free page hit counter
සෞඛ්‍ය උපදෙස්හදීසි අවස්ථාවල ඔබට ප්‍රයෝජනවත් විය හැකි අරුම පුදුම ප්‍රථමාධාර...

හදීසි අවස්ථාවල ඔබට ප්‍රයෝජනවත් විය හැකි අරුම පුදුම ප්‍රථමාධාර ක්‍රම 10 ක්

-

- Advertisment -spot_img

ප්‍රථමාධාර පිළිබඳ මූලික කරුණු දැන ගැනීමෙන් ඔබේ ජීවිත ඇතුළුව ඔබ අවට සිටින අයගේ ජීවිත බේරා ගැනීමට වචනාර්ථයෙන් ඔබට උපකාර කිරීමට හැකියාව ඇත. ඔබ හදිසි තත්වයක් මැද සිටින විට තත්වය තක්සේරු කරන්නේ කෙසේද? ඔබට උදව් කිරීමට කළ හැකි දේ සහ උදව් කරන දේ සහ නොකරන දේ අතර වෙනස පවා දැන ගැනීම වඩාත් සුදුසුයි. I Love You හි සිටින අපට සැමවිටම අවශ්‍ය වන්නේ ඔබ ගැන සැලකිලිමත් වන්නේ කෙසේද යන්න පිළිබඳව යාවත්කාලීනව සිටීමයි. එබැවින් අපි යම් දිනක ඔබේ ජීවිතය බේරා ගත හැකි ඉක්මන් ප්‍රථමාධාර ඉඟි කිහිපයක් මෙම ලිපිය මගින් එකතු කර ඇත.

1. තුවාල


ඔබ තුවාලයක් සමඟ කටයුතු කරන සෑම විටම එය ඔබේ හදවතේ මට්ටමට වඩා ඉහළට ඔසවා තැබීමට උත්සාහ කළ යුතුයි. මෙය ඉදිමීම සමනය කරන අතර ප්‍රදේශයෙන් තරල ඉවතට යාමට උපකාරී වේ. ඔබේ තුවාලය ඔබේ ඉණෙහි හෝ තට්ටම්වල තිබේ නම් වැතිර සිටීම හෝ කොට්ටවලින් එම ස්ථානය ඔසවා තබන්න. ඔබට තුවාලය ඉහළ නැංවීමට නොහැකි නම් එය හෘද මට්ටමේ හෝ හැකි තරම් සමීපව තබා ගැනීමට උත්සාහ කරන්න.

2. පළමු මට්ටමේ පිළිස්සුම්


පෘෂ්ඨීය පිළිස්සුම් ලෙසද හැඳින්වෙන පළමු මට්ටමේ පිළිස්සුම් ඔබේ සමේ ඉහළ ස්ථරයට පමණක් බලපායි. ඔවුන් වේදනාකාරී විය හැකි නමුත් ඒවා බරපතල නොවේ. ඒවාට ප්රතිකාර කිරීම සඳහා ඇල්මැරුණු ජලය සමග තුවාලය සෝදන්න. සීතල ජලය වඩාත් පැහැදිලිව පෙනෙන්නට තිබුණද එය ඇත්ත වශයෙන්ම වැඩි පටක හානියක් ඇති කළ හැකිය. පිළිස්සීම පිරිසිදු කිරීමෙන් පසු අයිස් පැකට්ටුවක් හෝ සීතල සම්පීඩනයක් යොදන්න. බටර් හෝ ග්‍රීස් භාවිතා කිරීම පැරණි ජන පිළියමක් වූ නමුත් ඒ මගින් තාපය මුදා හැරීම මන්දගාමී වන හේතුව නිසා තුවාලයට වැඩි හානියක් සිදුවිය හැකිය. ජලය සහ බේකිං සෝඩා මිශ්‍ර කර සාදන ලද තලපයක් පිළිස්සී ඇති ස්ථානයේ තාපය මුදා හැරීමට ද උපකාරී වේ.

3. හෘදයාබාධ


හෘදයාබාධ සම්බන්ධයෙන් කල් ඇතිව මැදිහත් වීම හානිය සීමා කිරීමට උපකාරී වේ. ඔබේ ධමනි අවහිර කරන රුධිර කැටි ගැසීමට හේතු වන රුධිර පට්ටිකා වලක්වන නිසා ඇස්පිරින් සැපීම උපකාර විය හැකිය. ඇස්පිරින් ගන්නා විට එය වේගයෙන් ක්‍රියා කිරීමට උපකාරී වන බැවින් එය ගිලීම හෝ ජලය සමඟ ගැනීම වෙනුවට කුඩා මාත්‍රාවකින් ගැනීම හෝ පෙති හැපීම සිදුකළ හැකිය. මේ අතර තුර හැකි ඉක්මනින් හදිසි සේවා සම්බන්ධ කර ගැනීමට උත්සාහ කරන්න.

4. මී මැස්සන් දෂ්ට කිරීම


ඔබ මී මැස්සෙකු විසින් දෂ්ට කළහොත් ඔබ දෂ්ට කිරීම ඉවත් කළ යුතුයි. දෂ්ට කිරීම සමෙන් ඉවත් කිරීමෙන් විෂ අවම වන බව පොදුවේ විශ්වාස කළද වැදගත්ම දෙය වන්නේ කාලයයි. ඔබ එය සීරීම් කළත්, කරකැවිල්ලෙන් ඉවත් කළත්, පිටතට ඇද ගත්තත්, හැකි ඉක්මනින් දළ ඉවත් කිරීමට උත්සාහ කළ යුතුයි. මී මැස්සෙකුගේ දෂ්ට කිරීම නැති වූ විට එය වෙනත් මී මැස්සන් එම ප්‍රදේශයට ආකර්ෂණය කරන සුවඳක් නිකුත් කරයි. ඔවුන් ඔබට ආරක්ෂාකාරී ලෙස දෂ්ට කරයි. දෂ්ට කිරීම ඉවත් කර ඔබ ප්රදේශයෙන් පිටව ගිය පසු තුවාලය සෝදා සීතල සම්පීඩකයක් යොදන්න. ඔබට අසාත්මික නම් ස්වයංක්‍රීය ඉන්ජෙක්ටරයක් හෝ EpiPen අතේ තබා ගැනීමට උත්සාහ කර හැකි ඉක්මනින් හදිසි සේවා අමතන්න.

5. අස්ථි බිඳීම්


අස්ථි බිඳීම් සම්බන්ධයෙන් ගත් කල තුවාලය කෙළින් කිරීමට උත්සාහ නොකරන්න. එහෙත් ස්ප්ලින්ට් සහ පෑඩින් භාවිතා කරමින් පාදය ස්ථාවර කර නිශ්චලව තබා ගන්න. වැදගත්ම දෙය නම් එය එකම ස්ථානයේ තබා ගැනීමයි. අස්ථි බිඳීමක් සරල විස්ථාපනයක් හෝ උළුක්කුවක් විය හැකි අතර තුවාලය වඩාත් බරපතල නොවන බවට වග බලා ගැනීමට හෝ තවදුරටත් තුවාල වීම වළක්වා ගැනීමට ඔබ සැමවිටම වෛද්‍ය ප්‍රතිකාර ලබා ගත යුතුයි.

6. අක්ෂි තුවාල


ඔබට අක්ෂි තුවාල වූ විට සාමාන්යයෙන් ඔබ කළ යුතු පළමු දෙය වන්නේ තුවාලය පිරිසිදු කිරීමයි. කෙසේ නමුත් ඔබේ ඇසට තුවාලයක් වූ විට කළ යුතු වැදගත්ම දෙය වන්නේ ඔබේ ඇස වසාගෙන පසුව උපකාර පැතීමයි. ඔබේ ඇස ඔබම පිරිසිදු කර ගැනීමට උත්සාහ කිරීමෙන් ඔබට තව දුරටත් තුවාල වීමට ඉඩ ඇති අතර එය ස්ථිර හානියක් විය හැකිය. මෙම රීතියට ප්‍රධාන ව්‍යතිරේකය වන්නේ රසායනික ද්‍රව්‍ය ඔබේ ඇසට ඇතුළු වූ විට ඔබ එය වහාම ජලයෙන් සෝදාගත යුතුයි.

7. Splinters


ස්ප්ලින්ටර්ස් විෂබීජ වලින් පිරී ඇති අතර විවෘත සමට පහසුවෙන් ආසාදනය විය හැකි බැවින් ඒවා සමඟ කටයුතු කිරීමේදී විෂබීජහරණය කිරීමට සැමවිටම මතක තබා ගන්න. ඔබට සම්පූර්ණයෙන්ම සමෙහි තැන්පත් වී ඇති ස්ප්ලර් එකක් තිබේ නම් ඔබ මුලින්ම විෂබීජ නාශකයක් මගින් එම ප්රදේශය පිරිසිදු කළ යුතු අතර පසුව උතුරන වතුර සමග විෂබීජහරණය කළ ඉඳිකටුවක් සමග ස්පින්ටර් ඉවත් කරන්න. එය විසුරුවා හැරීමෙන් පසු ඔබට කරකැවිල්ල ඉවත් කළ හැකියි. ඉන්පසු සබන් හා වතුරෙන් එම ස්ථානය සෝදන්න.

8. සර්ප දෂ්ට කිරීම්


රූපවාහිනී වැඩසටහන්වල සහ චිත්‍රපටවල විෂ සහිත සර්පයෙකු දෂ්ට කළ විට ඔවුන්ගේ පළමු ප්‍රතිචාරය වන්නේ විෂ උරා ගැනීමයි. ඇත්තෙන්ම විෂ දැනටමත් වින්දිතයාගේ රුධිරයට ඇතුල් වී ඇත. එබැවින් මෙය ඇත්ත වශයෙන්ම උපකාරී නොවේ. ඔබට සර්ප දෂ්ටයක් ඇති වූ විට වඩාත්ම වැදගත් දෙය වන්නේ විවේක ගැනීමයි. විෂ පැතිරීම මන්දගාමී කිරීම සඳහා ඔබේ හෘද ස්පන්දන වේගය අඩු කර ගත යුතුයි. ඒ හා සමානව වේදනා නාශක ගැනීමෙන් රුධිරය තුනී කර විෂ වේගයෙන් ක්‍රියා කළ හැකිය. නිසි ප්රති-විෂ ලබා ගැනීම සඳහා වහාම වෛද්ය සේවාවන් අමතන්න. ඔබට උපකාර ලබා ගැනීමට ගමන් කිරීමට අවශ්‍ය නම් සන්සුන්ව සිටීම සඳහා මහන්සි නොවී ඇවිදීමට වග බලා ගන්න. ඔබට හැකි නම් තුවාලයේ පොල්තෙල් ආලේප කරන්න. එය බැක්ටීරියා සහ පරපෝෂිතයන් සමඟ සටන් කිරීමට මෙන්ම එම ප්රදේශයට බැන්ඩේජ් කිරීමට උපකාරී වේ.

09. කැළැල්


ඔබට තුවාල වූ විට අප්රසන්න කැළලක් ඇතිවීම ගැන ඔබ කනස්සල්ලට පත්විය හැකි නමුත් කැළලක් ඇතිවීම වළක්වා ගැනීමට ඔබට ගත හැකි පියවර කිහිපයක් තිබේ. බේකිං සෝඩා විෂබීජ නාශක ගුණ ඇති අතර එමඟින් කැළලක් ඇතිවීම වැළැක්වීමට උපකාරී වේ. එමඟින් දැඩි වූ පත්රව ඉවත් කළ හැකියාව සහ ආසාදනය වළක්වා ගැනීමට හැකිය. බේකිං සෝඩා මගින් කැළැල් ඇති තැනකට ප්රතිකාර කරන විට තුවාලය එළිමහනට නිරාවරණය වීමට ඉඩ දීම වැදගත් වේ. මීට අමතරව බේකිං සෝඩා ද ජලය සමග මිශ්ර කර විෂබීජ නාශකයක් සෑදීමට හැකිවේ.

10. හුස්ම ගැනීම අවහිර වීම


යමෙකු හුස්ම ගැනීම නතර කර ඇත්නම් සාමාන්‍යයෙන් ඔවුන්ගේ ශ්වසන මාර්ගවල යම් අවහිරතාවයක් ඇති වේ. පුද්ගලයා පිටුපසට හරවා ඔහුගේ මුඛය පරීක්ෂා කර හුස්ම ගැනීම අවහිර කළ හැකි ඕනෑම දෙයක් ඉවත් කරන්න. ශ්වසන මාර්ගය විවෘත කිරීම සඳහා හිස ඇල කර නිකට ඔසවන්න. ඔබේ අත හිස හෝ නළල ආසන්නයේ තබන්න. විකල්පයක් ලෙස ඔබට හකු තෙරපුම ලෙස හැඳින්වෙන දෙය හකු යටින් තබා පහළ හකු ඉහළට තල්ලු කිරීමෙන් බෙල්ල චලනය නොකර මුඛය විවෘත කළ හැකිය. මෙය ස්වසන මාර්ගයෙන් දිව ඉහළට ඔසවන අතර වාතය අවහිර වීම අවම කිරීමට උපකාරී වේ.

අමතර: වෙළුම් පටි ඉවත් කිරීම සඳහා උපදෙස්


ප්‍රථමාධාර ඔබට මුලින්ම තුවාල වූ විට පමණක් නොව සුව කිරීමේ ක්‍රියාවලියේදීද වැදගත් වේ. එය විශේෂයෙන් ආරක්ෂිතව තබා ගැනීම සඳහා ළදරු තෙල්, ඇල්කොහොල් අතුල්ලමින් හෝ උණුසුම් ජලයෙන් ආවරණය කිරීමෙන් මැලියම් විසුරුවා හැරීමට උත්සාහ කරන්න. ඔබට අයිස් කැට සමඟ ප්රදේශය කැටි කළ හැකි අතර එය ඉරා දැමීමට පෙළඹවීමක් තිබියදීත් තුවාලය සෙමින් ඉවත් කිරීම ද වැදගත් වේ.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you