free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්නිදාගන්න කොට්ටය පිළිබදව ඔබ දැන ගත යුතුම කාරණා 07...

නිදාගන්න කොට්ටය පිළිබදව ඔබ දැන ගත යුතුම කාරණා 07 ක්

-

- Advertisment -spot_img

මුල් කාලයේ කොට්ට සැබවින්ම ඝන ඒවා වූ අතර ඒවා වචනාර්ථයෙන් කිවහොත් ගල් වලින් සාදා තිබූ ඒවා විය. වර්තමානයේ තිබෙන කොට්ට වඩා මෘදු වන අතර ගැඹුරු නින්දකට යාමට අපට උදව් කරයි. කෙසේ වෙතත්, අපි නව කොට්ටයක් තෝරා ගැනීමට පිටත්ව යාමට පෙර, අපගේ අවශ්‍යතාවන්ට ප්‍රමාණවත් වන තරම ගැන අවබෝධයකින් යුතුව කටයුතු කිරීම අත්‍යාවශ්‍ය වේ.

හොඳ රාත්‍රී නින්දක වැදගත්කම අපි දන්නා බැවින් ඔබ වෙනුවෙන් හොඳම කොට්ටය තෝරා ගැනීමට අපට උදව් කිරීමට අවශ්‍යයි. එම නිසා I Love You අපි ඔබට මේ කරුණු කිහිපය අරගෙන පැමිණියා.

නිදාගන්නා ඉරියව්.


ඔබට සුදුසු කොට්ටය තෝරා ගත හැක්කේ ඔබ නිදාගෙන සිටින ස්ථානය හඳුනාගත් පසුව පමණි. නිදාගැනීමේ ස්ථාන ප්‍රධාන ආකාර 3 ක් ඇත: • බඩ යට කොට නිදාගැනීම • උඩුබැලි අතට නිදාගැනීම • පැත්තට හැරී නිදාගැනීම

ඔබ ඔබේ බඩ මත නිදා ගන්නේ නම්:

ඔබට කොට්ටයක් නොමැතිව හෝ බෙල්ල සහ කොඳු ඇට පෙළට අධික පීඩනයක් ඇති නොකරන මෘදු කොට්ටයක් සමඟ නිදා ගත හැකිය. බඩ යටකරගෙන නිදා ගැනීම යනු වඩාත්ම ආතති සහගත ස්ථානයයි. විශේෂඥයන් නිර්දේශ කරන්නේ ඔබට හැකි නම් සහ කැමති නම්, ඔබ වෙනත් ආකාරයකට නිදාගැනීමට පුහුණු විය යුතු බවයි. • මේ සදහා පිහාටු වැනි ස්වාභාවික පිරවුමක් සහිත කොට්ටයක් තෝරන්න. • වඩා පිරවුම් නැති කොට්ටයක් තෝරා ගැනීමට උත්සාහ කරන්න. • ඉගියක්: ඔබ ඔබේ බඩ සහ ශ්‍රෝණිය යට කොට්ටයක් තැබුවහොත්, එය පිටුපස වේදනාව වළක්වා ගැනීමට උපකාරී වේ.

ඔබ උඩුබැලි අතර නිදාගන්නේ නම්:


මෙසේ නිදාගන්නන් සඳහා හොඳම කොට්ටය ඔබේ බෙල්ලට සහ හිසට ආධාරක වන නමුත් එය ඔබේ හිස ඉදිරියට තල්ලු නොකළ යුතුය. ස්වාභාවිකව නිදාගන්නා ඉරියව්වක් පවත්වා ගැනීමට එය ඔබට උදව් කරයි. • කුහරමය කෙඳි හෝ ලොම් පිරවීම සහිත කොට්ටයක් තෝරන්න. • මධ්‍යම ඝනකමක් සහිත කොට්ටයක් තෝරා ගැනීමට උත්සාහ කරන්න. එය ඕනෑවට වඩා පිරී හෝ පැතලි නොවිය යුතුයි.

ඔබ ඔබේ පැත්තේ නිදා ගන්නේ නම්:


මෙම ඉරියව්ව සඳහා කොට්ටය ඔබේ හිසට ආධාරකයක් සැපයීම වැදගත් වන අතර ප්‍රශස්ත කොඳු ඇට පෙළ සකස් කිරීම සඳහා ප්‍රමාණවත් උසකින් යුක්තවීම අවශ්‍යයි. අවශ්‍යනම් ඔබ අමතර ව බෙල්ලට ආධාරක මට්ටමක කොට්ට යොදාගත යුතුයි. • ස්ථිර කොට්ටයක් තෝරන්න. Memory foam කොට්ට හොඳ විකල්පයකි. • ඔබේ උරහිස මත ඇති පීඩනය සමනය කිරීම සඳහා සම්පූර්ණයෙන් පිරවූ කොට්ටයක් තෝරා ගැනීමට උත්සාහ කරන්න. • ඉඟියක්: ඔබේ කණ සහ පිටත උරහිස අතර දුර තරම් ඝන කොට්ටයක් සොයාගන්න.

කොට්ට පිරවුම්
කෘතිම හා ස්වාභාවික වශයෙන් කොට්ට පිරවුම් වර්ග 2 ක් ඇත. ස්වාභාවික පිරවුම් සාමාන්‍යයෙන් අසාත්මිකතා ඇති අයට හොඳ වන අතර ඒවා සාමාන්‍යයෙන් අවුරුදු 7 සිට 10 දක්වා කාලයක් පවතිනු ඇත. කෘතිම පිරවුම් සම්බන්ධයෙන් ද එයම කිව නොහැක, මන්ද ඒවා පවතින්නේ මාස 6 සිට අවුරුදු 2 දක්වා පමණි. එපමණක් නොව, අසාත්මිකතාවන් උග්‍ර කරන ද්‍රව්‍ය ද ඒ තුල රැස් කරයි.

කෘතිම පිරවුම්

• පොලිෆිල් – එය මෘදු හා ස්ථිර කොට්ට සඳහා භාවිතා කළ හැකිය. එය තුනී කෙඳි වර්ගයක් වන අතර එහි කෙඳි පහසුවෙන් පොඩි නොවේ. • ෆෝම්ස් (පොලිෆෝම්, රබර් කිරි සහ Memory foam) – ඒවා සමස්තයක් වශයෙන් ඉතා විවිධාකාර හා සුහදශීලී ය. ඒවා සේදීමට නිර්දේශ නොකරයි. ඒවා බොහෝ විට වෙනස් කළ හැකි කොට්ට වලින් සොයාගත හැකිය. • හොලෝ ෆයිබර් – 50/50 පොලියෙස්ටර් සහ හොලෝ ෆයිබර් වලින් සාදන ලද ඒවා කොට්ටය සිනිඳු පෙනුමක් ඇති කරවන අතර ආධාරක සපයන අතරම ඒවා සුවපහසු කරයි.

ස්වාභාවික පිරවුම්

• ලොම් – එය ඝන සහ ස්වාභාවික තන්තු වන අතර හයිපෝඇලර්ජෙනික් වේ. එයින් අදහස් කරන්නේ අසාත්මිකතාවන්ගෙන් පෙළෙන අයට එය විශිෂ්ට බවයි. එය පහසුවෙන් හුස්ම ගැනීමට හැකියාව ඇති ද්‍රව්‍යකි. • පිහාටු – කොට්ටයකට මෘදු හැඟීමක් ලබා දීම සඳහා මේවා වඩාත් සුදුසු වන අතර තවමත් යම් සහයක් ලබා දේ. ඒවා ඉතා සුමට හා හුස්ම ගත හැකි මෙන්ම සේදීමට පහසුය. • අම්බෙලිෆර් – එය ස්ථීරයි. බෙල්ලේ වේදනාව සමනය කිරීමට බලා සිටින පුද්ගලයින් සඳහා එය භාවිතා කළ හැකිය.

පෙලගැසී ඇති කොඳු ඇට පෙළ

ඔබ නිදා සිටිය යුත්තේ කුමන ආකාරයේ කොට්ටයක් දැයි දැන් ඔබ දන්නා අතර, කොට්ට එතරම් වැදගත් වන්නේ මන්දැයි දැන ගැනීම ද වැදගත් ය. ඔබේ කොඳු ඇට පෙළේ ඇති මෘදු පටක ලිහිල් කිරීමට අවශ්‍යයි, මන්ද ඒවා කිසි විටෙකත් ක්‍රියා නොකරන අතර ඔබේ ශරීරය නිසි ලෙස ක්‍රියා කිරීම සඳහා මෙය අවශ්‍ය වේ. ඔබේ කොඳු ඇට පෙළ ඔබේ මොළය සහ මධ්‍යම ස්නායු පද්ධතිය අතර දොරටුවක් ලෙස සැලකිය හැකිය. එබැවින් ඔබත් එය ගැන සැලකිලිමත් විය යුතු අතර, මෙම පටක නිසි ලෙස විවේක ගන්නා විට, ඔබට වඩාත් ගැඹුරු හා වඩා සන්සුන් රාත්‍රියක් ලැබෙනු ඇත.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you