free page hit counter
ජීවිතයට වැදගත්වැසිකිළියේ සිටියදී ජංගම දුරකථනය භාවිත කිරීම නුසුදුසු ඇයි?

වැසිකිළියේ සිටියදී ජංගම දුරකථනය භාවිත කිරීම නුසුදුසු ඇයි?

-

- Advertisment -spot_img

බ්‍රිතාන්‍ය සමීක්ෂණයකට අනුව, සාමාන්‍ය බ්‍රිතාන්‍ය ජාතිකයෙකු සතියකට පැය 3 කට වඩා ටිකක් වැඩි කාලයක් වැසිකිළියේ ගත කරයි. මෙය දිනකට නිර්දේශිත මිනිත්තු 10-15 ඉක්මවයි, එනම් සතියකට පැය 1 විනාඩි 45 ක් පමණ වේ. එම කාලය ගෙවී යන්නේ කෙසේදැයි ඔබ කල්පනා කරන්නේ නම්, ජංගම දුරකථන ඔබේ පිළිතුරයි. ඇමරිකානුවන්ගෙන් 75% ක් වැසිකිළියේ සිටියදී තම දුරකථනය භාවිතා කළ බව පිළිගෙන තිබීම පුදුමයක් නොවේ.

  1. 1. අපගේ දුරකථන විෂබීජ සඳහා ක්‍රීඩා පිටියකි.

දුරකථන වලට ඉතා සාර්ථකව විෂබීජ මාරු කිරීමට සහ ලබා ගැනීමට හැකිය. පිසදැමීමේදී ඔවුන්ගේ මතුපිට සිට විෂබීජ ඔබේ පෞද්ගලික ප්‍රදේශයට මාරු කළ හැකිය. ඔබ ඔබේ අත් සේදීමේදී හෝ සේදීමේදී ඔවුන්ට ඕනෑම නානකාමර මතුපිටකින් විෂබීජ ලබා ගත හැකිය.

අධ්‍යයනයන් පෙන්වා දී ඇත්තේ සෞඛ්‍ය සේවා පරිසරය තුළ MRSA සුපර්බග් ව්‍යාප්ත කිරීම සඳහා දුරකථන වගකිව යුතු බවයි. මෙයින් අදහස් කරන්නේ අහඹු ලෙස රෝගියෙකු ආසාදනය විය හැකි බවයි.

  1. 2. අර්ශස් සහ අනෙකුත් ගුද මාර්ගයේ ගැටළු
    වෛද්‍යවරුන් පවසන පරිදි, වැසිකිළිය මත විනාඩි 1 සිට 15 දක්වා ඕනෑම තැනක වාඩි වී සිටීම සාමාන්‍ය දෙයකි. ඊට වඩා වැඩි කාලයක් ගත කිරීම ඔබේ ගුද මාර්ගයට අනවශ්‍ය පීඩනයක් ඇති කරයි. සහ අහුපෑවතට වඩාත් බරපතල රෝග ලක්ෂණ එකක් වන අතර, ඉන් පසුව ගුද මාර්ගයේ ප්‍රපාතය ඇති වේ.

අවසාන අවස්ථාවේ දී, ඔබේ ගුද මාර්ගය ස්ථානයෙන් ඉවත් වීමට පටන් ගනී. මෙය ඉතා භයානක ලෙස පෙනුනද, ඔබ එයට ප්‍රතිකාර නොකළහොත් එය හදිසි තත්වයක් යැයි වෛද්‍යවරු සිතන්නේ නැත.

  1. 3. ඔබ වැසිකිළිය මත සිහිය පුරුදු කිරීමට අවශ්ය නොවේ.

දුරකථන ඔබේ මොළය ආතති ප්‍රකාරයේ තබා ගන්නවා පමණක් නොව ඒවා ඔබේ දෛනික ක්‍රියාකාරකම්වලින් ඔබව අවධානය වෙනතකට යොමු කරයි. ඔබට දිවා කාලයේදී විවේකයක් ගැනීමට අවශ්‍ය නම්, භාවනා කිරීමට හෝ ව්‍යායාම කිහිපයක් කිරීමට උත්සාහ කරන්න. ඔබේ ශරීරය සක්‍රීය කිරීමෙන්, ඔබ ඔබේ මොළයද සක්‍රීය කරයි. ඊට අමතරව, ඔබ ඔබේ ආහාර වේල අනුභව කරන විට, එය භුක්ති විඳීමට උත්සාහ කරන්න, එය හරහා ඉක්මන් නොවන්න.

භාවනාව ඔබේ දෙයක් නොවේ නම්, ඔබට පොත් පත් වෙත හැරිය හැකිය. කියවීම ඔබව වචන කෙරෙහි අවධානය යොමු කර ඔබගේ දුරකථනය කෙරෙහි උනන්දුවක් නොදක්වයි. ඔබට කරදර කරන සෑම දෙයකින්ම ඔබ සරලවම වෙන් වී විකල්ප ලෝකයකට ඇතුල් වනු ඇත.

  1. 4. ඔබ වැසිකිළි කාලය ගැලවීමට මාර්ගයක් ලෙස සලකයි.

2016 දී කරන ලද අධ්‍යයනයකින් හෙළි වූයේ බොහෝ සහභාගිවන්නන් නිෂේධාත්මක හැඟීම් සහ හැඟීම් යටපත් කිරීම සඳහා ඔවුන්ගේ දුරකථන භාවිතා කළ බවයි. එසේම, එම අධ්‍යයනයෙන් පෙන්නුම් කළේ සිසුන් ඔවුන්ගේ කම්මැලිකමට එරෙහිව සටන් කිරීමට ඔවුන්ගේ දුරකථන භාවිතා කරන බවයි. එහි ප්‍රතිඵලයක් වශයෙන්, මුහුණ දීමේ උපාය මාර්ගයක් ලෙස දුරකථන අඛණ්ඩව භාවිතා කිරීම අපගේ මානසික සෞඛ්‍යයට දැඩි බලපෑමක් ඇති කළ හැකිය.

අධ්‍යයනයෙන් ලැබුණු එක් ධනාත්මක ප්‍රතිඵලයක් නම් දුරකථන ඇත්ත වශයෙන්ම ඇතැම් පුද්ගලයන්ට ආතති සහගත තත්ත්වයන්ට මුහුණ දීමට උපකාර වන බවයි. කෙසේ වෙතත්, 2014 අධ්‍යයනයකින් පෙන්නුම් කළේ ඔවුන්ගේ දුරකථනයෙන් ඈත්ව සිටීම සහස්‍ර ගණනාවකට දැඩි ආතතියක් ඇති කළ හැකි බවයි.

  1. 6. ඔබ ඔබේ කාලය නාස්ති කරයි.

පර්යේෂණ වලට අනුව, අපි හැමෝම සාමාන්‍යයෙන් දිනකට මිනිත්තු 90 ක් අපගේ දුරකථනවල ගත කරමු, එය අපගේ ජීවිත කාලය තුළ වසර 3.9 ක් පමණ වේ. මෙයින් අදහස් කරන්නේ දුරකථන අපගේ රැකියාවෙන් සහ අපගේ දෛනික කටයුතුවලින් අපව ඈත් කළ හැකි බවයි. මෙම අධ්‍යයනයට අනුව, සේවකයින් සතියකට පැය 5ක් පමණ රැකියාවට සම්බන්ධ නොවන දේ සඳහා නාස්ති කරයි.

එබැවින්, වැඩ කිරීම වෙනුවට, බොහෝ අය ඔවුන්ගේ පුද්ගලික ඊමේල් පරීක්ෂා කිරීම සහ ඔවුන් සැබවින්ම වැඩ කළ යුතු විට ඔවුන්ගේ සමාජ මාධ්ය පරීක්ෂා කිරීම පිළිගත්තේය.

  1. 6. ඔබ ඔබගේ දුරකථනයට ඇබ්බැහි වීම.

දුරකථනයට ඇබ්බැහි වීමේ ප්‍රධාන රෝග ලක්ෂණ 3 න් එකක් වන්නේ ඔබගේ දුරකථනය නොමැතිව නිවසින් පිටවීමට ඇති බියයි. අනෙක් 2 නම් ඔබට පෙළ යැවීමට හෝ ලැබීමට නොහැකි බවට ඇති බිය සහ ඔබට ඇඟවීම් ලැබෙන බවට වැරදි හැඟීමකි. බොහෝ විද්‍යාඥයන් තවමත් “ඇබ්බැහි වීම” යන වචනය සුවපහසු ලෙස භාවිතා නොකරනු ඇතත්, ඇත්ත වශයෙන්ම සිදුවෙමින් පවතින දෙය මෙය බවට ඇඟවීම් තිබේ.

බොහෝ ඇබ්බැහිවීම් ඩොපමයින් සම්ප්‍රේෂණයට සම්බන්ධ වේ. පරිශීලකයන් යමෙකු සමඟ අන්තර් ක්‍රියා කරන සෑම අවස්ථාවකම සතුටු වන අතර, දුරකථන එම හැඟීමම-හොඳ අත්දැකීමක් ලබා දෙයි. අධික ලෙස දුරකථන භාවිතයේ අහිතකර ප්‍රතිඵල අතර අඩු ආත්ම අභිමානය, කාංසාව සහ මානසික අවපීඩනය පවා ඇතුළත් වේ.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you