free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ඔබට සුවදායක නින්දක් ලබා ගැනීමට නොහැකි වීමට හේතු 6ක්

ඔබට සුවදායක නින්දක් ලබා ගැනීමට නොහැකි වීමට හේතු 6ක්

-

- Advertisment -spot_img

ඔබට සුවදායක නින්දක් ලබා ගැනීමට නොහැකි වීමට හේතු 6ක්රාත්‍රියේදී පෙරළීමේ කරදරකාරී හැඟීම අපගෙන් බොහෝ දෙනෙකුට හුරුපුරුදුය. ප්‍රමාණවත් නින්දක් ලබා ගැනීම ඔබේ සෞඛ්‍යයට සහ සමස්ත යහපැවැත්ම සඳහා අතිශයින් වැදගත් වන අතර, බොහෝ දෙනෙකුට ඉක්මනින් නින්දට යාම සහ නැවත ආරෝපණය වී අවදි වීම අභියෝගයක් වේ. එයින් පෙනී යන පරිදි, රාත්‍රියේ කෝපි කෝප්පයක් එපා යැයි කීම ප්‍රමාණවත් නොවිය හැකි අතර, අපගේ අහිංසක ලෙස පෙනෙන සමහර පුරුදු අපට හොඳ රාත්‍රී නින්දක් ලබා ගැනීමෙන් වලක්වනු ඇත.

1. ඔබේ නිදන කාමරයේ කාපට් ඇත.

බුමුතුරුණු මඟින් ඔබේ නිදන කාමරයට හොඳ ස්පර්ශයක් එක් කළ හැකි අතර එය සුවපහසු පෙනුමක් ලබා දෙයි, නමුත් ඒවා දූවිලි ගොඩක් එකතු කර අසාත්මිකතා ඇති කළ හැකිය. මෙය කැස්ස සහ හුස්ම ගැනීමේ අපහසුතාවයට හේතු විය හැක, අනෙක් අතට, ඔබේ නින්දට බාධා කළ හැකිය. ඔබට පාපිසි නොමැති නිවසක් සිතාගත නොහැකි නම්, එතරම් දූවිලි එකතු නොවන සහ පිරිසිදු කිරීමට පහසු කුඩා ඒවා තෝරා ගන්න.

2. ඔබ සති අන්තයේ නිදාගන්නවා.

ඔබ නියමිත වේලාවට වැඩ කිරීමට සෑම උදෑසනකම අවදි වන්නේ නම්, සති අන්තයේ ඇඳේ අමතර පැය කිහිපයක් ගත කිරීමට ඔබට අවශ්ය බව සම්පූර්ණයෙන්ම තේරුම් ගත හැකිය. නමුත් සතියකට කිහිප වතාවක් ප්‍රමාද වී නින්දට යාම ඔබේ සර්කැඩියානු රිද්මයට බාධාවක් විය හැකි අතර දිගු කාලීනව ඔබේ නින්දේ ගුණාත්මක භාවයට බලපායි. සති අන්තයේ ප්‍රමාද වී අවදි වෙනවා වෙනුවට, ඒ හා සමාන වේලාවක නින්දට යාමට උත්සාහ කරන්න, සති කිහිපයකට පසු, ඔබට හොඳ විවේකයක් දැනීමට අනතුරු ඇඟවීමක් අවශ්‍ය නොවනු ඇත.

3. ඔබ කිරිවලින් තොර ආහාර වේලක් අනුගමනය කරයි.

කිරිවලින් තොර ආහාර ගැනීම සමහර අයට ප්‍රයෝජනවත් විය හැකි අතර, එය ඔබේ ආහාර වේලෙන් සම්පූර්ණයෙන්ම ඉවත් කිරීම ඔබට ගුණාත්මක නින්දක් ලබා ගැනීමෙන් වලක්වනු ඇත. කිරි යනු මෙලටොනින් වල හොඳම ප්‍රභවයන්ගෙන් එකකි, නින්දට යාමට කාලය පැමිණි විට ඔබේ මොළයට සංඥාවක් ලබා දෙන වැදගත් නින්ද හෝමෝනයකි. Melatonin බොහෝ විට නින්ද නොයාමට ප්‍රතිකාර කිරීම සඳහා භාවිතා කරන අතර, ඔබට අතිරේක ආහාර ගැනීමට අකමැති නම්, නින්දට යාමට පෙර උණුසුම් කිරි වීදුරුවක් පානය කිරීමට උත්සාහ කරන්න.

4. ඔබ ඔබේ තාපකය සක්රිය කරයි.

එය තවමත් පිටත සිසිල් වන විට, ඔබට ස්වභාවිකවම බර බ්ලැන්කට්ටුවකින් ආවරණය කර තාපකය සක්රිය කිරීමට අවශ්ය වේ. නමුත් ඔබට ප්‍රබෝධමත් බවක් දැනීමට අවශ්‍ය නම්, තරමක් සීතල නිදන කාමරයක නිදා ගැනීම වඩා හොඳය. අධ්‍යයනයන් පෙන්වා දී ඇත්තේ අපි සීතල පරිසරයක වඩා හොඳින් නිදා ගන්නා අතර ඔබේ නිදන කාමරයේ උෂ්ණත්වය බාහිර ශබ්දයට වඩා ඔබේ නින්දට බලපාන බවයි.

5. ඔබ රාත්‍රී කාලයේ කෙටි ආහාර වේලෙහි යෙදේ.

දවස අවසානයේදී ඔබට විඩාව දැනෙන විට, පිදුරු ගසන්නට පෙර පැණි රස යමක් කෑමට ඔබ පෙලඹිය හැක. නමුත් රාත්‍රියේ ප්‍රමාද වී ආහාර ගැනීම ඔබේ නින්දට බලපාන අතර ගුණාත්මක ඇස් වසා ගැනීමෙන් ඔබව වළක්වයි. මෙයින් අදහස් කරන්නේ ඔබ කුසගින්නෙන් යුතුව නින්දට යා යුතු බව නොවේ, ඇත්ත වශයෙන්ම, නින්දට පැය 4 කට පෙර ආහාර ගැනීම ඔබට ඉක්මනින් නින්දට යාමට පවා උපකාරී වේ.

6. ඔබ නින්දට පෙර උණුසුම් ස්නානය කරනවා.

හුමාල උණුසුම් වැස්සක දැනෙන විවේකී හැඟීමට කිසිවක් සැසඳිය නොහැක, නමුත් නින්දට යාමට පෙර එකක් ගැනීම ඔබට හොඳ රාත්‍රී නින්දක් ලබා ගැනීමෙන් වලක්වනු ඇත. ඔබේ ශරීරය විවේකය සඳහා සූදානම් වීමට පටන් ගන්නා විට, ඔබේ මූලික උෂ්ණත්වය පහත වැටේ, රාත්‍රියේ උණුසුම් ස්නානය කිරීමෙන් ඔබේ උෂ්ණත්වය ඉහළ ගොස් ඔබේ ශරීරය ව්‍යාකූල කළ හැකිය.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you