free page hit counter
අම්මලා බබාලා ගැනදෙවන දරුවෙකු ලැබීමට පෙර සෑම මවක්ම දැනගත යුතු කරුණු...

දෙවන දරුවෙකු ලැබීමට පෙර සෑම මවක්ම දැනගත යුතු කරුණු 6 ක්

-

- Advertisment -spot_img

ගර්භණී සමයේදී, ඔබේ ගර්භාෂය පමණක් මාස 9 ක් තුළ එහි ප්‍රමාණය මෙන් 500 ගුණයකින් ප්‍රසාරණය විය යුතු අතර පසුව එහි මුල් ප්‍රමාණයට ආපසු යා යුතුය. බොහෝ කාන්තාවන් ගර්භණී සමයේදී මතක දුර්වලතා සහ ව්‍යාකූලත්වය පවා වාර්තා කරන බැවින් එය මොළය ඉතිරි වූවාක් මෙන් නොවේ. නමුත් එසේ වුවද, අපගෙන් බොහෝ දෙනෙක් කැමැත්තෙන් එය දෙවන හෝ තුන්වන වතාවට පවා ගමන් කරති. නමුත් මතක තබා ගන්න, එක් එක් ගැබ් ගැනීම වෙනස් වේ – දෙවන එක ඊටත් වඩා.

 • 1. දෙවන ගැබ්ගැනීම් ඔබව වඩාත් වෙහෙසට පත් කළ හැකිය.

ඔබේ පළමු ගැබ් ගැනීම සහ ඔබට කොතරම් ජවසම්පන්න බවක් දැනුණාද? මෙය ඔබේ ජීවිතයේ විශේෂ අවස්ථාවක් වූ අතර ඔබේ සහකරු, මිතුරන් සහ පවුලේ අයගෙන් ඔබට ඕනෑතරම් සුරතල් විය. නමුත් ඔබේ දෙවන ගර්භනී අවධියේදී, ඔබේ පළමු දරුවා රැකබලා ගැනීමේ වගකීම ඔබට දැනටමත් ඇති අතර, මෙයින් අදහස් කරන්නේ ඔබ කලින් කළාක් මෙන් ඔබට ඔබ වෙනුවෙන් වැඩි කාලයක් නොලැබිය හැකි බවයි. ඊට අමතරව, ඔබේ ශරීරය ප්‍රොජෙස්ටරෝන් නම් හෝමෝනයෙන් ගංවතුරට ලක්ව ඇති අතර, එය උපතේ සහ දරු ප්‍රසූතියේ සියලුම භෞතික වෙනස්කම් සඳහා ඔබේ ශරීරය සූදානම් කරයි. මෙම හෝමෝනයේ අතුරු ආබාධය වන්නේ තෙහෙට්ටුවයි, එබැවින් ඔබට දෙවන වරටත් වඩා වෙහෙසකර තරංග දැනෙන්නට පුළුවන.

 • 2. බෙදා හැරීම වෙනස් මාර්ගයක් ගත හැකිය.
 • දරු ප්‍රසූතියේ අත්දැකීම ඔබේ පළමු ගර්භනීභාවයේ සිට ඔබේ දෙවන ගැබ් ගැනීම දක්වා වෙනස් විය හැකිය. ඇත්ත වශයෙන්ම, බොහෝ කාන්තාවන් දෙවන ගැබ්ගැනීමේදී බොහෝ විට අඩු වී ඇති බවත්, එක් එක් ප්රතිවිපාක උපත් සමඟම පහසු වන බවත් එකඟ වේ. පළමු උපත පිළිබඳ ඔබේ අත්දැකීම උපකාරී වන අතර, ඔබ දෙවන වරට වඩා හොඳින් සන්නද්ධ විය හැකිය. අනෙක් අතට, ඔබට පළමු වරට C-කොටසක් තිබුනේ නම්, “සිසේරියන් සැත්කමෙන් පසු යෝනි මාර්ගයේ” මෙන් VBAC ඇතිවීමේ සම්භාවිතාව ඉතා අඩුය. කෙසේ වෙතත්, එය එක් එක් සිද්ධිය අනුව වෙනස් වේ.
 • 3. දරුවාගේ චලනයන් ඔබට බොහෝ කලකට පෙර දැනෙනු ඇත.
 • දරුවාගේ පළමු චලනයන් ඉක්මන් කිරීම ලෙස හඳුන්වනු ලබන අතර, සාමාන්යයෙන්, පළමු වරට ගැබ්ගැනීම් වලදී, පළමු වරට දහසයවන සහ විසිපස්වන සතිය අතර ඔබට දැනිය හැක. දෙවන ගැබ්ගැනීමේදී, ඔබට සති 13 කට පෙර දරුවාගේ චලනයන් දැනිය හැකිය, මන්ද ඔවුන් හැඟෙන්නේ කෙසේදැයි ඔබ දැනටමත් දන්නා බැවිනි.
 • 4. ගැටිත්ත පෙනෙන අතර ඉක්මනින් විශාල විය හැක.
 • පළමු වරට ගර්භනී කාන්තාවන් බොහෝ විට, දෙවන ත්‍රෛමාසිකයේ ළදරු ගැටිති බොහෝ විට දිස්වන අතර, ඔබ සාමාන්‍යයෙන් පළමු මාස ​​3 සඳහා නොපෙන්වයි. නමුත් දෙවන ගර්භනී අවධියේදී හෝ ඊට පසු, ගැටිත්ත කලින් පෙන්වයි. විශේෂඥයන් පවසන්නේ උදරීය මාංශ පේශී ටිකක් දිගු වී ඇති අතර ඒවායේ මුල් ප්රමාණයට ආපසු නොපැමිණීමයි. එබැවින් දෙවන ගැබ්ගැනීම් සැඟවීම පළමුවැන්නා යට තබා ගැනීම තරම් පහසු නැත. ඊට අමතරව, මෙය තවත් දිගු ලකුණු ද අදහස් කළ හැකිය.
 • 5. උදෑසන අසනීප, එක්කෝ නොපැමිණීම හෝ ඊට වඩා ශක්තිමත් විය හැක.
 • උදෑසන අසනීපයෙන් ඔබට කිසිවිටෙකත් පැවසිය නොහැකි අතර, ඔබගේ දෙවන ගර්භනී සමයේ ඇති දේවල් ඔබගේ පළමු අවස්ථාවේදී මෙන් නොවිය හැක. සමහර කාන්තාවන්ට, භයානක උදෑසන අසනීප කිසිදා නොපැමිණේ. අනෙක් අයට, එය පළමු වතාවට වඩා නරක ය.
 • 6. දෙවන ගැබ්ගැනීම් නිසා පිටුපස වේදනාව වැඩි විය හැක.
 • ගර්භණී සමයේදී ඔබේ ශරීරයේ නිපදවන බොහෝ හෝමෝන වලින් එකක් වන්නේ රිලැක්සින් ය. එහි කාර්යය වන්නේ ඔබේ මාංශ පේශී සහ සන්ධි ලිහිල් කිරීමෙන් දරු ප්‍රසූතිය සඳහා ඔබේ ශරීරය සූදානම් කිරීමයි. විශේෂයෙන්ම ඔබේ පළමු ගර්භනී කාලයේදී ඔබේ පිටේ කැක්කුම සහ වේදනාව ඔබට දැනෙන්නට ඇත. නමුත් ඔබේ දෙවන ගැබ්ගැනීමේදී හෝ ඉන් පසුව ඕනෑම අවස්ථාවක වේදනාව වඩාත් නරක අතට හැරෙනු ඇත. වැරදිකරු නැවතත් රිලැක්සින් වන අතර, එය දැනටමත් ලිහිල් වී ඇති සන්ධි සහ මාංශ පේශි තව තවත් ලිහිල් කරමින් ඔබට අපහසුතාවයක් ඇති කරයි. දෙවන දරුවන් කරදර කරන්නන් වීමට වැඩි ඉඩක් ඇති බව පවසන අධ්‍යයනය ගැන ඔබ අසා තිබේද? ඔබ එකඟ වෙනවාද? ඔබගේ පළමු සහ දෙවන ගැබ්ගැනීම් පිළිබඳ කථා පහත අදහස් දැක්වීමේ කොටසෙහි අප සමඟ බෙදා ගන්න.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you