free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ඔබත් උකුනන් සහිත හිසකෙස් සමග පීඩා විදින කෙනෙක්නම් ඔබට...

ඔබත් උකුනන් සහිත හිසකෙස් සමග පීඩා විදින කෙනෙක්නම් ඔබට ඉතාම වැදගත් නිවසේදීම සාදාගත හැකි ප්‍රතිකාර 09 ක්.

-

- Advertisment -spot_img

උකුණන්ගේ ගැටලුව කියන්නෙ නපුරු සිහිනයකට වඩා අඩු එකක්නම් නොවේ. අප කවුරුත් ප්‍රසිද්ධියේ දිගින් දිගටම හිස සීරීමට අකමැත්තක් දක්වනවා වාගේම එය ඉතා නින්දිත වන අතර දිගින් දිගටම කැසීම නිසා හිසේ තුවාල ද ඇති මේ. මේ ගැටළුවේදී ඔබ අසලින් සිටින අයටද මෙම උකුණන් බෝවීමට හැකිවාය ඇත. නමුත් හිස් වැසුම් සහ ජැකට් වැනි ඇඳුම් හෝ බුරුසු සහ තුවා වැනි පුද්ගලික අයිතම සමඟ ස්පර්ශ වීමෙන් උකුණන් පැතිර යා හැක. I love You හි අපි හිසේ සිටින උකුණන් වළක්වා ගැනීම පමණක් නොව ඔබේ හිසකෙස් නිරෝගී කරවන නිවෙස්දීම ඔබට කර ගත හැකි පිළියම් කිහිපයක් පරීක්ෂා කර ඔබ වෙත ගෙන ඒවට තීරණය කළා.

01.ඔලිව් තෙල්

ඔලිව් තෙල් උකුණන් මැරීමට අපූරු කාර්යයක් කරයි. හිසකෙස් පතුවළෙන් මුල ලිහිල් කිරීමට උපකාරී වන විශිෂ්ට මෙවලමක් ද වේ. ඔලිව් තෙල්වල ඝනකම නිසා උකුණන්ගේ හුස්ම හිරවීම නිසා හුස්ම හිරවී මිය යයි. පැය ගණනක් හුස්ම නොගෙන උකුණන්ට ජීවත් විය හැකි නිසා මෙය ෂවර් කැප් එක යට එක රැයක් යෙදිය යුතුයි. සතිපතා මෙම ක්රමය භාවිතා කරන්න.

02.මෙයොනීස්


මැකරෝනි සලාද සඳහා විශිෂ්ට බන්ධකයක් වීමට අමතරව මෙයොනීස් හිසෙහි සිටින උකුණන්ට ප්‍රතිකාර කිරීම සඳහා හොඳයි. එය හිස මත බහුල ලෙස අතුරා අවම වශයෙන් පැය 3-4 ක් ෂවර් කැප් එකක ඔතා තබන්න. ප්‍රතිකාරයෙන් දිවි ගලවා ගත් උකුණක් මරා දැමීමට සතියකට පසුව නැවත කරන්න.

03.තේ ගස් තෙල්


සියලුම සගන්ධ තෙල් අතරින් තේ ගස් තෙල් හිසෙහි සිටින උකුණන් සඳහා ප්රතිකාර කිරීම සඳහා වඩාත් ඵලදායී සගන්ධ තෙල් එකක් ලෙස සැලකේ. තේ ගස් තෙල් ද්‍රාවණයෙන් 1%ක් මිනිත්තු 30ක් ඇතුළත උකුණන් 100%ක් මරා දැමීමට සමත් බව සොයාගෙන ඇත. ඔබ තෙල් භාවිතා කිරීම ආරම්භ කිරීමට පෙර විභව ආසාත්මික ප්රතික්රියා ඉවත් කිරීම සඳහා රෝගියාගේ අතේ පිටුපස කුඩා බිංදුවක් තවරා උත්සාහ කරන්න. කැසීම හෝ කැසීම ප්රතික්රියාවක් නොපෙනේනම් එය භාවිතා කිරීමට ආරක්ෂිතයි. ඔබේ හිසකෙස් පීරන අතරතුර එය භාවිතා කර ලැවෙන්ඩර් තෙල් සමඟ මිශ්‍ර කිරීමෙන් වඩාත් හොඳ ප්‍රතිඵල ලබා ගන්න.

04.ලුණු


දැඩි වියළීම හරහා හිස උකුණන් තුරන් කිරීමට ලුණු භාවිතා කළ හැකිය. ලුණු කෝප්ප 1/4 ක් සහ විනාකිරි කෝප්ප 1/4 ක් තරයේ මිශ්ර කරන්න. විසඳුම තරමක් තෙත් වන පරිදි ඔබේ හිසකෙස් මත මෘදු ලෙස ඉසින්න. ෂවර් කැප් එකක් දමා පැය 2ක් පමණ තබන්න. ඉන්පසු ඔබේ හිසකෙස් සෝදා පිරිසිදු කරන්න. ධනාත්මක ප්රතිඵල ලබා ගැනීම සඳහා සෑම දින 3 කට වරක් මෙය නැවත කරන්න.

05.සුදුළූණු


සුදුළූණු ප්‍රතිබැක්ටීරීය සහ ප්‍රති-ගිනි අවුලුවන කාරක වලින් පිරී ඇති අතර එය උකුණන් ඉවත් කිරීමට උපකාරී වේ. එය හිස උකුණන් සඳහා විශිෂ්ට පිළියමක් වන නමුත් කුඩා දරුවන්ට භාවිතා කිරීම ආරක්ෂිත නොවේ. කරාබුනැටි 10 -12 සිහින්ව තලපයක් ලෙස අඹරා දෙහි යුෂ බිංදු කිහිපයක් මිශ්‍ර කරන්න. මෙම මිශ්‍රණය උකුණන් ඇති හිස් කබලේ ආලේප කර විනාඩි 30ක් තබා සෝදා හොඳින් පිරිසිදු කරන්න. ඔබේ හිසකෙස් උකුණන්ගෙන් තොර වන තෙක් සතියක් මෙම ක්‍රියාවලිය නැවත කරන්න.

06. පෙට්‍රෝලියම් ජෙලි


පෙට්‍රෝලියම් ජෙලි සැරිසරන උකුණන් කෙරෙහි දැඩි බලපෑමක් ඇති කරයි. පළමුව නින්දට යාමට පෙර පෙට්‍රෝලියම් ජෙලි ඝන තට්ටුවක් හිස් කබලේ ආලේප කරන්න. ඔබේ හිස ෂවර් කැප් එකකින් හෝ තුවායකින් තදින් වසා එක රැයකින් තබන්න. උදෑසන ඔබට පෙට්‍රෝලියම් ජෙලි ඉවත් කිරීමට බේබි ඔයිල් එකක් භාවිතා කළ හැකි අතර උකුණන් ඉවත් කිරීම සඳහා ඔබේ හිසකෙස් හොඳින් පීරන්න. දින කිහිපයක් සඳහා මෙම ක්රියාවලිය නැවත සිදු කරන්න.

07.ඇපල් සයිඩර් විනාකිරි


මෙම ක්‍රමයේදී ඔබ ප්‍රථමයෙන් ඇපල් සයිඩර් විනාකිරි සමඟ හිසකෙස් සෝදා හරින්න. නයිට් සවි කර ඇති මැලියම් ලිහිල් කරන්න. හිසකෙස් සම්පූර්ණයෙන්ම වියළී යන තෙක් විනාකිරි හිඳීමට ඉඩ දෙන්න. පසුව උකුණන් හුස්ම හිර කිරීම සඳහා හිස්කබල සහ හිසකෙස් සම්පූර්ණයෙන්ම පොල් තෙල්වලින් ආලේප කරන්න. සියලුම හිසකෙස් ෂවර් කැප් එකකට ඇද තෙල් අවම වශයෙන් පැය 8 ක් වත් තබන්න. පසුව ඔබට නිස්සාරණය සඳහා පනාවක් භාවිතා කළ හැකිය.

08.ළදරු තෙල්


උකුණන් පාලනය කිරීම සඳහා ඵලදායී නොවන රසායනික ක්රමයක් වන්නේ ළදරු තෙල් ය. රාත්‍රියේදී හිසකෙස් තෙල්වලින් සංතෘප්ත කරන්න. ෂීට් සහ කොට්ට උරවල පැල්ලම් වළක්වා ගැනීම සඳහා හිස තුවායක් හෝ ෂවර් කැප් එකකින් ඔතා පසුව උදේ හිසකෙස් ෂැම්පු කරන්න. තෙල් ඵලදායී වීමට අවම වශයෙන් පැය 8 ක් හිස මත පැවතිය යුතුයි. සතියකට පසු ක්රියා පටිපාටිය නැවත කරන්න.

09.කොහොඹ


කොහොඹ සහ කොහොඹ තෙල් වල අසාඩිරැක්ටින් නමින් හැඳින්වෙන කෘමිනාශක සංඝටකයක් අඩංගු වන අතර එය හිස උකුණන්ගේ ප්‍රජනනයට හා වර්ධනයට බාධා කරන ප්‍රබල ස්වභාවික කෘමිනාශකයකි. කොහොඹ කොළ වලින් සේදීම: වතුර කෝප්ප 3 කට කොහොඹ කොළ මිටක් දමා දියර කොළ පැහැයට හැරෙන තුරු තම්බා ගන්න. එය උදුනෙන් ඉවත් කරන්න. සිසිල් වීමට ඉඩ දෙන්න. ඔබේ හිසකෙස් සාමාන්‍ය පරිදි ෂැම්පු කර කන්ඩිෂනස් කර එය අනුගමනය කර කොහොඹ වතුරෙන් හෝදන්න. සේදීම 3 වතාවක් නැවත නැවත කරන්න. කොහොඹ කොළ තලප: කොහොඹ කොළ අඹරා තලපයක් සාදා ගන්න. තලපය හිස්කබලේ ආලේප කර විනාඩි 30 ක් තබන්න. සුපුරුදු පරිදි ෂැම්පු කරන්න. සති 2 ක් සඳහා සතියකට 3 වතාවක් ක්රියා පටිපාටිය නැවත කරන්න. කොහොඹ තෙල්: පොල්තෙල් මේස හැඳි කිහිපයක් සමඟ පිරිසිදු කොහොඹ තෙල් බිංදු 6 ක් මිශ්‍ර කර මිශ්‍රණය ඔබේ හිස්කබලේ හොඳින් සම්බාහනය කර පැයක් තබන්න. ෂැම්පු සහ ජලය සමග එය සෝදා හරින්න. මෙම ක්‍රියාවලිය අවම වශයෙන් සතියකට දෙවරක්වත් මසකට නැවත කරන්න.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you