free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ඔබේ නින්ද කඩාකප්පල් කර දමන කවදාවත් ඔබ නොසිතන පුදුම...

ඔබේ නින්ද කඩාකප්පල් කර දමන කවදාවත් ඔබ නොසිතන පුදුම සහගත දේවල් 7ක්.

-

- Advertisment -spot_img

මිනිසුන්ගෙන් 30% ක් දක්වා නිදන්ගත නින්ද නොයාමෙන් පෙළෙන අතර, වයස සහ අධ්යාපනය සමඟ නිදි පෙති භාවිතා කරන සංඛ්යාව වැඩි වේ. නින්දට යාමේ චාරිත්‍රයක් සැකසීමෙන් පසු ඔබට තවමත් ප්‍රමාණවත් නින්දක් නොලැබෙන්නේ මන්දැයි ඔබ කල්පනා කළ හැකිය. ගැටලුව ඔබ නොසිතූ කුඩාම දේ තුළ විය හැකිය.

I Love You අප පරිපූර්ණ රාත්‍රී විවේකයක් ලබා ගැනීමට බාධාවක් විය හැකි බාධාවන් පෙන්වා දීමට කැමැතියි.

1. සින්තටික් ඇඳ ඇතිරිලි

ස්වභාවික ද්රව්ය වලින් සාදන ඇඳ ඇතිරිලි සිසිල් වන අතර වඩා හොඳ හුස්ම ගැනීමේ හැකියාවක් ලබා දෙයි. එය තෙතමනය වඩා හොඳින් අවශෝෂණය කරයි. ඊට පටහැනිව, කෘතිම ඇඳ ඇතිරිලි තාපය රඳවා තබා ගන්නා අතර රාත්‍රී දහඩිය සඳහා හේතුව විය හැකිය. මේ නිසා, ඔබ මුළු රාත්‍රියම පෙරළීමට සහ සමහර කෘතිම රෙදිවලින් ඇති කරන කෝපයෙන් පීඩා විඳීමට සිදුවේ.

2.  තෙල්

ලැවෙන්ඩර් වැනි සමහර සුගන්ධ ‍තෙල් අපට සන්සුන් වීමට උපකාර කළද, ඒවායින් බොහොමයක් ආපසු හැරවීම සිදු කරයි. පැඟිරි සුගන්ධ තෙල් ඔබව අවදියෙන් තිබිය හැක. මීට අමතරව, ඔබ ඔබේ කොට්ටය මත සුගන්ධ තෙල් ඉසින අයගෙන් කෙනෙක් නම්, සමහර තෙල් රසායනික පිළිස්සුම් ඇති කළ හැකි බව මතක තබා ගන්න. ඔබේ හෝමෝන වලටද බලපෑම් ඇති විය හැක, එබැවින් බාධාකාරී නින්ද චක්රයක් හෝර්මෝන අසමතුලිතතාවයක් මත දොස් පැවරිය හැක.

3. තයිරොයිඩ් ගැටළු

තයිරොයිඩ් ග්‍රන්ථිය ආශ්‍රිත ගැටළු ඇති අය නින්දේ හුස්ම හිරවීමෙන් (හුස්ම ගැනීම නතර කරයි) පෙළෙනවා. එය නිතිපතා පිබිදීමක් ඇති කළ හැකිය, එබැවින් රාත්‍රී නින්දෙන් පසු, ඔබට ශක්තියක් වෙනුවට තෙහෙට්ටුවක් දැනිය හැකිය. තයිරොයිඩ් ග්‍රන්ථියේ අක්‍රියතාව බොහෝ විට සර්කැඩියානු රිද්මයට බාධා ඇති කරයි.

4. මැග්නීසියම් ඌනතාවය

ග්නීසියම් යනු ඔබේ නිදාගැනීමේ හැකියාවට බලපාන අත්‍යවශ්‍ය අංගයකි. ඔබේ ශරීරයට මෙම පෝෂකය නොමැති නම්, ඔබට ලිහිල් කිරීමට අපහසු විය හැකිය. මීට අමතරව, අඩු මැග්නීසියම් මට්ටම් නිසා මාංශ පේශි ඇඹරීම හෝ නොසන්සුන් කකුල් සින්ඩ්‍රෝමය ද ඇති වේ

5. පැල

ඔබේ නිදන කාමරය තුළ පැල තැබීමේදී ඔබ සැලකිලිමත් විය යුතුය. සමහර ගෘහස්ථ ශාක මිනිසුන්ට විෂ විය හැක. ඔබ ඇදුම රෝගයෙන් පෙළෙන්නේ නම්, ඔබ ඒවාට අසාත්මික නම්, සමහර ශාක මෙම තත්වය ඇති කළ හැකිය. මීට අමතරව, පසෙහි ඇති පුස් හෝ වෙනත් බැක්ටීරියා හානියක් විය හැකි අතර, එහි ප්රතිඵලයක් වශයෙන්, ඔබේ නින්දේ ගුණාත්මක භාවය නරක අතට හැරේ.

6. නොසන්සුන් කකුල් සින්ඩ්‍රෝමය

සින්ඩ්‍රෝමය සාමාන්‍යයෙන් සංලක්ෂිත වන්නේ ඔබේ කකුල් වල ඇති අප්රසන්න සංවේදනයන් නිසා ඔබේ අවයව චලනය කිරීමට ඇති ආශාවයි. කකුල් වල වේදනාවන්, හිරි වැටීම හෝ දැවෙන හැඟීම් නැවැත්වීමට ඔබට අවදි වීමට බල කෙරෙයි. එය තීව්‍රතාවයෙන් වෙනස් වන අතර වයස අවුරුදු පනහක පුද්ගලයන් අතර බහුලව දක්නට ලැබේ. සින්ඩ්‍රෝමය නින්ද කඩාකප්පල් වීමට හේතුව හෝ එහි අතුරු ආබාධයක් විය හැකිය.

7. හීටරය සමඟ නිදා ගැනීම


රාත්රියේදී, නින්දට යාමට කාලය පැමිණ ඇති බවට සංඥාවක් ලබා දීම සඳහා අපගේ ශරීර උෂ්ණත්වය තරමක් පහත වැටේ. කෙසේ වෙතත්, නිදන කාමරයේ හීටරයක් තිබේ නම්, එය ඇඳට යාමට කාලය බව ඔබේ ශරීරය හඳුනා ගැනීමට අපොහොසත් විය හැකිය. එපමණක්ද නොව, හීටර් කාබන් මොනොක්සයිඩ් විශාල ප්‍රමාණයක් නිපදවන අතර එය විශාල වශයෙන් අපගේ සෞඛ්‍යයට අහිතකර විය හැකිය.

ඔබේ අත්දැකීම අනුව, ඔබේ නින්දට බාධා කළ හැකි වෙනත් දේවල් තිබේද? ඔබ ඔවුන් සමඟ කටයුතු කරන්නේ කෙසේද?

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you