගත යුතුය, මන්ද ඒවා අපගේ සෞඛ්‍යය සහ සුවපහසුවෙහි වෙනසක් ඇති කළ හැකි බැවිනි. හොඳම විකල්පය වන්නේ වෙනස් කළ හැකි ඒවා වෙත යාමයි, එවිට ඔබට ඔබේ අවශ්‍යතා අනුව පුටුවේ උස හෝ පසුපසට නැඹුරුවීමේ කෝණය වෙනස් කළ හැකිය.

ergonomic පුටුවක් තෝරාගැනීමේදී මතක තබා ගත යුතු ප්‍රධාන කරුණු 2ක් ද ඇත. පළමුවැන්න නම්, ආසන පෑන් එක එක් පැත්තකින් ඔබේ ඉණට වඩා අවම වශයෙන් අඟල් එකක්වත් පළලදැයි පරීක්ෂා කර බැලීමයි, එවිට ඔබට ප්‍රමාණවත් කලවා ආධාරකයක් ලැබෙනු ඇත. දෙවනුව, ආසනයේ දාරය සහ ඔබේ දණහිස් පිටුපස අවම වශයෙන් අඟල් 0.5 ක පරතරයක් තිබේදැයි පරීක්ෂා කරන්න. මෘදු කුෂන් ද කලවා සහ තට්ටම් සම්පීඩනය වැලැක්වීමට උපකාරී වේ.

  1. 2. පුටුවේ ලුම්බිම් ආධාරකය පරීක්ෂා කරන්න, එය නොමැති නම්, ඔබේම නිර්මාණය කරන්න.

ඉරියව්-හිතකාමී පුටුවකට හොඳ පිටුපස ආධාරකයක් තිබිය යුතුය, එයින් අදහස් කරන්නේ එය අපගේ කොඳු ඇට පෙළේ ස්වාභාවික, S-හැඩැති වක්‍රය සොයා ගන්නා ආකාරයට සමෝච්ඡා කර ඇති බවයි. ලුම්බිම් කලාපයට හෝ පහළ පිටුපසට ආධාර නොකරන ආසන කොඳු ඇට පෙළට හානිදායක සහ සමතලා කිරීමේ බලපෑමක් ඇති කළ හැකිය.

කෙසේ වෙතත්, බොහෝ සේවකයින් සිටින සමාගම් සඳහා පිටුපස ආධාරක විශේෂාංග සහිත පුටු මිල අධික සහ ප්‍රායෝගික නොවේ. මිල අඩු විකල්පයක් වන්නේ ඔබේ පිටුපසට කුෂන් ලෙස රෝල් කරන ලද තුවායක් හෝ කුඩා කොට්ටයක් භාවිතා කිරීමයි. නමුත් විශාල තුවායක් ඔබේ කොඳු ඇට පෙළ අපහසුතාවයට පත් කර වැඩි අපහසුතාවයක් ඇති කළ හැකි බැවින් කරුණාකර නිසි ප්‍රමාණය ගැන සැලකිලිමත් වන්න.

  1. 3. නිවැරදි වාඩි වී සිටින ඉරියව්ව සාක්ෂාත් කර ගැනීම සඳහා මෙම සරල පියවර අනුගමනය කරන්න.

දැන් ඔබ පුටුව හදුනාගෙන ඇති අතර, ඊළඟට සලකා බැලිය යුතු කරුණ වන්නේ එය නිවැරදිව වාඩි වී සිටින ආකාරයයි. ඔබට පුටුවේ කෙළවරේ වාඩි වී ගෙල සහ උරහිස් ඉදිරියට පෙරළීමෙන් සම්පූර්ණ ස්ලූච් එකකට යාමෙන් ආරම්භ කළ හැකිය.

  1. 4. ඔබේ පාද බිම තබා ගන්න.

හරස් කකුල් වලට රුධිර ප්රවාහය අඩු කළ හැකි අතර මාංශ පේශි වේදනාව ඇති විය හැක, එබැවින් විශේෂඥයන් උපදෙස් දෙන්නේ පාද කෙළින් හා තදින් බිම තබා ගැනීමයි. ඔබ වාඩි වී සිටින විට විලුඹ ඉවත් කිරීම සහ ඔබේ යටිපතුල්වලට බිමට ළඟා විය නොහැකි නම් පාදයක් භාවිතා කිරීම ගැන සලකා බැලීමට ද ඔවුන් යෝජනා කරයි.

  1. 5. ඔබේ වාඩි වී සිටින කෝණ ගැන දැනුවත් වන්න.

වැලමිට සහ දණහිස් ඉතා මැනවින් 90° කෝණවලට නැවී ඇති අතර, උකුල් වලට සෘජු කෝණයකින් මදක් ඔබ්බට ගොස් පිටුපසට නැඹුරු වීමට ඉඩ සැලසේ. බෙල්ල සහ ඇස් වෙහෙසට පත් නොවන පරිදි පරිගණක තිරය අක්ෂි මට්ටමේ උසින් සකස් කළ යුතුය. යතුරුපුවරු ද මේසයේ මායිමේ සිට අඟල් 4ක් 6ක් පමණ දුරින් මැණික් කටුවලට සහ අත්වලට විවේක ගැනීමට යම් ඉඩක් ලැබෙන පරිදි තැබිය යුතුය.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you