free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්නිරෝගීව හා ආකර්ෂණීයව සිටීමට ඔබට කළ හැකි අවම පුරුදු...

නිරෝගීව හා ආකර්ෂණීයව සිටීමට ඔබට කළ හැකි අවම පුරුදු 14ක්

-

- Advertisment -spot_img

සෞඛ්ය සම්පන්න සහ ආකර්ශනීය ලෙස රැඳී සිටින ආකාරය ගැන අන්තර්ජාලයේ ඔබට මිලියනයක් පමණ ඉඟි සොයා ගැනීමට හැක නමුත් වැඩි හරියක් ඇත්තේ කැලරි ගණන් කිරීම, ක්රීඩා කරන්න, අඩුවෙන් කන්න, ආදියයි. නමුත් විද්‍යාඥයන් දරන්නේ වෙනස් මතයක්. අවම උත්සාහයකින් නිරෝගීව සිටීමට ඔබට උපකාර වන විද්‍යාත්මකව ඔප්පු කර ඇති උපදෙස් 14ක් මෙහි ඇතුළත්. I Love You හි අපි ඔබේ ශරීරය සිහින්, සෞඛ්‍ය සම්පන්න සහ ආකර්ශනීයව වසර ගණනාවක් තබා ගැනීමට ඔබට උපකාර කිරීම සඳහා උපදෙස් කිහිපයක් මෙම ලිපියෙහි එකතු කර ඇත.

1. කැලරි ගණන් කිරීම නවත්වන්න.


කැලරි වලට වඩා උසස් තත්ත්වයේ ආහාර වැදගත් වේ. වසර 20 ක දීර්ඝ අධ්‍යයනයකින් හෙළි වූයේ සැකසූ ආහාර සහ සීනි සහිත බීම වර්ග විශාලතම බර වැඩිවීමට හේතු වන බවයි. එබැවින් ඔබේ ආහාරයේ කැලරි කීයක් තිබේද යන්න ගැන නොව එය කෙතරම් සෞඛ්‍ය සම්පන්නද යන්න පිළිබඳව අවධානය යොමු කරන්න.

2. ඔබේ පිඟානෙන් අඩක් එළවළු වලින් පුරවන්න.


පලතුරු සහ එළවළු තන්තු ජලය සහ ප්රයෝජනවත් ක්ෂුද්ර මූලද්රව්යවල මූලාශ්ර වේ. ඔබ ඔබේ පිඟානට එළවළු සහ පලතුරු ගොඩක් තැබුවහොත් ඔබේ සෞඛ්‍යය වැඩි දියුණු වන බව පර්යේෂණවලින් හෙළි වී තිබේ. සුපිරි වෙළඳසැල් සඳහාද එයම ක්‍රියාත්මක වේ. ඔබ බඩුගන්නා කූඩය හෝ කරත්තය එහි අඩක් පලතුරු සහ එළවළු වලින් පුරවා තිබේ නම් ඔබ සෞඛ්‍ය සම්පන්න වීමට එයත් එක් හේතුවක් වනු ඇත.

3. ඔබට අවශ්ය දේ සහ ඔබට අවශ්ය විට කන්න.
සමහර විට අපි අපේ ප්රියතම නිෂ්පාදන ටික වේලාවකට වළක්වා ගැනීමට තීරණය කරන නමුත් අපට එය සදහටම තබා ගත නොහැකි දෙයකි. පසුව අපි එය වැඩිපුර අනුභව කර බර වැඩි කර ගැනීමට පසුබට නොවෙයි. සෑම විටම ශක්තිමත්ව හා සෞඛ්‍ය සම්පන්නව සිටීමට නම් අප අපට අවශ්‍ය දේ අනුභව කළ යුතු අතර වරදකාරි හැඟීමකින් තොරව සෑම කෑල්ලක්ම භුක්ති විඳිය යුතුයි. ඔබේ ප්‍රියතම ආහාර ගැන නිතරම නොසිතීමේ තහනම ඉවත් කරන්න.

4. “කටවල් 2 ක රීතිය” භාවිතා කරන්න.


ඔබට ඇත්තෙන්ම ඉතා සෞඛ්‍ය සම්පන්න නොවන දෙයක් අනුභව කිරීමට අවශ්‍ය නම් ඔබේ මොළය රවටා ගැනීමට උත්සාහ කරන්න. එක් කටක් කන්න, වතුර වීදුරුවක් බොන්න, ඉන්පසු තවත් වරක් තව කටක් කන්න. පිරී සිටීමේ සංවේදනය වඩා වේගයෙන් පැමිණෙනු ඇත.

5. ප්‍රෝටීන් සමඟ ඔබේ දවස ආරම්භ කරන්න.
ප්‍රෝටීන් බහුල ආහාර ග්‍රෙලින් මට්ටම අඩු කරයි. බිත්තර, චිකන් පියයුරු සහ ග්‍රීක යෝගට්, කාබෝහයිඩ්‍රේට් උදෑසන ආහාරයට වඩා ඵලදායී ලෙස දිවා ආහාරය තෙක් පූර්ණ බවක් දැනීමට උපකාරී වන්නේ එබැවිනි.

6. සෑම පැයකටම විනාඩි 2 ක් ඇවිදින්න.
ඔබට වැඩ කරන අතරතුර වාඩි වීමට සිදුවුවහොත් ඔබ වාඩි වී සිටින සෑම පැයකටම විනාඩි 1-2 ක් ඇවිදීම රීතියක් බවට පත් කරන්න. ඔබට සෑම විටම වෙනත් දෙපාර්තමේන්තුවක් නැරඹීමට, ඉහළ තට්ටුවට ඇවිදීමට හෝ විනාඩියකට පිටතට යාමට හේතුවක් සොයාගත හැකියි. මෙය ඔබට මුළු දවසම ක්‍රියාශීලීව සිටීමට උපකාරී වේ.

7. කිසිවිටෙක පැකට්ටුවකින් කෙටි ආහාර අනුභව නොකරන්න.


ඔබට විනාඩි 5 කින් විශාල පැකට්ටුවකින් චිප්ස්, කුකීස් හෝ කැන්ඩි විශාල ප්‍රමාණයක් ඉක්මනින් අනුභව කළ හැකි නමුත් ඒවා කෑම පිඟානක් මත තබන්න. නැතහොත් කුඩා බෑග් වලට වර්ග කරන්න. මෙය ඔබ කොපමණ ප්‍රමාණයක් අනුභව කර ඇත්ද සහ එය නැවැත්විය යුතු වේලාව පාලනය කිරීමට උපකාරී වේ.

8. “විනාඩි 10 ක රීතිය” භාවිතා කරන්න.
මෙම නියමය ඕනෑම හොඳ පුරුද්දක් සඳහා ක්රියා කරයි. ඔබට කලින් නින්දට යාමට අවශ්‍ය නම් ඔබ මුලින් සැලසුම් කිරීමට මිනිත්තු 10 කට පෙර නිදාගන්න. ඔබට යෝග කිරීමට අවශ්‍ය නමුත් කිසිදු නිදහස් කාලයක් සොයාගත නොහැකි නම් දිනකට මිනිත්තු 10 කින් ආරම්භ කරන්න.

9. විශාල කෑම වර්ග තෝරන්න.


පෙන්සිල්වේනියාවේ මහාචාර්යවරයෙක් අධ්‍යයනයක් කර මෙම නිගමනයට පැමිණියේය. විශාල ආහාර කොටස් හෝ ජලය විශාල ප්‍රමාණයක් අඩංගු ආහාර අධික ලෙස ආහාර ගැනීම සඳහා හොඳ ක්‍රමයක් නොවේ. විශාල සලාද භාජනයක් ගෙඩි අතලොස්සකට වඩා වේගයෙන් ඔබේ බඩ පුරවනු ඇත. මෙමගින් ඔබට බඩ පිරෙන බවක් දැනේ.

10. ඔබේ සීනි පරිභෝජනය හැදි 6 දක්වා අඩු කරන්න.
ඔබේ ආහාරයේ සීනි විශාල ප්‍රමාණයක් තිබීම 2 වැනි වර්ගයේ දියවැඩියාව වැළඳීමේ සම්භාවිතාව වැඩි කරයි. එය තරබාරුකමට ද හේතු වේ. සෞඛ්‍ය විශේෂඥයින් දිනපතා සීනි පරිභෝජනය සඳහා නිර්දේශ ඉදිරිපත් කර ඇති අතර කාන්තාවන් සඳහා දිනකට තේ හැඳි 6 ක් සහ පිරිමින් සඳහා 9 ක් ද වේ.

11. ආත්මාර්ථකාමී වන්න.
ආත්මාර්ථකාමී වීම යනු ඔබ වඩාත්ම වැදගත් පුද්ගලයා යැයි සිතීමයි. ආහාර විශේෂඥ ඈන් ෆ්ලෙචර් නිර්දේශ කරන්නේ ඔබටම මුල් තැන දී ඔබ ගැනත් ඔබේම ශරීරය ගැනත් සැලකිලිමත් වීමයි. ආත්මාර්ථකාමී වන්න යනුවෙන් පවසන්නේ අන් අයට දේවල් ලබා දීම නවත්වන්න සහ මුලින්ම ඔබටම යමක් ගන්න.

12. ඔබේ මේසය කවුළුව වෙත සමීප කරන්න.


පර්යේෂණවලින් පෙනී යන්නේ විශාල හිරු එළියක් ධනාත්මක කරුණු 2කට බලපෑමක් ඇති කරන බවයි. ඔබේ නින්දේ ගුණාත්මකභාවය සහ ඔබේ ඵලදායිතාව ඒ කරුණු දෙකයි. නිරෝගීව සිටීම සඳහා හොඳින් ආලෝකමත් සේවා ස්ථානයක් ලබා ගැනීමට ක්රමයක් සොයා ගන්න.

13. උණුසුම් පාන වර්ග බොන්න.
උණුසුම් පාන වර්ග පරිවෘත්තීය අපද්‍රව්‍ය ප්‍රමාණය අඩු කරයි. එබැවින් වයසට යාමේ ක්‍රියාවලිය මන්දගාමී වේ. තේ හෝ උණුසුම් ජලය වීදුරුවක් (ආහාර වේලකට මිනිත්තු 30 කට පෙර) ආහාර දිරවීම වේගවත් කරයි. ඔබේ පරිවෘත්තීය ඵලදායිතාව වැඩි කරයි සහ රුධිර සංසරණය වැඩි දියුණු කරයි.

14. ආහාර ගැනීමෙන් පසු දත් මදින්න එපා.


විශේෂඥයන් ආහාර ගැනීමෙන් පසු ඔබේ දත් මදින්න නිර්දේශ නොකරයි. ඔබ එය අවම වශයෙන් විනාඩි 30 කට පසුව කළ යුතුයි. ඔබ ඇඹුල් යමක් කෑවා නම් හෝ බිව්වා නම් එනමලයට හානි නොවන පරිදි ආහාර ගැනීමෙන් පසු දත් මදින්න එපා.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you