free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්සම ඇතුලට වර්ධනය වූ නියපොතු නිසි ආකාරයට සාදාගැනීමට ඵලදායී...

සම ඇතුලට වර්ධනය වූ නියපොතු නිසි ආකාරයට සාදාගැනීමට ඵලදායී ක්‍රම 9ක්

-

- Advertisment -spot_img

සම ඇතුලට වැඩුණු නියපොත්තක් යනු බොහෝ දෙනෙකුට ඇතිවන පොදු ගැටළුවකි. සංඛ්‍යාලේඛනවලට අනුව වැඩිහිටියන්ගෙන් 18% ක් අවම වශයෙන් එක් වරක්වත් ඔවුන්ගේ ජීවිතයේ එය අත්විඳ ඇති දෙයකි. ආසාදනය වැලැක්වීම සඳහා සහ එය නරක අතට හැරීම වැළැක්වීම සඳහා මෙය ආරම්භ වූ වහාම ingrown toenails සඳහා ප්රතිකාර කිරීම වැදගත් වේ. I Love You හි අප විසින් ingrown toenails වලට එරෙහිව වඩාත් පොදු සහ ඔප්පු කරන ලද පිළියම් කිහිපයක් මෙහි එකතු කර ඇත. මතක තබා ගන්න පූර්ව අනතුරු ඇඟවීම යනු අත්වැල් බැඳ ගැනීමයි. ඒවා ඇති වුවහොත් ඒවාට ප්‍රතිකාර කරන්නේ කෙසේද යන්න පිළිබඳව දැනුවත් වීමට මෙම ලිපිය හොඳින් කියවන්න.

1. Epsom ලුණු සහිත ටබ් එකක් සූදානම් කරන්න.


එප්සම් ලවණ ඔබ ඉවුම් පිහුම් සඳහා භාවිතා කරන සාමාන්‍ය එදිනෙදා ලුණු වලට වඩා බෙහෙවින් වෙනස් වර්ගයකි. වෙනස වන්නේ එහි සල්ෆේට් සහ මැග්නීසියම් වැනි ඛනිජ අඩංගු වීමයි. මෙම ලුණු වල ප්රධාන ප්රතිලාභ තිබේ. මැග්නීසියම් දැවිල්ල අඩු කිරීමට උපකාරීමට මෙන්ම සුව කිරීමට උපකාරී වේ. වේදනාව අඩු කරයි සහ තවත් බොහෝ උත්තරීතර ප්‍රතිලාභ ඇත. මෙම ලුණු ආහාරයට ගැනීමෙන් මෙම වාසි ඇති වුවද එය පොඟවා ගැනීමේදීද වාසි බහුලව ඇත. නියපොත්තෙන් සම සිදුරු වී සෙමෙන් එහි වර්ධනය වන බැවින් එප්සම් ලුණු සමඟ උණුසුම් ජලයේ ඔබේ පාද පොඟවා ගැනීම ඔබට ඕනෑම වේදනාවක් අඩු කර ගැනීමට සහ වේදනාව සමනය කිරීමට උපකාරී වේ. එසේම නියපොතු මෘදු වන අතර පසුව කැපීමට පහසු වනු ඇත. – අඩි ටබ් එකක උණුසුම් ජලයේ එප්සම් ලුණු මේස හැදි 2ක් මිශ්‍ර කරන්න. මිනිත්තු 15-20 අතර කාලයක් ඔබේ පාද තබා ගන්න. වඩා හොඳ ප්රතිඵලය සඳහා ක්රියා පටිපාටිය දිනකට 3 වතාවක් පමණ නැවත කිරීමට උත්සාහ කරන්න.

2. ඇපල් සයිඩර් විනාකිරි භාවිතා කරන්න.


ඇපල් සයිඩර් විනාකිරි ඔබේ සමට අතිශයින්ම ප්‍රයෝජනවත් වේ. එය යීස්ට් සහ අනෙකුත් බැක්ටීරියා වලින් සෑදී තිබෙන අතර මිශ්‍ර වූ විට එය දිලීර නාශක ගුණ සඳහා විශිෂ්ට වන ඇසිටික් අම්ලය නම් දෙයක් නිර්මාණය කරයි. එය රැළි මෘදු කිරීමට, කුරුලෑ සමනය කිරීමට, ඔබේ වියලි සම ඉවත් කිරීමට සහ ඔබේ මුහුණේ හිරු රශ්මිය පවා ලිහිල් කිරීමට උපකාරී වේ. මෙම පිළියම අප මුහුණ දෙන සෑම වේදනාකාරී ගැටලුවකටම පාහේ ක්‍රියා කළ හැකි බව පෙනේ. ඇපල් සයිඩර් විනාකිරි එහි විෂබීජ නාශක සහ ප්‍රතිගිනි අවුලුවන ගුණාංග සඳහා ප්‍රසිද්ධයි. එය ආසාදනය වැලැක්වීමට සහ ඉදිමුණු සම සමනය කිරීමට උපකාරී වේ. ඇඟිලි තුඩ තුළ වර්ධනය වූ විට ඇපල් සයිඩර් විනාකිරි මත දිනකට 4 වතාවක් මිනිත්තු 15 සිට 20 දක්වා පොඟවා ගැනීමෙන් ඔබේ ඇඟිල්ලට උදව් කළ හැකිය. එසේම ඔබට අත්විඳිය හැකි ඕනෑම ආකාරයක වේදනාවක් සමනය කළ හැකිය. – ඇපල් සයිඩර් විනාකිරි වල කපු බෝලයක් පොඟවා ගන්න. පොඟවා ගත් පුළුන් බෝලයකින් සහ වෙළුම් පටියකින් ඇඟිල්ල ආවරණය කර පැය කිහිපයක් මේ ආකාරයට තබන්න. පසුව ප්රදේශය හොඳින් වියළන්න.

3. කහ පේස්ට් සාදන්න.


කහ ප්‍රතිලාභ ඇති බව වසර සිය ගණනක් තිස්සේ දන්නා අතර මිනිසුන් එය අලංකාර සහ සුව කිරීමේ සංරචකයක් ලෙස භාවිතා කරයි. එහි ප්‍රතිලාභ ලැබෙන්නේ ප්‍රති-ගිනි අවුලුවන ගුණාංග ඇතුළත් කර්කුමින් මගිනි. එය ඔබේ සමේ නිරෝගී පෙනුමක් ලබා ගැනීමට සහ එහි ස්වභාවික දීප්තිය ගෙන ඒමට කුරුලෑ කැළැල් සහ කුෂ්ඨ සඳහා උපකාර කළ හැකි අතර වඩාත්ම වැදගත් දෙය නම් එය ඔබේ ඇගිලි නිය වැනි විශිෂ්ට සහ ඉක්මන් තුවාල සුව කිරීමකි. ඔබේ නියපොත්තට කහ පේස්ට් තැබීම මගින් ප්‍රති-ගිනි අවුලුවන සහ වේදනා නාශක ගුණ ඇති බැවින් එය ඉදිමීම සහ වේදනාව අඩු කරයි. කෙසේ වෙතත් ඔබ ගන්නා ඕනෑම ඖෂධයකට එය ඍණාත්මක ලෙස ප්‍රතික්‍රියා කළ හැකි බැවින් ඔබ ඔබේ ශරීරයට කොපමණ කහ යොදන්නේද යන්න නිරීක්ෂණය කිරීම සුදුසුයි. – කහ කුඩු තේ හැඳි 1/2ක් අබ තෙල් මේස හැදි 1/2ක් සමඟ මිශ්‍ර කරන්න. බලපෑමට ලක් වූ ඇඟිල්ල පේස්ට් එකකින් ආවරණය කර එය මත වෙළුම් පටියක් යොදන්න. පැයක් පමණ තබා ගන්න. ක්‍රියා පටිපාටිය දිනකට 2-3 වතාවක් නැවත නැවත කරන්න.

4. ලෙමන් යුෂ සහ මී පැණි යොදන්න.


මී පැණි ස්වාභාවික රසකාරකයක් ලෙස පමණක් භාවිතා කළ හැකි යැයි ඔබ සිතුවා නම් මේ කරුණු දැනගත් පසු ඔබ පුදුමයට පත් වනු ඇත. මී පැණි ඔබේ සුන්දරත්වයට, සෞඛ්‍යයට මෙන්ම විෂබීජ නාශකයක් ලෙසද භාවිතා කිරීමේ හැකියාව ඇත. වඩාත් වැදගත් දෙය නම් එය ඔබේ ආසාදිත නිය සුව කිරීමට ද භාවිතා කළ හැක. දුර්වල සහ බිඳෙනසුලු නියපොතු ඇති පුද්ගලයින් සඳහා මී පැණි භාවිතා කරයි. එබැවින් සතියකට කිහිප වතාවක් මී පැණි ආලේප කිරීම ඔබේ නව පිළියම විය හැකිය. ලෙමන් ඔබේ සමෙන් නිය ඉවත් කිරීම සඳහා ප්‍රයෝජනවත් වන බොහෝ ස්වාභාවික අමුද්‍රව්‍ය ඇති අතර මෙම ක්‍රියාවලියේදී වහාම පාහේ වේදනාව අඩු කිරීමට ඔවුන්ට හැකියාව ඇත. එය කළ හැකි ක්‍රමය නම් ඔබේ නියපොත්තට ලෙමන් යුෂ ගැල්වීමයි. ඔබට ඔබේ ලෙමන් වෙළුම් පටියකින් ඔතා රාත්‍රියේදී පසුදා උදෑසන වන තුරු තබන්න. ඔබට මෙම ස්වාභාවික සුව කරන්නන් 2 එකට මිශ්‍ර කිරීමට අවශ්‍ය නම් එයද උපකාරී වේ. ලෙමන් සහ මී පැණි සමට විශාල ප්‍රති-ක්ෂුද්‍ර ජීවී බලපෑමක් ඇති කළ හැකි අතර එමඟින් බලපෑමට ලක් වූ ඇඟිල්ලේ ඇති විය හැකි ආසාදනයට එරෙහිව සටන් කිරීමට උපකාරී වේ. – ලෙමන් යුෂ බිංදුවක් සහ මී පැණි ස්වල්පයක් ඇඟිල්ලේ කෙලින්ම යොදන්න. වෙළුම් පටියකින් ඇඟිල්ල ආවරණය කර එක රැයකින් තබන්න. ඇඟිල්ල හොඳ අතට හැරෙන තුරු සෑම සවසකම ක්රියා පටිපාටිය නැවත කරන්න.

5. කපු කූඤ්ඤයක් නියපොත්තට තබා ගන්න.


ඔබට කිසිදු අමුද්‍රව්‍ය භාවිතා නොකර වෙනස් ප්‍රවේශයක් උත්සාහ කිරීමට අවශ්‍ය නම් ඔබට උත්සාහ කළ හැකි තවත් සරල නිර්දේශ කිහිපයක් තිබේ. ingrown toenail දාරය සෙමෙන් ඉහළට ගෙන එය යටට කපු පුළුන් කැබැල්ලක් දමන්න. මෙය ඔබේ සමෙන් නිය ඉවත් කිරීමට උපකාර වන අතර සති 2 – 12 කින් පමණ ඔබේ සමේ වර්ධන ක්‍රියාවලියට උදවු කළ හැකිය. – ඔබේ නියපොත්ත තරමක් ඉහළට තබා ගැනීම සඳහා, එය යට කුඩා කපු කුට්ටියක් තබන්න. ඔබේ නියපොතුවේ බලපෑමට ලක් වූ කොටස කරකැවිල්ලකින් ප්‍රවේශමෙන් ඔසවන්න. නියපොතු සහ සම අතර කුඩා කපු කැබැල්ලක් තබන්න. විශේෂයෙන්ම ඔබේ ඇඟිල්ල අඩි ටබ් එකක පොඟවා ගැනීමෙන් පසු කපු කූඤ්ඤය නිතරම වෙනස් කිරීමට උත්සාහ කරන්න.

6. ඔබේ නියපොතු නිවැරදිව කපන්න.


වෘත්තිකයන්ට අනුව නිවසේදී ඔබේ නියපොතු කපා ගැනීම හොඳ අදහසක් නොවේ. එය කරදරකාරී, වේදනාකාරී සහ නරක අතට හැරීමට පටන් ගනී නම් ආසාදනය වළක්වා ගැනීම සඳහා ඔබේ සෞඛ්‍ය සේවා සැපයුම්කරු සමඟ සාකච්ඡා කිරීම සුදුසුයි. ඔබේ නියපොත්ත කපා දැමීම නැවත නැවතත් ගැටලුව වඩාත් නරක අතට හැරිය හැකි අතර එය කපා හැරීම හෝ හාරා නොගැනීම නිර්දේශ කෙරේ. ඔබ සම කැඩී ගියහොත් මෙය බැක්ටීරියා ඇතුළු වී ඉතා වේදනාකාරී විය හැක. නියපොතු නැවත ඇතිවීම වැළැක්වීම සඳහා ඔබේ නියපොතු නිවැරදිව කපා ගන්නේ කෙසේදැයි ඉගෙන ගන්න. කළ යුත්තේ කුමක්ද: සෑම විටම මැද කොටසෙහි නොව දාරවල කැපීම ආරම්භ කරන්න. දාරය සුමට වන තරමට නියපොත්තක් ලබා ගැනීමේ අවස්ථාව අඩු වේ. තියුණු දාරවලින් වළකින්න. ඒවා ඉතා කෙටි නොකරන්න. ඒවා වර්ධනය වන විට ඔබේ සමට හාරා ගත හැකිය. සෑම සති 2-3 කට වරක් ඔබේ නියපොතු කපා දමන්න.

7. සුවපහසු සපත්තු පළඳින්න.


ඔබේ නියපොතු සෞඛ්‍යය නිසි ලෙස තබා ගැනීමට අවශ්‍ය නම් නිවැරදි ආකාරයේ සපත්තු පැළඳීම ඉතා වැදගත් වේ. මෙයට හේතුව වන්නේ දිනකට පැය 8කට වඩා වැඩි කාලයක් ඔබේ පාද ඉතා තද සපත්තු තුළ සිරවී සිටින විට බැක්ටීරියා ඉතා වේගයෙන් වර්ධනය වීමට ඉඩ සලසන වාත ප්‍රවාහය අඩු වීමයි. සපත්තු ද ඔබේ රුධිර ප්රවාහය සීමා කරන අතර ඔබේ ඇඟිලි නිදහසේ සහ ස්වභාවිකව ගමන් කිරීමට අවස්ථාවක් නොලැබේ.

8. ඔබේ වෛද්යවරයා හමුවන්න.


කිසිවක් උදව් නොකළහොත් සහ ඔබේ ඇඟිල්ල දින 2-3 කින් හොඳ නොවේ නම් ඔබේ වෛද්යවරයා හමුවන්න. ඔවුන් වාචික හෝ දේශීය ප්රතිජීවකයක් නිර්දේශ කළ හැකියි. සාමාන්‍යයෙන් ඔබේ සාමාන්‍ය වෛද්‍යවරයාට නියපොත්තකට ප්‍රතිකාර කිරීමට හැකියාව ඇති නමුත් එය සංකීර්ණ නඩුවක් මෙන් දිස්වන්නේ නම් සහ අධික ලෙස ඉදිමීම සමඟ වේදනාකාරී නම් ඔබට බොහෝ විට කුඩා වෛද්‍යවරයකු හමුවීමට අවශ්‍ය වනු ඇත.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you