free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ඔබ සෑම දිනකම ඕට්ස් කන්න පටන් ගත්තොත් ඔබේ ශරීරයට...

ඔබ සෑම දිනකම ඕට්ස් කන්න පටන් ගත්තොත් ඔබේ ශරීරයට සිදුවෙන අරුම පුදුම දේ.

-

- Advertisment -spot_img

උදෑසන ආහාරය දවසේ වැදගත්ම ආහාර වේල බව අතීතයේ සිට පැවත එන කතාවක්. පෝෂණවේදීන් සහ වෛද්යවරුන් උදෑසන ආහාරය සඳහා උදෑසන ඕට්ස් නිර්දේශ කරන්නේ ඒ නිසයි. ඔබ දන්නවා එය ඔබේ ශරීරයේ ක්රියා කාරීත්වයට පහසු බව. නිදසුනක් වශයෙන් එය හෘද රෝග ඇතිවීමේ අවදානම අඩු කිරීමට උපකාරී වෙනවා. I Love You හි අපි ඔබට දිනපතා ඕට්ස් ආහාරයට ගැනීම ආරම්භ කිරීමට හේතු 8ක් මේ ලිපිය මගින් ඉදිරිපත් කිරීමට කැමතයි.
භාවිතයට ගන්නා ඕට්ස් උසස් තත්ත්වයේ, පරිසර හිතකාමී, අපිරිසිදු හා විදේශීය අංශු වලින් තොර විය යුතුයි. ඕට්ස් වල රසය විවිධාංගීකරණය කිරීම සඳහා, මිශ්රණයට නැවුම් පලතුරු, ඇට වර්ග, කුරුඳු, ක්රීම් හෝ අඩු මේද යෝගට් එකතු කරගැනීමට ඔබට පුළුවන්.

1. ඔබට වඩා හොඳ සමක් ලැබෙයි.

දද හෝ කැසීම් වැනි ගිනි අවුලුවන තත්වයන්ට ප්‍රතිකාර කිරීම සඳහා ඕට්ස් වඩාත් සුදුසු වන අතර නිරෝගී සමක් ප්‍රවර්ධනය කරයි. ඕට්ස් වල අද්විතීය ගුණාංග එහි සංයුතියේ විවිධ විටමින් සහ ලක්ෂණ සහිත මූලද්‍රව්‍ය පැවතීමයි. සින්ක් සම පිරිසිදු කිරීමට සහ විෂ ද්‍රව්ය සහ අනෙකුත් හානිකර සංයෝග ඉවත් කිරීමට උපකාරී වේ. එය සිදුරු ඵලදායි ලෙස පටු කරන අතර පුනර්ජීවන බලපෑමක් ඇති කරයි. සමේ සෛලවල තෙතමනය පෝෂණය හා සන්තෘප්තිය සඳහා යකඩ වඩාත් වැදගත් අංගයකි. මැංගනීස් ඉදිමීම සහ දැවිල්ල ඉවත් කරයි. තුවාල, තැලීම්, පිළිස්සුම් සහ අනෙකුත් ක්ෂුද්‍ර තුවාල වලින් පසු සමේ වේගවත් සුවය ප්‍රවර්ධනය කරයි. මැග්නීසියම් රුධිර සංසරණය සාමාන්‍යකරණය කරන අතර සමේ සෛලවල කැපී පෙනෙන අලුත් කිරීමක් සපයයි.

2. ඔබේ මාංශ පේශිවලට වැඩි ප්‍රෝටීන් ලැබෙයි.

ඕට්ස් මේස හැඳි 8 ක් ඔබේ ශරීරයට නිර්දේශිත දෛනික ප්‍රෝටීන් ප්‍රමාණයෙන් 15% ක් ලබා දෙයි. මාංශ පේශි තන්තු වේගයෙන් පුනර්ජනනය කිරීමට උපකාරී වන විටමින් ඊ, ප්‍රතිඔක්සිකාරක සහ ග්ලූටමින් පවා මෙහි අඩංගු බව අමතක නොකරන්න.

3. ඉහළ මට්ටමේ ප්රතිඔක්සිකාරයකි.


ඕට්ස් ප්‍රතිඔක්සිකාරක වලින් පොහොසත් වන අතර ඒවායින් එකක් Avenanthramides – කැසීම, දැවිල්ල සහ රුධිර පීඩනය සඳහා උපකාරී වේ. ඒවායේ බීටා-ග්ලූකන් අඩංගු වන අතර එය රුධිරයේ සීනි මට්ටම අඩු කරයි. ඒවායේ බලපෑම විටමින් C පැමිණීමත් සමඟ වැඩි දියුණු කර ඇත.

4. ඔබ ශක්තියෙන් පිරිපුන් කෙනෙකු බවට පත්වෙයි.

ඕට්ස් කාබෝහයිඩ්‍රේට් වලින් පොහොසත් වන අතර ශරීරයට වැඩි ශක්තියක් සපයයි. වෙනත් ආහාරවල අවශ්‍යතාවයෙන් වැළකී දිගු වේලාවක් ඔබට තෘප්තිමත් බවක් දැනෙන බැවින් තරමක් වියළි ඕට් ආහාරයට ගැනීම නිර්දේශ කරයි.

5. ඔබගේ බර අඩු වෙයි.


ඕට්ස් දෛනික පරිභෝජනය පරිවෘත්තීය වැඩි දියුණු කිරීමට, බර අඩු කර ගැනීම වේගවත් කිරීමට උපකාරී වේ. දිගු කාලයක් පුරා ඕට්ස් මත පදනම් වූ උදෑසන ආහාරය අතිරික්ත කැලරි ප්රමාණයෙන් වැළකී සිටීමට අපට ඉඩ සලසයි. එහි අඩංගු මන්දගාමී කාබෝහයිඩ්රේට, ආහාර රුචිය සහ කාංසාව නියාමනය කිරීමට සහ සාමාන්ය රුධිර සීනි මට්ටම පවත්වා ගැනීමට අපට ඉඩ සලසයි. එහි ඇති පෝෂ්‍ය පදාර්ථ අපගේ පරිවෘත්තීය ක්‍රියාවලිය වේගවත් කරනවා පමණක් නොව ශරීරයේ මේදය හා විෂ ද්‍රව්‍ය සමුච්චය වීම වළක්වන අතර අප අධික ලෙස ආහාර ගැනීමෙන් වළක්වයි.

6. කොලෙස්ටරෝල් අඩුවෙයි.


ඕට්ස් වල බීටා-ග්ලූකන් නම් තන්තු අඩංගු වන අතර එය ශරීරයේ කොලෙස්ටරෝල් අඩු කිරීමට උපකාරී වේ.ඕට්ස් වල අඩංගු ලිනොලෙයික් අම්ලය සහ ද්‍රාව්‍ය තන්තු නිසා එය රුධිරයේ ට්‍රයිග්ලිසරයිඩ සහ නරක කොලෙස්ටරෝල් මට්ටම අඩු කිරීමට උපකාරී වේ. මෙම පෝෂ්‍ය පදාර්ථ ධමනි වල බිත්ති වලින් මේදයේ අවශේෂ පිරිසිදු කරන අතර ධමනි සිහින් වීම, හෘදයාබාධ සහ ආඝාතය වැනි බරපතල රෝග වර්ධනය වීමෙන් අපගේ ශරීරය ආරක්ෂා කරයි.

7. ඔබේ හෘද රෝග අවදානම අඩු කරයි.


ඕට්ස් හොඳ සෞඛ්‍ය සම්පන්න මේද වලින් පොහොසත් වන අතර හෘද සෛල හා රුධිර සංසරණ පද්ධතියට සහාය වේ. ඕට්ස් වල ඇති ප්‍රතිඔක්සිකාරක වලට ස්තූතිවන්ත වන අතර රුධිර නාල වල බිත්ති වලට හානි වීමේ සම්භාවිතාව අඩු කරයි.

8. ඔබ ආහාර දිරවීමේ ගැටළු වලින් මිදෙනු ඇත.


ප්‍රවීණයන් දිනපතා තන්තු ආහාරයට ගැනීම නිර්දේශ කරයි. ඕනෑම තැනක ග්‍රෑම් 25 සිට 35 දක්වා ගැනීඹ හොඳ ආහාර ජීර්ණයට වඩාත් සුදුසු බව පවසයි. ඕට්ස් කුඩා කොටසක නිර්දේශිත දෛනික තන්තු පරිභෝජනයෙන් 1/5 ක් අඩංගු වේ. ඕට්ස් ඔබේ දෛනික චර්යාව සඳහා පරිපූර්ණ වන්නේ එබැවිනි. කෙඳි ඔබේ බඩවැල්වල නිසි ක්‍රියාකාරිත්වය පවත්වා ගැනීමට සහ එමඟින් ඔබව වෙහෙසට පත්වීම වළක්වන බව සඳහන් නොකරන්න.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you