free page hit counter
ලස්සන වෙන්න රහස්ඔබට තිබෙන සමේ වර්ගය අනුව ඒවා තෝරාගෙන ප්‍රතිකාර කළ...

ඔබට තිබෙන සමේ වර්ගය අනුව ඒවා තෝරාගෙන ප්‍රතිකාර කළ හැකි ක්‍රම 05 ක්

-

- Advertisment -spot_img

විශාල වූ සිදුරු බොහෝ විට නළල, නාසය සහ නිකට මත දිස් වේ. ඒවා ඔබේ පෙනුම අවලස්සන කරන අතර කුඩු සහ අත්තිවාරම් බහුල තට්ටුවක් යෙදීමට ඔබව පොළඹවයි. නමුත් මෙම ගැටලුව සමඟ වෙනත් ආකාරයකින් කටයුතු කිරීම වඩා සුදුසුයි. ඒවාගේ පෙනුම සඳහා වඩාත් පොදු හේතුව වන්නේ sebaceous ග්රන්ථි වල අධික ක්රියාකාරිත්වයයි. මේද සම් වර්ගය සමඟ, sebum විශාල ප්රමාණයක් නිකුත් වේ. එහි ප්රතිඵලයක් ලෙස සම මත ඇති සිදුරු විශාල වේ. හොඳ වෙලාවට මේ ප්‍රශ්නය ගැන අවධානය යොමු නොකළොත් කුරුලෑ ඇති වෙන්න පුළුවන්. I Love You හි අපි විසින් විවිධ වර්ගයේ සිදුරු අවහිර කිරීමට සහ අත්තිවාරම භාවිතා කිරීම අමතක කිරීමට ඔබට උපකාර කළ හැකි ස්වභාවික වට්ටෝරු කිහිපයක් මෙම ලිපිය මගින් ඔබ වෙත ගෙන ඒමට කටයුතු කර ඇත.

සිදුරු විශාල වීමට එකම හේතුව මේද සම නොවේ. මෙම ගැටලුවේ පෙනුම සඳහා හේතු ගොඩක් තිබේ. විජලනය, ප්රමාණවත් පිරිසිදු කිරීම සහ දුර්වල ගුණාත්මක අලංකාර ආලේපන ඉන් ප්‍රධාන ඒවායි. එසේම උණුසුම් කාලගුණය තුළ UV කිරණවල බලපෑම යටතේ සිදුරු පුළුල් වන අතර දහඩිය දැමීම වැඩි වේ.

රසකැවිලි, මේද, ලුණු සහ කුළුබඩු සහිත ආහාර විශාල ප්‍රමාණයක් පරිභෝජනය කිරීම සහ කල් තබා ගන්නා ද්‍රව්‍ය සහ රසකාරක අඩංගු ආහාර ද සමට අහිතකර ලෙස බලපායි. හෝමෝන සමතුලිතතාවය සමේ තත්වයට ද බලපායි. ගර්භණීභාවය හෝ වෙනත් හේතූන් නිසා හෝර්මෝන සමතුලිතතාවය උල්ලංඝනය වී ඇත්නම් මුහුණේ සිදුරු පුළුල් වේ. සමට හුස්ම ගැනීමට අවශ්‍ය වන අතර එය කුණු, අලංකාර ආලේපන සහ මිය ගිය සමේ අංශු වලින් දිනපතා පිරිසිදු කළ යුතුයි. ඔබේ මුහුණේ සම නිසි ලෙස රැකබලා ගන්නේ කෙසේදැයි ඉගෙන ගැනීම බෙහෙවින් වැදගත දෙයකි.

පළමුව, සමට මොයිස්චරයිසින් සහ පෝෂණය අවශ්‍ය බව අමතක නොකරන්න. සංයෝජන සහ තෙල් සහිත සම සඳහා ක්රීම් තෝරාගන්න. සයිස්ටොජනික් බලපෑමක් ඇති කළ හැකි සහ ඔබේ සිදුරු අවහිර කළ හැකි ක්‍රීම් වර්ග මොනවාදැයි විශේෂඥයින්ගෙන් විමසන්න පසුබට නොවන්න. දෙවනුව, වැඩිපුර ජලය පානය කර නිදාගන්න. ජලය ඔබේ සම විජලනය වීම වළක්වන අතර නින්ද අපගේ හෝමෝන සමතුලිතතාවයට බලපායි. තෙවනුව, ඔබේ සම හොඳින් පිරිසිදු කරන්න. දැන් විවිධ වර්ගයේ සිදුරු සඳහා ඇති ස්වභාවික වට්ටෝරු වෙත අවධානය යොමු කරමු.

01.විශාල වූ සිදුරු


මෙම ගැටලුව ඉවත් කිරීම සඳහා මුහුණේ සිදුරු පටු කිරීමට විවිධ ක්‍රම තිබේ. විශාල වූ සිදුරු පිළිබඳ ගැටළුව විසඳීම සඳහා මූලික විකල්ප දෙස බලමු: ඛනිජ ජලයෙන් අයිස් කැට සාදන්න. සෑම උදෑසනකම සහ සවස මෙම කැටවලින් ඔබේ මුහුණ පිස දමන්න. ගැටළු සහිත ප්රදේශ ප්‍රවේශමෙන් සම්බාහනය කරන්න. සෑම දින 3 කට වරක් Clay Mask එකක් භාවිතා කරන්න. Clay Mask එක ඔබේ සමට බැක්ටීරියා නාශක සහ ටෝනිං බලපෑමක් ඇති කරයි. සුදු සහ නිල් Clay Mask සඳහා වැඩි අවධානයක් දෙන්න. සිදුරු පටු කිරීම සහ තෙල් සහිත බැබළීම ඉවත් කරන්න. වට්ටෝරුව ඉතා සරලයි: උණුසුම් ජලය තුළ Clay Maskn මේස හැන්දක් දමන්න, තනුක වල අනුකූලතාව ඝන විය යුතු අතර ඝන තට්ටුවක් තුළ ආවරණ මුහුණ මත යොදන්න. විනාඩි 15 කට පසු උණුසුම් ජලය සමග එය සෝදා හරින්න. බිත්තර සුදු මදයෙන් සාදන ලද මාස්ක් එකක් යෙදීමෙන් සිදුරු ප්‍රසාරණය වීමේ ගැටලුවෙන් මිදීමටද ඔබට හැකි වේ. ලෙමන් යුෂ තේ හැඳි දෙකක් සමග එක් බිත්තර සුදු මදය. තුනී ස්ථරයක් යොදා සැතපෙන්න. මිශ්රණය සම්පූර්ණයෙන්ම වියළන විට උණුසුම් ජලය සමග එය සෝදා හරින්න.

02.සිදුරු එල්ලා වැටීම


ඔබට සිදුරු එල්ලා වැටීමක් ඇත්නම් ඔබේ Face Mask අනුගමනය කරමින් ඔබේ එදිනෙදා චාරිත්‍රයට පහත සඳහන් දෑ ඇතුළත් කරන්න: 01.විප්ඩ් බිත්තර සුදු මද සමග කෝමාරිකා යුෂ හැන්දක් මිශ්‍ර කරන්න. Face Mask එක සිදුරු පටු කිරීමට උපකාරී වන අතර තෙල් සහිත සමෙහි දීප්තිය ඉවත් කරයි. 2.අර්තාපල් පිෂ්ඨය හැදි දෙකක් පිරිසිදු කොළ ඇපල් ගෙඩියක අඩක් සමඟ මිශ්ර කරන්න. Face Mask කළු ලප ඉවත් කිරීමට සහ පැරණි ලප සහ ලප වල පෙනුම අඩු කිරීමට ඔබට ඉඩ සලසයි. 03.විස්ක් කළ බිත්තර සුදු මදයට ඕට්ස් හෝ ඉරිඟු පිටි මේස හැඳි දෙකක් එකතු කරන්න. මෙම මිශ්‍රණය පරිණත සම සඳහා සුදුසු වන අතර සිදුරු සහිත මුහුණ පරිපූර්ණ ලෙස සුමට හා අවශ්‍ය සියලුම අංශු වලින් පෝෂණය කරයි.

03.කළු තිත් සිදුරු


ඔබගේ සිදුරු වල කළු ලප තිබේ නම් එයින් අදහස් වන්නේ ඒවා දැනටමත් ප්‍රමාණවත් ලෙස අවහිර වී ඇති බවයි. මෙම ගැටලුවෙන් මිදීමට අයිස් කැට සහ Clay Mask හෝ බිත්තර සුදු මද වලින් සාදන ලද Face Mask එකක් සමඟ පහත වට්ටෝරු ඔබේ දින චර්යාවට එක් කරන්න: 01.කුරුඳු කුඩු මේස හැන්දක් සමග මී පැණි හැදි 3 ක් මිශ්ර කරන්න. කුළුබඩු වල සිහින්ව අඹරන ලද ස්වභාවය නිසා ස්ක්‍රබ් මෘදු සම පීල් කිරීම සඳහා පරිපූර්ණයි. සිදුරු විවෘත කිරීම සඳහා පළමුව උණුසුම් ජලයෙන් සෝදා මිනිත්තු කිහිපයක් මුහුණ සම්බාහනය කරන්න. 02.කිරි ජෙලටින් සමඟ සමාන අනුපාතයකින් මිශ්‍ර කර ස්ටීමර් එකක හෝ මයික්‍රෝවේව් උදුනක දී එය දියවන තෙක් රත් කරන්න. බුරුසුවකින් හෝ ඔබේ දෑතින් මුහුණට යොදන්න. ආවරණයෙන් පසු ඉවත් කිරීම පහසු කිරීම සඳහා පළමු එක වියළන විට තවත් ස්ථර එකක් හෝ දෙකක් එකතු කරන්න. මිනිත්තු 20-25 කට පසු ඔබේ මුහුණෙන් වියළන ලද Mask එක ඉවත් කිරීමට පටන් ගන්න. ඔබට මෘදු සමක් තිබේ නම් සහ මෙම ක්‍රියාවලිය ඔබට ඉතා වේදනාකාරී නම් Mask එක උණුසුම් ජලයෙන් සෝදා හරින්න. පසුව සන්සුන් මොයිස්චරයිසර් භාවිතා කරන්න. 03.නාසය සඳහා විශේෂ තීරු භාවිතා කරන්න. ඔබට ඒවා ෆාමසියෙන් සහ සුපිරි වෙළඳසැලකින් හෝ අන්තර්ජාල වෙළඳසැලකින් මිලදී ගත හැකිය. 04.යෝගට් සහ ලුණු සමග මුහුණේ ස්ක්‍රබ් එකක් යොදන්න. සාමාන්‍ය යෝගට් මේස හැඳි 4ක්, ලුණු තේ හැඳි 1ක්, ලෙමන් යුෂ තේ හැඳි 1ක් සහ මී පැණි මේස හැඳි 1ක්. යෝගට් සහ ලුණු එකට මිශ්ර කරන්න. ලුණු සම්පූර්ණයෙන්ම විසුරුවා හරින තෙක් මිශ්‍රණය ඉතා ප්රවේශමෙන් කළ යුතුයි. ඉන්පසු ලෙමන් යුෂ සහ මී පැණි එකතු කරන්න. නැවත වරක් සියල්ල තරයේ මිශ්ර කරන්න. සම්බාහන චලනයන් සමඟ ස්ක්‍රබ් එක ඔබේ මුහුණට යොදන්න. T-කලාප ප්රදේශය මත, අතිරේක ස්ථර කිහිපයක් එකතු කර සම මත මිශ්රණය ප්රවේශමෙන් අතුල්ලන්න. මිනිත්තු 10 කට පසු උණුසුම් ජලය සමග සෝදා හරින්න.

04.වයිට්හෙඩ් සිදුරු


සිදුරු විවෘත කිරීමේදී ආසාදනයක් වර්ධනය විය හැකි බව මතක තබා ගැනීම වැදගත්ය. මෙය පසුව දිගුකාලීන ගිනි අවුලුවන ක්රියාවලියක් බවට පත් විය හැකි අතර එහි ප්රතිඵලය අවශේෂ කැළලක් වනු ඇත. එබැවින් බලපෑමට ලක් වූ ප්රදේශය හොඳින් විෂබීජහරණය කිරීම වැදගත් වේ. වයිට් හෙඩ්ස් තෝරා ගැනීම හෝ මිරිකීමට උත්සාහ නොකරන්න. මෙය කෝපයක්, ආසාදනයක් සහ කුරුලෑ හෝ කැළැල් ඇතිවීමට හේතු විය හැකිය. නිවසේදී ප්රතිකාර කිරීම පහත දැක්වෙන අනුපිළිවෙලින් සිදු කළ හැකිය: 01.සාලිසිලික් අම්ලය සම මතුපිට ඇති බැක්ටීරියා විනාශ කිරීමට උපකාරී වේ. කෙසේ වෙතත් සාලිසිලික් අම්ලය සිදුරු පිරිසිදු කරනවා වෙනුවට හිසකෙස්වල ඇති සමේ සෛල පිටවීම මන්දගාමී කරයි. සිදුරු අවහිර වීම වළක්වයි. එය විලවුන් ආකාරයෙන් හෝ දියර ආකාරයෙන් මිලදී ගත හැකිය. මෙම පිළියම සම මත ඇවිලීමක් ඇති කළ හැකිය. එබැවින් එය කුරුලෑ වලට කෙලින්ම යොදන්න සහ අවට සම සමඟ සම්බන්ධ වීමෙන් වළකින්න. ස්නානය කිරීමෙන් හෝ උණුසුම් ස්නානයකින් පසු ඔබේ සම තැම්බූ විට කපු පුළුන් කැබැල්ලකින් සුදු සිදුරු වලට තේ ගස් තෙල් ප්‍රවේශමෙන් යොදන්න.

05.කුරුලෑ කැළැල් සිදුරු


ඉහත සඳහන් සියලු ඉඟි හැර ඔබේ සිදුරු සමඟ ඇති මෙවැනි ගැටලුවකින් මිදීමට මෙය කරන්න: 01.හැකිතාක් අඩුවෙන් ඔබේ දෑතින් ඔබේ මුහුණ ස්පර්ශ කරන්න. ඔබේ නිකටට අත තබා ඔබේ ඇස්, නළල ආදිය අතුල්ලමින් සිටීමේ පුරුද්දෙන් ඉවත් වන්න. සෑම ස්පර්ශයක්ම බැක්ටීරියා අතිරේක කොටසක් වන අතර දැනටමත් සංවේදී සමට අමතර කම්පනයකි. 02.කුරුලෑවල සාමාන්‍ය හෝ දරුණු මට්ටමට පැමිණි විට අත්හදා බැලීම් නොකිරීමට වඩා හොඳයි. ඒ වෙනුවට වෛද්‍යවරයෙකුගෙන් උපකාර ලබා ගන්න. එපමණක්ද නොව ස්ථීර හා බහුල කුරුලෑ අභ්යන්තර රෝග සහ ආබාධ පිළිබඳ සංඥාවක් විය හැකිය. 03. ගිනි අවුලුවන purulent කුරුලෑ මිරිකා හැරීමට කිසි විටෙකත් උත්සාහ නොකරන්න. විශේෂයෙන්ම නසෝලබියල් ත්රිකෝණයේ. මෙම ප්රදේශයට රුධිර සැපයුමේ ස්වභාවයයි. ඔබ ඉතා රළු ලෙස මිරිකන්නේ නම්, ග්රන්ථියේ purulent අන්තර්ගතය පහසුවෙන් රුධිරයට ඇතුල් විය හැකි අතර පසුව මොළයට ඇතුල් වේ.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you