free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ඔබටත් නිවසේදීම සිදුකරගත හැකි වැදගත් සෞඛ්‍ය පරීක්ෂණ 8ක්

ඔබටත් නිවසේදීම සිදුකරගත හැකි වැදගත් සෞඛ්‍ය පරීක්ෂණ 8ක්

-

- Advertisment -spot_img

කාලය නොමැතිකම හෝ වෛද්‍යවරුන්ට ඇති බිය නිසා සමහරු නිවාරණ වෛද්‍ය පරීක්ෂණවලින් වැළකී සිටී. නමුත් ඔබේම නිවසින් පිටව යාමෙන් තොරව ඔබේ සෞඛ්යය පිළිබඳ අවශ්ය තොරතුරු ලබා ගැනීම සඳහා ඔබට පරීක්ෂණ කිහිපයක් සිදු කළ හැකී. ඔබ විශේෂඥයෙකු වෙත යොමු විය යුතුද නැතහොත් සෑම දෙයක්ම හොඳින් තිබේද සහ කරදර විය යුතු නැතිද යන්න තේරුම් ගැනීමට මෙම ක්රම ඔබට උපකාර කරනු ඇත. I Love You හි අපි ඔබට දැන් ගත හැකි සරල සහ ඉක්මන් පරීක්ෂණ කිහිපයක් එකතු කර ඇත.

8. අන්තරාසර්ග පද්ධතිය


ප්‍රධාන සෞඛ්‍ය දර්ශකවලින් එකක් වන්නේ ඔබේ ඉණ ප්‍රමාණයයි. මිනුම් පටියක් ගෙන ඔබේ ඉඟටිය නහයට ඉහළින් අඟලකින් මැන බලන්න. සෑම දෙයක්ම සාමාන්ය දෙයක් නම් එහි ප්රමාණය කාන්තාවන් 34 ට වඩා වැඩි නොවිය යුතු අතර පිරිමින් 40 ට වඩා වැඩි නොවිය යුතුයි. විශාල ඉනක් ඇති පුද්ගලයින්ට දෙවන වර්ගයේ දියවැඩියාව වැළඳීමේ සම්භාවිතාව 5 ගුණයකින් වැඩිය. 2008 දී ජපානයේ විශාල බඩක් ඇති පුද්ගලයින්ට බර අඩු කර ගැනීම සඳහා විශේෂ සැසිවාරවලට සහභාගී විය යුතු බවට නීතියක් පැනවීමට පවා රජය තීරණය කළේ සෞඛ්‍ය තත්වය ආරාක්ෂා කරගැනීමටයි.

7. මොළය


ඔබට හිස් කොළයක්, Highlighter එකක් හෝ පැන්සලක් සහ මිතුරෙකුගේ උපකාරය අවශ්ය වනු ඇත. ඔබේ මිතුරාගෙන් හෝ යම් කෙනෙකුගෙන් වෙලාව අසා එම වේලාව චිත්‍රයට නගන්න. උදාහරණයක් ලෙස, 10:10 AM ලෙස ගන්න. ඉන්පසු විනාඩි සහ පැය කටු අත් අඳින්න. මෙම පරීක්ෂණයට අපගේ මොළයේ බොහෝ ක්‍රියාවලීන් ඇතුළත් වේ. අත් චලනය, අවකාශීය සහ දෘශ්‍ය සංජානනය සඳහා වගකිව යුතු මොළයේ කොටස් වෙහෙස මහන්සි වී වැඩ කිරීමට පටන් ගන්නා අතර ඔරලෝසු කටු නිසි වේලාව දැකිය හැකි පරිදි ඇඳීමට නොහැකි වීම මුල් ඩිමෙන්ශියාවේ සලකුණු විය හැක්කේ එබැවිනි.

6. කොඳු ඇට පෙළ


ඔබට පරිමාණයන් 2 ක් අවශ්ය වනු ඇත. එක් පාදයකින් එක් තරාදියකින් සහ අනෙක් පාදය සමඟ තවත් තරාදියකින් නැගී සිටින්න. බර බෙදා හැරීම සමාන විය යුතුයි. සංඛ්‍යා විශාල වශයෙන් වෙනස් නම් එයින් ඇඟවෙන්නේ ඔබේ උකුල් ඇටය, කොඳු ඇට පෙළ සහ හිස මැදින් පිහිටා ඇති බවයි. අවශ්‍ය සියලුම පරීක්ෂණ නියම කරන වෛද්‍යවරයකු හමුවීමට බොහෝ විට කාලය පැමිණ තිබේ.

5. ශ්වසන පද්ධතිය


මෙම ක්රමය Stanger පරීක්ෂණය ලෙස හැඳින්වේ. එය ඉටු කිරීමට ඔබට Stop Watch එකක් අවශ්‍ය වේ. නැගී සිට තත්පර 30 ක් සඳහා ඔබේ හෘද ස්පන්දන වේගය පරීක්ෂා කරන්න. ඉන්පසු වාඩි වී හුස්ම පිට නොකර එක දිගට හුස්ම 3 වතාවක් ගන්න. එවිට ඔබට හැකි තාක් ඔබේ හුස්ම තබාගෙන කාලය ගණනය කරන්න. ඔබ හුස්ම ගැනීමෙන් පසු නැවත තත්පර 30 ක් සඳහා ඔබේ ස්පන්දනය පරීක්ෂා කරන්න. ප්‍රතිපල: ඔබට තත්පර 40කට අඩු කාලයක් හුස්ම ගැනීමට හැකි වූවා නම් ඔබේ ශ්වසන පද්ධතියේ ක්‍රියාකාරිත්වය එතරම් යහපත් නොවේ. සාමාන්ය ප්රතිඵලය තත්පර 40-49 විය යුතුයි. ඔබට තත්පර 50 කට වඩා වැඩි කාලයක් ඔබේ හුස්ම තබා ගත හැකි නම් ඔබ ඇත්තෙන්ම හොඳ තත්ත්වයේ සිටී. මෙම සූත්‍රය භාවිතයෙන් ඔබේ හෘද ස්පන්දන වේගය ගණනය කරන්න: ප්රතිඵලය පරීක්ෂණයෙන් පසු තත්පර 30 කට ඔබේ හෘද ස්පන්දන වේගය සහ පරීක්ෂණයට පෙර තත්පර 30 සඳහා ඔබේ හෘද ස්පන්දන වේගය සමාන විය යුතුයි.1 වැනි 2 හෝ ඊට අඩු ප්‍රතිඵලයක් තිබේනම් හොඳයි. ඔබ වැඩි කාලයක් ලබා ගත්තේ නම් එය ඔබගේ හෘද වාහිනී පද්ධතියට වැඩි ඔක්සිජන් අවශ්ය බව පෙන්නුම් කරයි.

4. අස්ථි


ඔබේ නියපොතු දෙස බලන්න – ඔවුන්ට ඔබේ සෞඛ්‍යය ගැන බොහෝ දේ පැවසිය හැකිය. ඔබේ නියපොතු රැළි වැටී කැඩී ගියහොත් හෝ සුදු ලප දිස්වන්නේ නම් එය රූපලාවණ්‍ය ගැටලුවක් පමණක් නොවේ. එවැනි තත්වයක් ඔබේ ශරීරයට විටමින් B, යකඩ ප්රමාණවත් තරම් නොලැබෙන බව හෝ ඔස්ටියෝපොරෝසිස් අවදානමක් ඇති බව පෙන්නුම් කරයි.

3. ඇස් පෙනීම


තත්පර 30 ක් කවුළු රාමුවක් දෙස බලා පසුව ඔබේ ඇස් වසා ගන්න. ඉන්පසු ඔබේ වම් ඇස විවෘත කරන්න එය වසා ඔබේ දකුණු ඇස විවෘත කරන්න. ඔබ ඔබේ ඇසින් දකින පින්තූරය බොඳ වී රේඛා එකිනෙක සමාන්තර නොවේ නම් එය අක්ෂි පරිහානියේ හෝ දරුණු ආපසු හැරවිය නොහැකි පෙනීම නැතිවීමේ ලකුණක් විය හැකිය. ඔබට වාහන නැවැත්වීමේ ස්ථානයක් අසල තවත් පරීක්ෂණයක් කළ හැකිය. අඩි 65 ක් ඕනෑම මෝටර් රථයකින් ඉවතට ගොස් වාහන අංක තහඩුවක් කියවීමට උත්සාහ කරන්න. ඔබට එය කළ නොහැකි නම් ඔබ වෛද්යවරයෙකු හමුවීමට නිර්දේශ කරනු ලැබේ.

2. ශ්‍රවණ පද්ධතිය


අඩි 16-19 ක් දුරින් මිනිසුන් කතා කරන දේ ඇසීමට උත්සාහ කරන්න. ඔබට කිසිවක් තේරුම් ගත නොහැකි නම් ඔබට බොහෝ විට වෛද්‍යවරයකු හමුවීමට සිදුවේ. එවැනි ක්රමයක් ජනාකීර්ණ ස්ථානවල ක්රියාකාරී නොකරයි. උදාහරණයක් ලෙස ඝෝෂාකාරී සංගීතය සහිත ආපන ශාලාවක් තුළ, ඔබ අසල පුද්ගලයෙකු කතා කරන බව ඔබට ඇසීමට නොහැකි වනු ඇත.

1. අක්මාව


ඔබේ මුළු සිරුරම දැකීමට ඉඩ සලසන කැඩපතක් දෙස බලන්න. ඔබේ ඉණට ඉහළින් මේද තට්ටුවක් පෙනෙනවාද? එය අක්මාව වට කර ඇති දෘශ්‍ය මේදය වන අතර එය නිසි ලෙස ක්‍රියා කිරීමට ඉඩ නොදේ. ඇස්වල කහ පැහැති සුදු පැහැය, මේද ගැටිති (විශේෂයෙන් ඔබේ ඇහි බැම මත) සහ ආලේපිත දිව ඔබේ අක්මාවේ යම් දෝෂයක් ඇති බව පෙන්නුම් කරයි. රෝග විනිශ්චය කිරීමට මෙම පරීක්ෂණ භාවිතා කළ නොහැකි බව කරුණාවෙන් සලකන්න. මේවා ඔබේ සෞඛ්‍යය ගැන සැලකිලිමත් වීමට උපකාරී වන ක්‍රම කිහිපයක් පමණක්බව සිහිතබාගන්න

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you