free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ශරීරයේ රඳවා ඇති ජලය තුල ඇති බර අඩු කරගැනීමට...

ශරීරයේ රඳවා ඇති ජලය තුල ඇති බර අඩු කරගැනීමට හැකි සරල පියවර 5 ක්

-

- Advertisment -spot_img

ඉදිමීම, කකුල් සහ පාද ඉදිමීම සහ තද සන්ධි තරල රඳවා තබා ගැනීමේ අප්රසන්න රෝග ලක්ෂණ වේ. ජලය රඳවා තබාගැනීමේ වර්ග 3 ක් ඇති අතර ඒවායින් පළමුව (වෛද්‍ය තරල රඳවා තබා ගැනීම) හෘදය සහ තයිරොයිඩ් රෝග, ආතරයිටිස් හෝ ලූපස් වැනි බරපතල සෞඛ්‍ය තත්වයන් නිසා ඇතිවේ. අනෙක් වර්ග 2 චක්‍රීය සහ සාමාන්‍ය තරල රඳවා තබා ගැනීමයි. ඔවුන් ජීවන රටාව හා කාන්තාවන්ගේ ඔප් චක්රය සමඟ සම්බන්ධ වී ඇති අතර සාමාන්යයෙන් වෛද්ය ප්රතිකාර වලට යටත් නොවේ. වෛද්ය තරල රඳවා තබා ගැනීම වෛද්යවරුන් විසින් ප්රතිකාර කළ යුතු නමුත් ඔබේ සෞඛ්‍යය යහපත් නම් අපි ඔබ වෙනුවෙන් සූදානම් කර ඇති මෙම උපදෙස් අනුගමනය කිරීමට උත්සාහ කරන්න. ජලය රඳවා තබා ගැනීමෙන් ඇතිවන සියලු අපහසුතාවයන් මග හරවාගැනීමට මේවා ඔබට උපකාර කළ හැකිය.

ජලය රඳවා තබා ගැනීමේ ප්රධාන රෝග ලක්ෂණ: ජලය රඳවා තබා ගැනීම නිසා අපට වෙනදාට වඩා බර වැඩි බවක් හෝ අඩු ක්‍රියාශීලී බවක් දැනෙන්නට පුළුවන්. වෙනත් රෝග ලක්ෂණ ඇතුළත් විය හැකි

ය: සමේ ඉන්ඩෙන්ටේෂන්, බර උච්චාවචනයන්, ඉදිමීම – විශේෂයෙන් උදර ප්රදේශය තුළ, මුහුණ සහ උකුල් වල ඉදිමීම, ඉදිමුණු කකුල්, පාද සහ වළලුකර, ශක්තිමත් සන්ධි
ජලය රඳවා තබා ගැනීම සහ බර අඩු කර ගන්නේ කෙසේද?
1. ආතතිය දුරු කිරීම


ආතතිය යනු භයානක හෝ සංකීර්ණ තත්වයකට අපගේ ශරීරයේ ඇති ප්‍රතික්‍රියාවකි. සටනක හෝ පියාසර ප්‍රතිචාරයේ කොටසක් ලෙස අධිවෘක්ක ග්‍රන්ථි කෝටිසෝල් (ආතති හෝමෝනය ලෙසද හැඳින්වේ) නිකුත් කරයි. තවද මෙම අධ්‍යයනයට අනුව කෝටිසෝල් තරල රඳවා තබා ගැනීම වැඩි කරයි. ඔබට ඉදිමීම සහ තද සන්ධි නැති කිරීමට අවශ්‍ය නම් හුස්ම ගැනීමේ ශිල්පීය ක්‍රම, කකුල් එසවීම, යෝගා ආදිය කිරීමෙන් නිසි ලෙස ලිහිල් කිරීමට ඉගෙන ගන්න.

2. සෝනා තුළ විවේක ගැනීම


සෝනා යනු ඔබේ එදිනෙදා ගැටළු වලින් මිදීමට සහ ලිහිල් කිරීමට හොඳ ක්‍රමයක් පමණක් නොව එය ජලය රඳවා තබා ගැනීම අඩු කිරීමට තවත් ක්‍රමයකි. හාවඩ් වෛද්‍ය විද්‍යාලය විසින් ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද ලිපියකට අනුව දහඩිය දැමීම වහාම පාහේ ආරම්භ වේ. සාමාන්‍ය පුද්ගලයෙකුට මෙවැනි නවාතැනකදී දහඩිය පයින්ට් එකක් අහිමි වේ

3. ව්යායාම කිරීම


ඔබ වාඩි වී වැඩ කරන්නේද? බොහෝ විට ඔබ නිවසට පැමිණෙන විට ඔබේ කකුල් සහ වළලුකර ඉදිමී ඇති බව ඔබ දැක ඇති. දිගු වේලාවක් වාඩි වී සිටීමෙන් ජලය රඳවා තබා ගැනීම සහ ඒ ආශ්‍රිත රෝග ලක්ෂණ ඇති විය හැක. එය වළක්වා ගැනීම සඳහා ඔබේ ජීවිතය වඩාත් ක්‍රියාශීලී කරන්න. ව්‍යායාම් ශාලාවට යන්න. ඔබේ රැකියාවට ඇවිද යන්න. දුවන්න පුරුදුවන්න නැතිනම් පිහිනුම් තටාකයකට යන්න.

4. ඔබේ ආහාර පුරුදු සකස් කිරීම


ප්‍රෝටීන්, විටමින් බී 6, පොටෑසියම් සහ මැග්නීසියම් බහුල ආහාර අනුභව කිරීම ද ජලය රඳවා තබා ගැනීම අඩු කිරීමට උපකාරී වේ. මෙම නිෂ්පාදනවලට ඇතුළත් වන්නේ: බිත්තර, මැකරල්, ආර්ටිකෝක්, බීට්, සැල්දිරි, අලිගැට පේර, අන්නාසි, ඇප්රිකට්, අත්තික්කා, ඇස්පරගස් සහ කළු චොකලට්. ගෘහ චීස්, ක්ෂණික ඕට් මස්, ක්‍රීඩා බීම, කුකීස් හෝ ටින් කළ එළවළු වැනි අධික ලුණු සහිත ආහාර ගැනීමෙන් වැළකී සිටීම වඩා හොඳයි.

5. ප්‍රමාණවත් නින්දක් ලැබීම


නින්ද නොමැතිකම අපගේ සෞඛ්‍යයට අහිතකර ලෙස බලපාන අතර එය තරබාරුකම, හෘද රෝග, අධි රුධිර පීඩනය සහ දියවැඩියාව වැනි බරපතල වෛද්‍ය තත්වයන් ඇති කළ හැකිය. ජල සමතුලිතතාවය නියාමනය කරන බව දන්නා අපගේ වකුගඩු වල සානුකම්පිත වකුගඩු ස්නායු වලටද නරක නින්ද බලපාන බව විද්‍යාඥයින් තහවුරු කරයි. නිසි ලෙස ක්‍රියා කිරීමට බොහෝ දෙනෙකුට පැය 8ක් පමණ නිදා ගැනීමට සිදු වේ. නමුත් අපගෙන් සමහරෙකුට වැඩි හෝ අඩු කාලයක් අවශ්‍ය වේ. ඔබ වෙහෙසට පත්ව අවදි වී නින්දක් ගැනීමට අවස්ථාවක් සොයමින් සිටින්නේ නම් ඔබට රාත්‍රියේ වැඩි නින්දක් අවශ්‍ය විය හැකි බව මතක තබා ගන්න.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you