free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්හදීසි අවස්ථාවකදී ඔබ විසින් සිදු කරන වැරදි ප්‍රථමාධාර ක්‍රම...

හදීසි අවස්ථාවකදී ඔබ විසින් සිදු කරන වැරදි ප්‍රථමාධාර ක්‍රම 10 ක්

-

- Advertisment -spot_img

ප්‍රථමාධාර සැපයීමේ නීති රීති පිළිබඳ මූලික කරුණු කිහිපයක් අප සියලු දෙනා පාහේම දන්නා නමුත් අපගේ දැනුම නිවැරදිද නැතහොත් අප දන්නා දේ ප්‍රයෝජනවත් විය නොහැකි තරමට ඛණ්ඩනය වී තිබේද?යන්න පිළිබදව ගැටළුවක් මතුවේ. ප්‍රථමාධාර පිළිබඳ විශේෂඥයෙකු වෛද්‍ය උපකාර ලබා දීමේදී මිනිසුන් කරන වඩාත් පුලුල්ව පැතිරුණු සහ භයානක වැරදි කිහිපයක් පෙන්වාදෙයි.
I Love You හි අපි මෙම සරල නීතිවලට අවනත වීමට නිර්දේශ කරන අතර ඒවා හුදෙක් කෙනෙකුගේ ජීවිතය බේරා ගත හැකි ඒවායි.

1. ඔබට ශරීරයේ උෂ්ණත්වයක් ඇති විට නැවත දහඩිය දැමීමට උත්සාහ කිරීම නරක අදහසකි.

ඔබ රෝගාතුර වූ විට ඔබ වෙව්ලන විට උණුසුම් බවක් දැනීම ඔබේ ශරීර උෂ්ණත්වය ඉහළ යන බව පෙන්නුම් කරයි. අපි උණුසුම් ලෙස ශරීරයම ඔතාගෙන සිටින විට අපගේ උෂ්ණත්වය ඊටත් වඩා වේගයෙන් ඉහළ යයි. තාපය අපට ආසාදනයට එරෙහිව සටන් කිරීමට උපකාරී වුවද ශරීර උෂ්ණත්වය 38 ° C ට වඩා වැඩි වීම ශරීරයට යහපතට වඩා හානියක් කරයි.
ඔබ ෂේක්ස් සමඟ සංයෝජිතව ඇති ඉහළ උෂ්ණත්වයක් තිබේ නම් ඔබ උණුසුම් වීමට වඩා සිසිල් විය යුතුය.

2. අපස්මාර රෝගයක් අත්විඳින පුද්ගලයෙකුගේ මුඛයට කිසිවක් නොදමන්න.


මෙවැනි අවස්ථාවක ඔබ යමෙකුගේ මුඛයට කිසිවක් දැමුවහොත් ඔහුගේ දත් කැඩී යා හැක. ශාරීරික යෝග්‍යතාවයකදී අපස්මාර රෝගියෙකුට තම දිව සපා කෑමට නොහැකී. මන්ද එය බලවත් ලෙස වෙහෙසට පත්වන නිසාවෙනුයි. ඔවුන්ට එය තරමක් හානි කළ හැකි නමුත් මෙය විශාල හානියක් සිදු නොවේ. ඔබට උපකාර කිරීමට කළ හැකි හොඳම දෙය නම් ඔවුන්ගේ හිසට යටින් මෘදු දෙයක් තැබීමයි. මෙය මොළයේ කිසියම් කම්පනයක් ඇතිවීම වළක්වා ගැනීමට උපකාරී වේ. කැක්කුම පහව ගිය පසු පුද්ගලයා තම පැත්තට හරවන්න.

3. පිලිස්සුම් තුවාල වලට වහාම ක්‍රීම් යොදන්න එපා.


සම පිළිස්සූ විට එය ශරීරයේ පටක වලට ගැඹුරට යන අතිරික්ත තාපය අත්විඳියි. මෙම තත්වය තුළ කළ යුතු හොඳම දෙය නම් බලපෑමට ලක් වූ ප්‍රදේශය විනාඩි 15 ක් පමණ සීතල වතුරේ තැබීමයි. මෙය අතිරික්ත තාපය විසුරුවා හැරීමට උපකාරී වේ. සමෙහි කිසිවක් වහාම අතුල්ලන්න එපා. මෙය විනාඩි 20 ක් හෝ ඊට වැඩි කාලයකට පසුව පමණක් කරන්න.

4. තුවාල වූ අයෙකු වෛද්‍ය වෘත්තිකයන් නොමැතිව ඇදගෙන නොයන්න.


මාර්ගයේ අනතුරක් සිදුවුවහොත් තුවාල වූ පුද්ගලයෙකු චලනය නොකරන්න. අනිවාර්යයෙන්ම ඔවුන්ව ඔබ විසින් මෝටර් රථයෙන් එළියට ඇදගෙන යාමට උත්සාහ නොකරන්න. ඔබ දේවල් වඩාත් නරක අතට හැරෙනු ඇත. මෙම රීතිය උල්ලංඝනය කළ හැක්කේ ඉතාම අසීරු සහ අවධානම් අවස්ථාවන්හිදී පමණි. උදාහරණයක් ලෙස වාහනය ගිනි ගෙන තිබේ නම්. ඒ වෙනුවට ඔබ කළ යුත්තේ මෙයයි

• ගිලන් රථයක් සඳහා අමතන්න.
• ඔබට හැකි නම් වාහනයේ එන්ජිම ක්‍රියා විරහිත කර එහි බැටරියට බලය කපා දමන්න.
• ඕනෑම රුධිර වහනයක් නතර කරන්න.
• වින්දිතයාට සන්සුන්ව තැබීමට උදව් කරන්න.

5. යමෙකු හුස්ම හිරවන්නේ නම් ඔවුන්ගේ පිටට තට්ටු නොකරන්න.


ඔබ පුද්ගලයාගේ පිටට තට්ටු කළහොත් ඔවුන් හුස්ම හිරවන ඕනෑම දෙයක් ඔවුන්ගේ සුලං නාලයට තව දුරටත් ගමන් කිරීමට ඔබ හේතු වනු ඇත. ඒ වෙනුවට ඔබ කළ යුත්තේ පුද්ගලයාට හේත්තු වීමට උපකාර කිරීම, ඔහු සන්සුන් බව සහතික කර ගැනීම සහ ඉතා සෙමින් දෙවරක් හුස්ම ගන්නා ලෙස ඔවුන්ට පැවසීමයි. මෙය හුස්ම හිරවීම ලිහිල් කිරීමට සහ ඔවුන්ගේ ශ්වසන මාර්ග අවහිර කරන වස්තුව ඉහළට ගෙන ඒමට උපකාරී වේ.

6. සිහිසුන්ව වැටී සිටින කෙනෙකුගේ දිව ඇදීමට උත්සාහ නොකරන්න.


සිහිසුන්ව සිටින පුද්ගලයෙකු උඩුබැලි අතට වැතිර සිටීම භයානක යි. මන්ද ඔවුන්ගේ දිව පිටුපසට වැටී ඔවුන්ගේ ශ්වසන මාර්ග අවහිර කළ හැකිය. මෙය සිදු නොවන බවට වග බලා ගැනීම සඳහා පුද්ගලයා තම පැත්තට හැරවීමට හෝ ඔහුගේ හිස පිටුපසට ගෙනයාමට ප්රමාණවත් වේ. ඔබ ඔවුන්ගේ මුඛයෙන් ඔවුන්ගේ දිව ඇද ගැනීමට උත්සාහ නොකළ යුතුයි.

7. ධමනි රුධිර වහනයක් නොමැති නම් තුවාලයකට ටුවර්නිකට් එකක් යොදන්න එපා.


ධමනි රුධිර වහනය පහසුවෙන් හඳුනාගත හැකි අතර ඔබ පාසැලේදී පවසා ඇති පරිදි රුධිරයේ වර්ණය නිසා නොවේ. ධමනි තුළ පීඩනය යටතේ අධික වේගයෙන් රුධිරය පොම්ප කරනු ලබලනවා. එබැවින් එය තුවාලයකින් පිටතට එන්නේ දිය උල්පතක් මෙනි. එවැනි අවස්ථාවන්හිදී ඔබ වහාම ඉඟටියේ හෝ කිහිල්ලට යටින් ඇති ධමනිය මත තද කළ යුතු අතර ඇඳුම්වල ඔතා ඇති තුණ්ඩයක් හෝ පටියක් භාවිතයෙන් අත් පා බඳ කොටසට සමීප කර ගත යුතුය. ශිරා රුධිර වහනයක් තිබේ නම් වෙළුම් පටියක් යෙදිය යුතුයි. නමුත් ටුවර්නිකට් එකක් නොවෙන බව සිහිතබාගන්න.

8. සිරුරේ කොටස් අතුල්ලන්න එපා.


අපි ශීත කළ අන්ත අතුල්ලන විට අපගේ කේශනාලිකා වලට හානි වන අතර එමඟින් තත්වය වඩාත් නරක අතට හැරේ. උණු වතුර ද මෙහි රැඩිකල් ලෙස උදව් කිරීමට හොද ක්රමයකි. ඔබ ඉමොලිමන්ට් වී ඇත්නම් බලපෑමට ලක් වූ ශරීර කොටස් සෙමින් උණුසුම් කිරීමට උත්සාහ කළ යුතුය. ඔබේ දෑත් සීතල වතුරේ තබන්න. ක්රමයෙන් එහි උෂ්ණත්වය වැඩි කරන්න.

9. ඔබ යමෙකුට උපකාර කිරීමට උත්සාහ කිරීමට පෙර ඔබේ ශක්තිය තක්සේරු කර තර්කානුකූලව සිතන්න.


හදිසි අවස්ථාවකදී ඔබට හානියක් විය හැකි ක්‍රියාවන් මොනවාදැයි ඔබ සැමවිටම සලකා බැලිය යුතු අතර එසේ කිරීමෙන් ඔබට අනතුරක් නොවන බව ඔබට සහතික වූ විට පමණක් උපකාර කළ යුතුයි. උදාහරණයක් ලෙස ඔබ විදුලිය වැදී ඇති පුද්ගලයෙකු ස්පර්ශ කළහොත් එක් අයෙකු වෙනුවට දෙදෙනෙකු මිය යනු ඇත. මෙම අවස්ථාවේදී ඔබ මූලාශ්රයේ ධාරාව නිවා දැමිය යුතුයි. නැතහොත් ධාරාවේ මූලාශ්රයෙන් වින්දිතයා වෙන් කිරීම සඳහා ලී වස්තුවක් භාවිතා කරන්න.

තුවාල වර්ගය


තුවාලයක් රැකබලා ගැනීමේ විශාල කොටසක් වන්නේ එය කුමන ආකාරයේ තුවාලයක් දැයි නිවැරදිව හඳුනා ගැනීමයි.
ඕනෑම හදිසි අවස්ථාවකදී නොසිතූ ක්‍රියාවන් කිසිඳු ක්‍රියාවකට වඩා නරක විය හැකි බව ඔබ මතක තබා ගත යුතුයි. ඔබට එය උපකාර වනු ඇතැයි ඔබට විශ්වාස නම් පමණක් උපදෙස් පිළිගන්න. සෑම විටම හදිසි සේවා වෙත වහාම අමතන්න.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you