free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්වැරදි ලෙස හටගන්නා දත්වල ඇතිවෙන වේදනාව වළක්වාගැනීමට සදහා නිවසේදීම...

වැරදි ලෙස හටගන්නා දත්වල ඇතිවෙන වේදනාව වළක්වාගැනීමට සදහා නිවසේදීම ඔබට සිදුකළ හැකි ඵලදායී දේවල් 11ක්

-

- Advertisment -spot_img

ඥාන දත් ලෙස හදුන්වන මෙවැනි දත් කිසිදු අරමුණක් ඉටු නොකරන බැවිනි සැබෑ වේදනාවක් ගෙනදෙනවා විය හැකිය. එය විශ්වාස කළත් නැතත් නමුත් වැරදි තැන්වල මතුවන මෙම කුඩා දේවල් සෑම පුද්ගලයෙකුටම සිදු නොවේ. ඥාන දත් ලබා ගැනීමේ වේදනාවෙන් මිදීමට අවශ්‍ය නොවන සමහර වාසනාවන්ත පුද්ගලයින් සිටී. 3rd molars ලෙසද හැඳින්වෙන ඔවුන් හට ” ඥාන දත්” යන නම ලැබුණේ ඔවුන් පෙනී සිටින වයස අවුරුදු 18 ත් 25ත් අතර නිසාවෙනුයි. I Love You හි අපි හිතුවා අමතරව හටගන්නා දත් නිසා ඇතිවෙන වේදනාවෙන් පීඩා විඳින අයට සුදුසු ප්‍රතිකාර කිහිපයක් ඔබ සමග බෙදාගන්නට. ඒ ලැයිස්තුව පහළින්.

1. උණුසුම් ලුණු ජලය


ලුණු ස්වභාවික විෂබීජ නාශකයකි. මද උණුසුම් ජලයට ලුණු මිශ්‍ර කර එයින් ඔබේ මුඛය සෝදන්න. මෙය දත් කැක්කුමට ක්ෂණික සහනයක් ලබා දෙයි. වෛද්යවරුන් සාමාන්යයෙන් මෙම පිළියම පළමු ආධාරක පියවරක් ලෙස යෝජනා කරයි. මිනිත්තු කිහිපයක් සඳහා මුඛය සේදීම සහ දිනකට 4-5 වතාවක් ක්රියා පටිපාටිය නැවත කිරීම අවශ්ය වේ. මෙම පිළියම පහසු පමණක් නොව ඉතා ඵලදායී වේ.

2. බේකි සෝඩා පේස්ට්


සාමාන්‍යයෙන් ප්‍රඥාවන්ත දතක් සමඟ එන දරුණු ඉදිමීමක් ඇත. මෙම කාලය තුළ බේකිං සෝඩා ඔබේ ගලවාගැනීම විය හැකිය. ඔබේ සාමාන්‍ය දන්තාලේපයට බේකිං සෝඩා එකතු කර එය කෙලින්ම ඥාන දත මත ආලේප කරන්න. මෙය මිනිත්තු කිහිපයක් ඇතුළත වේදනාවෙන් ඔබව නිදහස් කළ යුතුයි.

3. අයිස් යෙදීම


ඕනෑම ආකාරයක ඉදිමීමක් සුව කිරීමට අයිස් මුලින්ම අල්ලා ගත යුතු බව අපි කවුරුත් දනී. ඔබේ දත් කැක්කුම ඇති පැති කම්මුලේ අයිස් පැක් එක භාවිතා කරන්න. මිනිත්තු 15 ක් සහ විනාඩි 15 ක් විවේක ක්‍රමය භාවිතා කර ඔබට තියුණු වේදනාවක් දැනෙන විට දිනකට කිහිප වතාවක් එය නැවත කරන්න. මෙම ක්රමය ඉදිමීම සහ ඉදිමීම ඉවත් කිරීම සඳහා ප්රයෝජනවත් වේ.

4. වැනිලා සාරය


වැනිලා භාවිතා කළ හැක්කේ රසවත් ෂේක් හෝ කටට වතුර දමන කේක් සෑදීමට පමණක් යැයි ඔබ සිතන්නේ නම් මෙම සුවඳ ද්‍රව්‍යයේ ඇත්ත වශයෙන්ම බොහෝ ගුණාංග ඇති බව දැන ගැනීමට ඔබ සතුටු වනු ඇත. එය නැගී එන ඥාන දත් කැක්කුම සඳහා විශාල උපකාරයක් වේ. වැනිලා සාරය බින්දු කිහිපයක් කපු පුළුන් කැබැල්ලකට වත් කර විනාඩි 15 ක් පමණ වේදනාකාරී දත මත තබා ගන්න. මිනිත්තු කිහිපයක් විවේක ගන්න. එවිට වේදනාව ක්‍රමයෙන් අඩු වන බව ඔබට වැටහෙනු ඇත.

5. බෙන්සොකේන්


බොහෝ වෛද්‍යවරු රෝගී දතක් සඳහා බෙන්සොකේන් නිර්දේශ කරති. මෙම ජෙල් මත පදනම් වූ ආලේපනය බලපෑමට ලක් වූ දතට කෙලින්ම යෙදිය යුතුයි. ජෙල් ආලේප කිරීමට පෙර ඥාන දත අවට ප්‍රදේශය පිරිසිදු කිරීමට ද උපදෙස් දෙනු ලැබේ. කෙසේ වෙතත් වයස අවුරුදු 2 ට අඩු ළමුන් සඳහා එය භාවිතා කිරීමට පෙර වෛද්යවරයෙකුගෙන් උපදෙස් ලබා ගැනීම සුදුසුවේ.

6. තේ බෑග්


ඥාන දතකින් ඇති වන වේදනාවෙන් මිදීමට විවිධ තේ බෑග් භාවිතයට උපදෙස් දෙනු ලැබේ. කළු තේ සාමාන්‍යයෙන් එය ලබා දෙන ද්විත්ව ප්‍රතිලාභ සඳහා නියම කරනු ලැබයි. තේ වල උණුසුම ඉදිමීම අඩු කිරීමට උපකාරී වන අතර කැක්කුම ඇති දත මත සෘජුවම තබන තේ බෑගය බොහෝ දුරට වේදනාව අඩු කරයි. තේ වල අඩංගු ටැනික් අම්ලය දැවිල්ල අඩු කිරීමට උපකාරී වේ.

7. කරාබු නැටි


කරාබු නැටි අපේ ආච්චිලා සීයලා පවා අපට නිර්දේශ කර ඇත. ඔවුන් යෝජනා කළේ කැක්කුම ඇති දත මත සම්පූර්ණ කරාබු නැටි තබා ගැනීමයි. එහි නිර්වින්දන ගුණය බලපෑමට ලක් වූ ප්‍රදේශය හිරිවැටීමට උපකාරී වන අතර ප්‍රතිබැක්ටීරීය සහ විෂබීජ නාශක ගුණාංග එම ප්‍රදේශය ආසාදනය නොවන බවට වග බලා ගනී. කපු පුළුන් කැබැල්ලක් මත කරාබු තෙල් ද භාවිතා කළ හැකිය. කරාබුනැටිවල රසය ඉතා ශක්තිමත් යැයි ඔබට හැඟේ නම් ඔබට එය ඔලිව් තෙල් සමඟ තනුක කළ හැකිය.

8. කහ මගින් මුඛ සේදීම


එහි විෂබීජ නාශක ගුණාංග සඳහා ප්රසිද්ධය. එයට හේතුව එය සාමාන්‍යයෙන් ඥාන දත් ගැටළු සඳහා නිර්දේශ කරනු ලැබේ. මෙම සංඝටකය ආයුර්වේදයේ ද එහි සුව, වේදනා නාශක සහ ප්‍රතිබැක්ටීරීය ගුණ සඳහා සඳහන් කර ඇත. කෙනෙකුට එය වතුරට ස්වල්පයක් එකතු කර මුඛය සේදීමක් ලෙස භාවිතා කළ හැකිය.

9. PeppermintPeppermint – මින්ට්


සාමාන්යයෙන් උගුරේ අමාරුව සඳහා නිර්දේශ කරනු ලැබේ. එය ඔබට වේදනාවෙන් ක්ෂණික සහනයක් ලබා දෙනවා පමණක් නොව එහි ප්‍රසන්න සුවඳ ප්‍රඥාවේ දත් වේදනාව සමඟ ඇති වන ගැටළු අමතක කිරීමට ඔබට ඉඩ සලසයි. කෙනෙකුට මින්ට් කොළ කිහිපයක් ඇසුරුම් කර බලපෑමට ලක් වූ දත මත විනාඩි 15-20 අතර කාලයක් තබන්න හෝ සමාන සහන බලපෑමක් සඳහා මින්ට් තෙල් ද යෙදිය හැකිය.

10. ශීත කළ පිපිඤ්ඤා


ඔබට දත් කැක්කුමක් ඇති විට ශීත කළ ඕනෑම දෙයක් ඉතා හොඳ දෙයකි. පිපිඤ්ඤා සිසිල් කිරීමේ බලපෑම ක්ෂණිකව වේදනාව ඉවත් කරයි. කැක්කුම ඇති දතට ගැලපෙන පරිදි පිපිඤ්ඤා කුඩා පෙති වලට කපා ගත හැකිය. පිපිඤ්ඤා වල සීතල නිසා රිදෙන දත හිරිවැටෙන අතර එහි යුෂ වේදනාව තවත් අඩු කරයි. ඒ හා සමාන බලපෑම් සඳහා පිපිඤ්ඤා අඹරා ප්‍රඥාවේ දතෙහි ආලේප කරන්න.

11. ළූණු


ළූණු වල අපිරිසිදු ගඳ සලකන විට එය සමහරුන්ට විකාරයක් විය හැකි නමුත් වෘත්තිකයෙකු මෙන් දත් කැක්කුම සුව කිරීමට ඒවා උපකාරී වේ. ඔබේ මුඛයට හොඳින් ගැලපෙන කැබැල්ලක් කපා එය බලපෑමට ලක් වූ ප්රදේශය මත තබන්න. ළූණු වල විෂබීජ නාශක සහ ප්‍රති-ගිනි අවුලුවන ගුණ ඇති අතර එය මුඛයෙන් බැක්ටීරියා ඉවත් කිරීමට සහ වේදනාව අවම කිරීමට උපකාරී වේ.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you