free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්බර අඩු කර ගැනීමට ඔබට ඉඩ නොදෙන උදෑසන ඔබ...

බර අඩු කර ගැනීමට ඔබට ඉඩ නොදෙන උදෑසන ඔබ විසින් සිදු කරන දේවල් 7ක්

-

- Advertisment -spot_img

උදෑසන ආහාර කාලසටහ දවසේ ඉතිරි කාලය සඳහා මනෝභාවය සකසයි. අපගේ උදෑසන චාරිත්‍ර අපි විශාල හෝ කුඩා දිවා ආහාරයක් අනුභව කරනවාද, ශරීරය සියළුම කැලරි භාවිතා කරනවාද නැතහොත් ඒවා ගබඩා කරන්නේද යන්න තීරණය කරයි. අපගේ පුරුදු සහ ශරීරයේ අසමතුලිතතාවයක් අවුලුවාලීමේ අවදානම සහ අමතර බර වැඩිවීමේ අවදානම අතර සම්බන්ධයක් ඇති බවට I Love You අපි විද්‍යාත්මක සාක්ෂි කිහිපයක් ඔබ වෙත ගෙනඑනු ලැබුවා.

1. අපි විශාල උදෑසන ආහාර ගැනීම ප්රතික්ෂේප කරමු.


අපි කන දේට වඩා අපි කන වෙලාව ගොඩක් වැදගත්වේ. ටෙල් අවිව් විශ්ව විද්‍යාලයේ විද්‍යාඥයින් විසින් ඔප්පු කරන ලද පරිදි නිරන්තර සැහැල්ලු ආහාර වේලක් මත පදනම් වූ ආහාර වේලකට වඩා බර පවත්වා ගැනීම සම්බන්ධයෙන් විශාල උදෑසන ආහාරය සහ සැහැල්ලු රාත්‍රී භෝජන සංග්‍රහයක් සහිත ආහාර වේලක් වඩාත් ඵලදායී වේ. මෙයට හේතුව දවසේ විවිධ කාලවලදී පරිවෘත්තීය වේගය වෙනස් වීමයි. විද්යාඥයින් පැමිණි ප්රධාන නිගමනය වන්නේ ඔබ කිසිවිටෙකත් අධික කැලරි සහිත උදෑසන ආහාරය ගැනීම ප්රතික්ෂේප නොකළ යුතු බවයි. ඔබේ දිවා ආහාරය මධ්‍යම ප්‍රමාණයේ විය යුතු අතර රාත්‍රී ආහාරය සැහැල්ලු විය යුතුයි.

2. අපි හිරු එළියේ ඇවිදින්නේ නැහැ.

සූර්යාලෝකය වචනාර්ථයෙන් මේදය දහනය කරයි. අවම වශයෙන් සුදු මේද පටක දහනය කරයි. කැනඩාවේ එඩ්මන්ටන් හි ඇල්බර්ටා විශ්ව විද්‍යාලයේ පර්යේෂකයන් විසින් පර්යේෂණයක් සිදු කරන ලද අතර සූර්යාලෝකයට නිරාවරණය වන විට ලිපිඩ ප්රමාණය අඩු වන බව ඔප්පු විය. සූර්යාලෝකයේ හිඟයක් පවතින ශීත ඍතුවේ දී මිනිසුන් බර වැඩිවීමට හේතුව මෙම සොයාගැනීම අර්ධ වශයෙන් පැහැදිලි කරයි. හිරු එළියේ වැඩි කාලයක් ගත කිරීම හොඳ අදහසක් නොවන බව මතක තබා ගතයුතුයි සහ සෑම විටම හිරු ආවරණ පැළඳීමට වග බලා ගන්න.

3. අවදි වූ පසු වතුර වීදුරුවක් පානය කිරීම අපට අමතක වේ.


විද්‍යාඥයින්ට අනුව වැඩිහිටි පුද්ගලයෙකුගේ ශරීරය 55% සිට 60% දක්වා ජලයෙන් සමන්විත වේ. එබැවින් අවදි වූ පසු වතුර වීදුරුවක් පානය කිරීම ඇත්තෙන්ම හොඳ අදහසකි. ජලය පරිවෘත්තීය වේගවත් කරයි. මේදය සෑදීමේ අවදානම අඩු කරයි. එය ශරීරයෙන් විෂ ඉවත් කිරීමට ද උපකාරී වේ. ඵලදායිතාව පිළිබඳ ලිපිවල කතුවරයා, ක්රිස් බේලි, අත්හදා බැලීමක් ලෙස ඔහු තම උදෑසන වතුර වීදුරුවකින් ආරම්භ කළ අතර ඔහුගේ ශරීරයේ මේදය 17% සිට 10% දක්වා අඩු කර ගැනීමට සමත් විය.

4. අපි ව්‍යායාම කරන්නේ නැහැ.


කැලරි දහනය කිරීමේ සහ ඔබේ පරිවෘත්තීය වේගය වැඩි කිරීමේ පැහැදිලි වාසි හැරුණු විට උදෑසන ව්‍යායාම මගින් ඔබේ ආහාර රුචිය අඩු කර ගත හැකිවේ. අත්හදා බැලීමක් අතරතුර ආචාර්ය එමා ස්ටීවන්සන්ගේ නායකත්වයෙන් යුත් පර්යේෂකයන් සහ පීඑච්ඩී. Javier Gonzalez ශිෂ්‍යයා සොයා ගත්තේ උදෑසන ආහාරයට පෙර ව්‍යායාම කිරීමට පුරුදු වී සිටින අය දවස පුරා ආහාර ගැනීම අඩු බවයි. එසේම, කුසගින්නෙන් පෙළෙන විට ව්‍යායාම කිරීම දිවා කාලයේ ව්‍යායාම කිරීමට වඩා බර අඩු කර ගැනීම සම්බන්ධයෙන් 20% කින් කාර්යක්‍ෂම බව ඔවුන් සොයා ගෙන ඇත.

5. අපි දිවා ආහාරය හෝ රාත්රී ආහාරය සඳහා රසවත් කෑම ඉතිරි කරයි.


පැණිරස හෝ බේක් කළ ආහාර ගැනීමෙන් ඔබට විරුද්ධ විය නොහැකි නම් දවසේ පළමු කොටසේදී එය කරන්න. මෙය ටෙල් අවිව් විශ්වවිද්‍යාලයේ පර්යේෂකයන් පැමිණි තවත් නිගමනයකි. උදේට කන මෆින් එකක් හවසට කන මෆින් එකට වඩා අඟල් අඩුවෙන් ඔබේ ඉණට එකතුවේ.

6. අපි උදේ ප්‍රවෘත්ති කියවයි.


උදෑසන ප්‍රවෘත්ති අනුචලනය කිරීමෙන් ඇති වන බිය සහ කෝපය ඇත්ත වශයෙන්ම ඔබේ සෞඛ්‍යයට අහිතකර බලපෑමක් ඇති කළ හැකිය. ඔබ නිදන්ගත නින්දක් නොමැතිකමෙන් පීඩා විඳිනවා නම් එය විශේෂයෙන්ම සත්ය වේ. මෙයට හේතුව දිගුකාලීන ආතතිය ප්‍රාථමික සෛල මේද සෛල බවට පත්වීමයි. කැලිෆෝනියාවේ Stanford University School of Medicine හි රසායන හා පද්ධති ජීව විද්‍යාව පිළිබඳ සහකාර මහාචාර්ය Mary Teruel විසින් මෙහෙයවන ලද පර්යේෂකයන් මෙය ක්‍රියා කරන ආකාරය පැහැදිලි කර ඇත. ආතතිය නිසා ශරීරය නව පරිසරයකට අනුවර්තනය වීමට උපකාර වන හෝමෝන නිපදවයි. ආතතිය කෙටි කාලීන නම් නව මේද සෛල සෑදෙන්නේ නැත. ආතතිය දිගු කාලීන නම් කැලරි ඉතිරි කිරීමේ යාන්ත්රණය ආරම්භ වේ. ඒ වගේම අපි අඩුවෙන් ආහාර ගැනීම ආරම්භ කළත් ආතති සහගත තත්ත්වය අවසන් වන තුරු බර අඩු කර ගැනීමට අපට නොහැකි වනු ඇත.

7. අපි අපේ සුරතල් සතුන්ගේ උපකාරය අවතක්සේරු කරමු.


දිවීමකදී බල්ලෙකුට හොඳ සහකාරියක් විය හැකි අතර බළලෙකුට දිගු කිරීම හෝ යෝග කිරීම වඩාත් විවේකී සහ විනෝදජනක කළ හැකිය. අධ්‍යයනයක ප්‍රතිඵල පෙන්වා දී ඇත්තේ සුරතල් හිමියන්ට තම බර පාලනය කර ගැනීම පහසු බවයි. ඊට අමතරව සුරතල් සතෙකු සමඟ සන්නිවේදනය කිරීම සහ එය රැකබලා ගැනීම ඔබට මානසික ආතතිය අඩු කරන ධනාත්මක චිත්තවේගයන් ලබා දිය හැකිය. එසේ නොමැතිනම් ඔබ බොහෝ විට මෆින් හෝ චොකලට් චිප් කුකීස් සමඟ සන්සුන් කිරීමට උත්සාහ කරනු ඇත.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you