free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්මේ රෝග ලක්ෂණ 09 පෙන්නුම් කරනවානම් ඔබටත් දියවැඩියාව සෑදීමේ...

මේ රෝග ලක්ෂණ 09 පෙන්නුම් කරනවානම් ඔබටත් දියවැඩියාව සෑදීමේ අවස්ථාව වැඩිබව ඔබ දන්නවාද ?

-

- Advertisment -spot_img

දියවැඩියා රෝගය යනු ඉන්සියුලින් නිපදවීමට හෝ ප්‍රතිචාර දැක්වීමට ඔබේ ශරීරයට ඇති හැකියාවට බලපාන රෝගයක් වන අතර එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස රුධිරයේ සීනි වැඩි වේ. පළමු රෝග ලක්ෂණ ඉතා සියුම් විය හැකි අතර සමහර අය ඒවා නොවැදගත් ලෙස ඉවත් කළ හැකිය. දියවැඩියා රෝගයට ප්‍රතිකාර නොකළහොත් ජීවිතයේ ගුණාත්මක භාවය අඩු කරනවා පමණක් නොව ආයු අපේක්ෂාව ද අඩු කළ හැකිය. එබැවින් රෝගය කල්තියා හඳුනා ගැනීම ඉතා වැදගත් වේ.
I Love You හි අප විසින් දියවැඩියා රෝගයේ වඩාත් සුලභ මුල් රෝග ලක්ෂණ ලැයිස්තුවක් සම්පාදනය කර ඇති අතර එය නියමිත වේලාවට රෝගය හඳුනා ගැනීමට ඔබට උපකාරී වේ.

1. පිපාසය වැඩි වීම සහ මුත්‍රා කිරීම

පිපාසය වැඩි වීම (පොලිඩිප්සියා) සහ නිතර මුත්‍රා කිරීම (පොලියුරියා) දියවැඩියා රෝගයේ වඩාත් පොදු රෝග ලක්ෂණ වේ. ඔබට දියවැඩියාව ඇති විට ඔබේ වකුගඩු වලට අතිරික්ත සීනි සියල්ලම අවශෝෂණය කරගත නොහැක. ඒ වෙනුවට එය අවසන් වන්නේ ඔබේ මුත්රා තුළ ඔබේ පටක වලින් තරල රැගෙනයි. මෙය ඔබට වැඩිපුර මුත්‍රා කිරීමට සහ විජලනය වීමට ඉඩ සලසයි. ඔබේ පිපාසය සංසිඳුවා ගැනීම සඳහා ඔබ වැඩිපුර පානය කිරීමට පටන් ගනී. එය ඊටත් වඩා නිතර මුත්‍රා කිරීමට හේතු වේ.
සාමාන්‍ය පුද්ගලයෙකු දිනකට 6-7 වතාවක් මුත්‍රා කරයි. පුද්ගලයා සෞඛ්‍ය සම්පන්න නම් සහ නාන කාමර විවේක ගණන වෙනස් වී නොමැති නම් දිනකට 4 සිට 10 වතාවක් අතර ඕනෑම තැනක එය සාමාන්‍ය වේ.

2. කුසගින්න වැඩි වීම


අධික කුසගින්න (polyphagia) ඉහත සඳහන් කළ පිපාසය වැඩි වීම සහ මුත්‍රා කිරීම දියවැඩියා රෝගයේ ප්‍රධාන රෝග ලක්ෂණ 3 කින් සමන්විත වේ. ඔබේ ශරීරය ප්‍රමාණවත් තරම් ඉන්සියුලින් නිපදවන්නේ නැතිනම් හෝ එය සාමාන්‍ය ආකාරයෙන් එයට ප්‍රතිචාර නොදක්වන්නේ නම් එයට ඔබේ සෛල ශක්තිය සඳහා භාවිතා කරන ග්ලූකෝස් බවට ආහාර පරිවර්තනය කළ නොහැකි අතර එය ආහාර ගැනීමෙන් පසු පහව නොයන කුසගින්න වැඩි කිරීමට හේතු වේ. ඇත්ත වශයෙන්ම ආහාර ගැනීමෙන් රුධිරයේ සීනි තවත් වැඩි වේ.
ඔබ දිගටම ආහාර ගන්නා නමුත් ඔබේ කුසගින්න දිගටම පවතින්නේ නම් ඔබට දියවැඩියාවේ වෙනත් රෝග ලක්ෂණ නොමැති බව පෙනෙන්නට තිබුණත් ඔබ ඔබේ වෛද්‍යවරයා හමුවිය යුතුයි.

3. තෙහෙට්ටුව


දියවැඩියාවේ තවත් පොදු ලකුණක් වන්නේ නිරන්තර තෙහෙට්ටුවයි. ඔබට දියවැඩියාව ඇති විට ඔබට නිතරම කුසගින්න දැනෙන එකම හේතුව නිසා ඔබට නිතරම වෙහෙස සහ නිදිමත දැනේ. ඔබේ සෛල ශක්තිය සඳහා භාවිතා කිරීමට ප්‍රමාණවත් ග්ලූකෝස් නොමැතිකම ඊට හේතුවිය. නිතර මුත්‍රා කිරීම නිසා ඇතිවන විජලනය ද වෙහෙසට පත්වීමට දායක වේ.

තෙහෙට්ටුව වෙනත් බොහෝ තත්වයන් වල රෝග ලක්ෂණයක් විය හැකිය. සමහරක් වෛද්‍යමය පවා නොවේ (කාබ් අධික ආහාර, අධික කැෆේන්, වයසට යාම). නමුත් මෙම ලැයිස්තුවෙන් වෙනත් රෝග ලක්ෂණ සමඟ සංයෝජනය වන විට එය දියවැඩියාවේ සලකුණක් විය හැකිය.

4. නොපැහැදිලි පෙනීම


නොපැහැදිලි පෙනීම වඩාත් බරපතල අක්ෂි ගැටලුවක ලකුණක් නොවේ නම් එය දියවැඩියාවේ මුල් ලකුණක් විය හැකිය. ඔබේ ඇසේ කාචය ඉදිමී හැඩය වෙනස් කරන තරල මාරු වීම නිසා එය සිදු වේ. මෙය ඔබේ අවධානය යොමු කිරීමේ හැකියාවට බලපාන අතර දේවල් බොඳ වී හෝ නොපැහැදිලි ලෙස පෙනෙන්නට පටන් ගනී.
ඇසේ මෙම වෙනස්කම් සාමාන්‍යයෙන් ආපසු හැරවිය හැකි අතර ප්‍රතිකාර සමඟ ඔබේ රුධිරයේ සීනි මට්ටම ස්ථාවර වන විට ඔබේ පෙනීම සාමාන්‍ය තත්ත්වයට පත් විය යුතුයි. කෙසේ වෙතත් දියවැඩියාවට ප්‍රතිකාර නොකළහොත් මෙම වෙනස්කම් වර්ධනය වී අන්ධභාවයට හේතු විය හැක.

5. පැහැදිලි කළ නොහැකි බර අඩු වීම


පැහැදිලි කළ නොහැකි බර අඩු වීම යනු ආහාර පාලනයකින් හෝ ව්‍යායාමයකින් තොරව බර අඩු කර ගැනීමයි. ඔබට දියවැඩියාව ඇති විට ඔබේ ශරීරයට ග්ලූකෝස් ශක්ති ප්‍රභවයක් ලෙස භාවිතා කළ නොහැකි බැවින් ඒ වෙනුවට ශක්තිය සඳහා මේදය සහ මාංශ පේශි දහනය කිරීමට පටන් ගනී. එමඟින් ඔබේ බර අඩු වේ. ඔබේ ශරීරය මුත්‍රා නිපදවීමට පවතින සියලුම තරල භාවිතා කරන බැවින් විජලනය හදිසි බර අඩුවීමට ද දායක වේ.
අනපේක්ෂිත ලෙස බර අඩු වීම පළමු වර්ගයේ දියවැඩියාවේ පොදු මුල් ලකුණක් වන නමුත් එය දෙවන වර්ගයේ දියවැඩියාවෙන් පෙළෙන පුද්ගලයින්ට ද බලපායි.

6. සමේ කැසීම


ඉහත සඳහන් කළ පරිදි අතිරික්ත සීනි ඔබේ මුත්‍රා තුළට බැහැර කරන විට එය ඔබේ සම ඇතුළු අනෙකුත් පටක වලින් තරල රැගෙන යයි (ඔබේ විශාලතම ඉන්ද්‍රිය!). වියළි සම ඔබට කැසීම ඇති කළ හැකි අතර එම වියළි පැල්ලම් සීරීමෙන් ඔබේ සම කැඩී ගොස් ආසාදනයට පවා ලක් විය හැකිය. සමේ කැසීම ඇතිවීමට තවත් හේතුවක් වන්නේ යීස්ට් ආසාදන දියවැඩියා රෝගීන් තුළ බහුලව දක්නට ලැබේ.
ඔබට දියවැඩියාව තිබේ නම් ඔබේ සම නිරෝගීව තබා ගැනීමට මූලික සම ආරක්ෂණ උපදෙස් කිහිපයක් ඉගෙන ගන්න.

7. මන්දගාමී සුවය


ඉතා සෙමින් සුව වන කැපුම් තුවාල බොහෝ විට දියවැඩියාවේ රෝග ලක්ෂණයක් විය හැක. අධික රුධිර සීනි, කැපුම් තුවාල සහ තුවාල වල දැවිල්ල වැඩි කරනවා පමණක් නොව දුර්වල රුධිර සංසරණයට මග පාදයි. එමඟින් සමේ හානියට පත් ප්‍රදේශවලට රුධිරයට ළඟා වීමට සහ අලුත්වැඩියා කිරීමට අපහසු වේ. මෙය විශේෂයෙන්ම පාද සම්බන්ධයෙන් සැලකිලිමත් වන අතර දියවැඩියා රෝගීන්ට වඩාත් බරපතල ගැටළු ඇති කළ හැකි පාදවල තුවාල ඇතිවීම සාමාන්‍ය දෙයක් නොවේ.

ඔබේ කැපුම් තුවාල පෙරට වඩා සුව වීමට වැඩි කාලයක් ගත වන බව ඔබ දුටුවහොත් එය ඔබේ වෛද්‍යවරයාට සඳහන් කිරීමට වග බලා ගන්න.

8. සමේ අඳුරු පැල්ලම්


Acanthosis nigricans යනු වෙල්වට් වයනය සහිත සමේ අඳුරු පැල්ලම් වලින් පෙනී සිටින සමේ රෝගයකි. මෙම ලප සාමාන්‍යයෙන් සමේ රැලි වැටීම් හෝ නැමීම් ඇති ප්‍රදේශවල දක්නට ලැබේ. බෙල්ලේ, කිහිලිවල, ඉඟටිය, වැලමිට ඇතුළත, දණහිසට පිටුපසින් සහ ඇඟිලිවල නකල්ස් මත මේවා බෙහෙවින් දැකිය හැකිය.
මෙම තත්ත්වය වෙනත් ආකාරයකින් නිරෝගී පුද්ගලයන්ට බලපෑ හැකි අතර එය පූර්ව දියවැඩියාව හෝ දියවැඩියාව පිළිබඳ පොදු ලකුණක් වන අතර ඔබේ වෛද්‍යවරයා විසින් පරීක්ෂා කළ යුතුයි.

9. අත් හෝ පාද හිරිවැටීම හෝ හිරි වැටීම


හිරි වැටීම හෝ අත් හෝ පාදවල වේදනාව (හෝ ඇඟිලි හෝ ඇඟිලි) දියවැඩියාවේ තවත් පොදු ලකුණකි. ඉහත සඳහන් කළ පරිදි අධික රුධිර සීනි රුධිර සංසරණය දුර්වල වීමට හේතු වන අතර එය ස්නායු ආබාධවලට තුඩු දෙයි.
මෙම ලැයිස්තුවේ ඇති වෙනත් බොහෝ රෝග ලක්ෂණ මෙන්ම ඔබේ රුධිර සීනි පාලනය කිරීම ඔබට බෙහෙවින් උපකාර වනු ඇත. ඔබේ රුධිර සංසරණය වැඩි දියුණු විය යුතුයි.

දියවැඩියාව යනු නිදන්ගත රෝගයක් වන අතර එය ප්‍රතිකාර නොකළහොත් බරපතල සංකූලතා රැසකට තුඩු දිය හැකිය. එය කලින් හඳුනාගත් තරමට එය කළමනාකරණය කිරීම පහසු වන අතර ඔබේ ජීවිතය දිගු වේ. මෙම රෝග ලක්ෂණ කිසිවක් ඔබ දුටුවහොත් විශේෂයෙන් ඒවායින් කිහිපයක් ඒකාබද්ධව හැකි ඉක්මනින් ඔබේ වෛද්‍යවරයා සමඟ හමුවීමක් කරන්න.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you