free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ශරීරයේ ඉදිමීම පරාජය කිරීමට ඔබට විශ්මිත ලෙස උපකාර වන...

ශරීරයේ ඉදිමීම පරාජය කිරීමට ඔබට විශ්මිත ලෙස උපකාර වන ආහාර 10 ක්

-

- Advertisment -spot_img

අපි බොහෝ විට හොඳ හැඩයකින් යුතුව නින්දට යන නමුත් පසුදා උදෑසන කණ්නාඩියෙන් අප දෙස බලා සිටින විට පිම්බුණු මුහුණක් ඇති අයෙකු දැකීමට සිදුවෙන අවස්ථා නැතුවාම නොවේ. මෙවැනි අවස්ථා වලදී අපි සැම විටම උත්සුක වන්නේ හැකි ඉක්මනින් සෞඛ්‍ය සම්පන්න සහ ආකර්ශනීය පෙනුමක් ලබා ගැනීමටයි.
වාසනාවකට මෙන් අපිට මෙම ගැටළුව ඉක්මනින් හා ඵලදායී ලෙස විසඳීමට උපකාර වන නිෂ්පාදන ලැයිස්තුවක් හමුවූ අතර අප ඒවා ඔබ සමග බෙදාගැනිමට කැමතියි.

10. ඇපල්


දිනකට ඇපල් ගෙඩි 2-4 ක් අනුභව කිරීම ඉදිමීම හුදෙක් හීනයක් බවට පත් කරයි. හොඳ අමතර ප්‍රසාද දීමනාවක් ලෙස ඇපල් ආහාර ජීර්ණය වැඩි දියුණු කිරීමටත්, ආහාර රුචිය අඩු කිරීමටත්, විවිධ රෝගවලින් ශරීරය ආරක්ෂා කිරීමටත් ප්‍රසිද්ධයි. එපමණක්ද නොව, සතියකට 1-2 වතාවක් ඇපල් පමණක් ආහාරයට ගැනීමෙන් අමතර බර පවුම් ප්‍රමාණයක් ඉවත් කිරීමට ඔබට ඉඩ සැලසයි.

9. Parsley


parsley අනෙකුත් හරිත ආහාර අතර කැපී පෙනෙන පමණක් නොව එහි පුදුමාකාර ඩයුරටික් ගුණාංග ද අඩංගු වේ. Parsley සලාදයක් තිබීම ඔබේ ශරීරයේ ඉදිමීම ඉවත් කිරීමට සහතික වේ. කැටි කිරීම, වියළීම හෝ දිගු කාලීන ගබඩා කිරීමෙන් පසුව පවා parsley එහි ප්රයෝජනවත් ගුණාංග අහිමි නොවන බව දැන ගැනීම වැදගත්ය. එය අඩු කැලරි සහ ඉහළ ප්‍රෝටීන් වලින් සමන්විත වන අතර එය ආහාර ගැනීමේදී අත්‍යවශ්‍ය වේ.

8. බෙරි වර්ග


චෙරි, රාස්ප්බෙරි සහ ස්ට්‍රෝබෙරි පොටෑසියම් සහ මැග්නීසියම් වලින් පොහොසත් වන අතර එමඟින් ශරීරයෙන් අතිරික්ත තරල ඉවත් කිරීමට උපකාරී වේ. අවම වශයෙන් වඩාත්ම මූලික සෞඛ්‍ය සම්පන්න ජීවන රටා නීති (අඩු ලුණු / වැඩි ව්‍යායාම) නිරීක්ෂණය කරමින් මෙම බෙරි නැවුම්ව ආහාරයට ගැනීමෙන් ඉදිමීම හොඳ අතට හැරෙනු ඇත.

7. අම්බෙලිෆර්


රසවත්ම විකල්පය නොවෙන නමුත් රාත්‍රී ආහාරය සඳහා ලුණු රහිත අම්බෙලිෆර් ධාන්ය උදෑසන ඔබට නැවුම් පෙනුමක් ලබා දෙනු ඇත.

6. වියළි ඇටවල මදය


මෙම නිෂ්පාදනය ජලය ඇතුළුව සියලුම අතිරික්තයන් ශරීරයෙන් ඉවත් කිරීම සඳහා පරිපූර්ණයි. වියළි ඇප්රිකොට් ඇටයේ කොම්පෝට් පැය කිහිපයකින් ඉදිමීම ඉවත් කළ හැකිය. මීට අමතරව වියළි ඇප්රිකොට් ඇටයේ විවිධ තේ වේලාවේ රසකැවිලි සඳහා ඉතා රසවත් හා සෞඛ්ය සම්පන්න ආදේශකයක් සපයයි – එය ඔබේ සෞඛ්යයට සහ රූපයට ධනාත්මක බලපෑමක් ඇති කරයි.

5. ක්රැන්බෙරි


Cranberries නැවුම් සහ වියලූ දෙකම ඔබට හොඳයි. සීනි හෝ ආකලන නොමැතිව ක්රැන්බෙරි ජලය ද බෙහෙවින් නිර්දේශ කරනු ලැබේ. එය ඉදිමීම අඩු කිරීම සඳහා ඉතා ඵලදායී වේ. Cranberries විටමින් වර්ග රාශියක් සමඟ ශරීරය පෝෂණය කරන අතරම විවිධ හානිකර ද්රව්ය ශරීරයෙන් ඉවත් කරයි. මෙම නිෂ්පාදනය ගර්භනී කාන්තාවන් සහ වයස අවුරුදු 3 ට වැඩි ළමුන් ඇතුළු සෑම කෙනෙකුටම සුදුසු වේ.

4. පිපිඤ්ඤා


සාමාන්‍ය නැවුම් පිපිඤ්ඤා සමස්තයක් ලෙස ඔබේ ශරීරයට සහ විශේෂයෙන් ඔබේ පෙනුමට යහපත් ලෝකයක් ගෙන එයි. මෙම එළවළු ඩයුරටික් බලපෑමක් ඇති බව කවුරුත් දන්නා කරුණකි. මිරිකාගත් නැවුම් පිපිඤ්ඤා යුෂ හිස් බඩට පානය කිරීම ඉදිමීමට එරෙහිව සටන් කිරීමට හොඳම ක්රමයකි. මීට අමතරව පිපිඤ්ඤා සම සඳහා අරුමපුදුම දේ කරයි. පිපිඤ්ඤා ආවරණ ඔබේ මුහුණේ නැවුම්බව සහ ජීව ශක්තිය ලබා දෙයි.

3. කොමඩු


කොමඩු සෑම කෙනෙකුගේම ප්‍රියතම පළතුරක්වීම පුදුමයක් නොවේ. විටමින් ඉතා පොහොසත් නොවූවත් ශරීරය පිරිසිදු කිරීමේ බලපෑම මතභේදයෙන් තොරයි. කොමඩු සියලු වර්ගවල විෂ ද්රව්ය, හානිකර ද්රව්ය, සහ ඇත්ත වශයෙන්ම ඉදිමීම ඉවත් කිරීම සඳහා ඉතා කාර්යක්ෂම වේ. නමුත් අන්තයන් වළක්වා ගැනීම සඳහා ප්රවේශම් වන්න.

2. වම්බටු


වම්බටු යනු ඉදිමීමට එරෙහි ඔබේ සටනේ අපූරු සහායකයෙකි. ඔවුන් තරල රඳවා තබා ගැනීමට නිතර නිතර හේතුව වන ලවණ ශරීරයෙන් ඉවත් කරයි. ස්වාභාවිකවම අපි කතා කරන්නේ බැදපු වම්බටු ගැන නොවේ – ස්ටූ කළ හෝ බේක් කළ ඒවා පමණි. අධික ලෙස ඉදුණු වම්බටු පහසුවෙන් විෂ වීමට හේතු විය හැකි ඇල්කලෝයිඩ් සොලැනීන් අඩංගු වන බැවින් ඒවා ඉවත් කිරීම වඩාත් සුදුසුයි.

1. බෙල් පෙපර්


බෙල් පෙපර්ස් රසවත්, ලස්සන සහ පොටෑසියම් ඉහළ මට්ටමක පවතින අතර අතිරික්ත තරල ශරීරයෙන් ඉවත් කිරීම සඳහා අත්යවශ්ය වේ. රතු බෙල් පෙපර් විශේෂයෙන් ප්රයෝජනවත් ලෙස සලකනු ලබන්නේ ඒවායේ ලයිකොපීන් අඩංගු වන අතර එය මාරාන්තික පිළිකා ඇතිවීම වළක්වන ද්රව්යයකි. ඉදිමීම ඉවත් කිරීම සඳහා බෙල් පෙපර් අමුවෙන් ආහාරයට ගැනීම වඩාත් සුදුසු නමුත් පිසීමේදී ඒවායේ ඖෂධීය ගුණාංගවලට විශාල හානියක් සිදු නොවේ.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you