free page hit counter
අම්මලා බබාලා ගැනවෛද්‍යවරුන් කලාතුරකින් කතා කරන ගැබ්ගැනීම් පිළිබඳ අමුතු සහ ඉතා...

වෛද්‍යවරුන් කලාතුරකින් කතා කරන ගැබ්ගැනීම් පිළිබඳ අමුතු සහ ඉතා සත්‍ය කරුණු 9 ක්

-

- Advertisment -spot_img

ගැබ් ගැනීම ගැන අප දන්නේ කුමක්ද? ඔක්කාරය, කොන්දේ කැක්කුම, අසාමාන්‍ය ආහාර තේරීම් වැනිද මේ සියලු කරුණු පිරිමින් සහ ළමයින් පවා දන්නා දෙයක් වන නමුත් නූපන් දරුවන්ට අඬන්න පුළුවන් බව ඔබ දන්නවාද? එසේත් නැතිනම් අලුත උපන් බිළිඳුන්ගේ දණහිස් තුඩ නොමැති බවට පැතිර යන විශ්වාසය මිථ්‍යාවක් පමණක්ද? ඔබේ මුහුණේ සහ ශරීරයේ වර්ණක ලප ඇති විය හැකි බවට මුහුණ දීමට ඔබ සූදානම්ද? I Love You හි අපි ඔබේ මව මිතුරන් හෝ ඔබේ වෛද්‍යවරුන් ඔබට නොකියන ගර්භණීභාවය සහ අලුත උපන් බිළිඳුන් පිළිබඳ වඩාත්ම කැපී පෙනෙන කරුණු කිහිපයක් මෙම ලිපියෙහි එකතු කර තිබේ.

• අවුරුද්දක් මුළුල්ලේම දරුවා කුසේ දරා සිටීම මිථ්‍යාවක් නොවේ. සාමාන්‍යයෙන් ගැබ් ගැනීම පිළිසිඳ ගත් මොහොතේ සිට දරු ප්‍රසූතිය දක්වා දින 266ක් හෙවත් සති 38ක් පවතී. කෙසේ වෙතත් ඇත්ත වශයෙන්ම මෙම සංඛ්යාව විශාල හෝ කුඩා විය හැකිය. නිදසුනක් වශයෙන් බියුලා හන්ටර් දින 375 ක් ගැබ්ගෙන සිට ඇත. ඇගේ කලලරූපය වෙනදාට වඩා සෙමින් වර්ධනය වූ නිසා ඇයගේ ගැබ් ගැනීම වසරකට වැඩි කාලයක් ගත වූ නමුත් අවසානයේ නිරෝගී ගැහැණු ළමයෙකු උපත ලැබ තිබේ.

• ගර්භනී අවධියේ දෙවන භාගයේදී කලලයක් දිනකට දියර ගැලුම් 0.25 ක් දක්වා මුත්රා කරන අතර පසුව එය අර්ධ වශයෙන් පානය කරයි.

• ගර්භණී සමයේදී ගර්භාෂය සාමාන්‍ය ප්‍රමාණයට වඩා 500 ගුණයකින් විශාල වන නමුත් දරු ප්‍රසූතියෙන් මාස 2 කට පසු එය සාමාන්‍ය ප්‍රමාණයට පැමිණේ. ගැබ් ගැනීමට පෙර ගර්භාෂය අඩු ප්රමාණයෙන් යුක්ත වන අතර ගර්භනී කාලය අවසන් වන විට එය විශාල ප්රමාණයට ළඟා වේ.


• අවුරුදු 3 කට වඩා ගැබ් නොගෙන සිටි කාන්තාවක් තුන්වන ත්‍රෛමාසිකයේදී ගර්භනී කාලයකදී – ඇගේ මුළු ජීවිත කාලයටම වඩා වැඩියෙන් එස්ටජන් නිපදවයි.

• ගර්භණී සමයේදී කාන්තාවකගේ ඉණ සහ පියයුරු ප්‍රමාණයෙන් පමණක් නොව ඇගේ පාදවල ද වර්ධනය වේ. මේ සඳහා හේතු කිහිපයක් තිබේ. අනාගත මවගේ ශරීරයේ අධික දියර සමුච්චය වීම, හෝර්මෝන වෙනස්කම් හේතුවෙන් සන්ධි මෘදු වීම, බර වැඩිවීම නිසා පාදයේ ආරුක්කු මත පීඩනය වැඩි වීම.


• බබාලා ඉපදෙන්නත් කලින් අම්මගෙ බඩේ ඉඳන් අඬන්න පුළුවන්. තෙවන ත්‍රෛමාසිකයේදී ඔවුන් මෙම හැකියාව වර්ධනය කරන අතර සාමාන්‍යයෙන් හැඬීම සිදුවන්නේ මවගේ උදරය මත වාදනය වන අඩු ඩෙසිබල් ශබ්දයකට ප්‍රතිචාරයක් වශයෙනි. වීඩියෝ පටිගත කරන ලද අල්ට්රා සවුන්ඩ් රූපවලින් පෙන්නුම් කරන්නේ ළදරුවන් අඬන හැසිරීම් විදහා දක්වන අතර ඔවුන්ගේ මුඛය විවෘත කිරීම, ඔවුන්ගේ දිව යටපත් කිරීම සහ හුස්ම ගැනීමට පෙර අක්‍රමවත් හුස්ම කිහිපයක් ගැනීම වැනි ය.

• ගර්භනී කාන්තාවන්ගේ නිරන්තර “සහකාරිය” වර්ණක වේ. මව්වරුන්ගෙන් 90% ක්ම මෙම ගැටලුවට මුහුණ දෙයි. ඔවුන්ගේ මුහුණුවල විශේෂයෙන් නළල, නාසය, නිකට, කම්මුල් සහ ඇස් යන ප්‍රදේශවල විශේෂිත ලප දිස්විය හැකිය. මෙම වර්ණකයේ වර්ණය මවගේ මුල් සමේ වර්ණය මත රඳා පවතී. පැහැපත් සම අඳුරු වන අතර අඳුරු සම සැහැල්ලු වේ.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you