free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ඔබේ මුඛයේ ඇති බැක්ටීරියා විනාශ කර මුඛයෙන් හමන දුර්ගන්ධය...

ඔබේ මුඛයේ ඇති බැක්ටීරියා විනාශ කර මුඛයෙන් හමන දුර්ගන්ධය නැවැත්වීමට සාර්ථක ක්‍රම 7 ක්

-

- Advertisment -spot_img

සමීක්ෂණයකට අනුව ලෝකයේ මිනිසුන්ගෙන් සියයට 35% ත් 45% ත් අතර ප්‍රමාණයක් තම දිවා කාලයේ කිසියම් අවස්ථාවක මුඛයෙන් දුර්ගන්ධයෙන් පීඩා විඳිනු ලබයි. ඇමරිකානුවන් සෑම වසරකම මුඛ සෞඛ්‍ය නිෂ්පාදන (උදා: මින්ට්, විදුරුමස්, මුඛ සේදුම්, දන්තාලේප, ආදිය) සඳහා ඩොලර් බිලියන 10 ක් පමණ වැය කරයි. I Love You හි අපි ඔබට දැනටමත් ඔබගේ නිවසේ තිබෙන දේවල් භාවිතා කරමින් දුර්ගන්ධයට එරෙහිව සටන් කිරීමට පහසු ක්‍රම 7ක් මෙම ලිපිය මගින් ගෙන ඒමට තීරණය කලා.

1.ස්වභාවික මුඛ සේදුම් සහ හුස්ම නැවුම්කාරක භාවිතා කරන්න.


මින්ට් කොළ දුර්ගන්ධය සමඟ සටන් කිරීමට සහ ඔබේ මුඛය නැවුම් කිරීමට උපකාරී වේ. කරාබුනැටි, එනසාල් සහ මහදුරු ඇට වැනි කුළුබඩු මුඛයෙන් දුර්ගන්ධයට එරෙහිව සටන් කිරීමට විශිෂ්ටයි. බේකිං සෝඩා යනු පහසුවෙන් ලබාගත හැකි තවත් ස්වභාවික මුඛ සේදීමකි. සරලව වතුර කෝප්පයක බේකිං සෝඩා තේ හැන්දක දියකර ඔබේ මුඛය සේදීම සඳහා භාවිතා කරන්න. විකල්පයක් ලෙස ඔබට ඔබේ තෙත් දත් බුරුසුව බේකිං සෝඩා වල ගිල්වා ඔබේ දත් පිරිසිදු කිරීමට භාවිතා කළ හැකිය. – මහදුරු කොළ යොදා සාදන තේ ඉතා හොඳ ප්‍රතිබැක්ටීරීය මුඛ නැවුම්කාරකයකි. එයින් කෝප්පයක් පානය කිරීමෙන් ඔබේ දවස ආරම්භ කරන්න.

2.දිනකට අවම වශයෙන් ජලය ලීටර් 2 ක් පානය කරන්න.


සජලනය පවත්වා ගැනීමෙන් බොහෝ සෞඛ්‍ය ප්‍රතිලාභ ඇති අතර දුර්ගන්ධය වළක්වා ගැනීම ඉන් එකක් පමණි. කෙල බැක්ටීරියා වර්ධනය වීම වළක්වන අතර කෙළ ග්‍රන්ථි කාර්යක්ෂමව ක්‍රියා කිරීමට ජලය අවශ්‍ය වේ. මුඛයේ ප්‍රමාණවත් තෙතමනය සහ කෙල නිසා ඇති වන බැක්ටීරියා වර්ධනය සහ දුර්ගන්ධය වැළැක්වීම සඳහා ජලය පානය කිරීම ඉතා වැදගත් වේ. රාත්‍රියේදී බැක්ටීරියා ගොඩනැගීමට උපකාරී වන බැවින් රාත්‍රියේදී සීනි සහිත යුෂ ගැනීමෙන් වළකින්න.

3.ඔබ කන දේ බලන්න.


සමහර ආහාර මුඛයෙන් දුර්ගන්ධයක් ඇති කරන බව දන්නා නිසා ඔබේ මුඛයට නැවුම් සුවඳක් දැනීමට අවශ්‍ය නම් ඒවා වළක්වා ගැනීම වඩාත් සුදුසුය. මුඛයෙන් දුර්ගන්ධය ඇති කරන විට ළූණු සහ සුදුළූණු වඩාත් පොදු ආයාරකි.. නමුත් ළූණු ආහාරයට ගැනීමෙන් දත් දිරායාමට හා විදුරුමස් රෝග ඇති කළ හැකි විවිධ බැක්ටීරියා වර්ග 4 ක් විනාශ වන බව පර්යේෂණවලින් හෙළි වී ඇති බැවින් ළූණු සම්පූර්ණයෙන්ම ඉවත් නොකිරීමට මතක තබා ගන්න. එසේම බැක්ටීරියා වර්ධනයට අනුබල දෙන බැවින් ෆෲක්ටෝස් හෝ ආම්ලික අම්ල අධික ආහාර ගැනීමෙන් වළකින්න. ඔබට බඩගිනි නම් ඇපල් හෝ යෝගට් අනුභව කිරීමට උත්සාහ කරන්න. ඇපල් වල හෙටරොපොලිසැකරයිඩ් පෙක්ටීන් අඩංගු වන අතර එය කෙල නිෂ්පාදනය උත්තේජනය කරන අතර යෝගට් වල ඇති ක්‍රියාකාරී සංස්කෘතීන් මුඛයේ බැක්ටීරියා අඩු කිරීමට උපකාරී වේ.

4.ඔබේ දිව සීරීම.


ඔබේ දිව දුගඳ හමන බැක්ටීරියා සඳහා තෝතැන්නක් විය හැක. ඔබ ඔබේ දත් මැදීමෙන් පසු ඔබේ දත් බුරුසුව භාවිත කර ඔබේ දිවෙන් බැක්ටීරියා වලින් ලැබෙන අතුරු නිෂ්පාදන හෝ සමරු ඵලකය ඉවත් කරන්න. මේ සඳහා ඔබට දිව සීරීමක් ද භාවිතා කළ හැකිය.

5.දිනකට දෙවරක් බුරුසුවක් සහ එක් වරක් floss කරන්න.


දිනකට දෙවරක් විනාඩි 2 ක් දත් මදින්න. අවම වශයෙන් එක් වරක් වත් කරන්න. අධ්‍යයනයකින් පෙන්නුම් කළේ දිනකට දෙවරක් දත් මැදීම කාන්තාවන්ගෙන් 55% කට වඩා ටිකක් වැඩි බවත් පිරිමින්ගේ ප්‍රතිශතය ඊටත් වඩා අඩු වන අතර එය 49% ක් පමණි. දත්මැදීම සහ flossing මගින් සිරවී ඇති ආහාර සහ මුඛයෙන් දුර්ගන්ධය ඇති කරන බැක්ටීරියා ඉවත් කිරීමට උපකාරී වේ.

6.ඔබේ විදුරුමස් නිරෝගීව තබා ගන්න.


බැක්ටීරියා දත් පාමුල ඇති සාක්කුවල එකතු වී දුර්ගන්ධයක් ඇති කරයි. විදුරුමස් රෝග මුඛයෙන් දුර්ගන්ධය ඇති කරන බව දන්නා කරුණකි. ඔබේ විදුරුමස් නිරෝගීව තබා ගැනීමට ෆ්ලෝරයිඩ් අඩංගු දන්තාලේපයක් තෝරන්න. එසේම දුම්පානය ඔබේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය දුර්වල කරන අතර විදුරුමස් ආශ්‍රිත ගැටළු ඇතිවීම සමඟ දැඩි ලෙස සම්බන්ධ වන බැවින් දුම්පානය නතර කරන්න.

7.පළතුරු ලෙල්ලක් හපන්න.


ලෙමන් හෝ දොඩම් වැනි පැඟිරි ගෙඩියක ලෙල්ලක් හපන්නට කටට දැමීමට පෙර සෝදා හරින්න. එය ඔබේ හුස්මට නැවුම් බවක් ලබා දෙනවා පමණක් නොව එහි ඇති සිට්‍රික් අම්ලය මගින් ඛේට ග්‍රන්ථි වැඩි ඛේට නිපදවීමට දිරිමත් කරනු ඇත. එය මුඛයේ ස්වාභාවික ආරක්ෂාව වන දුර්ගන්ධය සහ දත් දිරායාමට හේතු වන සමරු ඵලක අම්ල වලින් ආරක්ෂා වේ.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you