free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්ඔබ බර අඩු කර ගන්නා විට ඔබේ ශරීරයට සහ...

ඔබ බර අඩු කර ගන්නා විට ඔබේ ශරීරයට සහ මොළයට සිදු වන දේ ගැන ඔබ කිසිදිනක මින් පෙර සිතුවාද ?

-

- Advertisment -spot_img

ඔබට අහිමි වන සෑම මේදය රාත්තල් 10ක් සඳහාම රාත්තල් 8.4 ක් වාතයට මුදා හරින අතර ඉතිරිය දහඩිය, කඳුළු, මුත්‍රා සහ ඔබේ ශරීරයෙන් වෙනත් තරල බවට පරිවර්තනය වේ. නමුත් බර අඩු කර ගැනීම යනු ඔබේ පිටුපස රෝල් හෝ මේදය පමණක් තිබෙනවා යැයි විශ්වාස කළ නොහැකී. මන්ද මෙම ක්‍රියාවලියේදී ඔබේ මුළු ශරීරයම බොහෝ වෙනස්කම් වලට භාජනය වේ. ඒ වගේම සමහර විට ඔබට අනපේක්ෂිත ප්‍රතිඵලද ලැබිය හැක. ඔබ අමතර බර අඩු කළ විට ඔබේ ශරීරයේ සහ මොළයේ සිදුවන වෙනස්කම් මොනවාදැයි හරියටම සොයාබැලීමට අප තීරණය කළ අතර මේ ඒ සදහා ලැබුනු තොරතුරු කිහිපයකි.

11. ඔබේ ශක්ති මට්ටම ඉහළ යයි.


අමතර පවුම් කිහිපයක් ඉවත් කිරීමෙන් පසු ඔබ අත්විඳින පළමු දෙය නම් විශාල ශක්ති ප්‍රවර්ධනයකි. හේතුව ඉතා සරලයි. ඔබ රැගෙන යන බර අඩු වන තරමට වෙනත් වැදගත් දේවල් කිරීමට ඔබ වැඩි ශක්තියක් ඉතිරි කරයි. ඊට අමතරව බර අඩු වීම ඔක්සිජන් කාර්යක්ෂමතාව වැඩි දියුණු කරන බැවින් පඩිපෙළ නගින විට හෝ බසය අල්ලා ගැනීමට උත්සාහ කරන විට ඔබට තවදුරටත් හුස්ම හිරවීමක් සිදු නොවෙයි.

10. ඔබේ මතකය වැඩි දියුණු වේ.


ඔබේ මොළය බර අඩු කර ගැනීමෙන් ප්රතිලාභ ලබන තවත් ඉන්ද්රියයකි. සමහර අධ්‍යයනයන් පවා පෙන්වා දී ඇත්තේ අතිරික්ත මේදය ඉවත් කිරීමෙන් සැලසුම් කිරීම, උපාය මාර්ග කිරීම සහ සංවිධානය කිරීම සම්බන්ධ ඔබේ සංජානන හැකියාවන් වැඩිදියුණු කළ හැකි බවයි. බර අඩු වීමෙන් පසු ඔබේ මොළය නව මතකයන් ගබඩා කිරීමේදී වඩාත් ක්‍රියාශීලී වන අතර එම නිසා අවශ්‍ය තොරතුරු මතක තබා ගැනීමට දේවල් අවශ්‍ය වන්නේ බොහෝම අඩුවෙනි.

9. ඔබේ සම පැහැදිලි වේ.


ඔබේ බර අඩු කර ගැනීමේ ගමන මගින් තවත් අමතර ප්‍රසාද දීමනාවක් සපයයි. ඔබට සෞඛ්‍ය සම්පන්න බවක් පමණක් නොව නිරෝගී පෙනුමක් ද ලැබෙනු ඇත. සෞඛ්‍ය සම්පන්න ජීවන රටාවක් ගත කිරීමට සහ අමතර බර අඩු කර ගැනීමට තීරණය කළ සමහර අය ඔවුන්ගේ පෙනුමේ විශාල වෙනස්කම් දැක ඇත. ඔවුන්ගේ සම පිරිසිදු වී පීල් කිරීම නැවැත්වූ අතර ඔවුන්ගේ හිසකෙස් ඝන වී, ඔවුන්ගේ නියපොතු ශක්තිමත් විය.

8. ඔබේ දණහිස් තවදුරටත් රිදෙන්නේ නැත.


ශරීරයේ බර රාත්තල් එකක් පමණක් අඩු කර ගැනීමෙන් ඔබේ දණහිසේ සන්ධිවල පීඩනය රාත්තල් 4ක් අඩු කරයි. ඔබ මෙම බරෙන් ඔවුන්ව නිදහස් කළහොත් ඔබේ දණහිස් කොතරම් කෘතඥ වනු ඇත්දැයි සිතා බලන්න. ඊට අමතරව බර අඩු කර ගැනීම විශේෂයෙන් ඔබේ බඩ වටා තැන්පත් වී ඇති visceral මේදය නම් ආතරයිටිස් සහ අනෙකුත් සන්ධි රෝග වල රෝග ලක්ෂණ අඩු කර ගත හැකිය.

7. ඔබේ අසාත්මිකතා මෘදු වේ.


අමතර බර ඔබේ ශ්වසන පද්ධතියට බාධා කරන අතර ඔබ බොහෝ විට සෘතුමය අසාත්මිකතාවන්ගෙන් පීඩා විඳින්නේ නම් එය ඔබගේ රෝග ලක්ෂණ තවත් උග්ර කරයි. නමුත් ඔබ කෙට්ටු වන විට ඔබේ ශ්වසන නාලිකා පැහැදිලි වීම නිසා ඔබට මෘදු අසාත්මිකතා ඇති වීමට පටන් ගනී. සමහර අවස්ථාවලදී ඔබට ඔබේ ආශ්වාස කරන්නා ඉවත් කර ඔබේ සුපුරුදු සෘතුමය පෙති ගැනීමෙන් වැළකී සිටිය හැකිය.

6. ඔබේ පාද කුඩා වේ.


ඔබ අමතර බර අඩු කරන විට ඔබේ මුළු සිරුරේම මේදය නැති වී යන අතර මෙයට ඔබේ පාදද ඇතුළත් වේ. එබැවින් ඔබේ ප්රියතම සපත්තු ඔබේ පාදවලින් ලිස්සා යාමට පටන් ගන්නා විට කලබල නොවන්න.

5. ඔබ සීතලට උෂ්ණත්වයට වඩා සංවේදී වේ.


ඔබ පවුම් අහිමි වන විට ඔබේ ශරීරය ආවරණය කර එය උණුසුම්ව තබා ගන්නා පරිවාරක මේදය වචනාර්ථයෙන් ඔබට අහිමි වේ. මෙම අමතර ස්තරය නොමැතිව විශේෂයෙන් සීතල කාලගුණය තුළ උෂ්ණත්වයේ වෙනස්වීම් වලට ඔබේ ශරීරය වඩාත් සංවේදී වේ. ඔබට සිසිල් බවක් දැනීමට තවත් හේතුවක් වන්නේ ඔබේ පරිවෘත්තීය වේගය අඩු වීමයි. ඔබේ ශරීරයට අමතර කැලරි විශාල ප්‍රමාණයක් නොමැති නිසා හැකිතාක් ශක්තිය ඉතිරි කර ගැනීමට උත්සාහ කරයි.

4. ඔබේ ඔසප් චක්‍රය වෙනස් වේ.


ඔබේ හෝමෝන මට්ටම ඔබේ සිරුරේ බර සමඟ සමීපව සම්බන්ධ වේ. එබැවින් ඔබට අමතර මේදය නැති වූ විට හෝ වැඩි වූ විට ඔබේ අන්තරාසර්ග පද්ධතිය යම් යම් වෙනස්කම් වලට භාජනය වේ. ඔබේ එස්ටජන් සහ ටෙස්ටොස්ටෙරෝන් මට්ටම් ඉහළ යාම සහ පහත වැටීම ඔසප් අක්‍රමවත් වීම, බර හෝ සැහැල්ලු ප්‍රවාහයක් සහ ඔබේ චක්‍රය කෙටි වීම හෝ දිගු වීම සිදු විය හැක.

3. ඔබට හිසරදය අඩුකරයි.


තරබාරුකම සෘජුවම හිසේ කැක්කුම ඇති නොකරන නමුත් එය ඉරුවාරදය ඇතිවීමේ අවදානම 50% කින් වැඩි කරයි. සෞඛ්ය විශේෂඥයින් විසින් සහාය දක්වන වත්මන් න්යාය මේද සෛල ඔබේ ශරීරයේ දැවිල්ල වැඩි කරන බවයි. ඇතැම් අවස්ථාවලදී ඉරුවාරදය ඇති විය හැක. අමතර බර අඩු කර ගැනීමෙන් ඔබේ හිසරදයේ බරපතලකම සහ ප්‍රමාණය අඩු කළ හැක්කේ එබැවිනි.

2. ඔබේ ආහාර රුචිය වැඩි වේ.


ඔබ බර අඩු කරන විට එය ඔබේ මේද සෛල මගින් නිකුත් කරන හෝමෝනයක් වන ලෙප්ටින් මට්ටම අඩු කරයි. එය ඔබේ පිරී ඇති බවට ඔබේ මොළයට සංඥා යවයි. ඔබේ ශරීරය ඔබේ ලෙප්ටින් මට්ටම සාමාන්‍ය තත්ත්වයට ගෙන ඒමට උත්සාහ කරන අතර මෙය ආහාර රුචිය වැඩි කිරීමට සහ මේද හා අධික කැලරි සහිත ආහාර අනුභව කිරීමට දැඩි ආශාවක් ඇති කරයි. නමුත් යටත් නොවන්න. ඔබේ ශරීරය එහි නව ජීවන රටාවට හුරු වූ විට මෙම ආශාවන් අතුරුදහන් වනු ඇත.

1. ඔබ ගොරවන එක නවත්වන්න.


ඔබේ සිරුරේ බරෙන් අවම වශයෙන් 5%ක්වත් අඩු කර ගැනීමෙන් ඔබට රාත්‍රිය පුරා වඩා හොඳින් නිදා ගැනීමට සහ වැඩි කාලයක් නිදා ගැනීමට හැකි බව පර්යේෂකයන් සොයාගෙන ඇත. සාමාන්‍ය බර අඩු වීම පවා ඔබේ බෙල්ල වටා ඇති අතිරික්ත බර අඩු කරන අතර එය සාමාන්‍යයෙන් ඔබේ ඉහළ ශ්වසන මාර්ගය අවහිර කරන අතර නින්දේ apnea සහ ගොරවන රෝග ලක්ෂණ උග්‍ර කරයි. මධ්‍යම රාත්‍රියේ ඔබව අවදි කිරීමට කිසිවක් නොමැතිව ඔබේ නින්දේ ගුණාත්මක භාවය සැලකිය යුතු ලෙස යහපත් වන අතර මෙය උපකාර වේඔබ වඩා වේගයෙන් බර අඩු කරයි.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you