free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්මාස 2 කින් දත් නැවත වර්ධනය කිරීමට විද්‍යාඥයින් සොයාගෙන...

මාස 2 කින් දත් නැවත වර්ධනය කිරීමට විද්‍යාඥයින් සොයාගෙන ඇති ක්‍රමයක්

-

- Advertisment -spot_img

වැඩිහිටියෙකු ලෙස දත් නැතිවීම ගැන සිතීමට බිය විය හැකි නමුත් එය බොහෝ අය මුහුණ දෙන ගැටලුවකි. වැඩිහිටියන්ගෙන් හතරෙන් එකකට වඩා වයස අවුරුදු 74 වන විට ඔවුන්ගේ දත් සියල්ලම නැති වී යයි. දන්ත බද්ධ කිරීම්වලට උපකාර කළ හැකි වුවද ඔවුන් සැබවින්ම අපහසුතාවයට පත් විය හැකියාව ඇත. විශේෂයෙන් එය සිදුවන්නේ ඔවුන් වයසට යන විට මුඛයට අනුවර්තනය නොවන බැවිනි. කෙසේ වෙතත් නව තාක්ෂණයක් මගින් රෝගියාගේම වැඩිහිටි ප්‍රාථමික සෛල භාවිතයෙන් සති 9 කින් නව දත් වර්ධනය කිරීමට මිනිසුන්ට උපකාර කිරීමේ හැකියාවක් ඇති බව සොයාගෙන තිබෙනවා. I Love You හි අපි සැමවිටම සෞඛ්‍ය සහ විද්‍යාවේ ඉදිරි ගමන ගැන විමසිල්ලෙන් සිටින අතර ඔබටත් මේ තොරතුරු වැදගත් වේවි යැයි සිතනා බැවින් මෙම ලිපිය රැගෙන ආවා.

නිව් යෝර්ක් නගරයේ කොලොම්බියා විශ්ව විද්‍යාලයේ වෛද්‍ය මධ්‍යස්ථානයේ පර්යේෂකයන් බලාපොරොත්තු වන්නේ ව්‍යුහ විද්‍යාත්මකව නිවැරදි දතක් වර්ධනය කිරීම සඳහා රෝගියෙකුගේම ප්‍රාථමික සෛල ලබා ගත හැකි බවයි. ඊට අමතරව ඔවුන්ට එය ඇද ගත හැකි නම් නව දත ඇත්ත වශයෙන්ම පුද්ගලයෙකුගේ හිස් කබලේ සොකට් තුළ වර්ධනය වන අතර එය අවට විදුරුමස් පටක සමඟ ඒකාබද්ධ වීමට පවා ඉඩ සලසයි. මිනිසුන් තුළ නොමැති වුවද දත් වර්ධනය කිරීමේ හැකියාව ඔවුන් දැනටමත් ඔප්පු කර ඇත.

දන්ත වෛද්‍ය පර්යේෂණ සඟරාවට අනුව පර්යේෂකයන් මීයන් 22 ක් යොදා ගනිමින් අත්හදා බැලීමක් සිදු කර ඇත. වර්ධන සාධක මීයන්ගේ මුඛයේ තැන්පත් කිරීමෙන් පසු සති 9 ක් ඇතුළත නව අස්ථි ද්‍රව්‍ය ප්‍රතිජනනය කර ඒකාබද්ධ විය. පර්යේෂකයන්ට අනුව ජීවියෙකු තුළ දත් වැනි ව්‍යුහයන් ප්‍රතිජනනය කළ පළමු අවස්ථාව මෙයයි.

මෙම ප්‍රතිකාරය මිනිසුන් තුළ සාර්ථක බව ඔප්පු වුවහොත් නව ක්‍රියා පටිපාටිය සමඟ විවිධ ප්‍රතිලාභ ලැබිය හැකිය. දත වැඩෙන්නේ එය රැඳෙන සොකට් එකේ නිසා දත වැඩෙන විට පිටත ප්‍රාථමික සෛල අස්වැන්න නෙලීම හෝ දතට බාහිර පරිසරයක් නිර්මාණය කිරීම අවශ්‍ය නොවේ. මේ නිසා පර්යේෂකයන් බලාපොරොත්තු වන්නේ මෙය දන්ත තැන්පත් කිරීමට නොහැකි රෝගීන් සඳහා වඩාත් ලාභදායී විසඳුමක් වනු ඇති බවයි. මීට අමතරව දත මුඛය තුළම වර්ධනය වන බැවින් සුවය ලැබීමේ කාලය අඩු වනු ඇති අතර එය දත් අසාර්ථක වීමට ඇති ඉඩකඩ අඩු වනු ඇත.

කෙසේ වෙතත් දැනට නැතිවූ දත් වෙනුවට මිනිසුන්ට උපකාර කිරීමට අපට ඇති ආසන්නතම දෙය වන්නේ දන්ත බද්ධ කිරීමයි. අවාසනාවකට මෙන් බද්ධ කිරීම් වේදනාකාරී විය හැකි අතර දිගු සුව කිරීමේ ක්රියාවලියක් අවශ්ය වන අතර බොහෝ විට වයසට යෑමේ මුඛයට අනුගත නොවන්න එය බද්ධ කිරීම සම්පූර්ණයෙන්ම අසාර්ථක වීමට හේතු විය හැක. එයින් කියැවෙන්නේ මෙම නව විකල්පය ඉතා ඉක්මනින් යථාර්ථයක් විය හැකි බවයි. මේ වන විටත් කොලොම්බියා විශ්ව විද්‍යාලය මෙම නව තාක්‍ෂණය සඳහා පේටන්ට් බලපත්‍ර අයදුම්පත් ගොනු කර ඇති අතර ක්‍රියාවලිය වාණිජමය වශයෙන් ලබා ගත හැකි ක්‍රම පිළිබඳව ද සොයා බලයි.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you