free page hit counter
කෑම ජාතිඔබේ යහපතට වඩා හානියක් කළ හැකි ජනප්‍රිය ආහාර වර්ග...

ඔබේ යහපතට වඩා හානියක් කළ හැකි ජනප්‍රිය ආහාර වර්ග 7ක් මෙන්න.

-

- Advertisment -spot_img

Vegan, ග්ලූටන් නොමැති, අඩු මේද, සහ සුපිරි ආහාර ලේබල් පවා ඔබට පරිපූර්ණ යහ පැවැත්මක් ලබා ගැනීමට උපකාර කිරීම සඳහා “සෞඛ්‍ය සම්පන්න” සහ “වරද රහිත” විකල්ප ලෙස නිරන්තරයෙන් ප්‍රවර්ධනය කරනු ලැබේ. කෙසේ වෙතත්, අනවශ්‍ය අමුද්‍රව්‍ය රාශියක් ඒවාට හොර රහසේ එකතු කළ හැකි අතර, අපගේ ප්‍රියතම කෙටි ආහාර අඩු පැහැදිලි කුණු ආහාර බවට පත් කරයි. අවසානයේදී, අපි අපගේ සෞඛ්‍යයට හානි කර අනපේක්ෂිත ලෙස අමතර පවුම් වැඩි කර ගත හැකිය.

  1. ඇපල් සයිඩර් විනාකිරි.

මෙම අමුද්‍රව්‍යය බර අඩු කර ගැනීමට උපකාරී වේද නැද්ද යන්න පිළිබඳව තවමත් විවාද පැවතියද, බොහෝ අය තවමත් ඔවුන්ගේ ආහාර වේලෙහි නිතිපතා කොටසක් ලෙස එය පානය කරති. කෙසේ වෙතත්, මෙම දියරය අධික ආම්ලිකතාවයකින් යුක්ත වන අතර ආමාශය අවුල් කර බඩ පිපීම ඇති කළ හැකි බව ඔවුන් දැන සිටිය යුතුය. ඊට අමතරව, එය ඔක්කාරය, උගුරේ පිළිස්සුම්, දත් වලට හානි සහ අස්ථි අහිමි වීමට පවා හේතු විය හැක.

  1. ළදරු කපන ලද කැරට්.

සිත් ඇදගන්නා සුළු ආහාරයක් බවට පත් කිරීම සඳහා, විශාල කැරට් ප්රමාණය අඩු කිරීමේ ක්රියාවලියක් හරහා ගමන් කරයි. අවසාන නිෂ්පාදනයේ සමහර විට සාමාන්‍ය කැරට් වලට වඩා විටමින් අඩු විය හැක. ගබඩාව සීතල තත්වයන් තුළ අමු ළදරු කැරට් තබා නොගන්නේ නම් හෝ ඒවා වියළි වී ඇති බව ඔබ දැක තිබේ නම්, මෙයින් අදහස් කරන්නේ ඒවායේ පෝෂ්‍ය පදාර්ථ ද අඩු වී ඇති බවයි. ආරක්ෂිත පැත්තේ සිටීමට, නිතිපතා නොකැඩූ කැරට් තෝරාගෙන ඒවා නිවසේදීම පිළියෙළ කරන්න.

  1. ක්ෂණික ඕට් මස්.

ක්ෂණික ඕට් මස්වල සාමාන්‍යයෙන් තන්තු නොමැති අතර රසය එකතු කිරීම සඳහා පිටි සහ සීනි සමඟ මිශ්‍ර කරනු ලැබේ. මෙය රුධිරයේ ග්ලූකෝස් වැඩිවීමට හේතු විය හැකි අතර ඔබ දිනපතා ආහාරයට ගැනීමට කැමති නම් සෞඛ්‍ය ගැටලු ඇති විය හැක. ඕට් මස් ලබා දෙන ප්‍රතිලාභ ලබා ගැනීම සඳහා, සම්පූර්ණ ධාන්ය, රෝල් කරන ලද හෝ වානේ කපන ලද ඕට්ස් තෝරාගෙන ඒවා පලතුරු හෝ බෙරි සමඟ පැණිරස කිරීම වඩා හොඳය.

  1. මේදය අඩු කළ රටකජු බටර්.

අඩු මේද රටකජු බටර් කොටසක සාමාන්‍ය භාජනයක ඇති කැලරි ප්‍රමාණයට සමාන වේ. නමුත් අඩු මේද වලදී, මේදය බොහෝ විට සැකසූ පිරවුම් සහ සීනි සමඟ ප්රතිස්ථාපනය වේ. වඩා සෞඛ්‍ය සම්පන්න පෝෂ්‍ය පදාර්ථ අඩංගු බැවින් ස්වාභාවික, සම්පූර්ණ මේද ප්‍රභේදය මධ්‍යස්ථව භුක්ති විඳීම වඩා හොඳය.

5 . ග්ලූටන් රහිත නිෂ්පාදන.

ඔබ ග්ලූටන් නොඉවසිලිමත් නොවේ නම්, ඔබ ඇත්තටම ග්ලූටන් වළක්වා නොගත යුතුය. හොඳ අලෙවිකරණයට ස්තූතියි, ග්ලූටන්-නිදහස් නිෂ්පාදන දැන් සෞඛ්‍ය සම්පන්න විකල්ප ලෙස සැලකේ. නමුත් දත්ත පෙන්නුම් කරන්නේ ඒවායේ ග්ලූටන් විකල්පයන්ට වඩා සීනි, ලුණු සහ සංතෘප්ත මේදය වැඩි බවයි. ප්‍රෝටීන් ප්‍රමාණය අඩු බැවින් ඒවා පෝෂණ ගුණයෙන්ද අඩුය. ඊට අමතරව, ග්ලූටන් රහිත ලෙස ලේබල් කර ඇති දේවල් සාමාන්යයෙන් වඩා මිල අධික වේ.

  1. Veggie බර්ගර්.

පාරිභෝගිකයන් ලේබලය මත “ශාක මත පදනම් වූ” දකින විට, ඔවුන් නිෂ්පාදන සෞඛ්ය සම්පන්න බව ස්වයංක්රීයව සිතනු ඇත. Veggie බර්ගර් සකසන ලද ආහාර ලෙස සලකනු ලබන අතර, සමහර වෙළඳසැල් වලින් මිලදී ගන්නා වෙනස්කම් වල පැටි එකට තබා ගැනීම සඳහා ලුණු මෙන්ම තෙල් හෝ බටර් විශාල ප්‍රමාණයක් අඩංගු විය හැක. ඒවා නිතර ආහාරයට ගැනීමෙන් වැඩි කැලරි පරිභෝජනයක් හා සෞඛ්ය ගැටලු ඇති විය හැක. ශාක මත පදනම් වූ විකල්පයෙන් හොඳම දේ ලබා ගැනීම සඳහා, ඒවා ඔබම නිවසේදීම සාදා ගැනීම වඩා හොඳය.

  1. සූදානම් කළ සැමන්.

ඔබ අවන්හලක බේක් කළ සැමන් මත්ස්‍යයන් තෝරා ගන්නේ නම්, ඔබේ මාළුවලට එකතු වන විවිධ ග්ලේස් සෝස් ගැන විමසිල්ලෙන් සිටින්න. එවැනි ආලේපනයක් සාමාන්‍යයෙන් සීනි සහ තෙල් අධික වන අතර එමඟින් පහසුවෙන් අනවශ්‍ය කැලරි එකතු කර පිඟානේ සෞඛ්‍ය ප්‍රතිලාභ අඩු කරයි.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you