free page hit counter
ජීවිතයට වැදගත්හදිසි අවස්ථා වලදී ඔබට උපකාර කළ හැකි උපක්‍රම 8ක්

හදිසි අවස්ථා වලදී ඔබට උපකාර කළ හැකි උපක්‍රම 8ක්

-

- Advertisment -spot_img

දුෂ්කර අවස්ථාවන්හිදී, අපගේ ශරීරය බොහෝ විට සටන් හෝ පියාසර මාදිලියට යන අතර, අපගේ මනස ගැටලුවට මුහුණ දීමට හෝ පලා යාමට තීරණය කරයි. බොහෝ විට, මෙයින් අදහස් කරන්නේ අපි නොසන්සුන් වනු ඇති බවයි. කෙසේ වෙතත්, දුෂ්කර තත්වයක් පැමිණීමට පෙර කළ යුතු දේ අප දැනටමත් දන්නවා නම්, එය අපට සන්සුන්ව සිටීමට උපකාර වනු ඇත.

  • 1. ජෙලිෆිෂ් දෂ්ට කිරීමට ප්‍රතිකාර කරන්නේ කෙසේදැයි ඉගෙන ගන්න.

මෙය සිදු වූ පසු, ඔබට හැකි ඉක්මනින් ජලයෙන් පිටතට යා යුතුය. මීලඟට, ඔබට කරකැවිල්ලකින් මාළු වල ඉතිරිව ඇති දේ ඉවත් කිරීමට අවශ්‍ය වනු ඇත – බොහෝ විට ඔබේ සම මත කූඩාරම් වල ඉතිරි කොටස් ඔබට පෙනෙනු ඇත. පසුව, බලපෑමට ලක් වූ ප්රදේශය උණු වතුරේ පොඟවා ගැනීම හෝ විනාඩි 20 සිට 40 දක්වා උණුසුම් ස්නානය කරන්න. අඩු දරුණු දෂ්ට කිරීම් සමඟ, දිනපතා වණ පිරිසිදු කිරීම සහ අයිස් පැක් භාවිතා කිරීම මගින් ප්රතිකාරය අනුගමනය කරන්න. දරුණු අය සඳහා, ඔබට ප්‍රතිවිෂ පරිපාලනය කළ හැකි වන පරිදි රෝහලට යාමට අවශ්‍ය විය හැකිය.

  • 2. මෝර ප්‍රහාරයකින් බේරෙන්නේ කෙසේදැයි ඉගෙන ගන්න.

පළමුවෙන්ම, සන්සුන්ව සිටීමට උත්සාහ කරන්න, ඔබ වටා ජලය ඉසීමෙන් වළකින්න, එය වැඩි අවධානයක් යොමු කරනු ඇත. මෝරා ඔබට සැඟවී සිටීම වැලැක්වීම සඳහා සෑම විටම ඔහු සමඟ අක්ෂි සම්බන්ධතා පවත්වා ගැනීමට උත්සාහ කිරීම වැදගත් වේ. දැන්, මෝරා ප්‍රහාරක මාදිලියට යන බව ඔබ දුටුවහොත්, ජලයේ ඔබට හැකි තරම් විශාල ලෙස පෙනෙන්න. මෙය මෝරා ඔබට වඩාත් ගරු කරනු ඇත. එය හුදෙක් පසුකර යන බවක් පෙනේ නම් මෙහි ප්‍රතිවිරුද්ධ දෙය කර ඔබව කුඩා කරන්න. කෙසේ වෙතත්, එය ඔබට පහර දීමට පටන් ගන්නේ නම්, ඔබ ආපසු සටන් කළ යුතුය. එයට පයින් ගසා පහර දෙන්න, ඔබට හැකි නම්, බෙල්ල වැනි එහි සංවේදී ස්ථානවල එය කරන්න. එය ඔබ පිටුපසින් යාමට ඉඩ නොදෙන්න. ඔබ එය බිය ගැන්වීමට සමත් වුවහොත්, ඔබ වෙත වැඩි අවධානයක් යොමු නොකර, සෙමින් වෙරළට ආපසු යන්න.

  • 3. වලස් ප්‍රහාරයකින් බේරීමට ඉගෙන ගන්න.
  • පළමුව, සෑම විටම වලස් ඉසින ඔබ සමඟ රැගෙන යන්න. අවට වලසුන් සිටින බව ඔබ සිතන්නේ නම්, ශබ්දයක් ඇති කරන්න – ඔබටම කතා කරන්න, ගායනා කරන්න, විසිල් කරන්න, ඔබ එය නම් කරන්න. මෙය ඔවුන්ව ආකර්ෂණය කරන බැවින් ධාවන පථවල ආහාර තබන්න එපා. ඔබට ග්‍රිස්ලි වලසෙකු හමු වුවහොත්, දුවන්න එපා. ඒ වෙනුවට, සෙමින් ආපසු ගොස් වලස් ඉසින භාවිතා කිරීමට සූදානම් වන්න. ඔබ තර්ජනයක් ලෙස නොපෙන්වීමට උත්සාහ කරන්න, ඔබට හැකි නම්, කුඩා පෙනුමක් ඇති කරන්න, සහ ඇස්වල වලසා දෙස නොබලන්න. එය ඔබට ආරෝපණය කළහොත්, ඔබ බිම හෙළා, ග්‍රිස්ලි වලසා අවසානයේ ඉවතට යන තෙක් මිනිත්තු 10 සිට 20 දක්වා මැරී සෙල්ලම් කරන්න. මෙය සිදු කරන අතරතුර, ඔබේ හිස සහ ආමාශය ආරක්ෂා කරන ඉරියව්වක වැතිර සිටින්න. එය කළු වලසෙකු නම් තත්වය ටිකක් වෙනස් වේ. ඔබට එකක් සොයා ගැනීමට සිදුවුවහොත්, ඔබව විශාල කර ගන්න, ඔබේ දෑත් වට කර, ඔබේ බිම සිට ගන්න. එය ඔබට චෝදනා කරන්නේ නම්, ඔබ ආපසු සටන් කළ යුතුය. වලහාගේ නාසයට හෝ ඔබ සිතිය හැකි වෙනත් ඕනෑම සංවේදී ප්‍රදේශයකට කූරු හෝ ගල්වලින් පහර දීමට උත්සාහ කරන්න. කළු වලසා පලා යන තුරු මෙය කරන්න.
  • 4. ඔබ කාර් පැහැර ගත්තොත් කුමක් කළ යුතු දැයි ඉගෙන ගන්න.

සරලව කිවහොත්, ඔබේ ජීවිතය අවදානමට ලක් නොකරන්න. ඔවුන්ට මෝටර් රථය දෙන්න, මන්ද, බොහෝ දුරට ඉඩ ඇත්තේ ඔවුන් මෝටර් රථය පසුපසින් පමණි. ඔබ සමඟ දරුවන් සිටී නම්, පළමුව ඔවුන් මෝටර් රථයෙන් පිටතට ගැනීම වැදගත්ය, පසුව ඔබම අත්හැර දමන්න. මංකොල්ලකාරයා ඔබට එහා මෙහා ගෙන ගොස් ඔවුන්ට ඇතුළට යාමට ඉඩ දෙන ලෙස පැවසුවහොත්, ඒ වෙනුවට මෝටර් රථයෙන් බැස යන්න. ඔබට මෙය වළක්වා ගත හැකි නම්, මෙය සිදු වූ විට කිසි විටෙකත් මෝටර් රථයේ නොසිටින්න.

  • 5. මෝටර් රථයක කඳෙන් පිටතට යන ආකාරය ඉගෙන ගන්න.

ඔබ කවදා හෝ මෝටර් රථයක කඳ තුළ අගුලු දැමීමේ අවාසනාවන්ත තත්ත්වයට පත්වුවහොත්, ඔබටම පිටතට යාමට උත්සාහ කළ හැකි කරුණු කිහිපයක් තිබේ. කඳේ හදිසි මුදා හැරීමේ ලීවරය අදින්න. එය ක්‍රියා නොකරන්නේ නම්, ඒ වෙනුවට කඳ මුදා හැරීමේ කේබලය අදින්න උත්සාහ කරන්න. ඔබට මේ ආකාරයෙන් තිරිංග ලයිට් බිඳ දමා මිනිසුන්ගේ අවධානය ආකර්ෂණය කර ගැනීමට උත්සාහ කළ හැකිය. අවසාන වශයෙන්, ඔබට පයින් ගසා පිටුපස අසුනෙන් පැන යාමට උත්සාහ කළ හැකිය.

  • 6. ඉෙමොලිමන්ට් වලට ප්‍රතිකාර කරන්නේ කෙසේදැයි ඉගෙන ගන්න.

සමේ රතු පැහැයෙන් මෙන්ම කැක්කුම සමඟින් ඔබට ඉෙමොලිමන්ට් හඳුනා ගත හැකිය. එය සුදුමැලි සහ ස්ථිර වීමට පෙර මෙය සිදු වේ. ඉෙමොලිමන්ට් වලට මුහුණ දෙන්නේ නම්, ඔබ එයට සලකන ආකාරය මෙන්න: වියළි ඇඳුම් කැබැල්ලකින් එය තට්ටු කිරීමෙන් පළමුව එය වියළන්න. එය තව තවත් නරක අතට හැරිය හැකි බැවින් එය අතුල්ලමින් නොකිරීමට වගබලා ගන්න. ඉන්පසු හානියට පත් ප්‍රදේශය ආරක්ෂා කර ගැනීම සඳහා වියළි පිරිසිදු රෙදි කඩකින් ආවරණය කරන්න. ඔබට වතුර ටිකක් රත් කළ හැකි ස්ථානයකට යන්න. ඒ සඳහා සුදුසුම උෂ්ණත්වය 110ºF (43ºC) පමණ වනු ඇත, නමුත් ඔබට එය මැනීමට ක්‍රමයක් නොමැති වීමට ඉඩ ඇත, එබැවින් එය දැනෙන ආකාරයට යන්න. එය උණුසුම් විය යුතු නමුත් ඉතා උණුසුම් නොවේ. මෙයින් පසු, බලපෑමට ලක් වූ ප්‍රදේශය ජලයේ පොඟවා සම සාමාන්‍ය වර්ණයට යන බව ඔබ දකින තුරු ඔබ යන විට තවත් උණුසුම් ජලය එක් කරන්න. මෙම කාලය තුළ ඔබේ ඉන්ද්‍රියයන් ද සාමාන්‍ය තත්ත්වයට පත්වේ.

  • 7. ඔබේ කලිසම් භාවිතා කිරීමෙන් පාවෙන ආකාරය ඉගෙන ගන්න.

පළමුව, ඔබ ඔබේ කලිසම ගලවා ගැටයකින් කකුල් එකට බැඳ තැබිය යුතුය. දැන්, ඔබ ප්ලාස්ටික් බෑගයක් විවෘත කිරීමට කරනවාක් මෙන්, කලිසමේ ඉන අල්ලාගෙන, හැකි නම්, ඒවා ඔබේ හිසට හරස් කර, ඔබට හැකි තරම් වාතය අල්ලා ගන්න. ඊළඟට, බැඳ ඇති කකුල් අතර ඔබේ හිස තබා, ඔබේ සිරුරට සමීපව, වතුරට පහළින් තබා ගන්න. ඔබ යන විට, කලිසම තෙත් වන පරිදි වතුරෙන් ඉසින්න.

8. දොර කඩන හැටි ඉගෙන ගන්න.

ඔබට නිශ්චිත ස්ථානයක දොරට පයින් ගැසීමට අවශ්‍ය වනු ඇත, එය අගුලට යාබදව මිස අගුලටම නොවේ. වැඩි කාර්යක්ෂමතාවයක් සඳහා, කික් එකට හේත්තු වන්න, ඉන්පසු ඔබේ විලුඹෙන්, දොරට පයින් ගසන්න. තවමත් බිම ඇති පාදය සමඟ, එය මත ඔබන්න, පයින් පහරට වැඩි ශක්තියක් ලබා දෙයි. දොරට පයින් ගසා බිමට පැනීමට උත්සාහ කිරීම හෝ එය කිරීමට ඔබේ උරහිස භාවිතා කිරීම වෙනුවට එය මේ ආකාරයෙන් කරන්න. ඔබ එය එසේ කළහොත් ඔබට අවසානයේ ඔබටම රිදවිය හැකිය.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you