free page hit counter
තව තව දේවල්ඔබේ ශරීරය අයඩින් අවශ්‍ය බවට පෙන්වන සංඥා 10 ක්.

ඔබේ ශරීරය අයඩින් අවශ්‍ය බවට පෙන්වන සංඥා 10 ක්.

-

- Advertisment -spot_img

තයිරොයිඩ් හෝමෝන නිපදවීමට අවශ්‍ය ප්‍රධාන අංගය වන්නේ අයඩින් අපගේ ජීවිතයට අත්‍යවශ්‍ය වේ. අපේ ශරීරයට ඒවා තනිවම නිපදවිය නොහැක. එම නිසා මෙම මූලද්‍රව්‍යය සහිත පොහොසත් ආහාර අප විසින් පරිභෝජනය කළ යුතුයි. මුහුදු පැලෑටි, බිත්තර සහ කිරි නිෂ්පාදන ඒ අතර වේ. අයඩින් ඌනතාවය විවිධ අපහසු රෝග ලක්ෂණ වලට හේතු විය හැක. ප්‍රතිකාර නොකල විට පිළිකා හෝ හෘදයාබාධ වැනි ඊටත් වඩා දරුණු රෝග සඳහා එය හේතු විය හැක.
මෙන්න I Love You අපි අයඩින් ඌනතාවයේ වඩාත් පොදු සංඥා කිහිපයක් සොයාගෙන ඇති අතර දැන් අපි ඔබ සමඟ එහි ප්‍රතිපල බෙදා ගැනීමට සූදානම්. ඔබට මෙම රෝග ලක්ෂණ කිසිවක් ඇත්නම්, නිශ්චිත හේතුව සොයා ගැනීමට ඔබේ වෛද්‍යවරයා හමුවීමට යොදාගන්න.

10. හිසකෙස් හා සමේ ගැටළු.


අධික ලෙස හිසකෙස් ගැලවී යාම සහ වියළි කැසීම සමට අයඩින් අවශ්‍ය බවට සංඥා කළා විය හැකිය. අයඩින් සමේ තෙතමනය නියාමනය කිරීමට උපකාරී වේ. කැපුම් හා කැළැල් සුව කිරීම උත්තේජනය කරයි. රැළි ඇතිවීම පවා මන්දගාමී කරයි. මෙම මූලද්රව්යය දිගු හා දිලිසෙන හිසකෙස් සඳහා වැදගත් වේ. රහස එහි කෙස්වල ප්‍රතිජනනය සඳහා සහය දැක්වීමට සහ ආසාදන වලින් ආරක්ෂා කිරීමට ඇති හැකියාවයි.

9. සීතල සංවේදීතාව


කාලය එතරම් සීතල නොවුනත්, වෙනත් අය පහසුවෙන් සිටියත් ඔබට එසේ සිටීමට නොහැකි තරම් සීතලකින් ඔබව වෙලා ගනී. පරිවෘත්තීය වේගය මන්දගාමී වීමට හේතු වන බැවින් ඔබ අයඩින් ඌනතාවයෙන් පෙළෙන බවට එය එක් ලක්ෂණයකි. එහි ප්‍රතිපලයක් වශයෙන්, අපගේ ශරීර අඩු ශක්තියක් නිපදවන අතර එමඟින් එම උණුසුම ලබා දෙයි.

8. අනපේක්ෂිත බර වැඩිවීම


සීතල සංවේදීතාව එහි එකම ගැටළුව නම් මන්දගාමී පරිවෘත්තීය එතරම් සුදුසු නැත. එහෙත්, අවාසනාවකට මෙන්, එය අපට අධික බරක් ලබා ගැනීමට ද හේතු වේ. එය අපගේ ශරීරය වෙනදාට වඩා අඩු කැලරි දහනය කිරීමට හේතු වන අතර අපගේ ආහාර පුරුදු ද වෙනස් නොවෙයි. මෙහි ප්‍රතිපලයක් ලෙස ඉතිරි කැලරි මේදය ලෙස ගබඩා වේ.

7. තෙහෙට්ටුව සහ දුර්වලතාවය

අඩු තයිරොයිඩ් හෝමෝන ඇති පුද්ගලයින්ගෙන් 88% ක් පමණ මෙම ගැටලුව ඇති බව අධ්‍යයනවලින් හෙළි වී තිබේ. ඔබ මීට පෙර කළ දේවල් දැන් වෙහෙසට පත්ව ඇති බව ඔබට පෙනේ නම්, නමුත් ඔබට ප්‍රමාණවත් නින්දක් ලැබෙන අතර ඔබම වැඩිපුර වැඩ කිරීමේ ප්‍රවණතාවක් නොමැති නම් අයඩින් ඌනතාවය ඔබේ ගැටලුව විය හැකිය. නිරන්තර තෙහෙට්ටුව සහ විඩාව මන්දගාමී පරිවෘත්තීය ක්‍රියාවලියක් සඳහා අප දොස් පැවරිය යුතු වෙනත් රෝග ලක්ෂණ වේ. ක්‍රියාශීලීව සිටීමට තරම් ශක්තියක් අපට නැත. ඔබට අයඩින් අවශ්‍යයි.

6. ඉගෙනීමේ හා මතක ගැටළු


2018දී කරන ලද අධ්‍යයනයකට අනුව, තයිරොයිඩ් හෝමෝන මට්ටම පහළ මට්ටමක පවතින පුද්ගලයින්ට හිපොකැම්පස් ඇත. දිගුකාලීන මතකය පාලනය කරන අපගේ මොළයේ කොටස මෙයයි. අයඩින් ඌනතාවය ඉගෙනීම සහ මතක තබා ගැනීම මිනිසුන් සඳහා සැබෑ අරගලයක් බවට පත් කරන්නේ එබැවිනි. එපමණක් නොව, මන්දගාමී පරිවෘත්තීය ක්‍රියාවලියක් තොරතුරු සැකසීමට සහ එයට ඵලදායී ලෙස ප්‍රතිචාර දැක්වීමට මොළයට ඇති හැකියාව කෙරෙහි බලපායි.

5. මානසික අවපීඩනය සහ කාංසාව


අප බොහෝ විට සිතන්නේ දැඩි කාංසාව සහ මානසික අවපීඩනය ඇතිවිය හැක්කේ කායික ගැටළු නිසා පමණක් බවයි. නමුත් මෙය පොදු වැරැද්දකි. මානසික අවපීඩනය හා තයිරොයිඩ් ආබාධ අතර සම්බන්ධය බොහෝ කලකට පෙර හඳුනාගෙන ඇති බව විද්‍යාඥයින් සනාථ කර තිබේ. ඔබට වෙනදාට වඩා අඩුවෙන් දැනෙන බව ඔබ දුටුවහොත්, බරපතල ගැටළු බැහැර කර සුදුසු ප්‍රතිකාර ලබා ගැනීම සඳහා ඔබේ වෛද්‍යවරයා හමුවන්න.

4. බෙල්ල ඉදිමීම


දැන් අපි කතා කිරීමට යන්නේ වඩාත් පොදු රෝග ලක්ෂණය ගැන ය. බෙල්ලේ ඉදිමුණු ප්‍රදේශයක් සාමාන්‍යයෙන් ගොයිටරයක් ලෙස හැඳින්වෙන අතර අපගේ තයිරොයිඩ් ග්‍රන්ථිය අසාමාන්‍ය ලෙස විශාල වූ විට සිදු වේ. අපේ ශරීරයට ප්‍රමාණවත් අයඩින් නොමැති විට තයිරොයිඩ් ග්‍රන්ථියට ප්‍රමාණවත් හෝමෝන නිපදවීමට නොහැකි වන අතර රුධිරයේ ඇති මූලද්‍රව්‍යය අවශෝෂණය කර ගැනීමට දැඩි උත්සාහයක් දරයි. මෙම ක්‍රියාවලිය නිසා එහි සෛල වෙනදාට වඩා වැඩි වී වර්ධනය වන අතර අපගේ බෙල්ල ඉදිමී යයි.

3. ගර්භණීභාවය හා සම්බන්ධ ගැටළු


ගර්භනී කාන්තාවන්ට මෙම ගැටලුව කෙරෙහි විශේෂ අවධානයක් යොමු කළ යුතුව ඇත්තේ මෙම අංගයේ ඔවුන්ගේ අවශ්‍යතාව පමණක් නොව ඔවුන්ගේ දරුවාගේ ඉල්ලුම ද ආවරණය කළ යුතු බැවිනි. තයිරොයිඩ් හෝමෝන දරුවා ඉපදීමට පෙර ඉතා වැදගත් වේ. ඔවුන්ගේ හිඟය ළදරුවන්ගේ මොළයේ වර්ධනයට හා බුද්ධියට අහිතකර ලෙස බලපායි. තවද, අයඩින් ඌ නතාවය සමඟ දරු උපත් හෝ ගබ්සා වීමේ වැඩි අවදානමක් ඇත.

2. බ්‍රැඩිකාර්ඩියා


අයඩින් ඌ නතාවයක් හෘදයාබාධ සමඟ සම්බන්ධ වේ. නිවැරදිව කිවහොත්, එය සාමාන්‍ය වේගයට වඩා මන්දගාමී යැයි සැලකෙන හෘද ස්පන්දන වේගය බ්‍රැඩිකාර්ඩියා වෙත යොමු කරයි. පුද්ගලයෙකුට මෙම රෝග ලක්ෂණය අත්විඳින විට ඔහුට හෝ ඇයට අසනීප හෝ කරකැවිල්ල දැනිය හැකි අතර එය ක්ලාන්ත වීමටද හේතු වේ.

1. මලබද්ධය


හයිපෝතිරයිඩයට දයාවක් නොමැති අතර අපගේ ආහාර ජීර්ණ පද්ධතියට පවා බලපෑම් කළ හැකි බව පෙනේ. විද්‍යාත්මක සාහිත්‍යයෙන් සනාථ වන්නේ බලපෑමට ලක් වූ තයිරොයිඩ් ග්‍රන්ථියක් ආමාශයේ හා මහා බඩවැලේ ක්‍රියාකාරිත්වය අඩුවීමට හේතු වන බවයි. සමහර අයට ප්‍රමාණවත් අයඩින් නොලැබෙන විට මල බද්ධය අත්විඳින්නේ එබැවිනි.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you