free page hit counter
කියවන්නඔබේ ආභරණ සැබෑ හෝ ව්‍යාජ ඒවාදැයි හඳුනා ගත හැකි...

ඔබේ ආභරණ සැබෑ හෝ ව්‍යාජ ඒවාදැයි හඳුනා ගත හැකි ක්‍රම 7ක් මෙන්න.

-

- Advertisment -spot_img

මෑතකාලීනව, ව්‍යාජ ස්වර්ණාභරණ වැඩිවෙමින් පවතින අතර, සමහර කෑලි සැබෑ ගනුදෙනුව මෙන් හොඳ පෙනුමක් ඇත. QVC සාප්පු සවාරි නාලිකාවේ ස්වර්ණාභරණ දෙපාර්තමේන්තුව විසින් කරන ලද පර්යේෂණයකට අනුව, කාන්තාවන්ගෙන් 80% ක්ම ඒත්තු ගැන්වෙන පෙනුමක් පමණක් නොව අඩු මිලක් ඇති ව්යාජ දියමන්ති පැළඳීමට සතුටු වෙති. කෙසේ වෙතත්, ඔබ ව්යාජ ආභරණවලට අකමැති නම් සහ සැබෑ දේ අවශ්ය නම්, ඔබට ඒවා හඳුනා ගැනීමට හැකි විය යුතුය.

  • 1. ගිනි පරීක්ෂණයක් හරහා දියමන්ති දමන්න.

දියමන්ති සැබෑද ව්‍යාජද යන්න තීරණය කිරීමට භාවිතා කරන ක්‍රමයක් ඇත – එය සීතල වතුරට දැමීමට පෙර තත්පර 30 සිට 40 දක්වා අයිතමය ආලෝකමත් කිරීමට සැහැල්ලුවක් භාවිතා කරන්න. අයිතමය එලෙසම පවතී නම්, එය සැබෑ දියමන්තියකි, නමුත් එය කැඩී ගියහොත් එය බොහෝ විට ව්යාජ ය.

  • 2. දියමන්ති මත වාතය පිට කරන්න.

ව්‍යාජ දියමන්තියක් හඳුනා ගැනීමට තවත් ක්‍රමයක් නම් වාතය පිටකිරීමයි. ඔබ නානකාමර කණ්නාඩියක් තද කරනවා නම් ඔබ කරන ආකාරයටම ඔබේ දියමන්තිය මත උණුසුම් වාතය ආශ්වාස කරන්න. දියමන්ති මතුපිට සැහැල්ලු මීදුම ඇති වන අතර, මීදුම වහාම අතුරුදහන් වුවහොත්, ඔබේ දියමන්ති සැබෑ ය. මීදුම අතුරුදහන් වීමට වැඩි කාලයක් ගත වුවහොත්, අයිතමය බොහෝ විට ව්යාජ ය.

  • 3. ඔබේ දියමන්ති/ඔපල් UV ආලෝකය යට තබන්න.

UV ආලෝකය දියමන්ති සහ ඔපල් යන දෙකම පරීක්ෂා කිරීමට භාවිතා කරයි. UV ලයිට් යට නියම දියමන්තියක් තැබීමේදී, ඔබ නිල් පැහැති දීප්තියක් දැකිය යුතුය, නමුත් ඒවා සියල්ලම UV ආලෝකය යටතේ බැබළෙන්නේ නැත, එබැවින් ඔබට වෙනත් ක්රම භාවිතා කිරීමෙන් පරීක්ෂා කළ හැකිය. කෙසේ වෙතත්, UV ආලෝකය යටතේ සැබෑ ඔපල් තැබීමේදී, ගල බැබළෙන බව ඔබට පෙනෙනු ඇත.

  • 4. ලෝහ වස්තුවක් ගෙන ඔබේ ජේඩ් මතුපිට සීරීමට උත්සාහ කරන්න.

ජේඩ් යනු චීන සංස්කෘතියේ බොහෝ විට භාවිතා වන ගලක් වන අතර ඒවා ඉතා ආකර්ෂණීය හා ලස්සනයි. නමුත් ඉහළ ඉල්ලුම නිසා, ඔබට දැන් පහසුවෙන් ජේඩ් හි බොහෝ ව්‍යාජ අනුවාද සොයාගත හැකිය. දැනගත යුතු එක් දෙයක් නම් සැබෑ වර්ගය ඉතා අපහසු වන අතර පහසුවෙන් සීරීමට ලක් නොවන බවයි. එබැවින් එය සැබෑ බව සහතික කර ගැනීමට, ලෝහමය වස්තුවක් ගෙන ජේඩ්ගේ මතුපිට සීරීම් කිහිපයක් කිරීමට උත්සාහ කරන්න. ඔබ එහි ලකුණු දුටුවහොත්, ජේඩ් සැබෑ නොවේ.

  • 5. ඔබේ රන්/දියමන්ති වතුර වීදුරුවකට දමන්න.

සැබෑ දියමන්තියක අධික ඝනත්වයක් ඇති අතර සැබෑ රත්රන් ද එසේමය. එබැවින් ඔබ පරීක්ෂා කිරීමට කැමති නම්, වතුර වීදුරුවක් ගෙන ඔබේ දියමන්ති හෝ රන් භාණ්ඩය වතුරට දමන්න. එය සැබෑවක් නම්, ඒවා පතුලටම ගිලී යනු ඇත, නමුත් අයිතමය පාවෙමින් තිබේ නම්, එය ව්යාජ රත්රන් / දියමන්ති වේ. ඒ වගේම වතුර පරීක්‍ෂාව නිසා හදපු රත්තරන් බඩුවල මලකඩ වගයක් දැක්කොත් ඔයාගේ අතේ තියෙන්නේ ෆේක් එකක්.

  • 6. රිදී භාණ්ඩ මත 925, 900, හෝ 800 සහිත මුද්දරයක් සොයන්න.

ඔබේ අතේ රිදී භාණ්ඩයක් ඇති විට, ඔබ එහි සලකුණු හෝ මුද්දරයක් සොයා බැලිය යුතුය. ප්‍රවීණයන් පවසන පරිදි, ජාත්‍යන්තර රිදී විකුණුම්කරුවන් එය 925, 900 හෝ 800 ලෙස මුද්‍රා කරනු ඇත. මෙම සංඛ්‍යාවලින් පෙන්නුම් කරන්නේ රිදීවල සංශුද්ධතාවයේ මට්ටමයි. ස්ටර්ලින් රිදී 92.5% හෝ ඊට වැඩි සංශුද්ධතාවයක් ඇත.

  • 7. ඔබේ රන් / රිදී ආකර්ෂණය කර ගැනීමට බලවත් චුම්බකයක් භාවිතා කරන්න.

රන් සහ රිදී චුම්භක නොවේ, නමුත් අනෙකුත් ලෝහ වේ. ඔබේ රන්/රිදී භාණ්ඩ සැබෑ ඒවාදැයි බැලීමට, එම භාණ්ඩය බර චුම්බකයට ආකර්ෂණය වන්නේ දැයි පරීක්ෂා කරන්න. එය චලනය වන්නේ නම්, එය පිරිසිදු රත්රන් වලින් සාදා නැත, නැතහොත් එය රිදී හැර වෙනත් දෙයකින් සාදා ඇත.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you