free page hit counter
අම්මලා බබාලා ගැනගර්භණීභාවය පිළිබඳ මිථ්යාවන් 10 ක් සහ ඒවා ගැන ඔබ...

ගර්භණීභාවය පිළිබඳ මිථ්යාවන් 10 ක් සහ ඒවා ගැන ඔබ දැනගත යුතු දේ

-

- Advertisment -spot_img

ගැබ් ගැනීම යනු කාන්තාවකගේ ජීවිතයේ ඉතා වැදගත් හා උද්යෝගිමත් කාල පරිච්ඡේදයකි. එවැනි අද්විතීය සිදුවීමක් විවිධ අගතීන් සහ ඒකාකෘති විශාල සංඛ්‍යාවකින් වට වී තිබීම පුදුමයක් නොවේ. I Love You හි අපි ළදරුවන් ගැන කියවීමට සහ දෙමාපියන්ට සාමාන්‍යයෙන් ඇති මිථ්‍යා විශ්වාසයන් පිළිබඳ විද්‍යාත්මක පැහැදිලි කිරීම් වලට කැමතියි. පරම්පරාවෙන් පරම්පරාවට පැවත එන ගැබ් ගැනීම පිළිබඳ ජනප්‍රිය මිථ්‍යාවන් 10 ක් ගැන ඔබව දැනුවත් කිරීමට මෙම ලිපිය සකසනු ලැබුවා.

10. ගර්භනී කාන්තාවන් දෙදෙනෙකු සඳහා ආහාර ගත යුතුයි.


පෝෂණ හා ආහාර විද්‍යාව පිළිබඳ පෝෂණවේදීන් කියා සිටින්නේ කාන්තාවක් නිරෝගී බරක් ඇත්නම් පළමු ත්‍රෛමාසිකයේදී ඇයට අමතර කැලරි ප්‍රමාණයක් පරිභෝජනය කිරීමට අවශ්‍ය නොවන බවයි. දෙවන ත්‍රෛමාසිකයේදී දිනකට අමතර කැලරි 340 ක් සහ තුන්වන කාලය තුළ දිනකට කැලරි 450 ක් පමණ එකතු කිරීම විශේෂඥයින් නිර්දේශ කරයි. මෙම අමතර කැලරි කිරි, ඇට වර්ග හෝ කෙට්ටු ප්‍රෝටීන් වලින් පැමිණිය යුතුය. අනාගත මව්වරුන් වැඩිපුර ආහාර ගැනීම වෙනුවට සෞඛ්‍ය සම්පන්න ආහාර ගැනීම කෙරෙහි අවධානය යොමු කළ යුත්තේ එබැවිනි.

9. ගැබ් ගැනීම කාන්තාවන්ට “ළදරු මොළයක්” ලබා දෙයි.


හෝමෝන මට්ටමේ වෙනස්වීම් සාමාන්‍යයෙන් කාන්තාවන් වඩාත් චිත්තවේගීය හා සංවේදී කරයි. නමුත් ගර්භණී සමයේදී බොහෝ කාන්තාවන් නව කුසලතා සොයාගෙන නව කුසලතා ලබා ගනී. නිදසුනක් වශයෙන් ඔවුන්ගෙන් සමහරක් Luo Qianxi වැනි විස්මිත පින්තූර පින්තාරු කරති. ළමා පොත් ලියන්නට ගනී. ඔවුන්ගේම ව්යාපාර ආරම්භ කරයි. බොහෝ නිළියන් ඔවුන් ගැබ්ගෙන සිටියදී සාර්ථකව චිත්‍රපටවල වැඩ කරන අතර ආකර්ෂණීය ප්‍රතිඵල සමඟ අපව මවිතයට පත් කරයි.
කාන්තාවගේ මොළය සමාජ අනුවර්තනය වීමට උත්සාහ කරන අතර දරුවා සහ අනාගත මව අතර බැඳීමක් ඇති කිරීමට උත්සාහ කරයි. එමනිසා සමහර කාන්තාවන්ට එකවර දේවල් කිහිපයක් කිරීම දුෂ්කර වන අතර ඔවුන් වඩාත් අමතක වන සුළු සහ නොසැලකිලිමත් විය හැකියි.

8. අල්ට්රා සවුන්ඩ් පරීක්ෂණය දරුවාට වේදනාවක්.


බොහෝ වෛද්‍යවරු නිර්දේශ කරන්නේ සාමාන්‍ය භ්‍රෑණ වර්ධනයක් අත්විඳින ළදරුවන් තම ගර්භණී සමයේදී 3 වතාවක් අල්ට්‍රා සවුන්ඩ් ස්කෑන් පරීක්ෂණයකට භාජනය කළ යුතු බවයි. පරීක්ෂණයක් සිදු කළ යුත්තේ මවගේ හෝ දරුවාගේ සෞඛ්යයට තර්ජනයක් විය හැකි නම් පමණි.
අල්ට්රා සවුන්ඩ් රූපකරණය අධි-සංඛ්‍යාත ශබ්ද තරංග භාවිතා කරන අතර එක්ස් කිරණ රූප මෙන් නොව. අයනීකරණ විකිරණ නිරාවරණයක් එහි නොමැත. අල්ට්රා සවුන්ඩ් ස්කෑන් වලට අනුව වෛද්‍යවරුන්ට අස්ථි ගැබ්ගැනීමේ හැකියාව බැහැර කළ හැකිය. කලලරූපයේ ඇතිවිය හැකි ව්‍යාධි තීරණය කිරීමට හැකියාව සහ කාලයත් සමඟ කාන්තාවට සහ දරුවාට උපකාර කළ හැකිය.

7. කාන්තාවක් වයස අවුරුදු 30 ට පෙර තම පළමු දරුවා බිහි කළ යුතුයි.


අවුරුදු 30 ± වයසැති කාන්තාවක් තමාව හොඳින් රැකබලා ගන්නේ නම්, සෞඛ්‍ය සම්පන්න ආහාර අනුභව කරන්නේ නම්, ප්‍රමාණවත් ව්‍යායාමයක් ලබා ගන්නේ නම් සහ නිතිපතා වැළැක්වීමේ වෛද්‍ය පරීක්ෂණවලට භාජනය වන්නේ නම් ගර්භණී සමයේදී සංකූලතා ඇතිවීමේ අවදානම අවුරුදු 20 ක ගැහැණු ළමයෙකුට වඩා වැඩි නොවේ. කලලරූපයේ ව්‍යාධි සහ ගර්භණී සමයේදී ඇති වන ගැටළු බොහෝ දුරට සම්බන්ධ වන්නේ ශරීරයේ තත්වයට මිස මවගේ ජීව විද්‍යාත්මක වයසට නොවේ. නවීන රෝග විනිශ්චය ක්‍රම මඟින් හැකි ඉක්මනින් සංවර්ධනයේ අපගමනය පෙන්විය හැකිය. එබැවින් කාන්තාවන්ට ශාරීරිකව හා මනෝවිද්‍යාත්මකව ඒ සඳහා සැබවින්ම සූදානම් වූ විට ගැබ් ගැනීමක් සැලසුම් කළ හැකිය.

6. ගර්භණී සමයේදී සියලුම කාන්තාවන් ලුණු සහිත ආහාර වලට ආශා කරයි.


ගර්භනී කාන්තාවකගේ ශරීරයට අතුරුදහන් වූ පෝෂ්‍ය පදාර්ථ සහ ඛනිජ ලවණ අවශ්‍ය බව ඉතා අමුතු ආකාරයකින් ඉඟි කිරීමට උත්සාහ කළ හැකිය. නිදසුනක් වශයෙන් හුණු කෑල්ලක් හෝ අළු අතලොස්සක් අනුභව කිරීමට ඇති ආශාව හරහා විකාර ගැස්ට්‍රොනොමික් නැඹුරුතාවයන් සඳහා තවත් හේතුවක් වන්නේ හෝමෝන වෙනස්කම් වල වන අතර සමහර විට එය ඔබටම ප්‍රතිකාර කිරීමට ඇති ආශාවයි.
ගර්භනී කාන්තාවන්ට ලුණු පමණක් නොව පැණිරස හෝ ඇඹුල් ආහාර ද ආශා කළ හැකිය. නමුත් චොකලට් තවමත් වඩාත්ම කැමති ආහාර ලැයිස්තුවේ අංක එකේ නිෂ්පාදන වේ.

5. ව්‍යායාම් ශාලාවට යනවාද? කඳු නැගීමකදී හෝ පිහිනුම් තටාකයට යනවාද? ඉදිරි මාස 9 සඳහා මේවා අවශ්‍ය නැහැ.

ගර්භණී සමයේදී කාන්තාවක් කිසිදු සෞඛ්ය ගැටළු වලට මුහුණ නොදුන්නේ නම් මවක් වීමට සිටින කෙනෙකුන් සඳහා නිතිපතා ශාරීරික ව්යායාම අත්යවශ්ය වේ. ක්රීඩාව හොඳ තත්ත්වයේ සිටීමට පමණක් නොව කලලරූපය වර්ධනයට ප්රයෝජනවත් වන අතර දරු ප්රසූතියේ ක්රියාවලිය ද මේ මගින් පහසු කරයි. ස්වභාවධර්මය සෑම දෙයක් ගැනම සැලකිලිමත් වන අතර ගර්භණී සමයේදී කාන්තාවකගේ මාංශ පේශි සහ කණ්ඩරාවන් වඩාත් ප්රත්යාස්ථ හා ශක්තිමත් වන්නේ එබැවිනි.ඔබේ ව්‍යායාමවල තීව්‍රතාවය පිළිබඳව ඔබ සැමවිටම වෛද්‍යවරයෙකුගෙන් සහ පළපුරුදු යෝග්‍යතා උපදේශකයෙකුගෙන් උපදෙස් ලබා ගත යුතු බව මතක තබා ගන්න.

4. ගර්භනී කාන්තාවන් තම හිසකෙස් සායම් කිරීම හෝ නියපොතු තීන්ත ආලේප කිරීම නොකළ යුතුය.


ගර්භණී සමයේදී විශිෂ්ට පෙනුමක් ලබා ගැනීමේ රහස වන්නේ රූපලාවන නිෂ්පාදනවල සංයුතිය කෙරෙහි වැඩි අවධානයක් යොමු කිරීමයි. ගර්භනී කාන්තාවන් ටොලුයින්, ෆෝමල්ඩිහයිඩ් සහ ඩයිබියුටයිල් තැලේට් වැනි සංරචක වලින් වැළකී සිටිය යුතු අතර ඔවුන් නැවත ඔවුන්ගේ රූපලාවන්‍ය ක්‍රියාකාරකම් සඳහා භාවිතා කිරීමට පෙර දරුවා ඉපදෙන තෙක් බලා සිටිය යුතුයි.උසස් තත්ත්වයේ නවීන රූපලාවණ්‍ය නිෂ්පාදන සාමාන්‍යයෙන් භයානක මූලද්‍රව්‍ය අඩංගු නොවන බැවින් ඒවා ගර්භණී සමයේදී භාවිතා කිරීමට සුදුසුයි. අඩංගු අමුද්‍රව්‍ය කියවීමට අනිවාර්යෙන් මතක තබා ගන්න.

3. ගර්භනී කාන්තාවකට ආතතිය අතිශයින්ම භයානක යි.


නිරන්තර හා දැඩි ආතතිය කිසිවෙකුට ප්රයෝජනවත් නොවේ. නමුත් අප සියල්ලන්ම සමහර විට ආතති සහගත තත්වයන්ට මුහුණ දෙන අතර මෙය සම්පූර්ණයෙන්ම සාමාන්‍ය දෙයකි. ආතතිය කෙරෙහි ඔබේ ආකල්පය ඇත්ත වශයෙන්ම වෙනසක් ඇති කරයි. ඔබ ආතතියට පත් වුවහොත් දරුවා දුක් විඳීම ගැන නිරන්තර කනස්සල්ල සහ කනස්සල්ල කෙටි චිත්තවේගීය පිපිරීමකට වඩා නරක යි. කුඩා කරදරයක් ඔබේ මනෝභාවය නරක් කිරීමට ඉඩ නොදෙන්න.

2. ස්ට්‍රෙච් මාර්ක් සඳහා ක්‍රීම් එක අනිවාර්යයි.


ස්ට්‍රෙච් මාර්ක් ක්‍රීම් බොහෝ විට යම් ආකාරයක ඉන්ද්‍රජාලික මෙවලමක් ලෙස සලකනු ලබන අතර ගර්භණීභාවයට සම්බන්ධ සියලුම සමේ ගැටළු විසඳීමට ඵලදායී ක්‍රමයක් ලෙස සැලකේ. නමුත් සංයුතිය ගර්භනී කාන්තාවන්ට අනතුරුදායක විය හැකි බව සඳහන් කිරීම වැදගත් වේ. එසේම එවැනි නිෂ්පාදනයක් භාවිතා කිරීමෙන් ඔබේ සම වඩාත් ප්රත්යාස්ථ හා සිනිඳු කළ හැකි නමුත් එය ඔබගේ දිගු ලකුණු ඉවත් කළ නොහැක. ඔබ ජානමය සාධකය හෝ ඔබේ සමේ වර්ගය අවතක්සේරු නොකළ යුතුයි. ඔබේ මව, නැන්දා හෝ ආච්චි සමඟ කතා කර ගැබ් ගැනීමෙන් පසු ඔවුන්ගේ සමේ තත්ත්වය ගැන සොයා බලන්න.

1. තුන්වන කාර්තුවේදී ජල පරිභෝජනය අඩු කළ යුතුයි.


විද්‍යාඥයින් ඔබ ප්‍රමාණවත් තරම් පානය කරන්නේ දැයි පරීක්ෂා කර බැලීමට අතිශය සරල පරීක්ෂණයක් දියුණු කර ඇත. ඔබේ මුත්‍රා කෙරෙහි අවධානය යොමු කරන්න. එය සුදුමැලි හෝ අවර්ණ නම් ඔබට දිනකට කිහිප වතාවක් මුත්රා කිරීමට අවශ්ය නම් ඔබට අවශ්ය ජල ප්රමාණය ලබා ගනී.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you