free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ඔබේ ඇස් විඩාපත්ය ඇතිනම් මෙම ව්‍යායාම 08 අනිවාර්යෙන්ම සිදුකර...

ඔබේ ඇස් විඩාපත්ය ඇතිනම් මෙම ව්‍යායාම 08 අනිවාර්යෙන්ම සිදුකර අරුම පුදුම දෑ අත්විදින්න.

-

- Advertisment -spot_img

බැලීමේ ක්‍රියාවලිය කෙතරම් වැදගත්ද පැවසුවහොත් විද්‍යාඥයින්ට අනුව එය මිනිස් මොළයේ ක්‍රියාකාරීත්වයෙන් 50%ක් පමණ වේ. අප වයසට යන විට අපගෙන් බොහෝ දෙනෙක් පෙනීම පිරිහීම සහ පරිගණක සමඟ වැඩ කරන පැය ගණනක් මෙම ගැටලුව වඩාත් නරක අතට හැරේ. නමුත් කරදර විය යුතු වන්නේ නැත. මන්ද දිගු වැඩ කරන දිනකට පසු වෙහෙසට පත් ඔබේ ඇස් සමනය කරන සරල ව්‍යායාම කිහිපයක් තිබෙනා නිසාවෙනුයි. I Love You හි අප විසින් වෙහෙසට පත් ඇස් සඳහා ඔබට ඕනෑම තැනක කළ හැකි අභ්‍යාස මාලාවක් මෙම ලිපිය තුල ඇතුළත් කර ඇත.

1. ආසන්න සහ දුර අවධානය


මෙම අභ්‍යාසය කෙළින් සිටගෙන හෝ ඉඳගෙන කරන්න. අඟල් 10ක් පමණ දුරින් ඔබේ මාපටැඟිල්ල ඔබ ඉදිරියෙහි තබා තත්පර 10-15ක් ඒ මත අවධානය යොමු කරන්න. තත්පර 10-15 අතර කාලයක් ඔබෙන් අඩි 10 සිට 20 දක්වා වූ වස්තුවක් වෙත අවධානය යොමු කරන්න. අවසාන වශයෙන් තවත් තත්පර 10-15ක් ඔබෙන් දුරස්ථ වස්තුවක් (උදාහරණයක් ලෙස ගසක් හෝ ගොඩනැගිල්ලක්) වෙත අවධානය යොමු කරන්න.

2. පැත්තෙන් පැත්තෙන් ඇසේ චලනය


මෙම අභ්‍යාසය කෙළින් සිටගෙන හෝ ඉඳගෙන කරන්න. ඔබේ හිස චලනය නොකර වමට බලන්න. ඔබට පෙනෙන වස්තුවක් වෙත අවධානය යොමු කරන්න. ඉන්පසු දකුණට බලා ඔබට පෙනෙන වස්තුවක් වෙත අවධානය යොමු කරන්න. ඔබේ ඇස් 5 වතාවක් දෙපැත්තට ගෙන යන්න. මෙය 3 වතාවක් නැවත නැවත කරන්න.

3. ඉහළ සහ පහළ අක්ෂි චලනය


මෙම අභ්‍යාසය කෙළින් සිටගෙන හෝ ඉඳගෙන කරන්න. ඉහළ සහ පහළ බලා ඔබ දකින දේ කෙරෙහි අවධානය යොමු කරන්න. ඔබේ ඇස් සෑම දිශාවකටම 5 වතාවක් ඉහළට සහ පහළට ගෙන යන්න. මෙය 3 වතාවක් නැවත නැවත කරන්න.

4. විකර්ණ අක්ෂි චලනය


මෙම අභ්‍යාසය කෙළින් සිටගෙන හෝ ඉඳගෙන කරන්න. වමට පහළට බලන්න. ඔබේ ඇස් විකර්ණ ලෙස ගෙන දකුණට බලන්න. ඔබ දකින වස්තූන් කෙරෙහි අවධානය යොමු කරන්න. දිශාවන් වෙනස් කරන්න. පහළට දකුණට බලන්න සහ ඔබේ ඇස් වමට ඉහළට ගෙන යන්න. එක් එක් දිශාවට 5 වතාවක් ව්යායාම නැවත කරන්න. මෙය 3 වතාවක් නැවත නැවත කරන්න.

5. රවුම් අක්ෂි චලනය


මෙම අභ්‍යාසය කෙළින් සිටගෙන හෝ ඉඳගෙන කරන්න. ඔබේ ඇස් දක්ෂිණාවර්තව රවුමක සෙමින් පෙරළන්න. රවුම් 5 ක් ගෙනයන්න. දිශාව වෙනස් කර වාමාවර්තව රවුමක ඔබේ ඇස් පෙරළන්න. රවුම් 5 ක් ගෙනයන්න. මෙය 3 වතාවක් නැවත නැවත කරන්න.

6. ඇසිපිය හෙළීම


මෙම අභ්‍යාසය කෙළින් සිටගෙන හෝ ඉඳගෙන කරන්න. විනාඩියකට 10-15 වතාවක් සෙමින් ඇසිපිය ගසන්න. මිනිත්තු 2 ක් සඳහා මෙම ව්යායාම කරන්න.

7. පාමිං


දෘශ්‍ය ස්නායුව සමනය කිරීම සඳහා අත්ල අල්ලා ගැනීමේ ව්‍යායාමය පරිපූර්ණ ක්‍රමයකි. අඳුරු කාමරයක ඔබේ වැලමිට මේසය මත තබා වාඩි වන්න. ඔබේ දෑත් එකට අතුල්ලමින් උණුසුම් කර ඔබේ දෑස් ඔබේ ඇස් මත තබන්න. සම්පූර්ණ කළු පැහැය දර්ශනය කර ගැඹුරින් හුස්ම ගන්න. මිනිත්තු 5 ක් සඳහා ව්යායාම කරන්න.

8. 20/20/20 අභ්‍යාසය


ඔබ මුළු දවසම පරිගණක තිරයක් ඉදිරිපිට ගත කරන්නේ නම් සෑම විනාඩි 20කට වරක් මද විරාමයක් ගෙන තත්පර 20ක් අඩි 20ක් ඈතින් ඇති දෙයක් දෙස බලා සිටින්න. මෙම අභ්යාසය වැඩ කරන දින තුළ ඔබේ ඇස්වලට නිතිපතා විවේකයක් ලබා දෙනු ඇත.

අතිරේක: ඇස් සඳහා ස්පා ක්‍රම


ව්‍යායාම කිරීම ඔබේ ඇස් සන්සුන් කිරීමට හොඳ ක්‍රමයකි. නමුත් ඔබට මෙම අභ්යාසවල ධනාත්මක බලපෑම වැඩි දියුණු කිරීමට අවශ්ය නම් ඔබේ ඇස් සඳහා ආවරණයක් උත්සාහ කරන්න. උදාහරණයක් ලෙස මෙම වෙස් මුහුණ භාවිතා කරන්නේ අමුද්‍රව්‍ය 3 ක් පමණි: ඉරා දැමූ කැරට් 1 හැන්දක්. බිත්තර සුදු මදයක්. කෝමාරිකා තේ හැන්දක්. බඳුනක ඇති සියලුම අමුද්‍රව්‍ය මිශ්‍ර කර මිශ්‍රණය ඔබේ ඇස් වටා සහ යටින් ආලේප කර විනාඩි 15-30 අතර කාලයක් තබන්න. පසුව වතුරෙන් සෝදා හරින්න.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you