free page hit counter
කියවන්නසොරුන්ගෙන් ඔබට ආරක්ෂා වීමට සාර්ථකම උපක්‍රම 6ක් මෙන්න.

සොරුන්ගෙන් ඔබට ආරක්ෂා වීමට සාර්ථකම උපක්‍රම 6ක් මෙන්න.

-

- Advertisment -spot_img

අද ආරක්ෂක පද්ධති වඩාත් නිවැරදි නිසා සොරුන් ඔවුන්ගේ වංචා සමඟ වඩාත් නිර්මාණශීලී විය යුතුය. ඔබේ වින්ඩ්ෂීල්ඩ් එකේ ඇති හුඩි කෙනෙකුගේ සිට බබෙක් අල්ලා ගැනීමට ඔබෙන් ඉල්ලා සිටීම දක්වා, ඔවුන්ට ඔබේ අවධානය ලබා ගැනීමට සහ ඔබෙන් සොරකම් කිරීමට ක්‍රම පහසුවෙන් සොයාගත හැකිය. ඒ නිසා ඔවුන්ගේ කුමන්ත්‍රණ සොයා ගැනීමට, සමහර විට අපි ඔවුන් මෙන් සිතිය යුතු අතර අපව ආරක්ෂා කර ගත යුතුය.

  1. කැඩුණු දුරකථන කැමරාව.

සමහර සොරුන් ඔබව වංචා කිරීමට උපාය මාර්ගයක් ලෙස දුරකථනයක් පමණක් භාවිතා කරයි. ඔවුන් ඔබ වෙත ළඟා වී, ඔවුන්ගේ දුරකථනය ඔබට භාර දී, ඔවුන්ගේ පින්තූරයක් ගැනීමට ඔබෙන් ඉල්ලා සිටිනු ඇත. කෙසේ වෙතත්, ඔබ ඡායාරූපයක් ගැනීමට උත්සාහ කරන විට, දුරකථනයේ කැමරාව කැඩී ඇති බව ඔබට වැටහෙනවා. ඉතින් එයාලට ආපහු ෆෝන් එක දුන්නම තමයි ප්‍රශ්න පටන් ගන්නේ. ඔවුන්ගේ ප්‍රතික්‍රියාව වෙනස් වීමට පටන් ගන්නා බවත්, ඔවුන් කෝපයට පත් වන බවත්, කැඩුණු කැමරාවට ඔබට දොස් පැවරීමට පටන් ගන්නා බවත් ඔබට පෙනෙනු ඇත. එවිට වංචාකාරයා මුදල් ඉල්ලා සිටීමට පටන් ගනී, මන්ද ඔබ දුරකථනය කැඩුවේ යැයි කියනු ලැබේ. මෙම සමහර තත්වයන් පහසුවෙන් අපව ජය ගැනීමට හෝ අනාරක්ෂිත විය හැකි බැවින් ඔබ ඡායාරූපයක් ගත යුත්තේ කවුරුන්ද යන්න තෝරා ගැනීමේදී තෝරා බේරා ගැනීම වඩා හොඳය.

  1. පොලිස් නිලධාරියෙකු ලෙස පෙනී සිටීම.

මෙම යෝජනා ක්රමය ඉතා සුලභ වන අතර සොරා ඔබෙන් සොරකම් කිරීම ඉතා පහසුය. පළමුවෙන්ම, ඔවුන් පොලිස් නිලධාරියෙකු ලෙස ක්‍රියා කරන විට ඔවුන් ඔබෙන් ඉතා වටිනා තොරතුරු සහ සමහර විට ඔබේ මුදල් ගැන විමසනු ඇත. දැන්, සොරා “පොලිස්කාරයෙක්” බැවින් ඔබේ තොරතුරු ඔවුන්ට දීමට ඔබ බැඳී සිටිනු ඇත. සොරෙකු නිලධාරියෙකුගේ වේශය භාවිතා කරන තවත් ක්‍රමයක් නම් ඔබේ මුදල් පසුම්බිය පරීක්ෂා කර ඔබේ මුදල් ඉවත දැමීමයි. ඊට අමතරව, ඔවුන් ඔබේ දොරට තට්ටු කළහොත් ඔබ ඔවුන්ට ඇතුළට යාමට ඉඩ දිය හැකි අතර ඔවුන්ට ඔබේ බඩු බාහිරාදිය සොරකම් කිරීමට අවස්ථාවක් ලැබෙනු ඇත. පොලිස් නිලධාරියෙකු ඔබ වෙත පැමිණෙන විට ඕනෑම ප්‍රශ්නයකට පිළිතුරු දීමට සහ දීමට පෙර ඔවුන්ගේ අක්තපත්‍ර ඉල්ලා සිටීම වඩා හොඳ වන්නේ එබැවිනි.

  1. Takeout මෙනු.

මෙය සරල හා අකාර්යක්ෂම ලෙස පෙනුනද, සොරුන් ඔබව කොල්ලකෑම සඳහා රැගෙන යාමේ මෙනු භාවිතා කරයි. ඔවුන් නිවාස කිහිපයක් තෝරාගෙන ඔවුන්ගේ දොරකඩට ගෙනයාමේ මෙනු තබයි. මේ ආකාරයෙන්, ඔවුන් රැගෙන නොගියහොත් එයින් අදහස් වන්නේ නිවාස හිමියන් බොහෝ විට නිවාඩුවක් ගත කරන අතර නිවස පහසු ඉලක්කයක් බවයි. එබැවින් ඊළඟ වතාවේ ඔබ පිටතට ගැනීමේ මෙනු දකින විට ඒවා ඉවතට විසි කරන අතර ඒවා ඔබේ නිවස ඉදිරිපිට වැතිර නොයන්න. මෙම උපක්‍රමයට අමතරව, ඔවුන් නිවසින් පිටත කුණු කසළ ද තැබිය හැකිය. ඉන්පසු එය මාරු කර ඇත්දැයි පරීක්ෂා කරති. සාමාන්යයෙන්, ඔවුන් පැතලි කෑන් භාවිතා කරයි.

  1. වීදුරු මත ඇඳුම්.

මෑතක සිට, කමිසයක් වැනි ඇඳුම්, වීදුරු මත වැතිර සිටින හෝ වයිපර් බ්ලේඩ් වල ඔතා සිටින බොහෝ අය සොයා ගත්හ. ඔබ කවදා හෝ මෙම තත්වයට පත්වුවහොත්, ඇඳුම් ආයිත්තම් ඉවත් නොකරන්න, ඔබේ වටපිටාව හොඳින් නිරීක්ෂණය කරමින් රිය පදවන්න, ඔබට ආරක්ෂිතව රිය පැදවිය හැකි පරිදි එය ඉවත් කිරීමට ආරක්ෂිත ස්ථානයක් සොයා ගන්න. ඔබ ඇඳුම ගලවා ඉවත් කිරීමට උත්සාහ කරන විට ඔබේ අවධානය වෙනතකට යොමු කිරීමට සොරුන් මෙම ක්‍රමය භාවිතා කරයි. ඔවුන් ඔබට පිටුපසින් පහර දෙන්නේ ඔබේ වටිනා දේවල් සොරකම් කිරීමටයි. මෙය සාමාන්‍යයෙන් සිදුවන්නේ වාහන නැවැත්වීමේ ස්ථානවල සහ හොඳින් ආලෝකමත් නොවන ගරාජවල ය.

  1. ඔබේ මෝටර් රථයේ අමුතු උපාංගයක්.

මෙම වංචාවට සොරුන් මෝටර් රථවලට සම්බන්ධ කරන නව පරම්පරාවේ GPS ට්රැකර් ඇතුළත් වේ. ඇත්තටම මේ වගේ ට්‍රැකර් වර්ග ඉස්සර පොලිසියෙන් අපරාධකාරයෝ පස්සෙන් යන්න පාවිච්චි කළා, නමුත් දැන් ඒවා අන්තර්ජාලයෙන් ලේසියෙන් ගන්න පුළුවන්. ඒවා චුම්බක ලෙස ඔබේ මෝටර් රථය මත තැබිය හැකි නිසා ඒවා මැග්නෝ ට්රැකර් ලෙසද හැඳින්වේ. ඒවා පහසුවෙන් සවි කර ඇති අතර අධිවේගී මාර්ගයේ රිය පැදවීමේදී පවා තැබිය හැකිය. අපරාධකරුවන්ට ඔබේ ස්ථානය නිරීක්ෂණය කිරීමට, ඔබ සිටින ස්ථානය (නිවසේ, රැකියාවේදී) පරීක්ෂා කිරීමට සහ ඒ අනුව ඔවුන්ගේ කොල්ලය සැලසුම් කිරීමට මෙම උපාංග භාවිත කළ හැක. මෙම උපාංගය සඳහා ඔබේ මෝටර් රථය පරීක්ෂා කිරීම හොඳ වන්නේ එබැවිනි සහ ඔබ එකක් සොයා ගන්නේ නම්, එය එහි තැබුවේ කවුරුන්ද යන්න පිළිබඳ වැඩි විස්තර සොයා ගැනීමට ඔවුන්ට හැකි වන නිසා පොලිසිය අමතන්න.

  1. ඔබගේ තැපැල් ලිපිනය වෙනස් කිරීම.

ඔබට ලිපිනයක් වෙනස් කිරීමට අවශ්‍ය වූ විට එය සාමාන්‍යයෙන් සිදු කරනු ලබන්නේ තැපෑල හරහා වන අතර අප මෙය සිදු කරන විට ඔබෙන් සොරකම් කිරීම සඳහා ඔබට එරෙහිව භාවිතා කළ හැකි තොරතුරු සොයා ගැනීමට වංචාකරුවන්ට අවස්ථාව තිබේ. ඔබට සාමාන්‍ය තැපෑලෙන් ඔබේ ක්‍රෙඩිට් කාඩ් හෝ බැංකු ප්‍රකාශ ලැබෙන්නේ නම්, ඒවා හදිසියේ පැමිණීම නැවැත්වුවහොත්, එය සිදුවන්නේ මන්දැයි බැලීමට සමාගම අමතන්න. ඔබ කවදා හෝ ඔබේ වීදුරුවේ ඇඳුම් සොයාගෙන තිබේද? නැත්නම් සමහර විට නොදන්නා උපාංගයක්ද? සොරුන්ගෙන් ආරක්ෂා වීමට ඔබ භාවිතා කරන උපදෙස් මොනවාද?

Latest news

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට් නිසා කිව්වොතින් ඒක වැරදි නෑ. අවිනිශ්චිත ක්‍රීඩාව ක්‍රිකට් බව ලෝකේ...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන අතර අයිතිකරුවන් ගැන බොහෝ දේ කියන්න. නමුත් සෑම කෙනෙකුම මුළු...

ගුණැති කෙසෙල්මුව විවිධ රස වලින් රෙසිපි 5ක් මෙන්න.

1. කෙසෙල්මුව සීනි සම්බෝල. අවශ්‍ය ද්‍රව්‍ය :- කෙසෙල්මුව 1, ලියාගත් ළූණු ගෙඩි 1, කරපිංචා කොළ ස්වල්පයක්, හාල්මැස්සො ග්‍රෑම් 100 පමණ,...

නිෂ්පාදන නිර්මාණයේ සැබෑ විශිෂ්ටතම නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

"යක්ෂයා විස්තර තුළ සිටී, ”ප්‍රසිද්ධ ප්‍රකාශනය පවසන අතර එය එදිනෙදා අයිතම සැලසුම් කිරීම සඳහා විශේෂයෙන් සත්‍ය වේ. කෝපි බෑගයක...
- Advertisement -spot_imgspot_img

දැක්ක ගමන් මිලදී ගන්න හිතෙන අපූරු නිර්මාණ කිහිපයක් මෙන්න.

අවම වශයෙන් එක් වරක් සාප්පු සවාරි ගිය ඕනෑම අයෙකු පරීක්ෂාවට එරෙහි වීම සහ රාක්කයේ ඇති නිෂ්පාදන පුදුම සහගත ලෙස...

රසම රස ඥානකතා ගෙදරදීම හදාගන්න විදිහ මෙන්න.

පිටි කෝප්ප 1බේකින් පවුඩර් තේ හැඳි 1බිත්තර 1සීනි 75gවැනිලා තේ හැඳි 1බටර් 50gකිරි ස්වල්පයක්. සාදන ක්‍රමය මුලින්ම සීනි හා බිත්තර හොදින්...

Must read

අපේ ක්‍රිකට් මුළු ලෝකයටම… Our brand of cricket to the world…

රටක් විදියට අපි හැමෝම එකතු වුණේ, එකක් වුණේ ක්‍රිකට්...

සාමාන්‍ය තත්ත්වයෙන් බැහැර වූ නිවාස 7ක්.

අසාමාන්ය වර්ණ සහ අතිවිශිෂ්ට සැරසිලි අපගේ ස්ථාන අද්විතීය වන...
- Advertisement -spot_imgspot_img

You might also likeRELATED
Recommended to you