free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්කාමර හීටරයක් ​​දමා නිදා ගැනීම ඔබට නරක වන්නේ ඇයි?

කාමර හීටරයක් ​​දමා නිදා ගැනීම ඔබට නරක වන්නේ ඇයි?

-

- Advertisment -spot_img

සීතල දින පැමිණෙන විට ඔබේ හීටරය ක්‍රියාත්මක කිරීම ඔබට යා හැකි විකල්පය විය හැකිය. ඔබ උදෑසන බ්ලැන්කට් ගොඩක් යට සිට එළියට එන විට වෙව්ලීම හොඳ හැඟීමක් වන අතර, ඔබේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතියට වෙනත් ආකාරයකින් දැනෙන්නට පුළුවන. රාත්‍රියේදී හීටරය ක්‍රියාත්මක කර නිදා ගැනීමෙන් ආසාදන හා වෙනත් බරපතල රෝගවලට ගොදුරු වීමේ ප්‍රවණතාව වැඩි විය හැකි අතර ඇතුළත වාතය විෂ සහිත වේ.

1. එය නින්දේ ගුණාත්මක භාවයට බාධා කළ හැකිය.

සවස් වන විට, අපගේ ශරීර උෂ්ණත්වයේ සුළු අඩුවීමක් අත්විඳින්නේ හරයෙන් තාපය ඉවතට යැවීමෙන්, නින්දට කාලය පැමිණ ඇති බව ශරීරයට සංඥා කරයි. කෙසේ වෙතත්, ඔබේ කාමරයේ උෂ්ණත්වය ඉහළ මට්ටමක පවතින විට, ඔබේ ශරීරයේ තාප නියාමනය කිරීමේ ක්රියාවලියට බාධා ඇති විය හැකි අතර තෙහෙට්ටුව, අසහනය සහ නොසන්සුන්තාවය අත්විඳිය හැකිය. උණුසුම් පරිසර උෂ්ණත්වය NREM නින්දේ ගත කරන කාලය අඩු කළ හැක. මෙය ඔබට ඊලඟ දවසේදී ගොරෝසු හැඟීමක් ඇති නොකරනු ඇත, නමුත් එය ශාරීරික ප්‍රකෘතිය, මතකය තහවුරු කිරීම, ඉගෙනීම සහ වෙනත් ක්‍රියාවලීන් කෙරෙහි ද බලපෑ හැකිය. ඔබ රත් වූ විට එක් ස්ථරයක් පහසුවෙන් ඉවත් කළ හැකි බැවින්, හීටරය ක්‍රියාත්මක කිරීම වෙනුවට තවත් බ්ලැන්කට්ටුවක් එකතු කිරීම වඩා හොඳ විසඳුමක් විය හැක්කේ එබැවිනි.

2. එය පපුවේ වේදනාව සහ හෘදයාබාධ ඇති විය හැක.

කාමර හීටර් (පැහැදිලිවම) විශාල තාපයක් නිර්මාණය කරයි, එමඟින් කාමරය තුළ කාබන් මොනොක්සයිඩ් මට්ටම ඉහළ නංවයි. තාපය අපගේ සෞඛ්‍යයට හානිකර විය හැකි ආරක්ෂිත මට්ටමට වඩා CO ඉහළ නංවන බැවින්, එය දිගු වේලාවක් තබා ගැනීම නිර්දේශ නොකරන්නේ එබැවිනි. කාමර හීටර් දිගු කාලයක් ක්‍රියාත්මකව තබාගැනීමේ ප්‍රතිවිපාක පපුවේ වේදනාව අවුලුවාලිය හැකි අතර අනෙකුත් හෘදයාබාධ ගැටලුද ඇති කරයි. මෙම අවස්ථාවේ දී, හෘද ආශ්‍රිත රෝග ඇති අය සහ ඇදුම රෝගීන් විශේෂයෙන් අවදානමට ලක්ව ඇති බැවින් වඩාත් ප්‍රවේශම් විය යුතුය.

3. පුරුෂ සරු භාවයට බලපෑම් කළ හැක.

දිගු කලක් තාපයට නිරාවරණය වීම පිරිමි වඳභාවයට සැලකිය යුතු සාධකයක් විය හැකිය. කෙසේ වෙතත්, හොඳ දෙය නම්, තාපය ඇති විය හැකි ඍණාත්මක බලපෑම් ආපසු හැරවිය හැකි ය. එබැවින්, මෙයින් අදහස් කරන්නේ ඔබේ හීටරය නිවා දමා සිසිල් කාමරයක නිදා ගැනීමට කිසි විටෙකත් ප්‍රමාද නොවන බවයි.

4. එය ඔබගේ සම වියලීමට හැක.

මුළු රාත්‍රිය පුරාවටම හීටරය තබා නිදාගැනීමෙන් තෙතමනය අඩුවීම නිසා අපගේ සම වියලීමටද හේතු විය හැක. මෙමගින් ඔබේ සම පහසුවෙන් කුපිත කිරීම, ඉරිතැලීම් සහ කැසීම ඇති කරයි. හීටරය සමීපව තබා ගැනීමට නැඹුරු වන පුද්ගලයින් වියළි සම සහ ඉහත සඳහන් කළ අනෙකුත් රෝග ලක්ෂණ අත්විඳීමේ අවදානම වැඩි වේ.

5. එය ඔබගේ කාමරයේ වාතය විෂ සහිත විය හැක.

ඔබේ කාමරය නිසි ලෙස වාතාශ්‍රය නොමැති නම් (ඔබ නිදා සිටියදී නඩත්තු කිරීමට අපහසුය), අධික තාපය දිගු කාලයක් ගෘහස්ථ වාතයේ ගුණාත්මක භාවයට අහිතකර ලෙස බලපෑ හැකිය. මෙය දිගු කාලීනව සෞඛ්‍ය ප්‍රතිවිපාක අවුලුවාලිය හැකි අතර ඇදුම වැනි ශ්වසන ගැටළු වලට තුඩු දිය හැක, අසාත්මිකතා අවුලුවාලීම සහ තවත් බරපතල රෝග ඇති කරයි.

6. ළදරුවන් රත් වූ කාමරවලට කැමති නැත.

ළදරුවන් රත් වූ කාමරවලට වඩා සංවේදී වන අතර, ඔවුන්ගේ සම සැලකිය යුතු ලෙස වේගයෙන් වියළී යයි. එසේම, බැක්ටීරියා උගුලට හසුවීමට වගකිව යුතු නාසයේ ඇති ශ්ලේෂ්මල උණුසුම් වාතය සහිත කාමරයක පහසුවෙන් වියළී යයි. ශ්ලේෂ්මල වියළී ගිය විට, අපගේ ප්රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය දුර්වල වන අතර ආසාදනයට ගොදුරු වීමේ වැඩි අවදානමක් ඇත. තවද, අපගේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය මෙය හැසිරවීමට තරම් ශක්තිමත් වුවද, ළදරුවන් සම්බන්ධයෙන් එය එසේ නොවන අතර, ඔවුන් ආසාදනවලට වඩාත් ගොදුරු වේ.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you