free page hit counter
තව තව දේවල්දිනකට පැය 10 කට වඩා නිදා ගන්නේ නම්, එය...

දිනකට පැය 10 කට වඩා නිදා ගන්නේ නම්, එය සෞඛ්‍ය ගැටලුවක සලකුණක් විය හැකි බව ඔබ දන්නවාද ?

-

- Advertisment -spot_img

ඔබට විවේකයක් දැනීමට පැය 9 ක නින්දක් අවශ්‍ය බව ඔබ සිතනවා නම්, එය ඔබ සෞඛ්‍ය ගැටලුවකින් පෙළෙන බවට ලකුණක් විය හැකිය. විශේෂයෙන් ඔබ අනපේක්ෂිත ස්ථානවල සහ අනපේක්ෂිත වේලාවන්හි නින්දට වැටී ඇත්නම්. ඔබගේ අධික නින්දේ ගැටලුවට හේතුව ගැන ගැඹුරින් සොයා බැලීම අත්‍යවශ්‍ය වන්නේ එබැවිනි. බොහෝ අවස්ථාවන්හීදී අධික නින්ද නොසලකා හරිනු ලැබුවත් බොහෝ දෙනා සිතන්නේ එය බොහේ වේලාවක් එක දිගට වැඩ කරන කාලය නිසා බවයි. නමුත් මේ පිළිබඳව අවධානය යොමු නොකිරීමෙන් සමහර නරක අතුරු ආබාධ ඇති විය හැකි සැබෑ ගැටළුව නොසලකා හැරිය හැකිය. පැය 12 ක නින්දෙන් පසුව වුවද අධික ලෙස නිදා ගැනීමට සහ අධික වෙහෙසට පත්වීමට හේතුව I Love You හි අපි ඔබට තොරතුරු කාරණා හැලි කිරීමට තීරණය කලා. කරුණාකර මෙම ලිපිය තොරතුරු දැනගැනීමේ අරමුණු සඳහා පමණක් බව මතක තබා ගන්න. වෘත්තීය උපදෙස් සහ රෝග විනිශ්චය ලබා ගැනීම සඳහා කරුණාකර ඔබේ වෛද්‍යවරයා හමුවන්න.

ඔබ හයිපර්සොම්නියා රෝගයෙන් පෙළෙනවා විය හැකිය.


නින්ද නොයාමේ ප්‍රතිවිරුද්ධ දෙය වන හයිපර්සොම්නියාව යනු රාත්‍රී හෝ දිවා කාලයේ නින්දේ කාලය වැඩි කිරීම සඳහා ප්‍රසිද්ධ තත්වයකි. ඇත්ත වශයෙන්ම මෙම තත්වයෙන් පෙළීමෙන් ඔබට දිවා කාලයේ නිදිමත අත්විඳිය හැකිය. මෙම අවස්ථාවේදී ඔබ රිය පැදවීමේදී හෝ රැකියාවෙහි යෙදී සිටියදී පවා ඔබට නින්දට වැටිය හැකිය. නිර්දේශිත ප්‍රමාණයට වඩා නිදා සිටියදී පවා ඔබට වෙහෙස හා වෙහෙස දැනෙනු ඇති.

ඔබ මානසික අවපීඩනයට පත්විය හැකිය.


සමහර වැඩිහිටියන් නින්ද නොයාම මානසික අවපීඩනයේ සංඥාවක් ලෙස අත්විඳින අතර වැඩිහිටියන්ගේ ප්‍රතිශතයක් මෙන්ම ළමුන් හා යෞවනයන් මෙම තත්වය හේතුවෙන් අධික නින්දක් අත්විඳී. ඔබ මානසික අවපීඩනයෙන් පෙළෙන බව ඔබ නොසලකා හැර හෝ නොදැන සිටියහොත් අධික ලෙස නිදාගැනීම ඔබ නොසලකා හැර සිටින ලකුණක් විය හැකිය.

ඔබේ හදවත එයට හේතුව විය හැකිය.


ඔබ හෘදයාබාධයකින් පෙළෙන බවට ඇති එක් ලකුණක් වන්නේ අධික ලෙස නිදා ගැනීමයි. දිවා කාලයේ නිදිමතද මෙයට ඇතුළත් වේ. ඔබට මහන්සියක් හා වෙහෙසක් දැනෙන්නට ඇති නමුත් ඒ ඔබ බොහෝ වේලාවක් වැඩ කර ඇති නිසා විය නොහැකි. ඔබේ නින්ද පිළිබඳ ගැටලුව පැය 24 ක චක්‍රයක පැය 9 ක් නම් එය හෘදයාබාධ හා සම්බන්ධ විය හැකි වූවද එය වෙන්කර හඳුනා ගැනීම පහසු නැත.

ඔබේ තයිරොයිඩ් ග්‍රන්ථය පරීක්ෂා කිරීම ගැන සලකා බැලිය යුතුය.


නින්දට බලපාන තයිරොයිඩ් ගැටළු 2 ක් ඇත. ඔවුන්ගෙන් එක් අයෙකු නින්ද නොයාමට හේතු වන අතර, අනෙකා අධික ලෙස නිදා ගැනීමට හෝ නිතරම වෙහෙසට පත්වීමේ හැඟීමට හේතු වේ. හයිපෝතිරයිඩය දිනකට පැය 10+ කට වඩා නිදා ගැනීම හා සම්බන්ධ වන අතර දිවා කාලයේ තෙහෙට්ටුව සහ නින්දට හේතු විය හැක. ඔබ වෙනත් සෞඛ්‍ය ගැටලුවලින් පීඩා විඳින්නේ නැති නමුත් ඔබ නිර්දේශිත පැය ගණනට වඩා නිදාගෙන සිටින්නේ නම්, ඔබේ තයිරොයිඩ් ග්‍රන්ථය පරීක්ෂා කිරීම නුවණට හුරුය.

ඔබ විශේෂිත කාලයකදී වැඩිපුර නිදාගෙන සිටිනවා විය හැකිය.


මෙය SAD ලෙසද හැඳින්වේ. මෙම සෞඛ්‍ය ගැටලුව සමඟ පොරබදින අයට විවිධ සෘතුන් වල වෙනස්වීම් බලපෑමක් ඇති කරයි. අධික ලෙස නිදාගැනීම ශීත සෘතුවේ මානසික අවපීඩනය ලෙසද හැඳින්වෙන ශීත සෘතුව ආරම්භ වේ.

ඔබ රාත්‍රියට පැය 6 කට වඩා අඩු කාලයක් නිදාගෙන සිටී.


ඔව්, නිසි නින්දක් නොලැබීම අධික ලෙස නිදාගැනීමේ ගැටළු ඇති කළ හැකිය. තේරීම අනුව හෝ වෙනත් සාධක නිසා, නින්ද නොමැතිකම ඔබට වෙනදාට වඩා නිදා ගත හැකිය. ඔබේ නිදාගැනීමේ කාලය සන්සුන්ව විය යුතුය. එසේ නොවේ නම්, ඔබට දිවා කාලයේ නින්ද ඇතුළුව දිවා කාලයේ වැඩි පැය ගණනක් නිදා ගත හැකිය.

බාධාකාරී නින්දේ ආශ්වාසය නිසා ඔබේ නින්දට බාධා ඇති විය හැකිය.


බාධාකාරී නින්දේ ආශ්වාසය සිදුවන්නේ ශ්වසන මාර්ගවල අවහිරයක් ඇති විටයි. ඉහළ ශ්වසන මාර්ගය තත්පර 10 ක් කඩා වැටෙන අතර රාත්‍රිය ගණනණාවක් දක්වා මෙය සිදුවිය හැකිය. මේ නිසා, අපගේ නින්ද රාත්‍රියට කිහිප වතාවක් බාධා වන අතර විවේකයක් දැනීමට අපට තවත් පැය නින්දක් අවශ්‍ය වේ. අපට එම පැය නින්ද නොලැබෙන විට දිවා කාලයේ නිදිමත ඇති වේ. ඔබට සෑම තැනකම සහ ඕනෑම වේලාවක නින්දට යා හැකි බවක් පෙනේ, අපෙන් බොහෝ දෙනෙක් මෙය “හොඳ නිදාගන්නෙකු” ලෙස හැඳින්විය හැකිය.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you