free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ඔබ දිනපතා දෙළුම් ගෙඩියක් අනුභව කළහොත් ඔබේ ශරීරයට සිදු...

ඔබ දිනපතා දෙළුම් ගෙඩියක් අනුභව කළහොත් ඔබේ ශරීරයට සිදු විය හැකි දේ

-

- Advertisment -spot_img

ඉන්ෆ්ලුවෙන්සාවට එරෙහිව ආරක්ෂාවක් වීමේ සිට බරපතල රෝගාබාධවලට එරෙහිව සටන් කිරීම දක්වා දෙළුම් අපගේ ශරීරයේ විශිෂ්ට ආරක්ෂකයන් ලෙස ඔප්පු වී ඇත. ඒවා ප්‍රතිඔක්සිකාරක වලින් පොහොසත් වන අතර අපට වේදනාව සහ දැවිල්ල ඇති කරන බොහෝ ආක්‍රමණිකයන්ට එරෙහිව සටන් කළ හැක්කේ එබැවිනි. බොහෝ ප්රතිලාභ අන්තර්ජාලයේ සඳහන් වුවද, විද්යාඥයින් විසින් සත්ය වශයෙන්ම ඔප්පු කර ඇත්තේ කිහිපයක් පමණි.

  1. එය වෛරස් හා සෘතුමය උණ වළක්වා ගත හැකිය.

දෙළුම් වල යුෂ, බීජ සහ ලෙලි වලින් පවා ඔබේ ශරීරය රෝග කාරක වලින් ආරක්ෂා කර ගත හැක. යුෂ, විශේෂයෙන්, මුඛ කුහරය ආරක්ෂා කිරීම මගින් ආසාදිත ආහාර වලින් වෛරස් ආකර්ෂණය වීමෙන් ඔබව ආරක්ෂා කළ හැකිය. එසේම, විටමින් C හි විශිෂ්ට ප්‍රභවයක් වන පලතුරු සාරය, සාමාන්‍ය උණ රෝගයට එරෙහිව විශිෂ්ට ආරක්ෂාවක් පෙන්නුම් කර ඇත.

  1. අධි රුධිර පීඩනය අඩු කළ හැකිය.

දෙළුම් වල ඇති ප්‍රතිඔක්සිකාරක ගුණය අධි රුධිර පීඩනය සහ අධි රුධිර පීඩනය සාර්ථකව අඩු කරන බව සොයාගෙන ඇත. අධ්‍යයනයකින් හෙළි වී ඇත්තේ මෙවැනි දේවලින් පෙළෙන අය ප්‍රතිඵල දැකීමට නම් දිනකට අවම වශයෙන් මිලි ලීටර් 240ක් පානය කළ යුතු බවයි. එසේම, දෙළුම් යුෂ සීනි එකතු නොකළ 100% ස්වභාවික බව ඔවුන් සහතික කර ගත යුතුය.

රුධිර පීඩනය සඳහා දෙළුම් උපකාර වන තවත් ක්රමයක් වන්නේ පොටෑසියම් හරහාය. දෙළුම් ග්‍රෑම් 100 ක පොටෑසියම් ග්‍රෑම් 236 ක් අඩංගු වන අතර එය අපගේ අස්ථිවල සෞඛ්‍යයට සහ අපගේ හදවතේ ක්‍රියාකාරිත්වය පවත්වා ගැනීමට උපකාරී වේ.

  1. එය ආහාර දිරවීමේ ගැටළු වැඩිදියුණු කළ හැක.

ක්‍රෝන්ගේ රෝගයට එරෙහිව සටන් කරන පුද්ගලයින් ආහාර රුචිය අඩුවීමට සහ බර අඩුවීමට හේතු වන ආමාශයේ ගැටළු පිළිබඳව ඉතා හුරුපුරුදුය. එයට හේතුව ආමාශය තුළ බැක්ටීරියා තැන්පත් වීම නිසා දරුණු දැවිල්ල ඇති වීමයි. බොහෝ අධ්‍යයනයන් ප්‍රයෝජනවත් ලෙස සොයාගෙන ඇති එක් විසඳුමක් වන්නේ දෙළුම් පරිභෝජනයයි. පළතුරු වල සාරය සියලු වේදනාවන් ඇති කරන බැක්ටීරියා වලට එරෙහිව හොඳ ආරක්ෂකයෙකු සහ ප්රහාරකයෙකු ලෙස පෙනේ.

  1. විශේෂයෙන්ම ඇල්සයිමර් රෝගයෙන් පෙළෙන අයට එය ඔබේ මතකය ශක්තිමත් කළ හැක.

මෙය වෛද්‍ය හාර්ට්මන්ගේ අධ්‍යයනයේ නිගමනය වූ අතර එහිදී ඔහු හෘද සැත්කම් කිරීමට නියමිත රෝගීන්ට දෙළුම් පෙති ලබා දුන්නේය. පළමු පෙති ශල්‍යකර්මයට සතියකට පෙර සහ දෙවැන්න සති 6 කට පසුව ලබා දෙන ලදී. ඔවුන්ගේ මතකය 100% නොවෙනස්ව පවතින බවත් පෙරට වඩා හොඳ බවත් රෝගීන් දුටුවා. අනෙක් අතට, පෙති ලබා නොගත් රෝගීන්ට ශල්‍යකර්මයකින් පසු අපේක්ෂිත මතක ශක්තිය අහිමි විය.

වෛද්‍ය හාර්ට්මන් තව දුරටත් කියා සිටියේ එම පෙති මොළයේ තවත් නියුරෝන සෑදීමට උපකාර වූ බවට සාක්ෂි කිහිපයක් තමන් සතුව ඇති බව පවසමිනි. ඔහු ඇල්සයිමර් රෝගයට ප්‍රතිකාරයක් සොයාගත් බව මින් අදහස් නොවේ. එයින් සරලව අදහස් කරන්නේ කුඩා කාලයේ සිටම දෙළුම් ආහාරයට ගැනීමෙන් විශ්මිත ප්‍රතිලාභ ලබාගත හැකි බවයි.

  1. දියවැඩියාවේ බලපෑම් සමතුලිත කළ හැකිය.

දිනපතා දෙළුම් ගෙඩියක් ආහාරයට ගැනීමෙන් දියවැඩියාවට සම්බන්ධ අධික සීනි මට්ටම පාලනය කළ හැකි බව සොයාගෙන ඇත. මෙම පලතුරු දියවැඩියාවට ප්‍රධාන හේතුව වන ඔක්සිකාරක ආතතිය අඩු කළ හැකිය. ඔවුන් නරක කොලෙස්ටරෝල් අඩු කරයි, සාපේක්ෂ අඩු රුධිර සීනි මට්ටම පවත්වා ගැනීමට උපකාරී වේ.

කෙසේ වෙතත්, දියවැඩියා රෝගීන් දිනපතා දෙළුම් ආහාරයට ගැනීමේදී ඉතා සැලකිලිමත් විය යුතුය. දවස අවසානයේදී, ඔවුන් ඉතා අඩු ප්රමාණවලින් පරිභෝජනය කළ යුතු සීනි අඩංගු වේ.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you