free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ඔබේ දත් පිරිසිදු කරගත හැකි ක්‍රම 07 ක්.

ඔබේ දත් පිරිසිදු කරගත හැකි ක්‍රම 07 ක්.

-

- Advertisment -spot_img

ඔබේ සිනහවෙන් ඔබව ගොඩ නැගීමට මෙන්ම බිද දැමීමටද පුළුවනි. ඇත්ත වශයෙන්ම මිනිසුන්ගෙන් 94% ක් පවසන්නේ යමෙකු මුණගැසෙන විට ඔවුන් දකින පළමු දෙය සිනහවක් බවයි. අපගෙන් බොහෝ දෙනෙක් වටිනා සිනහවක් ලබා ගැනීමට සිහින මැව්වත් බොහෝ දෙනෙක්ට එය කිරීමට අපහසුය. කෝපි සහ අඳුරු යුෂ පානය කිරීමට අමතරව, ඔබ නොදැනුවත්වම ඔබේ දත් පැල්ලම් ඇති කිරීමට වඩා අනපේක්ෂිත ක්‍රම තිබේ. I Love You හි අපි තීරණය කළේ අපගේ දත් වඩාත්ම හොඳ මට්ටමක නොතිබීමට හේතු සොයා බැලීමටයි.

1. බෙරි ආදිය පුළුස්සා ආහාරයට ගැනීම.


නැවුම් බෙරි බොහෝ ආකාරවලින් ඔබේ සෞඛ්‍යයට ප්‍රයෝජනවත් විය හැකි නමුත් ඒවා දන්ත පැල්ලම් ඇති කිරීමට ද ප්‍රසිද්ධයි. ඩාක් බෙරි ආහාරයට ගැනීම ඔබේ දත්වල දීප්තියට බලපාන බව බොහෝ අය දන්නා නමුත් ඒවා කේක්, ජෑම් සහ ජෙලි වලින් ආහාරයට ගැනීමෙන් ඔබේ දත්වල අඳුරු පෙනුමක් ඇති විය හැකිය. ස්ට්රෝබෙරි සම්බන්ධයෙන් ගත් කල, ඒවායේ දත් සුදු කිරීමේ බලපෑම සිත් ඇදගන්නා සුළු ය. රසවත් නැවුම් බෙරි මගින් එනමලයට හානි නොකර ඔබේ සිනහව දීප්තිමත් කළ හැකිය.

2. ඔබ ශීත කළ තේ බොන්නේ නැත.


සීනි සෝඩා සහ සිසිල් බීම ඔබේ දත් මත එනමලය බිඳ දැමිය හැකි නමුත් අයිස් කළ තේ මගින් ඔබේ දත් මුතුවන් පැහැ කරවීමට වඩාත් බලපායි. බොහෝ අයිස් කළ තේ වල ස්ට්රෝබෙරි වල ඇති කාබනික සංයෝගයක් වන මැලික් අම්ලය අඩංගු වේ. එය දත් නිෂ්පාදනය වැඩි කරන අතර එමඟින් දත් දිරායාමට එරෙහිව සටන් කිරීමට සහ දුර්වර්ණ වීම වැළැක්වීමට උපකාරී වේ.

3. ඔබ නිතරම පීනනවා.


ඔබ කැපවූ පිහිනුම් ක්‍රීඩකයෙකු නම් සහ සතියකට පැය 6 කට වඩා වැඩි කාලයක් තටාකයක ගත කරන්නේ නම්, ඔබේ දත් මත දුඹුරු පැහැයක් ඇති බව ඔබට දැකගැනීමට පුළුවනි. ඔබ පිහිනන විට, ඔබ නොදැනුවත්වම ඔබේ මුඛයට ජලය පැමිනෙන අතර, තටාකයේ ඇති සියලුම රසායනික ද්‍රව්‍ය ඔබේ දත්වල පැල්ලම් ඇති කරයි. ක්ලෝරීන් ජලයේ ඇති බැක්ටීරියා තුරන් කිරීමට උපකාරී වන අතර, එමඟින් ඔබේ දත් කහ හෝ දුඹුරු පැහැයට හැරෙන අතර එනමලය දුර්වල වන අතර ඔබේ දත් අධික ලෙස සංවේදී වේ.

4. ඔබ මුඛ සේදීම් භාවිතා කරයි.


මුඛ සේදීම ඔබට නැවුම් හුස්මක් ලබා දෙන නමුත් ඔබේ ඊළඟ බෝතලය මිලදී ගැනීමට පෙර ඔබේ ලේබල පරීක්ෂා කිරීම වටී. මුඛ සේදුම් වල ඇති සමහර අමුද්‍රව්‍ය ආහාරවල ඇති පැල්ලම් සංයෝග සමඟ ප්‍රතික්‍රියා කළ හැකි අතර ඔබේ දත් දීප්තිමත් කරනවා වෙනුවට එය දත් අඳුරු කරයි. මුඛ සේදීමකින් තොරව ඔබේ මුඛ සෞඛ්‍ය පුරුද්ද ඔබට සිතාගත නොහැකි නම්, ක්ලෝරෙක්සයිඩින් හෝ යුකැලිප්ටෝල් අමුද්‍රව්‍ය අඩංගු නොවන වර්ග තෝරාගෙන නින්දට යාමට පෙර පමණක් ඔබේ මුඛය සේදීම වඩාත් සුදුදුයි.

5. ඔබ එකම දත් බුරුසුවක් භාවිතා කරයි.


ස්ථීර දත් බුරුසුවක් භාවිතා කිරීමෙන් ඔබේ දත් වැඩිපුර සුදු පැහැයක් නොගනී – ඇත්ත වශයෙන්ම ඕනෑවට වඩා ආක්‍රමණශීලීව දත් මැදීම ඔබේ දන්ත එනමලය නැති කර දැමිය හැකිය. මෙය ඔබේ දත් දිරායාමට හා පැල්ලම් වලට ගොදුරු වීමේ අවදානම වැඩි කරයි. දන්ත වෛද්‍යවරු නිර්දේශ කරන්නේ මෘදු හෝ ඉතා මෘදු දත් බුරුසුවක් භාවිතා කරන ලෙසයි.

6. ඔබ භාවිතා කරන කුළුබඩු.


ඔබේ ආහාරයට කුළුබඩුවක් එකතු කිරීමෙන් ඔබේ කෑම වලට රසය සහ විවිධ සුවඳ එකතු වේ. නමුත් ඔබේ දත් සුදු කර තබා ගැනීමට අවශ්‍ය නම් සමහර කුළුබඩු සීමා කිරීමට ඔබට අවශ්‍ය විය හැකිය. ව්‍යංජන සදහා අධික වර්ණක සහිත කුළුබඩු ඔබේ දත් පැල්ලම් කර කහ පැහැයට හරවයි. සරල ආහාර වේලෙහි රසයට ඔබ අකමැති නම්, කහ හෝ කුරුඳු වැනි ඔබේ දන්ත සෞඛ්‍යයට ප්‍රයෝජනවත් වන ඖෂධ පැළෑටි සමඟ ඔබේ ආහාරය රසවත් කරගන්න.

7. ඔබ පීඩනයට ලක්ව සිටීම.


අප විශාල පීඩනයකට ලක්ව සිටින විට, ආතතිය දුරු කිරීම සඳහා අපි සහජයෙන්ම දත් ඇඹරීමට ඉඩ ඇත. අප නිතිපතා එසේ කරන විට අප නොදැනුවත්වම අපගේ දත් වලට හානි කළ හැකිය. ඔබට හිසරදය සහ හකු වේදනාව ලබා දීමට අමතරව, ඇඹරීමෙන් දත් එනමලය දුර්වල විය හැකි අතර එමඟින් ඔබේ දත් කහ සහ අස්ථාවර වේ.
මෙම පුරුදු ගැන ඔබ වැරදිකරු ලෙස සලකනවාද ? ඔබේ දත් සුදු වීමට බලපාන වෙනත් දේ ඔබ දැක තිබේද? අපත් සමග ඔබේ අදහස් බෙදාගන්න.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you