free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ඔබ මස් කන එක සම්පූර්ණයෙන්ම නැවැත්තුවොත් මොකද වෙන්නේ කියලා...

ඔබ මස් කන එක සම්පූර්ණයෙන්ම නැවැත්තුවොත් මොකද වෙන්නේ කියලා ඔබ දන්නවාද ?

-

- Advertisment -spot_img

මිනිසුන් බොහෝ හේතු නිසා නිර්මාංශ වීමට තීරණය කරයි. සමහරු අය ඔවුන්ගේ සෞඛ්‍යය සඳහා කරන අතර තවත් සමහරු සදාචාරාත්මක හේතූන් මත මස් අනුභව කිරීම නැවැත්වීමට තීරණය කරති. නිර්මාංශ ආහාර වේලකට නිසැකව ම බොහෝ ප්‍රතිලාභ ඇතත් හදිසියේම මස් අත්හැරීමෙන් අනපේක්ෂිත හා තරමක් අප්‍රසන්න අතුරු ආබාධ ඇති විය හැක. ඕනෑම ප්‍රබල ආහාරමය වෙනසක් මෙන් මස් මාංශ ඉවත් කිරීම ඔබේ ශරීරයට ඉතා ආතතියක් ගෙන දෙන අතර එය මුලින් ඉවත් වීමේ රෝග ලක්ෂණ ඇති කළ හැකිය.
I Love You හි අපි මෙම ප්‍රශ්නය ගැඹුරෙන් සොයා බැලීමට තීරණය කළ අතර ඔබ හදිසියේම මස් අනුභව කිරීම නැවැත්වූ විට ඔබේ ශරීරය ප්‍රතික්‍රියා කළ හැකි විවිධ ක්‍රම සොයා ගැනීමට තීරණය හැකි වූවා.

1. ඔබේ සම කැඩී යා හැක.


ඔබ සම්පූර්ණයෙන්ම පැහැදිලි සමක් ලබා ගැනීමට සිහින දකිනවා නම් හදිසියේම ඔබේ ආහාර වේලෙන් මස් කපා හැරීම අප්රසන්න පුදුමයන් ගෙන එනු ඇත. රතු මස් කොලජන් නිෂ්පාදනය සඳහා අත්‍යවශ්‍ය ඇමයිනෝ අම්ල වලින් පොහොසත් වන අතර මෙම අත්‍යවශ්‍ය පෝෂ්‍ය පදාර්ථ ප්‍රමාණවත් ලෙස ලබා නොගැනීම ඔබේ සම අඳුරු වීමට හේතු විය හැක. මස් වල සින්ක් ද අඩංගු වන අතර නිර්මාංශිකයින් ප්‍රමාණවත් තරම් සින්ක් අඩංගු බෝංචි සහ ධාන්‍ය අනුභව කළත් ඒවායේ ඇති සමහර සංයෝග එය ශරීරයට අවශෝෂණය කර නොගනී. ප්‍රමාණවත් තරම් සින්ක් ලබා නොගැනීම ඔබට කුරුලෑ ඇතිවීම ඇතුළු බොහෝ ආකාරවලින් ඔබේ සමට බලපානු ඇත.

2. ඔබට වැඩිපුර ආහාර ගැනීමට ආශාවක් ඇති විය හැක.


මස් ප්‍රෝටීන් වල ප්‍රධාන ප්‍රභවයන්ගෙන් එකක් වන අතර එය හදිසියේ ඔබේ ආහාර වේලෙන් ලබා ගත්නේ නම් ඔබේ ශරීරය පැවැත්මේ ප්‍රකාරයට යාමෙන් ප්‍රතිචාර දැක්විය හැක. ඔබ හදිසියේම මස් අනුභව කිරීම නැවැත්වූ විට, ඔබට අතට හසුවිය හැකි ඕනෑම සෞඛ්‍යයට අහිතකර සෑම ආහාර වේලකටම පුරුදු විය හැකිය. මෙම හදිසි ආහාරමය වෙනසට අනුවර්තනය වීමට ඔබේ ශරීරයට කාලය අවශ්‍ය වන අතර ඔබ නිර්මාංශ හෝ සත්ත්ව ආහාර වලින් තොර වීමට තීරණය කරන්නේ නම් චිප්ස් හෝ ප්‍රෙට්සල් පැකට් අල්ලා ගැනීමේ පෙළඹවීම වළක්වා ගැනීම සඳහා ගෙඩි හෝ පලතුරු වැනි සෞඛ්‍ය සම්පන්න කෙටි ආහාර අත ළඟ තබා ගන්න.

3. ඔබට වැඩි මනෝභාවයන් අත්විඳිය හැකිය.


ඔබ නව ආහාර වේලක් ආරම්භ කරන විට එය දිගු කාලීනව ඔබේ ශරීරයට හොඳ වෙනස්කම් අදහස් කළත් ඔබට මුලින්ම චිත්තවේගීය රෝලර් කෝස්ටරයක් හරහා යා හැකිය. ඔබේ බඩේ ඇති ක්ෂුද්‍ර ජීවියා ඔබේ මොළය සමඟ සන්නිවේදනය කරන ස්නායු සම්ප්‍රේෂක මුදාහරින නිසා ඔබ අනුභව කරන ඕනෑම දෙයක් ඔබේ ආතතියේ මට්ටමට ප්‍රබල බලපෑමක් ඇති කරයි. මෙම අප්රසන්න අතුරු ආබාධය තාවකාලික වන අතර ඔබේ ශරීරය වෙනස්කම් වලට අනුවර්තනය වූ පසු මැකී යනු ඇත. සමහර නව නිර්මාංශිකයින් සහ නිර්මාංශිකයින් ඔවුන් පුරුදු වී සිටිනවාට වඩා වැඩි කනස්සල්ලක් අත්විඳිය හැකිය.

4. වැඩිපුර හිසකෙස් ගැලවී යන බව ඔබට පෙනෙනු ඇත.


රනිල කුලයට අයත් බෝග, ඇට වර්ග සහ බීජ වැනි හොඳ ශාක පදනම් වූ සින්ක් ප්‍රභවයන් ඕනෑ තරම් තිබුණද එය ශරීරයට සින්ක් අවශෝෂණය කර ගැනීමට උපකාරී වන ප්‍රෝටීන් වන අතර නිර්මාංශිකයින් සහ නිර්මාංශිකයින් මෙම අත්‍යවශ්‍ය පෝෂ්‍ය පදාර්ථය ප්‍රමාණවත් ලෙස ලබා නොගැනීමේ අවදානමකට ලක් විය හැකිය. ඔබ නිතිපතා ප්‍රමාණවත් සින්ක් ලබා නොගන්නා විට එය ඔබේ හිසකෙස් වලට බලපාන අතර දිගු කාලීනව හිසකෙස් නැතිවීමට පවා හේතු විය හැක. ඔබ මස් අනුභවය නැවැත්වීමට අධිෂ්ඨාන කරගෙන සිටින්නේ නම් ඔබ නිර්දේශිත ප්‍රමාණයට වඩා 50%ක් වැඩි සින්ක් පරිභෝජනය කරන බවට වග බලා ගන්න.

5. ඔබේ බඩ රිදිය හැක.


එළවලු ආහාරයට ගැනීම නිසැකවම ඔබේ බඩවැල සතුටු කරන අතර හදිසියේම මස් ගොඩක් අනුභව කරමින් සිට කිසිවකට මාරු වීමෙන් ඔබේ බඩේ ඇති බැක්ටීරියා වල අද්විතීය සංයුතිය අවුල් කළ හැකිය. ඔබ ඔබේ ආහාර වේල නාටකාකාර ලෙස වෙනස් කර ඔබ හුරුපුරුදු ආහාරවලට වඩා වෙනස් ආහාර අනුභව කිරීමට පටන් ගත් විට එය මුලින් බඩේ වේදනාව සහ අජීර්ණ ඇති කළ හැකිය.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you