free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්මේ කෘමීන් 10 දෙනා දෂ්ඨ කර ඇතිනම් ඔබට හදුනා...

මේ කෘමීන් 10 දෙනා දෂ්ඨ කර ඇතිනම් ඔබට හදුනා ගැනීමට පහසුවේවි.

-

- Advertisment -spot_img

කෘමීන් දෂ්ට කිරීමෙන් වැළකී සිටීමට ඉතා සුළු පිරිසක් සමත් වෙති. ගිම්හානයේදී මෙම ගැටළුව වඩාත් උග්‍ර වේ. සමහර විට ඔබට පහර දුන් දේ හරියටම හඳුනා ගැනීම තරමක් අපහසුයි. මේ අවස්ථාවන් වලදී කටගැස්ම රිදවීමට, කැසීම හෝ ඉදිමීමට පවා ඉඩ ඇත. විවිධ කෘමීන් රාශියක් ඇති අතර ඒවා සියල්ලම විවිධ රෝග සම්ප්‍රේෂණය කරයිත එබැවින් ඔබ සපා කෑ දේ නිවැරදිව හඳුනා ගැනීම ඉතා වැදගත් වේ. I Love You හි අපි ඔබට පහර දුන්නේ කුමන කෘමියාදැයි හඳුනා ගැනීමට උපකාර වන කුඩා මාර්ගෝපදේශයක් මෙම ලිපිය මගින් ගෙන එනු ලැබුවා.

දෙඹරා


දෙඹරෙකු දෂ්ට කළ ප්‍රදේශය රතු වී බරපතල ලෙස ඉදිමී යයි. බිබිලි මතු විය හැකිය. වින්දිතයාට ඉතා දරුණු වේදනාවක් දැනේ. බඹරෙකු දෂ්ට කිරීමේ වේදනාවට වඩා දරුණු වේ. කෘමියා ප්‍රමාණයෙන් විශාල බැවින් ‍දෙඹරා විෂ ඊටත් වඩා විෂ සහිත වේ. වස විසෙහි histamine සහ acetylcholine අඩංගු වේ. වින්දිතයාට අත් පා වල සීතලක් දැනේ නම් ඔහුගේ හෝ ඇයගේ කන් සහ තොල් නිල් පැහැයක් ගනී නම් හෝ හුස්ම ගැනීමේ අපහසුතා ආරම්භ වන්නේ නම් වින්දිතයා වෛද්‍යවරයකු හමුවිය යුතුයි.

මී මැස්සන්


ප්‍රහාරයට ලක් වූ ස්ථානයේ තවමත් ඇති දෂ්ට කිරීම ඔබ ඉවත් කළ යුතුයි. සම සාමාන්යයෙන් රතු වී ඉදිමී ඇත. පුද්ගලයෙකුට දැවෙන බවක් දැනේ. තියුණු වේදනාවක් සහ දරුණු කැසීම ටිකක් පසුව පෙනේ. ඔබ අසාත්මික නොවන්නේ නම් ඔබේ කරදර අවසන් වන්නේ මෙහිදීය. කෙසේ වෙතත් පුද්ගලයෙකු මී මැසි විෂ වලට අසාත්මික නම් ඔහුට හෝ ඇයට හුස්ම ගැනීමේ ගැටළු ඇති විය හැකිය. එය බරපතල කරුණකි.

බඹර


බඹර දෂ්ට කිරීමේ රෝග ලක්ෂණ මී මැස්සන්ගේ ප්‍රහාරයෙන් පසු ඇති වන රෝග වලට සමාන වේ. දෂ්ට කළ ප්‍රදේශය රතු වී ඉදිමී, වින්දිතයාට වේදනාව සහ දැවීම දැනේ. පසුව දරුණු කැසීම ඇති වේ. සම මත ලේ ගැලීමක් පවා ඇති විය හැකිය. බඹරෙකුට කිහිප වතාවක් දෂ්ට කළ හැකිය. මී මැසි ප්‍රහාරයකදී මෙන් ඇනෆිලැක්ටික් කම්පනයක් ඇති විය හැකි බැවින් ඔබ අසාත්මිකද යන්න දැන ගැනීම ඉතා වැදගත් වේ.

මදුරුවා


මදුරුවන් දෂ්ට කිරීම බෙරි ගෙඩියක ප්‍රමාණයේ ඉදිමුණු රතු ලප මෙන් පෙනේ. බොහෝ විට ඔවුන් ශරීරයේ විවෘත ප්රදේශ වල දක්නට ලැබේ. මදුරුවන් සම ඉතා සිහින් වූ ස්ථාන දෂ්ට කරන අතර රුධිර වාහිනී වෙත යාමට පහසුය. ඔවුන් සපා කෑ විට තුවාලයට කෙළ එන්නත් කරයි. කෙල වල රුධිරය තුනී කරන ප්‍රතිදේහජනක අඩංගු වේ. ඔවුන් සමේ රතු පැහැය, කැසීම සහ ඉදිමීම ඇති කරයි.

කිනිතුල්ලා


කිනිතුල්ලෙකුගේ කටගැස්ම සඳහා ශරීරයේ ප්රතික්රියාව රතු පැහැති ස්ථානයකි. කෘමියා වින්දිතයා තුළ දිගු කලක් සිටිය හැකිය. විශාල වී රුධිරය පානය කරයි. නරකම දෙය නම් කිනිතුල්ලන් එන්සෙෆලයිටිස්, බෝරෙලියෝසිස් සහ තවත් බොහෝ රෝග ඇති පුද්ගලයින්ට ආසාදනය වීමයි. ඔබ ඔබේ ශරීරයෙන් කෘමියා ඉවත් කළත් රතු ලප ඉවත්ව නොයන්නේ නම් සහ දිගටම වර්ධනය වේ නම් ඔබට හැකි ඉක්මනින් වෛද්යවරයෙකු හමුවිය යුතුයි.

මැක්කන්


මැක්කන් දෂ්ට කිරීම අසාත්මිකතා හෝ මදුරුවන් දෂ්ට කිරීම් ලෙස වරදවා වටහා ගත හැකිය. මන්ද දෂ්ට කළ ස්ථාන රතු සහ ඉදිමුණු බව පෙනේ. කෙසේ වෙතත් මදුරුවන් මෙන් නොව මෙම කෘමි දෂ්ට කිරීම් ඉතා වේදනාකාරී වන අතර කැසීම වඩාත් නරක යි. මැක්කන් සාමාන්‍යයෙන් කකුල් වලට පහර දෙන අතර ගොදුරක් විය හැක්කේ නිදා සිටින පුද්ගලයෙකුට පමණි. එක් කෘමියෙකුට කිහිප වතාවක් දෂ්ට කළ හැකිය. එබැවින් රතු ලප අතර දුර සාමාන්යයෙන් අඟල් 0.5 සිට 1 දක්වා (සෙ.මී. 1 සිට 2 දක්වා) වේ. මැක්කන් බොහෝ බරපතල ආසාදන සම්ප්රේෂණය කරයි.

කූඹියා


බොහෝ කුහුඹුවන් මිනිසුන්ට කිසිදු අනතුරක් නොකරයි. කෙසේ වෙතත් රතු ගිනි කුහුඹුවා බොහෝ කරදර ඇති කළ හැකිය. දෂ්ට කළ ස්ථානවල ලප දිස්වන අතර එය පසුව කැළැල් බවට පත්වේ. කුහුඹුවන්ගේ විෂ වල විෂ අඩංගු වේ. එබැවින් වින්දිතයාට අසාත්මිකතා ප්රතික්රියාවක් හෝ ඇනෆිලැක්ටික් කම්පනයක් ඇති විය හැක. පිදුරු කුහුඹුවෙකුගේ කටගැස්ම භයානක කම අඩුයි. එය මදුරුවන් දෂ්ට කිරීමක් මෙන් පෙනේ. දෂ්ට කළ ප්‍රදේශයේ දිගු වේලාවක් කැසීම ඇති රෝස පැහැති ලපයක් දිස්වේ. දෂ්ට කරන මොහොතේ වින්දිතයාට උතුරන වතුර ටිකක් සම මත වත් කළාක් මෙන් දැවෙන වේදනාවක් දැනේ.

ක්ලෙග්


කකුලක් පෙනෙන්නේ විශාල මහත මැස්සෙකු මෙනි. මැස්සන් මෙන් නොව කූඩු ඉතා වේදනාකාරී ලෙස දෂ්ට කර මිනිස් රුධිරය පානය කරයි. මුලදී කුඩා රතු ලපයක් පළල අඟල් 0.03 (මි.මී. 1) නොඉක්මවයි. එවිට එය ඉදිමීම සහ කැසීම ආරම්භ වේ. ක්ලෙග්ස් ටුලරේමියා සහ ඇන්ත්‍රැක්ස් වැනි විවිධ රෝග සම්ප්‍රේෂණය කරයි. නමුත් බොහෝ විට ඔවුන් පහර දෙන්නේ මිනිසුන්ට වඩා ගවයින්ට යි.

උකුණන්


හිසකෙස් වැඩෙන ස්ථානවල ඔබේ හිසෙහි, ඔබේ බෙල්ලේ සහ ඔබේ කන් පිටුපස මදුරුවන් දෂ්ට කිරීම් වැනි කුඩා රතු තිත් ඔබ දුටුවහොත්, එයින් අදහස් වන්නේ ඔබ හිස උකුණන් හෝ පුබික් උකුණන් විසින් දෂ්ට කර ඇති බවයි. එවැනි තිත් ඔබේ පිටේ, බඩේ, අත්වල හෝ පාදවල දිස්වන්නේ නම්, ඒවා කූටියන් විය යුතුයි. කටගැස්ම එකිනෙකට අඟල් කිහිපයක් දුරින් පිහිටා ඇති අතර සම සිදුරු කර ඇති බව පෙනේ. උකුණන් උණ සන්නිපාතය වැනි ඉතා බරපතල රෝග බෝ කරයි.

ඇඳ මකුණ


මුලින්ම බැලූ බැල්මට මකුණන් දෂ්ට කිරීම මැක්කන් හෝ මදුරුවන් දෂ්ට කිරීම් හෝ අසාත්මිකතා ප්රතික්රියාවක් ලෙස පෙනේ. සම රතු වී, ඉදිමීම, කැසීම ආරම්භ වේ. කෙසේ වෙතත්, මකුණන්ගේ වැඩ හඳුනා ගැනීමට ක්රමයක් තිබේ. කටගැස්ම එකිනෙකට ඉතා සමීප වන අතර සම මත කුඩා පාරවල් මෙන් පෙනේ. මකුණන් දෂ්ට කිරීම මදුරුවන්ට වඩා වේදනාකාරී ය. රාත්‍රියේදී මකුණන් දඩයම් කරන බැවින් බොහෝ සැපුම් පාරවල් උදෑසන දැකිය හැකිය.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you