free page hit counter
කියවන්නඔබේ වැසිකිළිය හරහා පැමිණිය හැකි ජීවීන් සහ ඒවා නවත්වන්නේ...

ඔබේ වැසිකිළිය හරහා පැමිණිය හැකි ජීවීන් සහ ඒවා නවත්වන්නේ කෙසේද?

-

- Advertisment -spot_img

දෝෂ සහ අනෙකුත් පළිබෝධකයන් ඔබේ නාන කාමරයට පැමිණෙන්නේ මන්දැයි ඔබ කල්පනා කරන්නේ නම්, එය සියලු තෙතමනය නිසාය. තවද අපි වැසිකිළි ආසනය ගැන කතා කරන විට, විශේෂයෙන්ම, බොහෝ අය එය නිරන්තරයෙන් හා සවිස්තරාත්මකව පිරිසිදු කිරීමට අසමත් වේ. ඉතිරිව ඇති අපද්‍රව්‍ය ඇති බැවින් සහ වැරදි අමුත්තන් ආකර්ෂණය කර ගැනීමට එය ප්‍රමාණවත් බැවින්, සේදීම ප්‍රමාණවත් නොවේ.

1. සර්පයන්

සර්පයන් සිසිල්, තෙත් සහ අඳුරු ස්ථාන වලට පමණක් ප්‍රිය කරන අතර ඔබේ වැසිකිලි පයිප්ප ඔවුන්ට ඉතා කුතුහලයක් විය හැක්කේ එබැවිනි. එහෙත්, ඔවුන් මුලින්ම එහි ගෙන යන්නේ ඔවුන්ට පෝෂණය කළ හැකි ආහාර අවශේෂ ඇති මලාපවහනයි. ඔවුන් මලාපවහන තුළ ඔවුන්ගේ ආහාර අවසන් වූ විට, ඔවුන් පිටතට යන මාර්ගයක් සොයනු ඇති අතර පයිප්ප පහසුම සහ වේගවත්ම මාර්ගය වේ. කෙසේ වෙතත්, ඔබ ජීවත් වන්නේ සීතල පරිසරයක නම් ඔබ බිය නොවිය යුතුය, මන්ද සර්පයන් උණුසුම් රටවල වැසිකිලිවලට පමණක් රිංගා ගනී. එය සාමාන්යයෙන් උයනේ හෝ ගස් සර්පයන් වැනි පයිප්ප හරහා බඩගා යන හානිකර සර්පයන් වේ. එයට හේතුව මෙම සර්පයන් විෂ සහිත සර්පයන්ට වඩා සිහින් වන අතර පයිප්ප හරහා ගමන් කළ හැකි බැවිනි. කෙසේ වෙතත්, සමහර ඇනකොන්ඩා දකුණු ඇමරිකාවේ සහ ඕස්ට්‍රේලියාවේ මිනිසුන්ගේ වැසිකිලි වල පෙනී සිට ඇත.

2. මීයන්

සර්පයන් මෙන්, මීයන් ද නිරන්තරයෙන් ආහාර සෙවීමේ යෙදී සිටින අතර අපගේ පයිප්ප ඔවුන්ට ඉතා ආකර්ෂණීය විය හැකිය. වැසිකිලි සහ කසළ බැහැර කිරීම එකම බටවල අවසන් වන නිවෙස් වල මීයන්ට මගක් සොයා ගැනීමට ඇති ඉඩකඩ වැඩිය.ඒවගේම ඔවුන්ගේ ව්‍යුහ විද්‍යාව ඉතා නැමෙන නිසා ඔවුන්ට වාතය අවශ්‍ය වීමට පෙර නල හරහා පිහිනා විනාඩි ගණනක් හුස්ම අල්ලාගෙන සිටිය හැක. එමනිසා, ඔබේ ආහාර අවශේෂ කුණු බෑගයක දමා බැහැර කිරීම පමණක් නොව, කිසි විටෙකත් ආහාර වැසිකිළියට නොයැවීම වැදගත් වේ. පයිප්පවල ආහාර නොමැති නම්, මීයන්ට ඔබේ අපජල පද්ධතියට ඇතුළු වීමට කිසිදු හේතුවක් නැත. ඔබ වැසිකිලි කවරය සෑම විටම වසා තබා ගත යුතු අතර සමහර විට මී ආරක්ෂකයෙකු සවි කළ යුතුය. මෙය ඔබ ෆ්ලෂ් කරන සෑම විටම පයිප්පවලින් ජලය පිටවීමට ඉඩ සලසයි, නමුත් ප්රතිවිරුද්ධ දිශාවට කිසිවක් පැමිණිය නොහැක.

3. මකුළුවන්

මකුළුවන් සමඟ, දේවල් ටිකක් සංකීර්ණ වේ, මන්ද ඔවුන්ට ඔබේ පයිප්ප තුළ පිහිනීමට නොහැකි නමුත්, ඔවුන් වෙනත් මාර්ගයක් හරහා ඔබේ නාන කාමරයේ දිස්විය හැකිය. ඔවුන් ඇතුළු වූ විට, ඔවුන් බොහෝ විට වැසිකිළි ආසනයෙන් පිටත වාඩි වනු ඇත. කළු වැන්දඹුවන් පමණක් වැසිකිළිය තුළට රිංගා ඔවුන්ගේ දැල දෙපැත්තට විය යුතුය. එහෙත්, එය සිදුවනු ඇත්තේ ජලනල පහසුකම් නොමැති සහ මලාපවහන පද්ධතියකට සම්බන්ධ නොවන එළිමහන් වැසිකිළියක පමණි. ආහාර සඳහා අල්ලා ගත හැකි මැස්සන් බොහෝ බැවින් මෙම විෂ සහිත මකුළුවන් වර්ධනය වන්නේ එහිදීය. පිටත වැසිකිළියක් භාවිතා කිරීමට පෙර ඔබ නිතරම ආසනය හොඳින් පරීක්ෂා කර බැලිය යුත්තේ එබැවිනි. කළු වැන්දඹුව, දුඹුරු හුදෙකලා සහ හොබෝ මකුළුවා වැනි මකුළුවන්ට ඔබව සපා කෑමට අපහසු නොවනු ඇත.

4. කටුස්සන්

කටුස්සන් වැසිකිලි පයිප්ප හරහා පැමිණීම ඉතා සුලභ සිදුවීමකි. මෙයට හේතුව මෙම ජීවීන් ජලයට ආදරය කරන අතර ඔවුන්ට හැකි සෑම තැනකම ආහාර සොයා ගැනීමට උත්සාහ කිරීමයි. ක්‍රිකට් සහ අනෙකුත් කෘමීන් (මැස්සන් වැනි) ඔබේ වැසිකිළියේ ජලනල හොඳින් පිරිසිදුව තබා නොගතහොත් එහි බොහෝ සෙයින් සොයා ගත හැක. මෙය සාක්ෂාත් කර ගත හැකි කටුස්සන් සාමාන්යයෙන් පයිප්ප හරහා සවි කළ හැකි තරම් කුඩා වේ.

මෙම සිදුවීම් වළක්වා ගන්නේ කෙසේද සහ ඒවාට ප්‍රතිචාර දක්වන්නේ කෙසේද?

ඔබේ වැසිකිළිය පිරිසිදුව තබා ගන්න: මෙය පැහැදිලිව පෙනෙන නමුත්, ඔබ ඔබේ වැසිකිළිය නිතරම හා පිළිවෙලට පිරිසිදු කළ යුතුය. විෂබීජ නාශක පිරිසිදු කරන්නන් එම කාර්යය සඳහා පරිපූර්ණ වන අතර ඔබට මිල අඩු යමක් අවශ්‍ය නම් ඔබට සුදු වයින් විනාකිරි හෝ ෙබ්කිං සෝඩා වෙත යොමු විය හැකිය. ඔබ සෝදා ගන්නා සෑම අවස්ථාවකම වැසිකිළිය පැත්තේ ඇලෙන සහ හොඳ සුවඳක් නිකුත් කරන එවැනි ෆ්‍රෙෂ්නර් එකක් ද ඔබට ලබා ගත හැකිය.

වියළිව තබා ගන්න: බොහෝ පළිබෝධකයන් ආර්ද්‍රතාවයට ප්‍රිය කරන අතර ඔවුන් තෙත් නාන කාමර තට්ටුවලට ආකර්ෂණය වන්නේ එබැවිනි. එමනිසා, ඔබ ස්නානය කිරීමෙන් පසු සින්ක් හෝ බිම සිට රැඳී සිටින ජලය ඉවත් කිරීම වැදගත් වේ. ඔබේ ජලනල පද්ධතියේ කිසියම් කාන්දුවක් ඔබ දුටුවහොත්, වහාම කාර්මික ශිල්පියෙකු අමතා ඒවා නිවැරදි කරන්න. ඔබේ පයිප්ප ස්වභාවිකව පිරිසිදු කරන්න: බඳුනක, සීනි, ජලය, විනාකිරි සහ පිඟන් සබන් 5-10 බිංදු සමාන කොටස් එකතු කරන්න. මේ සියල්ල එකට මිශ්‍ර කර වැසිකිළියට හෝ ඔබේ නානකාමරයේ බේසමට වත් කරන්න. ඔබට වැසිකිළියට උතුරන වතුර ටිකක් වත් කළ හැකිය.

පළිබෝධ පාලන සමාගමක් අමතන්න: පළිබෝධකයන් සමඟ කටයුතු කිරීමට ඔබට කාලය හෝ ධෛර්යය නොමැති නම්, වෘත්තිකයන් අමතා ඔවුන්ගේ බර පිරිසිදු කරන්නන් භාවිතා කිරීමට ඉඩ දෙන්න. එය සිදු කිරීමෙන් පසු, පළිබෝධකයන් වැසිකිළියට නොයන බවට වග බලා ගැනීම සඳහා පිරිසිදු කිරීමේ ද්‍රාවණයක් සමඟ මිශ්‍ර කළ ජලය ඉඳහිට කාණුවට විසි කළ හැකිය.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you