free page hit counter
කෑම ජාති2002 වසරේ හොඳම සාම්ප්‍රදායික ඉන්දියානු කෑම වර්ග 6ක් මෙන්න.

2002 වසරේ හොඳම සාම්ප්‍රදායික ඉන්දියානු කෑම වර්ග 6ක් මෙන්න.

-

- Advertisment -spot_img

ඉන්දියානුවන් කුළුබඩු සහ රසයන් ඒකාබද්ධ කිරීමට දක්ෂ බැවින් ඉන්දියානු ආහාර ලොව පුරා ප්‍රසිද්ධය. ඔවුන්ගේ සූපශාස්ත්‍ර බුද්ධිය අසමසම වන අතර ඔවුන්ගේ ආහාර සෑම විටම ඇරෝමැටික හා රසවත් ය. ඒ නිසාම බොහෝ කෑම වර්ග ජනප්‍රිය වී අන් අය රස විඳිති. එය සාම්ප්‍රදායික ඉන්දියානු ආහාර වේලක් හෝ වේවා, එම කුළුබඩු ඔබව අවදි කරනු ඇත.

  1. ඕට්ස් ඉඩ්ලි.

ආරම්භ කිරීම සඳහා, Oats Idli යනු ජනප්‍රිය ඉන්දියානු මුළු දවසම ආහාරයකි. එය ඕට්ස් වලින් සාදා ඇති අතර එය චට්නි සහ සාම්බාර් සමඟ වඩාත් සුදුසු සැහැල්ලු ආහාරයකි. එය අඩු කැලරි සහිත බැවින් ආහාර ගැනීමට සහ ඔවුන්ගේ දෛනික සහ පෝෂණ මෙනුවට මෙය ඇතුළත් කිරීමට කැමති පුද්ගලයෙකුට එය හොඳය.

  1. මිසාල් පාව්.

මිසාල් පාව් යනු ඉන්දියාවේ දෙවන වැඩිම ජනගහනය සහිත ප්‍රාන්තය වන මහාරාෂ්ට්‍රයෙන් පැමිණි ආහාරයකි. ඒත් සෙනඟ ගැවසෙන වුණත් රසවත් කෑම වර්ග මෙතන හදනවා. මිසල් යනු සලබ බෝංචි වලින් සාදන ලද කුළුබඩු සහිත ව්‍යංජනයක් වන අතර පාව් යනු පාන් රෝල් වර්ගයකි. මෙය ළූණු, ලෙමන්, කොත්තමල්ලි, එළවළු සහ කුළුබඩු වලින් සරසා ඇත. මෙය උදෑසන ආහාරයක් වුවද, එය තවමත් පෝෂණයෙන් පිරී ඇත. ප්‍රයෝජනවත් තොරතුරු ටිකක් පමණයි. මිසල් පාව් සම්පූර්ණ ආහාර වේලක් මෙන් පෙනුනද, එය ඔබට කොපමණ කොටසක් සහ කොපමණ ප්‍රමාණයක් ලැබේද යන්න මත රඳා පවතී, නමුත් එක් සේවයක් කැලරි 289 ක් පමණ වේ. මුළු සතියක් සඳහා විශිෂ්ට ඉන්දියානු වංචාකාරී ආහාරයක් හෝ කුඩා සංග්‍රහයක් සහ ඔබේ දවස ආරම්භ කිරීමට හොඳ ක්‍රමයක්.

  1. Aloo Paratha.

Aloo Paratha යනු උදෑසන ආහාරය වන අතර, එය සම්පූර්ණ තිරිඟු පිටි, පොඩි කළ අර්තාපල්, ඖෂධ පැළෑටි සහ කුළුබඩු වලින් සාදන ලද පාන් වේ. එය දකුණු ආසියාවේ පන්ජාබ්, ඉන්දියාවේ කලාපයෙන් ආරම්භ විය. මෙය සාමාන්‍යයෙන් බටර් සහ අච්චාරු, ළූණු හෝ යෝගට් සහිත අතුරු කෑමක් සමඟ පිරිනමනු ලැබේ.

Aloo Paratha වල කැලරි ප්‍රමාණය අඩුයි, නමුත් එය රඳා පවතින්නේ ඔබ කොපමණ ප්‍රමාණයක් අනුභව කරනවාද යන්න මතය. මෙම පාන් වල ඇති විශිෂ්ටත්වය නම් එය එහි ඇති ඕනෑම ඉන්දියානු කෑමක් සමඟ පරිපූර්ණ යුගලයක් වීමයි. ආහාර වේලක් සම්පූර්ණ සහ පෝෂණයෙන් පිරිපුන් කිරීම සඳහා එය විශිෂ්ට අනුපූරක හෝ අතුරු කෑමක් වේ.

  1. තන්දූරි චිකන්.

දිවා ආහාරය සහ රාත්‍රී ආහාරය සඳහා හොඳ ඉන්දියානු ආහාර සමඟ ගමන් කිරීම. තන්දූරි චිකන් යනු පන්ජාබ් පළාතේ ආරම්භ වූ ජනප්‍රිය ඉන්දියානු ආහාරයකි. කුකුළු මස් යෝගට් සහ කුළුබඩු වල අච්චාරු දමන ලද අතර පසුව මැටි උඳුනක් වන තන්දූර් එකක පුළුස්සනු ලැබේ. මෙම ආහාරය ලොව පුරා ජනප්‍රිය වන අතර මෙය ළූණු සහ අනෙකුත් එළවළු සමඟ පිරිනමනු ලැබේ. තන්දූර් උඳුන ගැන ටිකක් වැදගත්.

එය රාජස්ථානයෙන් ආරම්භ වූ අතර ක්‍රිස්තු පූර්ව 2,600 සිට දැනටමත් භාවිතා කර ඇත. එය මැටි වලින් සාදා ඇති අතර ඉන්දියානුවන් බොහෝ කෑම වර්ග පිසීමට භාවිතා කරයි. මෙම විශාල සිදුර නිසා උඳුනට ඉන්ධන එකතු නොකර දිගු වේලාවක් අධික තාපය පවත්වා ගත හැකිය. එය මුදල් ඉතිරි කරන අතර දවස පුරා වැඩි ආහාර වේලක් සෑදිය හැක.

  1. මසාලා දෝසා.

මසාලා දෝසා ඉන්දියාවේ බොහෝ වෙනස්කම් ඇත. එය බත්, පරිප්පු, අල, ගිතෙල්, වෙනත් කුළුබඩු සහ එළවළු වලින් සාදන ලද හොඳ උදෑසන ආහාරය හෝ කෙටි ආහාරයකි. වයනය හැපෙනසුළු ක්‍රේප් එකක් වැනි ය, එහි ඇතුළත තැබීමට තේරීම් රාශියක් ඇත, නමුත් මිනිසුන්ට එය සරලව අවශ්‍ය නම් – එය සරල දෝසා ලෙස හැඳින්වේ. එය සාමාන්‍යයෙන් චට්නි සහ සාම්බාර් සමඟ පිරිනමනු ලැබේ.

මසාලා දෝසා එය නිර්මාණය කළේ ඇයිද යන්න පිළිබඳ බොහෝ කථා ඇත, නමුත් එයින් එකක් මයිසූර් රජුගෙන් පැමිණියේය. රජු ජනතාව වෙනුවෙන් විශාල සාදයක් පැවැත් වූ නමුත් සාදය අවසන් වූ පසු, තවමත් ආහාර රාශියක් ඉතිරිව ඇති බව ඔහු දුටුවේය, එබැවින් ඔහු ඉතිරි වූ අර්තාපල් සහ කුළුබඩු සමඟ සරල දෝසා පිරවීමට තම අරක්කැමියන් කැඳවීය.

  1. සමෝසා.

සමෝසා පිළිස්සීම හෝ බදින ලද ඒවා පාරිභෝගිකයාගේ අභිමතය පරිදි වේ. එය අර්තාපල්, කඩල, ළූණු සහ අනෙකුත් එළවළු වැනි විවිධ කුළුබඩු සහ අමුද්රව්ය වලින් පිරී ඇත. ඉන්දියානු හෝ නැත, එය ඇඟිලි ආහාර ලෙස සලකන බැවින් එය විශිෂ්ට සුලු කෑමක් හෝ අතුරු කෑමක් වේ.

සමෝසා වල හැඩය කලාපය අනුව වෙනස් වේ. සමෝසා යන වචනය ව්‍යුත්පන්න වූයේ ත්‍රිකෝණාකාර පේස්ට්‍රි යන අර්ථය ඇති හින්දි වචනයෙනි. මෙම සංග්‍රහය ඉන්දියාව පුරා සොයාගත හැකිය – සිල්ලර වෙළඳසැල්වල සහ වීදිවල පවා.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you