free page hit counter
කියවන්නමෝටර් රථ වෙළඳ නාමවලට ​​ඔවුන්ගේ නම් ලැබුණේ කෙසේද සහ...

මෝටර් රථ වෙළඳ නාමවලට ​​ඔවුන්ගේ නම් ලැබුණේ කෙසේද සහ ඒවායේ තේරුම.

-

- Advertisment -spot_img


ලෝක ප්‍රසිද්ධ මෝටර් රථ සන්නාමවලට ​​ඔවුන්ගේ නම් ලැබුණේ කෙසේද සහ ඒවායේ ලාංඡනවල තේරුම කුමක්දැයි අපගෙන් බොහෝ දෙනෙක් කල්පනා කර ඇත. උදාහරණයක් ලෙස Mitsubishi ලාංඡනය දියමන්ති 3 කින් සමන්විත වන අතර එයින් අදහස් කරන්නේ අඛණ්ඩතාව, විශ්වසනීයත්වය සහ සාර්ථකත්වයයි. H අකුරක හැඩැති Hyundai ලාංඡනය ඇත්ත වශයෙන්ම පුද්ගලයන් 2 දෙනෙකුගේ සිල්වට් එකකි.

1. KIA.

Kia සංස්ථාව 1944 දී ආරම්භ කරන ලද අතර එය මුලින් හැඳින්වූයේ Kyungsung Precision Industry ලෙසිනි. එකල ඔවුන් බයිසිකල් නිෂ්පාදනය පිළිබඳ විශේෂඥ දැනුමක් ලබා ඇත. කොරියාවේ පළමු ගෘහස්ථ බයිසිකලය මෙම සමාගමේ කම්හලේදී එකලස් කරන ලදී. පසුව ඔවුන් යතුරුපැදි එකලස් කිරීමට මාරු වූ අතර 1970 ගණන් වන තෙක් මෝටර් රථ තැනීමට පටන් ගත්තේ නැත. KIA යන නම “ආසියාවෙන් නැගීම” ලෙස පරිවර්තනය කළ හැක.

2. වොල්වෝ.

වොල්වෝ 1907 දී ආරම්භ කරන ලද සහ බෝල බෙයාරිං නිෂ්පාදනය කරන ලද SKF හි දියණිය සමාගමක් බවට පත්වීමට නියමිතව තිබුණි. 1924 දී සමාගමේ කළමනාකාරිත්වය ස්වීඩනයේ අඩු උෂ්ණත්වයට සහ රළු මාර්ගවලට ඔරොත්තු දිය හැකි මෝටර් රථ තැනීම ආරම්භ කිරීමට තීරණය කළේය. හඳුනාගත හැකි Volvo ලාංඡනය යකඩ සඳහා පැරණි රසායනික සංකේතයකි. මාර්ගය වන විට, මෙය බටහිර සංස්කෘතියේ පැරණිතම දෘෂ්ටිවාද වලින් එකකි. නම සම්බන්ධයෙන් ගත් කල, “volvo” යනු ලතින් භාෂාවෙන් “I roll” යන්නයි.

3. Subaru.

සුබාරු කලින් හැඳින්වූයේ ෆුජි හෙවි ඉන්ඩස්ට්‍රීස් ලෙසිනි. එය 1915 දී පිහිටුවන ලදී. එහි නිර්මාතෘට සහ සභාපතිට නව මෝටර් රථ සඳහා ජපන් නමක් තිබීම අවශ්‍ය වූ අතර ඔහුට අදහස් ලබා දෙන ලෙස සමාගම් සේවකයින්ගෙන් ඉල්ලා සිටියේය. කෙසේ වෙතත්, ඔහු කිසිදු යෝජනාවකට කැමති නැත, එබැවින් ඔහු නම සඳහා ඔහුගේම අදහස භාවිතා කිරීමට තීරණය කළේය. Subaru යනු Pleiades තරු පොකුර සඳහා වන ජපන් නම වන අතර එහි තේරුම “එකතු වන්න” යන්නයි. ලාංඡනයේ ඇති තරු 6 මෙම සන්නාමය සංවර්ධනය කිරීමට සහභාගී වූ සමාගම් 6 ක එකමුතුව නිරූපණය කරයි.

4. Mitsubishi.

සමාගම 1870 දී Iwasaki Yatarō විසින් ආරම්භ කරන ලද අතර එය මුලින් නැව් සමාගමක් විය. 1873 දී එහි වර්තමාන නම ලැබුණි. “mitsubishi” යන වචනය කොටස් 2 කින් සමන්විත වේ, “mitsu” යන්නෙන් “3” සහ “hishi” යන්නෙන් අදහස් වන්නේ “වතුර චෙස්නට්”, නමුත් දියමන්ති හැඳින්වීමට ද භාවිතා වේ. Mitsubishi ලාංඡනය දියමන්ති 3 කින් සමන්විත වන අතර එය Mitsubishi නිර්මාතෘගේ උපන් ස්ථානය සහ ඔහුගේ පියාගේ පවුලේ ලාංඡනය පාලනය කළ Yamauchi හෝ Tosa පවුලේ ලාංඡනයේ ඇති ඕක් කොළ 3 දෙකම සඳහන් කරයි. මෙම දියමන්ති 3 ඉවාසාකිගේ පවුලේ මූලික වටිනාකම් වූ විශ්වසනීයත්වය, අඛණ්ඩතාව සහ සාර්ථකත්වය නියෝජනය කරයි.

5. Audi.

Audi හි ඉතිහාසය 1909 දක්වා දිව යයි. සමාගමේ නම ජර්මානු භාෂාවෙන් “සවන් දෙන්න” යන අරුත ඇති ආරම්භකයාගේ වාසගම වන August Horch හි ලතින් පරිවර්තනයයි. වෙළඳ නාමයක් ලෙස “audi” යන වචනය භාවිතා කිරීමේ අදහස පැමිණියේ හෝර්ච්ගේ ව්‍යාපාරික හවුල්කරුගේ පුත්‍රයාගෙන් වන අතර, එයට සම්බන්ධ වූ සියල්ලෝම උද්යෝගයෙන් පිළිගත්හ.

6. Lexus.

Lexus යනු සාපේක්ෂව තරුණ මෝටර් රථ සන්නාමයකි. එය ඉහළ පන්තියේ පාරිභෝගිකයින් සඳහා මෝටර් රථයක් නිර්මාණය කිරීමට අවශ්‍ය වූ Eiji Toyoda විසින් 1989 දී ආරම්භ කරන ලදී. මෙම කොටසෙහි අවශ්‍යතා හොඳින් අවබෝධ කර ගැනීම සඳහා, නාභිගත කණ්ඩායම් පවත්වන ලදී. වෙළඳ නාමය 1986 දී නිර්මාණය කරන ලදී. එය විකල්ප 219 ලැයිස්තුවෙන් තෝරා ගන්නා ලදී. එක් ඉදිරිපෙළ ධාවකයෙකු වූයේ ඇලෙක්සිස් යන නමයි, නමුත් එය 1980 ගණන්වල ජනප්‍රිය වූ ඩිනාස්ටි නම් රූපවාහිනී වැඩසටහනේ චරිතය සමඟ සම්බන්ධ වූ බැවින්, එය ලෙක්සස් යන වචනයෙන් වඩාත් නවීන ලෙස ශබ්ද කිරීමට තීරණය විය. සන්නාම නිර්මාපකයින් මෙම වචනයට නිශ්චිත අර්ථයක් නොමැති බව අවධාරණය කරන අතර, සුඛෝපභෝගී සහ තාක්ෂණික රූපයක් ඇඟවුම් කරයි.

7. Infiniti.

Infiniti 1989 දී ජපානයේ ආරම්භ කරන ලදී. මෙම වෙළඳ නාමය රියදුරෙකුට මෙම මෝටර් රථයෙන් ජය ගත හැකි නිමක් නැති මාර්ගයට යොමු කරයි. නිර්මාණකරුවන්ට අනුව, Infiniti ලාංඡනය ද්විත්ව අර්ථයක් ඇත. ඇතුළත ත්‍රිකෝණයක් සහිත ඕවලාකාරයක් නිරූපණය කරන්නේ ක්ෂිතිජය දක්වා විහිදෙන මාර්ගයක් සහ ජපානයේ උසම කන්ද වන ෆුජි කන්ද වන අතර එය මෝටර් රථයේ ජපන් සම්භවය අවධාරණය කරයි.

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you