free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ඔබේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය ඉහළ නැංවීමට ඔබට කළ හැකි විශ්මිත...

ඔබේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය ඉහළ නැංවීමට ඔබට කළ හැකි විශ්මිත ප්‍රතිකාර 9ක්

-

- Advertisment -spot_img

අප වටා සෑම විටම නරක බැක්ටීරියා සහ වෛරස් රාශියක් ඇති නමුත් අපට ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය නමින් ඉතා ඵලදායී අභ්‍යන්තර ආරක්ෂක යාන්ත්‍රණයක් ඇත. විශේෂ සෛල අපගේ ශරීරය පුරා පැතිරී ඇති අතර හානිකර බැක්ටීරියා හෝ වෛරස් අපට පහර දෙන විට සෛල අපගේ පද්ධතියේ අනෙකුත් කොටස් වෙත අනතුරු ඇඟවීමේ සංඥාවක් යවා එය රැකබලා ගැනීමට සහ රෝගය පැතිරීම වැළැක්වීමට කටයුතු කරයි. එබැවින් ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතියක් ප්‍රායෝගිකව ජාලයක් වන අතර අපව ආරක්ෂා කිරීමේ පුදුමාකාර කාර්යයක් ඉටු කරයි. එම හේතුව නිසා අපි එය බලා ගත යුතු අතර අපව වඩා හොඳින් රැකබලා ගත යුතුයි. I Love You හි සිටින අපට මෙවැනි රෝග ව්‍යාප්තවෙන සමයක් සඳහා හොඳින් සූදානම් කරවීමට අවශ්‍ය වන බැවින් සැමට නිරෝගීව සිටීමට හැකි වන පරිදි මේවා තෝරාගන්නා ලදි.

1. සුදුළූණු සහ මී පැණි


මී පැණි විටමින්, ඛනිජ ලවණ, ප්රතිඔක්සිකාරක සහ එන්සයිම වලින් පිරී ඇත. එය නිදහසේ සැරිසරන රැඩිකලුන්ට එරෙහිව සටන් කිරීමට ප්‍රතිඔක්සිකාරකයක් ලෙස ද ක්‍රියා කරයි. සුදු රුධිරාණු වල සමහර වෛරස් වලට එරෙහිව සටන් කිරීමේ හැකියාව වැඩි කරන සංයෝග සුදුළූණු වල අඩංගු වේ. සුදුළූනු තැලීම වෙනුවට තලා දැමීම වැදගත් වන්නේ තලා දැමීමේදී ප්‍රධාන සංරචක වන ඇලියින් එහි ක්‍රියාකාරී ස්වරූපයට හැරෙන බැවිනි. අමු මී පැණි කෝප්පයක්, සුදුළූණු 8-10. සුදුළූණු වීදුරු බඳුනක තබා මී පැණි සමඟ භාජනය පුරවන්න. කාමර උෂ්ණත්වයේ දී දින 3-5 ක් තබා ඉන්පසු එය ශීතකරණයේ තබන්න. එම කාලයෙන් පසු එය භාවිතා කිරීමට සූදානම්. දිනකට වරක් සුදුළූණු කෑල්ලක් සමග මී පැණි තේ හැන්දක ගන්න.

2. කහ සහ ඉඟුරු තේ


කහ වල ක්‍රියාකාරී සංරචක වන Curcuminoids, බොහෝ සෞඛ්‍ය ප්‍රතිලාභ, ප්‍රතිවෛරස් ගුණ ඇත. එහි ප්‍රතිශක්තිකරණ ගුණය එහි කොටසක් පමණි. ඉඟුරු ඉතා ශක්තිමත් ප්‍රතිබැක්ටීරීය සහ ප්‍රතිවෛරස් ලක්ෂණ ඇති අතර එය ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතියට සහාය වේ. උණු වතුර කෝප්ප 3 ක්. සෙ.මී.1 ක කහ මුල්, ලෙලි කපා ගාගත් හෝ කුඩු කළ කහ තේ හැඳි 2ක්, ගාන ලද සෙ.මී 1 ක ඉඟුරු කෑල්ලක්. ජලය උණු කර කහ සහ ඉඟුරු එකතු කරන්න. එය විනාඩි 5-10 ක් රැඳී සිටීමට ඉඩ දෙන්න. රස කිරීමට මී පැණි හෝ ලෙමන් එකතු කරන්න.

3. ලෙමන් වතුර


ලෙමන් වල විටමින් සී අතිශයින් ඉහළ බැවින් ඒවා ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය සඳහා විශිෂ්ට බූස්ටරයක් කරයි. උණුසුම් ජලය කෝප්පයක්, ලෙමන් යුෂ ½ ක්. ලෙමන් භාගයක යුෂ වතුර ස්වල්පයකට මිරිකා රස විඳින්න. විටමින් C ඉතා අස්ථායී බැවින් භාවිතයට පෙර ලෙමන් පානය සකස් කිරීම වඩා හොඳයි.

4. ඉඟුරු, ලෙමන් සහ කේන් ගම්මිරිස් කෝප්පයක්


අප දැනටමත් ඉහත සඳහන් කළ පරිදි ඉඟුරු ප්‍රතිබැක්ටීරීය සහ ප්‍රතිවෛරස් නිෂ්පාදනයක් ලෙස ඉතා ඵලදායී වන අතර ලෙමන් වල විටමින් සී ඉතා ඉහළ මට්ටමක පවතී. Cayenne ගම්මිරිස් විටමින් C සහ බීටා-කැරොටින් සහ ප්‍රතිඔක්සිකාරක වලින් ඉහළ මට්ටමක පවතින අතර එමඟින් ඔබේ ශරීරයට අහිතකර බැක්ටීරියා වලට එරෙහිව සටන් කිරීමට උපකාරී වේ. Cayenne ගම්මිරිස් තරමක් කුළුබඩු සහිත වන අතර ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය සක්‍රීය කරමින් ඔබේ ශරීර උෂ්ණත්වය ඉහළ නංවයි. ගාන ලද සෙ.මී 2 ක ඉඟුරු කෑල්ලක්, 1/2 ලෙමන් යුෂ, කරපිංචා තේ හැන්දි 1/4ක්. සියලුම අමුද්රව්ය මිශ්ර කරන්න. ඔබට මී පැණි තේ හැන්දක් සහ තලා දැමූ සුදුළූණු කුඩා කැබැල්ලක් ද එකතු කළ හැකිය.

5. Echinacea, මී පැණි, ඉඟුරු සහ වැල්මී සිරප්


මී පැණි සහ ඉඟුරු වැල්මී සහ ඉචිනේසියා මුල් සමඟ ඒකාබද්ධව භාවිතා කළ හැකිය. Echinacea මුළු ශාකයම ඉතා ඵලදායී ප්රතිශක්තිකරණ ගුණයක් ඇති නිසා සුපිරි බලැති ඔසුවක් ලෙස හැඳින්විය හැකිවේ. වැල්මී යනු රසකැවිලි පමණක් නොවේ. එය ඇත්ත වශයෙන්ම ඉතා ඉහළ ප්‍රති-ගිනි අවුලුවන, ප්‍රති-ක්ෂුද්‍ර ජීවී සහ ප්‍රතිඔක්සිකාරක ලක්ෂණ සහිත මූලයකි. මෙය ඉතා ඵලදායී ප්රතිශක්තිකරණ නියාමකයෙකු බවට පත් කරයි. එය සෑම විටම භාවිතා කිරීම නිර්දේශ නොකරන අතර සති 4 සිට 6 දක්වා එය භාවිතා කරන්න. වතුර කෝප්ප 4 ක්, වැල්මී මුල් කෝප්ප ½ක්, Echinacea මූල් කෝප්ප 1/2, මී පැණි කෝප්පයක්, ඉඟුරු කෑල්ලක් තේ හැදි 2 ක් හෝ සෙ.මී 5. වතුර උනුකර Echinacea, වැල්මී සහ ඉඟුරු එකතු කර විනාඩි 45 ක් තම්බාගන්න. ඉන්පසු එය සිසිල් කර මී පැණි එකතු කරන්න.

6. බිම්මල් සාරය


බිම්මල් සාරය බොහෝ සෞඛ්‍ය ප්‍රතිලාභ ඇති අතර වසර දහස් ගණනක් තිස්සේ චීන වෛද්‍ය විද්‍යාවේ භාවිතා කර ඇත. ප්‍රතිශක්තිකරණ සෛල රුධිර නාල වල බිත්තිවලට ඇලී සිටීම වැළැක්වීමේ හැකියාව සඳහා බිම්මල් ඉතා සුවිශේෂී ප්‍රතිශක්තිකරණ ආහාරයක් ලෙස විශ්වාස කෙරේ. shiitake, maitake, cordyceps සහ tremella වැනි ශක්තිමත් ප්‍රතිශක්තිකරණ බලයක් සහිත හතු වර්ග කිහිපයක් තිබේ. සෑම හතු වර්ගයකටම ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතියට විවිධ අයුරින් සහය විය හැකි අතර එහි සමහර සාරය මිශ්‍ර කිරීමෙන් උපරිම ප්‍රතිලාභ ලැබෙනු ඇත.

7. හරිත යුෂ


මෙම යුෂ විටමින් වලින් පිරී ඇති අතර ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය වැඩි දියුණු කිරීම සඳහා විශිෂ්ට නමුත් එය ඉතා රසවත් දෙයකි. ප්‍රධාන හේතුවක් නිසා නිවිති සුපිරි ආහාරයක් ලෙස හැඳින්වේ. එය විටමින් සී ඇතුළු බොහෝ විටමින් සහ ඛනිජ ලවණ වලින් පිරී ඇති අතර එය බීටා-කැරොටින් සහ ප්‍රතිඔක්සිකාරක වලින්ද ඉහළ මට්ටමක පවතින අතර එය අපගේ ශරීරයට ආසාදන හා වෛරස් වලට එරෙහිව සටන් කිරීමට උපකාරී වේ. උණ හෝ සෙම්ප්‍රතිශ්‍යාවට එරෙහිව සටන් කිරීම සඳහා අත්‍යවශ්‍ය විටමින් C වලින් දොඩම් පිරී ඇත. සැල්දිරි වල විටමින් සී සහ ප්‍රතිඔක්සිකාරක ද ඉහළ මට්ටමක පවතින අතර එය ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය ක්‍රියාකාරී හා කාර්යක්ෂම කිරීමට උපකාරී වේ. ඉඟුරු එහි ප්‍රතිබැක්ටීරියා සහ ප්‍රතිවෛරස් ගුණ සඳහා ප්‍රසිද්ධයි. නිවිති කෝප්ප 2, දොඩම් 2 ක්, සැල්දිරි දඬු 2 ක්, 2 cm ඉඟුරු කෑල්ලක්. සියලුම අමුද්රව්ය යුෂ ලෙස බොන්න.

8. Echinacea tincture


Echinacea යනු සුප්‍රසිද්ධ ප්‍රතිශක්තිකරණ උත්තේජක ඔසුවකි. Echinacea ප්‍රභේද රාශියක් ඇති නමුත් ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය ඉහළ නැංවීමේ ලක්ෂණ ඇත්තේ කුළුබඩු 3 ක් පමණි – Echinacea Angustifolia, Echinacea Pallida සහ Echinacea Purpurea. එබැවින් ඔබ tincture සෑදීමට අදහස් කරන්නේ නම් ඔබ නිවැරදි එකක් තෝරා ගැනීමට වග බලා ගන්න. වියළි echinacea – වොඩ්කා – වියලන ලද ඖෂධ පැළෑටි සමඟ වීදුරු බඳුනක අඩක් පුරවා භාජනය පිරී යන තෙක් වොඩ්කා වත් කරන්න. ඔසු ටිකක් ඉදිමීමට ඉඩ ටිකක් ඉතිරි කරන්න. තදින් මුද්‍රා තබා කාමර උෂ්ණත්වයේ දී සති 4-6 ක් තබන්න. සෑම දින කිහිපයකට වරක් එය සොලවන්න. සති 4-6 කට පසු ඖෂධ පැළෑටිය පෙරා ඇම්බර් බෝතලයක tincture ගබඩා කරන්න. සෙම්ප්‍රතිශ්‍යාවේ පළමු රෝග ලක්ෂණයේදී දිනකට 3-4 වතාවක් තේ හැන්දක භාගයක් ගන්න.

9. Andrographis


ඇන්ඩ්‍රොග්‍රැෆිස් යනු ඉන්දියානු සහ චීන ස්වභාවික වෛද්‍ය විද්‍යාවේ ශතවර්ෂ ගණනාවක් තිස්සේ සීතල ප්‍රතිකාරයක් සහ වැළැක්වීමේ අතිරේකයක් ලෙස භාවිතා කරන ලද ඔසුවකි. එය කැප්සියුල සහ ටැබ්ලට් වලින් පැමිණේ. වැළැක්වීමේ අරමුණු සඳහා එය අඩු හා මධ්යස්ථ මාත්රා වලින් ගත හැක.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you