free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ඔබ දිගු වේලාවක් හෙඩ්ෆෝන් පැළඳ සිටින විට ඔබේ ශරීරයට...

ඔබ දිගු වේලාවක් හෙඩ්ෆෝන් පැළඳ සිටින විට ඔබේ ශරීරයට සිදු වන මේ දේවල් ගැන ඔබ දැනුවත් ද?

-

- Advertisment -spot_img

ආරක්ෂිත හෙඩ්ෆෝන් භාවිතය සඳහා වෛද්‍යවරුන්ට 60-60 රීතියක් ඇත, එනම් සෑම විනාඩි 60 කටම සවන්දීම සඳහා 60% ක පරිමාවක් හානිකර නොවන බවයි. අපි මෙම රීතිය කඩ කරන විට, අපි කැරකෙන, ඔක්කාරය වැනි හැඟීමක් අත්විඳිය හැකි අතර නින්දේ ආබාධවලින් පවා පීඩා විඳින්නෙමු. මේ හෙඩ්ෆෝන් බොහෝ වේලාවක් සහ නිතර භාවිතා කළහොත් ඒවා අපගේ ශරීරයට ඇති කළ හැකි බලපෑම් කිහිපයක් පමණි. මෙහිදී ඥානවන්තව භාවිතා නොකළහොත් ඕනෑම උපාංගයක් ආයුධයක් බවට පත් විය හැකි බව අපි විශ්වාස කරමු. අපි අපගේ හෙඩ්ෆෝන් අධික ලෙස භාවිතා කළහොත් අපට සිදු විය හැකි දේ පිළිබඳව විශේෂඥ මතයක් සෙවීමට අපි තීරණය කළෙමු, මෙන්න අපි සොයා ගත් දේ.

  1. ඔබට සම්පීඩන හිසරදයක් ඇති විය හැක.

දිගු වේලාවක් හෙඩ්ෆෝන් පැළඳ සිටින අය ස්වභාවධර්මයෙන් සිදු නොවන පීඩනයකට තම හිස නිරාවරණය කරති. එහි ප්‍රතිඵලයක් වශයෙන්, අපගේ හිස්කබල සහ අභ්‍යන්තර කන සම්පීඩිත වන අතර අපට හිසරදයක් ඇතිවිය හැක. ඔබ ඉරුවාරදය වැළඳීමට නැඹුරු නම් හෙඩ්ෆෝන් පැළඳීම ද ඉරුවාරදය නරක අතට හැරිය හැක.

  1. ඔබට ශ්‍රවණාබාධ ඇති විය හැක.

විද්‍යාවට අනුව, අවුරුදු 30ක් වයසැති බොහෝ දෙනෙකුට කිලෝ හර්ට්ස් 17ක ශබ්දයක් ඇසීමට හැකි විය යුතුය, එනම් ඔවුන් ළඟට එන මදුරුවෙකුට ඇසෙන බවයි. නමුත් සත්යය නම්, වැඩි වැඩියෙන් තරුණයින්ට ඔවුන්ගේ වයසේදී මෙම මට්ටමේ ඇසීමට නොහැකිය. එපමණක්ද නොව, උපතේදී අප සියල්ලන්ටම ශ්‍රවණ සෛල 15,000 ක් ඇත, නමුත් අපට එකක් අහිමි වූ පසු එය යථා තත්වයට පත් කළ නොහැක. විද්‍යාඥයන් මෙම සෛල නැතිවීමේ ගැටලුව නිතර නිතර හෙඩ්ෆෝන් භාවිතයට සම්බන්ධ කරයි.

  1. ඔබේ කන් වල ඉටි අවහිරයක් තිබිය හැක.

ඉයර්ෆෝන් මගින් ස්වභාවිකව කන් ඇලවලින් ඉටි පිටවීම නවත්වන නිසා කන් ඉටි ගොඩගැසීමක් සිදුවේ. අනෙක් අතට, ඔබේ කන් අවහිර විය හැකි අතර, එය කන් ආසාදනයකට තුඩු දිය හැකිය. එපමණක් නොව, ඉයර්ෆෝන් කපු පුළුන් මෙන් ක්‍රියා කරන අතර ඉටි කණ ඇල තුළට ගැඹුරට තල්ලු කළ හැකි අතර එමඟින් කන් කැක්කුම සහ කරකැවිල්ල ඇති විය හැක.

  1. සම්පූර්ණ නිශ්ශබ්දතාවයකින් වුවද ඔබට නොපවතින ශබ්ද ඇසීමට පටන් ගත හැකිය.

ඔබ ඉයර්ෆෝන් පැළඳීම අධික ලෙස භාවිතා කරන්නේ නම්, ඔබට ටින්ටිටස් හි කරදරකාරී හැඟීමක් ඇති විය හැකිය. ඔබ සම්පූර්ණ නිශ්ශබ්දතාවයෙන් සහ විවේකයෙන් සිටින විට පවා, ඔබට නාද කිරීම, ක්ලික් කිරීම, ඝෝෂා කිරීම, ඝෝෂා කිරීම, හෝ ඔබේ කන්වලින් ගොරවන ශබ්දය ඇසීමට පටන් ගත හැකිය. මෙම සංවේදනයට ප්‍රතිකාරයක් නැත, නමුත් හෙඩ්ෆෝන් වේලාව අඩු කිරීමෙන් සහ ඔබේ කන් පෙත්තෙහි ශබ්දය අඩු කිරීමෙන් එය පහසුවෙන් වළක්වා ගත හැකි බව විද්‍යාඥයන් ප්‍රකාශ කරයි.ඔබට සමේ ගැටළු සහ කුරුලෑ ඇති විය හැක.

වෛද්‍ය ප්‍රවීණයන් පවසන පරිදි, නිතර විශාල, කණට ඉහළින් හෙඩ්ෆෝන් පැළඳ සිටින අය, විශේෂයෙන් වෙහෙස මහන්සි වී දහඩිය දමන විට, අප්රසන්න බැක්ටීරියා දහස් ගණනක් ගුණ කිරීමට ඉඩ සලසයි. මෙය කුරුලෑ සහ සමේ ආසාදන ඇති විය හැක. මීට අමතරව, ඔබ කන් ප්ලග් භාවිතා කරන්නේ නම්, ඔබේ කන ඇතුළත ඇති අධික තෙල් එකතු වීමට පටන් ගනී, කන් කුරුලෑ ඇති කළ හැකි බැක්ටීරියා සඳහා අපූරු පසක් නිර්මාණය කරයි.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you